Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΙΙ

Thread Tools
 
Old 11-28-2010, 06:17 AM
  #11  

 
s2k_cy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,092
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Για πες τον τρόπο για το καστερ, καμπερ!!!
Old 11-28-2010, 09:11 AM
  #12  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by s2k_cy,Nov 28 2010, 05:17 PM
Για πες τον τρόπο για το καστερ, καμπερ!!!
Δεν υπάρχει κάτι να πω
Το αμάξι μπορεί και βγάζει τέτοια νούμερα τι να σου πω

Κάθε αμάξι έχει τα κουσούρια του, άλλο δεν βγάζει πάνω από 7 καστερ άλλο δεν βγάζει καμπερ και ούτω καθ εξής.
Εμένα ας πούμε δεν θέλει να πέσει κάτω από ορισμένες τιμές στο καμπερ μπρος-πίσω.

Για παράδειγμα καμπερ μπροστά δεν μπορώ να πάω κάτω από -1 με -1.20
Παρ όλα αυτά συνεχίζω και πιστεύω ότι σημαντικό ρόλο παίζει αυτός που κάνει την ευθυγράμμιση, να ξέρει το άθλημα ειδικά στο αμάξι μας, σε τι μηχάνημα θα την κάνει, αν είσαι μέσα στο αμάξι κτλ.

Για αυτό σου λέω άσε εμένα να πονοκεφαλιάζω να στο φτιάξω.
Εσύ απλά βαλε το στο καράβι για Πειραιά μαζί με μια τετράδα BS Adrenaline και θα το παραλάβεις έτοιμο με το χαρτί της ευθυγράμμισης να σε περιμένει στο κάθισμα του οδηγού (ή στο ντουλαπάκι του ,όπου προτιμάς) .
-1,5 καμπερ με 7 καστερ μπροστά και -2,5 καμπερ πίσω καλά είναι?
Old 11-28-2010, 10:16 AM
  #13  

 
s2k_cy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,092
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Οχι το camber πίσω είναι πολύ

Επειδή εχει κανα χρόνο που το ρυθμισα και εχω μπει ξανα στο τρυπάκι, θα φροντίσω να το ξαναπεράσω ενα χερι παλι αυτο τον καιρο

Μπροστα
-1,6 καμπερ
καστερ οσο πάει με το πιο πάνω κάμπερ
και toe -0,01

Πίσω
-2,2 καμπερ
και toe 0,04 συνολο

Τι εκανες τελικά με τα λάστιχα???
Old 11-28-2010, 10:33 AM
  #14  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by s2k_cy,Nov 28 2010, 09:16 PM
Οχι το camber πίσω είναι πολύ

Επειδή εχει κανα χρόνο που το ρυθμισα και εχω μπει ξανα στο τρυπάκι, θα φροντίσω να το ξαναπεράσω ενα χερι παλι αυτο τον καιρο

Μπροστα
-1,6 καμπερ
καστερ οσο πάει με το πιο πάνω κάμπερ
και toe -0,01

Πίσω
-2,2 καμπερ
και toe 0,04 συνολο

Τι εκανες τελικά με τα λάστιχα???
Εχε υπ όψιν σου γενικα οτι οσο πιο συχνα επισκέπτεσαι την πίστα τόσο πιο συχνά να επισκέπτεσαι και τον ευθυγραμμισα σου

Περιμενω τα νεα σου νουμερα λοιπον ειτε εδω ειτε με ΡΜ αν θες βοήθεια σε κατι

Με τα λάστιχα ακόμα τίποτα (μπερτε γιοκ) ... για αυτό και αγόρασα και το Gran Turismo 5
Old 11-28-2010, 10:34 AM
  #15  

 
s2k_cy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,092
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

εχεις pm!!!
Old 11-28-2010, 11:14 AM
  #16  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by s2k_cy,Nov 28 2010, 09:34 PM
εχεις pm!!!

Και εσυ
Old 11-28-2010, 11:29 PM
  #17  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ήρθε και για μένα η ώρα το Σάββατο να πάω να κάνω μια ευθυγράμισση γιατί το αμάξι το ένιωθα χάλια ειδικά το πίσω μέρος (ήταν πολύ νευρικό) και έτσι πήγα στον Σπύρο για πρώτη φορά να το δει. Να πώ ότι τελευταία φορά έκανα ευθυγράμμιση πριν 5 μήνες σε γνωστό γιατρό και όταν το είχα πάει του είχα πεί ότι ήθελα το πίσω μέρος να μην ξεκολλάει εύκολα και αυτός έκανε τα μαγικά του (θα δείτε παρακάτω).
Καταρχήν (επειδή υπάρχει και πιο πάνω η αποριά για το caster του Γιάννη) όταν το είδαν τα παιδιά στο Σπύρο μου είπαν είναι από τα λίγα s που έχουν δεί που είναι τόσο καλό πίσω. Όταν ρώτησα τι εννοουν μου είπαν ότι η min & max τιμές ενός αυτοκινήτου είτε στο camber είτε στο caster διαφέρουν από s σε s. Και στο δικό μου το περιθώριο πίσω για camber είναι πολύ μεγάλο. Λοιπόν βάζω το πρίν και το μετά έστω και αν το πριν όταν το είδε ο Σπύρος τρόμαξε.
Πρίν:
Front
LEFT RIGHT
Camber 1,2 0,6
Caster 4,4 5,5
TOE -0,02
Rear
LEFT RIGHT
Camber 2,4 3,1
TOE 0,4

Μετά:
Front
LEFT RIGHT
Camber 0,6 0,6
Caster 4,4 5,5
TOE -0,00

Rear
LEFT RIGHT
Camber 1,6 1,6
TOE 0,16

Αναφορικά με το πώς μου φάνηκε επειδή είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω το Σάββατο στα Μέγαρα θα πώ ότι 100% δεν είναι τόσο νευρικό πίσω και δεν ξεκολλάει απότομα όπως πρίν. Στην Εθνική δεν ψαρεύει όπως πρίν. Το πρόβλημα εντοπίζετε στο μπροστινο και αυτό γιατί η caster στο μπροστά αριστερο δεν μπορεί να ανέβει πάνω από το 4,5 και μάλλον από παλιό τσαμπουκά υποθέτουν τα παιδιά ότι μπορεί να χάνει το ψαλίδι κανένα χιλιοστό. Θα το διορθώσουμε και αυτό και θα φτιάξω ακόμα καλύτερο το μπροστινο.

Old 11-29-2010, 01:05 AM
  #18  

 
s2k_cy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,092
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by SBIT,Nov 29 2010, 12:29 AM
Καταρχήν (επειδή υπάρχει και πιο πάνω η αποριά για το caster του Γιάννη) όταν το είδαν τα παιδιά στο Σπύρο μου είπαν είναι από τα λίγα s που έχουν δεί που είναι τόσο καλό πίσω. Όταν ρώτησα τι εννοουν μου είπαν ότι η min & max τιμές ενός αυτοκινήτου είτε στο camber είτε στο caster διαφέρουν από s σε s. Και στο δικό μου το περιθώριο πίσω για camber είναι πολύ μεγάλο. Λοιπόν βάζω το πρίν και το μετά έστω και αν το πριν όταν το είδε ο Σπύρος τρόμαξε.
Πρίν:
Front
LEFT RIGHT
Camber 1,2 0,6
Caster 4,4 5,5
TOE -0,02
Rear
LEFT RIGHT
Camber 2,4 3,1
TOE 0,4

Μετά:
Front
LEFT RIGHT
Camber 0,6 0,6
Caster 4,4 5,5
TOE -0,00

Rear
LEFT RIGHT
Camber 1,6 1,6
TOE 0,16

Αναφορικά με το πώς μου φάνηκε επειδή είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω το Σάββατο στα Μέγαρα θα πώ ότι 100% δεν είναι τόσο νευρικό πίσω και δεν ξεκολλάει απότομα όπως πρίν. Στην Εθνική δεν ψαρεύει όπως πρίν. Το πρόβλημα εντοπίζετε στο μπροστινο και αυτό γιατί η caster στο μπροστά αριστερο δεν μπορεί να ανέβει πάνω από το 4,5 και μάλλον από παλιό τσαμπουκά υποθέτουν τα παιδιά ότι μπορεί να χάνει το ψαλίδι κανένα χιλιοστό. Θα το διορθώσουμε και αυτό και θα φτιάξω ακόμα καλύτερο το μπροστινο.
Μου φαίνεται πολύ περιεργο οτι τα settings απο s σε αλλο s μπορούν να διαφέρουν τόσο (SBIT δε σε αμφισβητώ, είναι γενική απορια). Εγω στο δικό μου πίσω είδα μέχρι και -3.2 camber. Δεν γίνεται να έχω ενα με περισσοτερο καστερ??

Τα ''μετα'' settings σου είναι πολύ κοντά στα εργοστασίακά σωστα??? Γιατι δεν έδωσες λίγο περισσότερο καστερ??
Old 11-29-2010, 01:12 AM
  #19  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Το camber πίσω σε εμένα μπορεί να φτάσει -3,6. Αναφορικά με την τωρινή ρύθμιση ναι όντως είναι πολύ κοντά στο μαμά αλλά μετά από την βόλτα που έκανα το Σάββατο πιστεύω ότι καλό θα ήταν να ανεβάσω το camber πίσω στο 2 ή 2,2. Αλλά θα το συζητήσω και με τον Κινέζο. Έβαλα αυτές τις ρυθμίσεις για να ξεκινήσω από μια σταθερά και από εκεί και πέρα να παίξω εκεί που θέλω. Για το κάστερ που αναφέρεις είναι τόσο λίγο λόγο προβλήματος. Δεν έχει περιθώριο να ανέβει στο 6 - 6,5. Όπως ανέφερα μάλλον από παλίο τσαμπουκά πρέπει το ψαλίδι να χάνει ελάχιστα. Θα το τσεκάρουμε και θα επανέλθω.
Old 11-29-2010, 01:41 AM
  #20  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σαράντη, αφού δε μπορεί να ανέβει το caster, πρέπει να βάλεις περισσότερο camber μπροστά..
Με αυτό το setup φαντάζομαι πως θα έχεις πολύ ελαφρύ τιμόνι..
Και γιατί δεν έβαλε και το δεξί στο 4.5, ενώ έχεις τα ίδια camber, δεξιά κι αριστερά?
Στα Μέγαρα για τα φρένα στην Κ8, η 1μοίρα camber για μπροστά είναι όντως λίγη..και με το caster αυτό, η παραμικρή τιμονιά θα αποσταθεροποιούσε το πίσω μέρος..


Quick Reply: ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΙΙ



All times are GMT -8. The time now is 07:33 AM.