Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

17 ή 18 και τί offset;

Thread Tools
 
Old 03-17-2015, 08:50 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
Anapodos's Avatar
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 31
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default 17 ή 18 και τί offset;

Καλησπέρα παιδιά σας παρακολουθώ εδω και καιρό παρόλο που δεν γράφω.
Ανεβάζω αυτο το θεμα γιατι εχω σπασει το κεφαλι μου.Εχω ενα S2000 του 99 και προσφατα εβαλα coilover buddy club αναρτηση Ν+.Ψαχνω τωρα να βαλω και νεες ζαντουλες (εχει απο τον προηγουμενο κατι 18αρες 1000 miglia). Στην αναζητηση μου λοιπον επεσα στο ερωτημα 17αρα ή 18αρα και με τι offset η καθεμια για να ταιριαζει οσο γινεται καλυτερα και να μην μας μεινει το φτερο στο χερι καθως εχω χαμηλωσει περιπου 2cm...
Ευχαριστω εκ των προτερων και αν γνωριζετε καποιον που εχει σε προσφορα ζαντες ιαπωνικες κυριως japan racing,advan,rays μπορειτε να μου αναφερετε δεν θα παρεξηγηθω .
Old 03-17-2015, 11:00 AM
  #2  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Καλησπέρα,

17αρα κατα προτίμηση και μπορείς να ξεφύγεις λίγο από τα μαμά offset

Μπροστά 17" +55 offset
Πίσω 17" +65 offset
Old 03-17-2015, 12:34 PM
  #3  
Registered User
Thread Starter
 
Anapodos's Avatar
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 31
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καλησπερα FUN . Ευχαριστω αρχικα για την αμεση απαντηση σου.Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος ως προς το γιατι να προτιμησω 17αρα (οι advan rgd πχ ειναι πουπουλα) και γιατι μαλιστα να υπερβω λιγο τα εργοστασιακα offsets?
Old 03-18-2015, 02:27 AM
  #4  
Registered User

 
Vagelis's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Larissa
Posts: 788
Received 4 Likes on 4 Posts
Default

Οι japan racing μόνο ιαπωνικές δεν είναι...
Old 03-18-2015, 03:02 AM
  #5  
Registered User
Thread Starter
 
Anapodos's Avatar
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 31
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Vagelis
Οι japan racing μόνο ιαπωνικές δεν είναι...
εχεις απολυτο δικιο!
εχω βρει μια 4αδα Advan RGD hyper silver 18" +48 / +50 (μπρος πισω αντιστοιχα) στα 1800 και σκεφτομαι να τις κτυπησω αλλα με προβληματιζει τοσο το offset οσο και το οτι ειναι 18....
Old 03-18-2015, 05:03 AM
  #6  
Registered User
 
nikoSathan's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Thessaloniki
Posts: 140
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Για να μην έχεις θέματα με Offset (ή ότι προκύψει να είναι άμεσα κ εύκολα αντιμετωπίσιμο)
κ δεδομένου ότι η 17άρα είναι η ιδανική λύση για αυτό το αυτοκίνητο, έχουμε κ λέμε :

- Αν μπορείς να διαθέσεις χρήμα :

WedsSport TC-105N
(http://www.wedswheelsna.com/weds/wedssport/tc105n/)
(έχει .pdf αρχείο κάτα κάτω για να δεις όλα τα μεγέθη)

εμπρός 17x8 ET49, 6.75kg
πίσω 17x9 ET49, 7.15kg


- Αν το μπάτζετ σου είναι περιορισμένο, μπορείς ωραιότατα να κάνεις τη δουλειά σου και εδώ :

Rota Fighter

εμπρός 17x8 ET48
πίσω 17x9 ET50

σε Gunmetal
http://www.rotashop.co.uk/rota-fight...m_p1040611.htm
http://www.rotashop.co.uk/rota-fight...m_p1040631.htm

σε bronze
http://www.rotashop.co.uk/rota-fight...m_p1040609.htm
http://www.rotashop.co.uk/rota-fight...m_p1040629.htm

Αντίθετα με ότι λένε πολλοί για τις ROTA κ χωρίς να έχω ο ίδιος πείρα,
έχουμε δει αυτές τις ζάντες να τρώνε ξύλο σε πίστες, κερμπ κλπ κ να μην έχουν κάνει κιχ.


Τώρα αν είσαι ακόμα πιο μερακλής (βλ. αν θέλεις να μπαίνεις πίστα κ θέλεις να βάλεις μπόλικο λάστιχο κ μπροστά),
πας για τετράγωνο set up κ παίζεις με 9άρες μπρος-πίσω κ στις 2 λύσεις.
(κάπως υπερβολικό/άσκοπο κατά τη γνώμη μου αν προορίζεται μόνο για χρήση δρόμου, θα χάσεις κ από τιμόνι λογικά σε αίσθηση)
Εκεί θέλει δουλίτσα να χωρέσουν μπροστά. Εκεί εξαρτάται πόσο ....."sebian" είσαι, οπότε ΟΛΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ !!!

Λάστιχο :
Με 8άρες/9άρες : 225 μπροστά - 255 πίσω.
Με 9άρες μπρος/πίσω : 255 παντού (ή προτιμότερο 245 μπροστά - 255 πίσω).

Αυτά.
Old 03-18-2015, 05:34 AM
  #7  

 
astanapan's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 32
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Οπως τα λεει ο nikoSathan.

Να συμπληρώσω τις Volk CE28N 17x9 +63 πίσω και 17χ7.5 +50 μπροστα.

Σε square setup τις 17x9 αλλα τοτε πρέπει να κάνεις roll fender + μπολικο καμπερ ή να βάλεις φαρδύτερα φτερά εμπρος.
Old 03-18-2015, 05:53 AM
  #8  
Registered User
Thread Starter
 
Anapodos's Avatar
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 31
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Για τις WedsSport TC-105N μονο αμερικη βρισκω αντιπροσωπους κανεναν ευρωπη,επισης οι Ροτα φαινονται σαν καλη λυση.
Old 03-19-2015, 02:26 AM
  #9  

 
r5turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Athens
Posts: 567
Received 1 Like on 1 Post
Default

Εκτός από την ουσία (σωστή γεωμετρία, σωστή σχέση διαστάσεων εμπρος και πίσω ελαστικού, τοποθέτηση φρένων!, κλπ) είναι και θέμα εμφάνισης και φαντάζομαι σε απασχολεί και αυτό. Κάποιοι (ειδικά στην Αμερική) πηγαίνουν σε μικρά offset επίτηδες για να βγουν οι ζάντες έξω και όλοι οι υπόλοιποι κοιτάνε να είναι κοντά στα μαμά offset (όπως σου είπε ο FUN) για να μην είναι αηδία (κατά τη γνώμη μου).

Εξαρτάται λοιπόν τι θέλεις να πετύχεις, εμφάνιση μόνο? θα βάλεις μεγάλα φρένα στο μέλλον, θα μπεις πίστα?

Και το ύψος επίσης παίζει ρόλο, αν το κάνεις ερπετό (μέγα λάθος, πάλι κατά τη γνώμη μου) δε θα μπορείς να βάλεις ότι ζάντα και λάστιχο θες.

Αν γίνεις πιο συγκεκριμένος θα λάβεις πολλές σωστές συμβουλές εδώ μέσα.
Old 03-19-2015, 02:34 AM
  #10  
Registered User
Thread Starter
 
Anapodos's Avatar
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 31
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by r5turbo
Εκτός από την ουσία (σωστή γεωμετρία, σωστή σχέση διαστάσεων εμπρος και πίσω ελαστικού, τοποθέτηση φρένων!, κλπ) είναι και θέμα εμφάνισης και φαντάζομαι σε απασχολεί και αυτό. Κάποιοι (ειδικά στην Αμερική) πηγαίνουν σε μικρά offset επίτηδες για να βγουν οι ζάντες έξω και όλοι οι υπόλοιποι κοιτάνε να είναι κοντά στα μαμά offset (όπως σου είπε ο FUN) για να μην είναι αηδία (κατά τη γνώμη μου).

Εξαρτάται λοιπόν τι θέλεις να πετύχεις, εμφάνιση μόνο? θα βάλεις μεγάλα φρένα στο μέλλον, θα μπεις πίστα?

Και το ύψος επίσης παίζει ρόλο, αν το κάνεις ερπετό (μέγα λάθος, πάλι κατά τη γνώμη μου) δε θα μπορείς να βάλεις ότι ζάντα και λάστιχο θες.

Αν γίνεις πιο συγκεκριμένος θα λάβεις πολλές σωστές συμβουλές εδώ μέσα.

Εχεις δικιο για αυτο θα προσπαθησω να γινω πιο συγκεκριμενος.
Για φρενα δεν γνωριζω παντα ηθελα να κανω επεμβαση μιας και δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος παρα τις τροποποιησεις (σωληνακια υψηλης goodridge,χαρακτοι δισκοι,σχετικα σκληρα τακακια,καλα-φρεασκα υγρα της motul, cusco monster cylinder stop) αλλα δεν γνωριζω αν ποτε θα προβω σε αυτο το βημα.
Ενδεχομενα trackdays ειναι παντα καλοδεχουμενα,το αυτοκινητο το εχω χαμηλωσει περιπου ενα δακτυλο (για να το πω χοντρικα μπρος πισω και δεν θα χαμηλωσει αλλο).
Επομενως ζηταω τα offset για καλυτερο στησιμο σε δρομο και πιστα ταυτοχρονα και χωρις να χρειαστει να κανω roll fender.
Ελπιζω να εγινα πιο συγκεκριμενος.
Ευχαριστω για ολες τις συμβουλες εως τωρα!


Quick Reply: 17 ή 18 και τί offset;



All times are GMT -8. The time now is 02:43 AM.