Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

Αποστάτες και χαμήλωμα

Thread Tools
 
Old 05-24-2016, 11:28 AM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
giorgosgrts's Avatar
 
Join Date: Nov 2015
Posts: 11
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default Αποστάτες και χαμήλωμα

Έχω την εξής ερώτηση, η αποστάτες είναι μόνο για look και bbk ή αυξάνουν και το κράτημα του αυτοκινήτου;

Φοράω 16ρες JDM BBS ζάντες και είμαι αρκετά χαμηλωμένος. Το αμάξι το πήρα μαζί με τους αποστάτες και θελω να δω αν οντως χρειάζονται..
Old 05-24-2016, 11:30 PM
  #2  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Φίλε μου μάλλον κάτι μπερδεύεις. Υπάρχουν αποστάτες του διαφορικού που χρειάζεται να τους βάλεις αν θέλεις να το χαμηλώσεις για να μην υπάρχει φθορά στις κούπες των ημιαξονίων (μπαίνουν στις μέσα κούπες που καταλήγουν στο διαφορικό) και υπάρχουν και οι αποστάτες τροχών που είναι για να μπορούν να κουμπώσεις μεγαλύτερα φρένα στις ζάντες είτε 16' είτε 17'. Οι αποστάτες τροχών δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το χαμήλωμα απλά το ξεκαθαρίζω. Οι αποστάτες κατά γενική ομολογία χαλάνε το κράτημα στο s παρά το βελτιώνουν. Αν είναι αναγκαστικό να έχεις αποστάτες και δεν μπορείς να πάρεις ζάντα με σωστό οφφσετ για να χωράνε τα φρένα σου το καλύτερο που κάνουμε είναι να βάλεις μπροστά πίσω το ίδιο πάχος αποστάτη ώστε στο σύνολό της η γεωμετρία να αλλάξει κατά το ελάχιστο.

Αν λοιπόν είσαι πολύ χαμηλωμένος το συντομότερο παίρνεις αν δεν έχεις αυτά http://www.meganracing.com/product_d...d=903&catid=94
και βάζεις 2 ίδιου πάχους αποστάτες πίσω στους τροχούς.

Αν δεν έχεις φρένα μεγαλύτερα και απλά έχεις αποστάτες μπροστά απλά τους βγάζεις. Αν θέλεις look (να φαίνεται και καλά πιο 'κακό') βάλε αποστάτες και πίσω. Αλλά μετά υπάρχει περίπτωση αν είσαι πολύ χαμηλωμένος με τον αποστάτη να βρίσκει στον θόλο. Τεστάρεις και βλέπεις!
Old 05-26-2016, 05:20 AM
  #3  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Συμφωνώ απόλυτα με ότι είπε ο SBIT
Old 05-31-2016, 09:53 AM
  #4  
Registered User

 
tsatsj's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: thessaloniki
Posts: 735
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

εγω θα τα βγαζα όλα και τις ζαντες μαζι
.
.
δεν θυμάμαι το τυρι με το ψαρι δεν παει?ή το τυρι με τις φακές που χανεις τον σιδηρο??




All times are GMT -8. The time now is 08:37 AM.