Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Custom Made Single Exhaust

Old 06-08-2010, 12:00 PM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
Sportster's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,100
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Custom Made Single Exhaust

Εχοντας δοκιμασει πολλες εξατμισεις και με λιγο ερευνα παραπανω εβγαλα μερικα χρησιμα συμπερασματα σχετικα με τους τροπους που χρησιμοποιει η καθε εταιρεια στα καζανια της.

Η twister χρησιμοποιει ενα ελικοοιδες συστημα στο εσωτερικο του καζανιου (στον διατρητο σωληνα) με αποτελεσμα να επιτυγχανει 3 πραγματα
1ον, το ελικοοιδες αυτο σχημα αναγκαζει τα αερια να στροβιλιζονται και να παραγουν εναν διαφορετικο ηχο.
2ον αυτο το ελικοοιδες σχημα ουσιαστηκα μειωνει και την διαμετρο του σωληνα γι αυτο αλλωστε η ιδια η τουιστερ σου λεει οτι η διαμ. ειναι πχ 63-55 (η 60-50 δεν θυμαμαι ακριβως)
3ον λογο παλι του ελικοοιδους και μιας και δεν ειναι σωληνας συμπαγης αλλα διατρητος, αναγκαζει τα καυσαερια να χτυπανε στα διατρητα τοιχωματα περισσοτερο με αποτελεσμα να αποροφα καλυτερα τον θορυβο!

Αντιστοιχα η J's χρησιμοποιει ενα χωνι μεσα στο καζανι της για να μειωνει τον θορυβο γι αυτο αλλωστε και ειναι μια απο τις πιο ησυχες μονες εξατμισεις για S (ιδιως η 60αρα) και σε συνδυασμο διαμετρων εσωτερικων, διαμετρων σωληνωσεων, υλικων αυτων (τιτανιο, παχος κτλ) και διαμετρου μεχρι και της τελικης μπουκας με την μικρη κλιση προς τα κατω παραγει το ηχητικο αποτελεσμα και αποδοσης...
Ολες οι εξατμισεις της J's εχουν την ιδια πατεντα, αναλογως με την διαμετρο της σωληνας, αλλαζουν τα χωνια και οι διαμετροι των καζανιων...

70αρα για ενα ατμοσφαιρικο S2000 ειναι μεν πιο αποδοτικια, αλλα σιγουρα οχι μπαι φαρ, και ιδιως σε μονομπουκο (κι οταν δεν συζηταμε για J's) καλυτερα να παρεις και ενα ζευγαρι ωτοασπιδες μαζι φευγοντας απο το μαγαζι...

Ιδια πατεντα με της J's εχει και η HKS οπως ειδα το καζανι του Χρηστου, γι αυτο αλλωστε ειναι τοσο ησυχη αν και 3"!!! (βοηθαει και το τουρμπο βεβαια...)

Βαση της πατεντας του χωνιου (πολυ γνωστο σε ολους τους εξατμισαδες...), αλλα με λιγο διαφορετικες διαστασεις και σωληνωσεων (2.5" = 63,5) αλλα και διαμετρου και μηκους καζανιου (η J's ειναι 30εκ, και το μεσαιο και το τελικο) θα φτιαξω κατι παρομοιο για να επιτυχω,
1ον αποδοση ενος ελευθερου καζανιου...
2ον χαμηλο βαρος (μονομπουκο)
3ον χαμηλο θορυβο
4ον διακριτικο υφος
5ον japan look! (dolphin tip)

Οριστε και το αποτελεσμα... μεσαιο twister, τελικο 'τυπου' J's...
η δουλεια εγινε απο τον Μαυροειδακο Σπυρο, πραγματικα εντυπωσιακη σε ολα της τα σημεια... πουθενα δεν εχει σωληνα κουρμπαρισμενη, ειναι παντου με κολλησεις TIG.
http://www.racing-exhaust.gr/


Πριν, Μαμα εξατμισει με μπουκες Οβαλ (μεγαλυτερες απο ΑP2)

in the making...










Τελικο Αποτελεσμα...

Στην εξατμιση μπηκε ενωτικο πλακακι, οπως και στην μαμα με αποτελεσμα να μπορω να βαλω τα μαμα τελικα, η μαμα μεσαιο με την μονη που παρεπιμπτοντως, το μαμα μεσαιο ειναι εντελως ελευθερο...
διαμετρος εξατμισης 63.5 (2.5")

Θα ηθελαν να ευχαριστησω τον Χρηστο- Fun, τον Θαναση και τον Δημητρη (Local_S) για την βοηθεια τους οπως και τον Σπυρο που με ανεχτηκε ολη μερα απο πανω του...

Ο θορυβος που κανει σε σχεση με την 60αρα την J's ειναι παρομοιος αλλα πιο δυνατος και πιο μπασος, κι αυτο λογο βασικα σωληνα διαμετρου (63.5 vs 60), διαφορετικοτητας υλικου (SS vs titanium), και αλλου μεσαιου (twister). Βεβαια, πλην του διαφορετικου υλικου και διαμετρου να αναφερω οτι δεν ειναι μονο αυτα που κανουν την J's αυτο που ειναι, και ουτε μια στο εκατομυριο καποιος εξατμισας θα καταφερει απολυτος να ταιριαξει ενα τετοιο προιον γιατι μπαινουμε σε πολλες λεπτομερειες οπως πχ, εκτος απο διαμετρο σωληνας εχουμε και παχος, δεν εχουμε εναν τυπο ανοξειδωτου αλλα πολλους και αντιστοιχα και τιτανιο, το διατρητο των καζανιων και ποσες τρυπες εχει, το υλικο μεσα στα καζανια και η πυκνοτητα αυτου και παει λεγοντας!!!

Αν ξαναεφτιαχνα εξατμιση απο την αρχη, και γνωριζοντας αυτα που γνωριζω τωρα, θα εφτιαχνα ενα τελικο ΜΟΝΟ της αρεσκειας μου με ενωτικο πλακακι για να μπορω να βαζω την μαμα οποτε θελω παλι πανω. Ο λογος ειναι πως το μεσαιο ειναι εντελως ελευθερο σαν τις aftermarket δηλαδη και δεν υπαρχει κανενας λογος να αλλαχτει... εκτος κι αν θελουμε διαφορετικη διαμετρο σωληνας.

ΥΓ τα παραπανω ειναι κομμενα και ραμμενα ποστ απο αλλο thread...
Old 06-08-2010, 10:59 PM
  #2  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ανδρόνικε και πάλι μπράβο για την πολύ ωραία δουλειά/αποτέλεσμα που πετύχατε με τον άνθρωπο που το ανέλαβε.

Κάποιες απορίες που έχω...

Λες ότι ο θόρυβος είναι πιο δυνατός και πιο μπάσος. Όταν λες πιο δυνατός μιλάς για WOT? Μιλάς για ταχύτητα cruising? Το βουητό που συμβαίνει στα μεσαία πως πάει? (βέβαια γνωρίζω ότι αυτά αλλάζουν με το μεσαίο οπότε μάλλον υποθετικά θα είναι όλα.. )
Old 06-09-2010, 12:19 AM
  #3  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Λοιπον Ανδρονικε σε κοβω την Δευτερα να ερχεσαι συναντηση και να σε εχουμε εγω ο Κωστακης και ο Μακης πανω κατω.
Παντως οντως μπραβο για την πολυ ωραια δουλεια!
Old 06-09-2010, 03:48 AM
  #4  
Registered User
Thread Starter
 
Sportster's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,100
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default


Ευχαριστω για τα καλα σας σχολια.

Originally Posted by Nabu,Jun 8 2010, 10:59 PM
Ανδρόνικε και πάλι μπράβο για την πολύ ωραία δουλειά/αποτέλεσμα που πετύχατε με τον άνθρωπο που το ανέλαβε.

Κάποιες απορίες που έχω...

Λες ότι ο θόρυβος είναι πιο δυνατός και πιο μπάσος. Όταν λες πιο δυνατός μιλάς για WOT? Μιλάς για ταχύτητα cruising? Το βουητό που συμβαίνει στα μεσαία πως πάει? (βέβαια γνωρίζω ότι αυτά αλλάζουν με το μεσαίο οπότε μάλλον υποθετικά θα είναι όλα.. )
Παντου ειναι λιγο πιο μπασος και αυτο σιγουρα λογο μεγαλυτερης διαμετρου σωληνας αλλα και λογο υλικου (ανοξειδωτο αντι για τιτανιο). Οσο αναφορα την ενταση σε ντεσιμπελ, μου φαινεται λιγο πιο δυνατος ο ηχος, αλλα μεταξυ 3-4 μου φαινεται οτι διατηρει την ιδια ενταση, ενω πχ η J's 60αρα κανει αρκετα λιγοτερο θορυβο κατω απο 3 εως καθολου (ιδιως οταν δεν πηγαινεις με φορτιο...) αλλα κανει βουητο μεταξυ 3-4.

Οσο αναφορα ομως την ενταση, την χροια κτλ να εχετε υποψιν σας οτι η διαμετρος που εκανα εγω ειναι 63.5, σε 60αρα σιγουρα και ο θορυβος θα ηταν λιγοτερος και η χροια διαφορετικη, αλλα εκτος αυτου, το μεσαιο μου ειναι σχεδον ανυπαρκτο! Σκεφτομαι συντομα να αλλαξω το μεσαιο με ενα αρκετα μεγαλυτερο γι αυτον ακριβως τον λογο...

Γι αυτο αλλωστε πιστευω οτι σε σχεση με την δικια μου, μια 60αρα αντιστοιχα ειτε με το μαμα το μεσαιο ειτε με αλλο, θα κανει σαφως λιγοτερο θορυβο και πιο ωραιο ηχο (χροια)
Old 06-09-2010, 04:07 AM
  #5  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ρε Ανδρονικε, δεν μας πιανεις... ΔΕΝ θελουμε λιγοτερο θορυβο, θελουμε ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΒΑΒΟΥΡΑ!!!!

Θελω να φτιαξω μια 70αρα με test pipe και χωρις μεσαιο... Γιατρε θα ακουω μετα το καλοκαιρι?
Old 06-09-2010, 04:09 AM
  #6  
Registered User

 
protogeo's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: HondaLand
Posts: 1,665
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

θα μπορουσες να ανεβασεις βιντεακι για να ακουσουμε την εξατμιση?

απο εμφανιση παντως ειναι πολυ καλη


Originally Posted by eddiex,Jun 9 2010, 03:07 PM
Θελω να φτιαξω μια 70αρα με test pipe και χωρις μεσαιο... Γιατρε θα ακουω μετα το καλοκαιρι?
t1r 70 RT δλδ
Old 06-27-2010, 06:52 AM
  #7  
Registered User
 
bill_viper's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Location: Greece (Athens)
Posts: 36
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ανδρόνικε καλησπέρα και καλορίζικη η καινούρια σου εξάτμιση! Καλοκάπνιστη, και πάντα να γυαλίζει όπως το εξαίσιο S σου!

Σε περίπτωση που δεν κατάλαβες, είμαι ο Βασίλης το παιδί με το Miata που είχαμε συναντηθεί στον Μαυροειδάκο όταν έβαζες την εξάτμιση (και που τελικά δεν πήρε S :$).

H δουλειά που σου έκανε ο Σπύρος είναι αξιοζήλευτη! Μετά από τις φωτογραφίες σου κι ενώ έχω αποφασίσει για μονόμπουκο, λέω να πάω τελικώς στον Σπύρο αναλογιζόμενος την πολύ καλή δουλειά που κάνει.
Λέω να το κάνω έτσι αλλά να βγαίνει από δεξιά:


Μια ερώτηση μόνο, το καζανάκι του τελικού στο έφτιαξε ο Σπύρος ή το πήγες εσύ; Γιατί κάτι διάβασα περί Twister.

Sorry for hijacking your thread. :$
Old 06-29-2010, 03:15 AM
  #8  
Registered User
Thread Starter
 
Sportster's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,100
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Γεια σου Βασιλη, και βεβαια σε καταλαβα, τις ζαντουλες που φορουσες ακομα τις σκεφτομαι για αγορα, απλα τρεχουν τοσα εξοδα προς το παρον και με εχει παει λιγο πισω...

Το καζανι το τελικο μου το εκανε ο Σπυρος βαση σχεδιων κ διαστασεων που του εδωσα εγω. Αν θελεις κατι αντιστοιχο πρεπει να το δουμε με λιγο περισσοτερη λεπτομερεια!

Το μεσαιο ειναι τουιστερ το οποιο κι αυτο θα το αλλαξω για να βαλω ενα μεγαλυτερο (στον Σπυρο παλι) να κοψω κι αλλο θορυβο...
Old 01-15-2016, 10:34 AM
  #9  

 
tony_l's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 211
Received 1 Like on 1 Post
Default

Κανένα review για την εξάτμιση του Ανδρόνικου έχουμε; Προσωπικά μ' αρέσει και μένα πολύ το στύλ της j's και σκοπεύω κάποια στιγμή να φτιάξω μια custom με ίδια κουρμπαριστή απόληξη. Διάβασα πιο πάνω για 60 και 63,5 ενώ γενικότερα διαβάζω ότι καταλήξαμε πως τα 70mm είναι ο,τι καλύτερο για την απόδοση του F20. Ο Ανδρόνικος τι έκανε τελικά; Διαβάζει ακόμα;

Αν και εδώ: https://www.s2ki.com/s2000/topic/722...ind-out-video/ διαβάζω ότι η 60αρα είναι αρκετά ήσυχη και κάνει δουλειά. Η 70αρα τόση φασαρία κάνει στην εθνική και σε καθημερινή μετακίνηση;

Το ξέθαψα κι αυτό!!!
Old 01-16-2016, 03:16 AM
  #10  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

O Ανδρονικος δεν εχει πλεον S2000 και δεν γραφει πια. Οπως το ειπες ομως οι περισσοτεροι πηγαμε σε 70αρα λυση. Custom για οικονομικους λογους εγω πχ αλλα αν βρεις καμια Js titanium 70RR παρτην χωρις 2η σκεψη! Ο ηχος της Js ειναι απο αλλο πλανητη!

Επισης περι φασαριας κτλ, αν την εχεις με καταλλυτη οντως ειναι πιο ησυχη απ 'οτι ειναι με Test Pipe!


All times are GMT -8. The time now is 10:56 AM.