Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

WOT όχι 100% ?

Thread Tools
 
Old 01-08-2016, 12:27 AM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
Don Molina's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: Zurich, CH
Posts: 46
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default WOT όχι 100% ?

Καλημέρα παιδιά. Προχθές έβαλα ένα OBD reader στο S περισσότερο από περιέργεια και για να δω τι αισθητήρες διαβάζει η ECU και μπορεί να δει το Torque στο Android. Κοιτάζοντας λοιπόν συνειδητοποίησα ότι με τέρμα γκάζι η πεταλούδα έγραφε μόνο 90%.

Ανοίγω καπώ γιατί νόμιζα ότι ήθελε ρύθμισμα η ντίζα, και ναι μεν ήθελε γιατί είχε παραπάνω λάσκα από τον μισό πόντο που γράφει το service manual αλλά το πεντάλ την τερμάτιζε ούτως ή άλλως. Δοκίμασα επίσης να την γυρίσω με το χέρι μέχρι το τέρμα της, και κοιτάζοντας το κινητό έγραφε πάλι 90% στο τέρμα άνοιγμα.

Η ερώτησή μου λοιπόν είναι αν το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος και αν έτσι είναι για κάποιον λόγο γενικά σε όλα. Αφού το αυτοκίνητο έχει και MAP ο οποίος διαβάζει μεχρί και αρκετή υπερπίεση, φαντάζομαι ότι οι χάρτες έχουν για βασικό load input το MAP και ότι το TPS πρέπει να 'ναι κάποιο δευτερεύων reference, οπότε δεν νομίζω να έχει κάποια επίπτωση στον χάρτη ή στην απόδοση του μοτέρ. Γιατί αν διάβαζε μόνο από την θέση της πεταλούδας και ήταν λάθος το 90%, τότε θεωρητικά σε τέρμα γκάζι το αυτοκίνητο θα δούλευε φτωχό αφού ο χάρτης θα βρίσκονταν σε load 90% ενώ θα έμπαινε περισσότερος αέρας μέσα. Και πάλι βέβαια οι πεταλούδες έχουν τέτοιες καμπύλες που το 90% με το 100 άνοιγμα έχουν πολύ μικρή διαφορά στα flow rate.


Τέλος πάντων, περισσότερο από περιέργεια και λιγότερο γιατί έχω κάποιο θέμα σοβαρό, έχει κάποιος κάποια ιδέα?
Το αυτοκίνητο είναι στοκ οπότε μιλάμε για μαμά εγκέφαλο, πεταλούδα κλπ. Επίσης δεν έχω check engine αναμένο.

Αν είναι όντως θέμα, παίζει κάποιος τρόπος να κάνω reset το TPS ή κάποιου τύπου καλιμπράρισμα πέρα από ξεβίδωμα και γύρισμα μέχρι να δω σωστά βολτάζ?

Θα μπορούσα να βάλω πολύμετρο στο TPS και να δω αν βγάζει σωστά voltage στο τέρμα γκάζι (4.5V) αλλά απ' ότι είδα πρέπει να σκαλίσω τα καλωδιάκια και δεν με ψήνει ιδιαίτερα αν μπορώ να το αποφύγω.


Thanks εκ των προτέρων
Old 01-08-2016, 01:13 AM
  #2  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αυτό θα σου έλεγα και εγώ: Μήπως πείραξε κάποιος σε κανένα συνεργείο το TPS? Έτσι όπως το περιγράφεις θέλει καλιμπράρισμα το TPS πράγμα που δεν είναι και πολύ εύκολο να το κάνει κάποιος αν δεν έχει πολύμετρο. Καλύτερα να πας στο συνεργείο σου να στο κάνουν. Αλλά 99% από εκεί προέρχεται το θέμα σου.
Old 01-08-2016, 04:53 AM
  #3  
Registered User

 
GiorgoS2k's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Athens, Greece
Posts: 194
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Έχω αντίστοιχη εμπειρία στο θέμα.

Χρησιμοποιώ το DashCommand και για την πεταλούδα βλέπω τιμές απο 5% έως 90%

Ο τζόγος στο συρματόσχοινο είναι και εμένα ΟΚ

Θεωρώ πως έχει να κάνει περισσότερο με την ακρίβεια που προσφέρει η εφαρμογή και τα δεδομένα που στέλενει το OBD wifi παρά με πρόβλημα στον TPS.

Ωστόσο, θέλω κάποια στιγμή να μετρήσω με πολύμετρο να δω τι τάση στέλνει...

Ανέβασα ενα βίντεο που το επιβεβαιώνει

https://youtu.be/ZGAtuqz9Bqw
Old 01-08-2016, 05:10 AM
  #4  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εμένα θυμάμαι κάποια στιγμή με τον εγκέφαλο μου έδειχνε στο laptop 95% και τελικά ήθελε καλιμπράρισμα το tps
Old 01-08-2016, 06:46 AM
  #5  
Registered User

 
tsatsj's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: thessaloniki
Posts: 735
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

90 και μενα ανοιγει με τεστερ
Old 01-08-2016, 08:05 AM
  #6  
Registered User

 
G3O_-X-_'s Avatar
 
Join Date: Nov 2014
Location: Tsukuba, Japan
Posts: 309
Received 1 Like on 1 Post
Default

Και στο προηγουμενο αυτοκινητο μου (με ηλεκτρικη πεταλουδα) δεν ανοιγε στο 100%, ακομα και μετα απο επαναπρογραμματισμο του εγκεφαλου!

Το βασικο ειναι τερματιζοντας το πενταλ η πεταλουδα να ειναι σε εντελως οριζοντια θεση, ασχετα με το τι δειχνει το OBD!
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
Rajdlos
S2000 Under The Hood
2
05-19-2009 06:07 AM
1036AP2
California - Southern California S2000 Owners
1
01-19-2008 03:32 PM
S2kracka
S2000 Electronics
4
03-17-2007 04:42 PM
gdonahue
S2000 Talk
4
07-26-2002 04:31 AM



Quick Reply: WOT όχι 100% ?



All times are GMT -8. The time now is 04:14 AM.