Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

Γενικές Παρατηρήσεις για τα φρένα μας

Thread Tools
 
Old 06-13-2011, 10:42 PM
  #1  

Thread Starter
 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Γενικές Παρατηρήσεις για τα φρένα μας

βαγγο τα ιμιτασιον δεν φρεναρουν και βρομανε στα 2 φρεναρισματα.δεν εχουν καμια σχεση με μαμα τακακια...
Old 06-16-2011, 03:16 AM
  #2  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by tsatsj
Επειδη το δικο μου καπνιζε κτλ σου ξαναλεω οτι δεν ειναι εργοστασιακα τα φρενα μου απο την
στιγμη που τα τακακια ειναι "ιμιτασιον"
Μου είπες ότι δεν είναι τα εργοστασιακά, αλλά δεν είχα καταλάβει ότι μιλάς για χειρότερα..Και με τα εργοστασιακά που φοράω εγώ πάντως μια απ'τα ίδια γινόταν πιο πριν σε απαιτητικές διαδρομές..Άντε να καθυστερούσε λίγο παραπάνω μέχρι να εμφανιστεί το φαινόμενο των καπνών ή να μην ήταν τόσο έντονο..Σου είπε και ο Colin τι γινόταν και με τα δικά του εργοστασιακά φρένα που έπρεπε οι υπόλοιποι να τον περιμένουν κάθε τρεις και λίγο μέχρι να κρυώσουν..Σε κάθε περίπτωση πάντως υπάρχει ανοιχτή πρόσκληση για τις διαδρομές που γράψαμε στο topic των Βορείων ώστε αν έρθει κάποιο S με εργοστασιακά φρένα να βγάλουμε εκ νέου συμπεράσματα.


Originally Posted by tsatsj
Επισης τα αναβαθμισμενα φρενα, ή καλλιτερα τα υλικα τριβης δεν σχετιζονται π.χ με την τριβη που αναπτυσεται
μεταξυ ελαστικου και οδοστρωματος,ουτε με το στησιμο-γεωμετρια,ουτε με την κατανομη βαρους του αυτοκινητου
αρα αυτο που λες για μικροτερη αποσταση ακινητοποιησης δεν ισχυει.
Φυσικά και παίζουν ρόλο(πολλαπλό κιόλας) τα υλικά τριβής στην δύναμη πέδησης και κατεπέκταση στις αποστάσεις ακινητοποίησης, δεν τα αλλάζουμε μόνο για την αντοχή.
Αυτό που θέλουμε να πετύχουμε με την αλλαγή των υλικών τριβής(δίσκων και τακακίων) είναι να αυξήσουμε την ροπή στρέψης που αντιτίθεται στην ροπή κίνησης της ρόδας.Η ροπή αυτή εξαρτάται από την δύναμη την οποία ασκούν τα τακάκια στον δίσκο και από την απόσταση του σημείου της άσκησης της δυνάμεως από τον άξονα περιστροφής.Αλλάζοντας τους δίσκους με πολύ μεγαλύτερους όπως αυτούς του Στράτου που η διαφορά με τους εργοστασιακούς φτάνει τα 50mm μεγαλώνουμε αυτήν ακριβώς την απόσταση οπότε μεγαλωνουμε και την ροπή στρέψης.
Όσον αφορά τα τακάκια, είναι υπεύθυνα για την δύναμη(τριβή) που αναπτύσσεται μεταξύ δίσκων και τακακιών και την επηρεάζει τόσο ο συντελεστής τριβής τους(μ) όσο και η επιφάνεια επαφής τους με τον δίσκο.
Αν θες να το δεις βάσει τύπων για την ροπή στρέψης έχουμε: Τr = FxR όπου το R είναι η ακτίνα του κύκλου, η οποία επηρεάζεται από την απόσταση σε σχέση με το κέντρο περιστροφής ενώ η δύναμη F ισούται με μxN όπου μ είναι ο συντελεστής τριβής ένα χαρακτηρηστικό που αλλάζει αναλόγως με την πάστα του τακακιού,ενώ αν αναλύσεις το Ν θα βρεις και το πως σχετίζεται με την επιφάνεια επαφής.

Για να μην το κουράζουμε θεωρητικά κάνε ένα πείραμα για να διαπιστώσεις τα παραπάνω:
Πάρε μια ρόδα ή κάτι που να έχει κυκλικό σχήμα και να μπορείς να πιάσεις την επιφάνεια του και άρχισε να το γυρνάς γύρω από κάποιο σταθερό σημείο.Δοκίμασε μετά να το σταματήσεις ασκώντας την ίδια δύναμη πάντα:
1)Βάζοντας το χέρι σου αρχικά κοντά στο κέντρο του τροχού και μετά στην άκρη του (απόσταση από το κέντρο περιστροφής)
2)Βάζοντας αρχικά το δάχτυλο σου και μετά ολόκληρη την παλάμη σου (επιφάνεια επαφής)
3)Με στεγνά χέρια και μετά έχοντας τα λαδομένα πχ (συντελεστής τριβής)

Αν το δοκιμάσεις πιστεύω θα καταλάβεις λίγο πολύ πως μεταφέρονται αυτά και στα φρένα των αυτοκινήτων μας.
Μιας που μιλάμε για τα υλικά τριβής μόνο θεωρούμε τις υπόλοιπες παραμέτρους (όπως τα λάστιχα,οι δαγκάνες,οι αναρτήσεις κλπ) σταθερές.
Χώρια από όλα αυτά η αντοχή στην καταπόνηση που αναφέρεις έχει άμεσο αντίκτυπο και στις αποστάσεις ακινητοποίησης, αλλά ας το αφήσουμε καλύτερα, προς το παρόν τουλάχιστον.



Originally Posted by tsatsj
Αυτο δεν τον λεω επειδη μου αρεσει να ερχομαι σε αντιπαραθεση μαζι σου( ),απλα για ναμην νομιζει κανεις οτι θα σταματαει
πιο γρηγορα και τα σκασει για λαθος λογους
Την αντοχη στην καταπονηση αυξανει βασικα...

(συμφωνα με αυτα που ξερω ετσι?)
Εννοείται ρε ΠΑΟΚτσακι μου ότι καλά κάνεις και τα λες όπως και εγώ σου απαντάω σύμφωνα με αυτά που ξέρω..
Η αλήθεια είναι πάντως ότι θέλω να μάθω γιατί είσαι τόσο αρνητικός με τα μεγαλύτερα φρένα;Είχες αλλάξει και δεν είδες την παραμικρή διαφορά πέρα από την αντοχή;Εγώ σου είπα ότι πέρα από τις εντυπώσεις τώρα έχουμε κάνει και πολλές δοκιμές σε θέματα ακινητοποίησης με τον Αλέξη και τα είδαμε και στην πράξη.Όπως επίσης το ίδιο αναφέρουν και τα υπόλοιπα παιδιά με ανάλογα φρένα(Colin,Fun,Sbit κλπ)
Old 06-16-2011, 06:23 AM
  #3  
Registered User

 
tsatsj's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: thessaloniki
Posts: 735
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Tazio
Originally Posted by tsatsj' timestamp='1307999001' post='20678398
Επειδη το δικο μου καπνιζε κτλ σου ξαναλεω οτι δεν ειναι εργοστασιακα τα φρενα μου απο την
στιγμη που τα τακακια ειναι "ιμιτασιον" .
Μου είπες ότι δεν είναι τα εργοστασιακά, αλλά δεν είχα καταλάβει ότι μιλάς για χειρότερα..Και με τα εργοστασιακά που φοράω εγώ πάντως μια απ'τα ίδια γινόταν πιο πριν σε απαιτητικές διαδρομές..Άντε να καθυστερούσε λίγο παραπάνω μέχρι να εμφανιστεί το φαινόμενο των καπνών ή να μην ήταν τόσο έντονο..Σου είπε και ο Colin τι γινόταν και με τα δικά του εργοστασιακά φρένα που έπρεπε οι υπόλοιποι να τον περιμένουν κάθε τρεις και λίγο μέχρι να κρυώσουν..Σε κάθε περίπτωση πάντως υπάρχει ανοιχτή πρόσκληση για τις διαδρομές που γράψαμε στο topic των Βορείων ώστε αν έρθει κάποιο S με εργοστασιακά φρένα να βγάλουμε εκ νέου συμπεράσματα

Originally Posted by tsatsj
Επισης τα αναβαθμισμενα φρενα, ή καλλιτερα τα υλικα τριβης δεν σχετιζονται π.χ με την τριβη που αναπτυσεται
μεταξυ ελαστικου και οδοστρωματος,ουτε με το στησιμο-γεωμετρια,ουτε με την κατανομη βαρους του αυτοκινητου
αρα αυτο που λες για μικροτερη αποσταση ακινητοποιησης δεν ισχυει.
Φυσικά και παίζουν ρόλο(πολλαπλό κιόλας) τα υλικά τριβής στην δύναμη πέδησης και κατεπέκταση στις αποστάσεις ακινητοποίησης, δεν τα αλλάζουμε μόνο για την αντοχή.
Αυτό που θέλουμε να πετύχουμε με την αλλαγή των υλικών τριβής(δίσκων και τακακίων) είναι να αυξήσουμε την ροπή στρέψης που αντιτίθεται στην ροπή κίνησης της ρόδας.Η ροπή αυτή εξαρτάται από την δύναμη την οποία ασκούν τα τακάκια στον δίσκο και από την απόσταση του σημείου της άσκησης της δυνάμεως από τον άξονα περιστροφής.Αλλάζοντας τους δίσκους με πολύ μεγαλύτερους όπως αυτούς του Στράτου που η διαφορά με τους εργοστασιακούς φτάνει τα 50mm μεγαλώνουμε αυτήν ακριβώς την απόσταση οπότε μεγαλωνουμε και την ροπή στρέψης.
Όσον αφορά τα τακάκια, είναι υπεύθυνα για την δύναμη(τριβή) που αναπτύσσεται μεταξύ δίσκων και τακακιών και την επηρεάζει τόσο ο συντελεστής τριβής τους(μ) όσο και η επιφάνεια επαφής τους με τον δίσκο.
Αν θες να το δεις βάσει τύπων για την ροπή στρέψης έχουμε: Τr = FxR όπου το R είναι η ακτίνα του κύκλου, η οποία επηρεάζεται από την απόσταση σε σχέση με το κέντρο περιστροφής ενώ η δύναμη F ισούται με μxN όπου μ είναι ο συντελεστής τριβής ένα χαρακτηρηστικό που αλλάζει αναλόγως με την πάστα του τακακιού,ενώ αν αναλύσεις το Ν θα βρεις και το πως σχετίζεται με την επιφάνεια επαφής.

Για να μην το κουράζουμε θεωρητικά κάνε ένα πείραμα για να διαπιστώσεις τα παραπάνω:
Πάρε μια ρόδα ή κάτι που να έχει κυκλικό σχήμα και να μπορείς να πιάσεις την επιφάνεια του και άρχισε να το γυρνάς γύρω από κάποιο σταθερό σημείο.Δοκίμασε μετά να το σταματήσεις ασκώντας την ίδια δύναμη πάντα:
1)Βάζοντας το χέρι σου αρχικά κοντά στο κέντρο του τροχού και μετά στην άκρη του (απόσταση από το κέντρο περιστροφής)
2)Βάζοντας αρχικά το δάχτυλο σου και μετά ολόκληρη την παλάμη σου (επιφάνεια επαφής)
3)Με στεγνά χέρια και μετά έχοντας τα λαδομένα πχ (συντελεστής τριβής)

Αν το δοκιμάσεις πιστεύω θα καταλάβεις λίγο πολύ πως μεταφέρονται αυτά και στα φρένα των αυτοκινήτων μας.
Μιας που μιλάμε για τα υλικά τριβής μόνο θεωρούμε τις υπόλοιπες παραμέτρους (όπως τα λάστιχα,οι δαγκάνες,οι αναρτήσεις κλπ) σταθερές.
Χώρια από όλα αυτά η αντοχή στην καταπόνηση που αναφέρεις έχει άμεσο αντίκτυπο και στις αποστάσεις ακινητοποίησης, αλλά ας το αφήσουμε καλύτερα, προς το παρόν τουλάχιστον.



Originally Posted by tsatsj
Αυτο δεν τον λεω επειδη μου αρεσει να ερχομαι σε αντιπαραθεση μαζι σου( ),απλα για ναμην νομιζει κανεις οτι θα σταματαει
πιο γρηγορα και τα σκασει για λαθος λογους
Την αντοχη στην καταπονηση αυξανει βασικα...

(συμφωνα με αυτα που ξερω ετσι?)
Εννοείται ρε ΠΑΟΚτσακι μου ότι καλά κάνεις και τα λες όπως και εγώ σου απαντάω σύμφωνα με αυτά που ξέρω..
Η αλήθεια είναι πάντως ότι θέλω να μάθω γιατί είσαι τόσο αρνητικός με τα μεγαλύτερα φρένα;Είχες αλλάξει και δεν είδες την παραμικρή διαφορά πέρα από την αντοχή;Εγώ σου είπα ότι πέρα από τις εντυπώσεις τώρα έχουμε κάνει και πολλές δοκιμές σε θέματα ακινητοποίησης με τον Αλέξη και τα είδαμε και στην πράξη.Όπως επίσης το ίδιο αναφέρουν και τα υπόλοιπα παιδιά με ανάλογα φρένα(Colin,Fun,Sbit κλπ)

για την πρωτη παραγραφο εννοειται πως τα φρενα σας ειδικα του colin δεν εχουν καμια σχεση με τα μαμα ,απλα το ανεφερα για του λογου το αληθες
και για μην φανταστει κανεις οτι τα φρενα του σ ειναι δραματικα,κατι εγραψε και ο kosdali

τα παρακατω που γραφεις τα γνωριζω μια χαρα,αλλα δεν εχουν καμια σχεση με αυτο που εγραψα εγω.
εσυ μου λες οτι τα φρενα εχουν δυναμωσει και εχεις δικιο αλλα εγω σου ξαναλεω οτι αυτο το πραγμα δεν με ενδιαφερει.
αλλο τα φρενα και αλλο το φρεναρισμα του αυτοκινητου.αν καταφερεις και τα διαχωρισεις θα καταλαβεις τι εννοω.
πολυ απλοικα η ροδα μπορει να δεχτει μεχρι μια συγκεκριμενη δυναμη απο τα φρενα,οσο και να τα δυναμωνεις και οσο δυνατα και να τα πατας
το μεσαιο πενταλ, απο εκεινο το σημειο και μετα το λαστιχο θα γλιστραει.ειτε φορας δισκους τεραστιους ειτε μαμα οτ αυτο το σημειο δεν αλλαζει

δεν ειμαι αρνητικος με τα aftermarket ,το αντιθετο μαλιστα..
Old 06-16-2011, 12:20 PM
  #4  

Thread Starter
 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

του colin τα φρενα δεν ηταν μαμα αφου τα εδωσε σε μενα και διαπιστωσα οτι ηταν ferodo 2500.πως να μην καπνιζουν και πως να μην γινουν οι δισκοι σαν του πικαπ...τις ιδιεςδισκοπλακες του αλεξη τις εκανα τορνο και με μαμα τακακια φρεναριζα με 210 απο τα 90 μετρα στην ευθεια των σερρων και χτυπουσε και abs,δηλαδη εχαναν προσφυση τα σλικ και παρολους τους δυσκολους γυρους ουτε κιχ τα φρενα.

με ιμιτασιον τακακι και πολυ πιο αργους ρυθμους και πολιτικο λαστιχο απο τον 2ρο δυνατο γυρο δεν ειχα φρενα και κατεστρεψα και τις δισκοπλακες...

τωρα σε βουνισιες διαδρομες ετυχε κυνηγητο με εβο,με μχ5 κτλ αλλα δεν εμεινα ποτε απο φρενα μονο απο γκαζι ...ισως να μην πετυχα τοσο παρατεταμενη κατηφορα η καμια πιο δυσκολη διαδρομη με κατηφορα για να το καταλαβω...

εγω παντως για την σχετικα νορμαλ χρηση που το θελω και εφοσον δεν με εχουν προδωσει ποτε ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τα μαμα φρενα.οσο για την αισθηση πιστευω οτι αν ειχε περισσοτερο ''δαγκωμα'' θα ημουν πιο αργος στις σερρες και δεν θα με βολευε ουτε και εξω αφου ηδη μπαινει το abs ευκολα λογω κακης προσφυσης...προσωπικο μου γουστο βεβαια
Old 06-17-2011, 03:26 AM
  #5  
Registered User

 
sebian's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 429
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by kosdali
του colin τα φρενα δεν ηταν μαμα αφου τα εδωσε σε μενα και διαπιστωσα οτι ηταν ferodo 2500.πως να μην καπνιζουν και πως να μην γινουν οι δισκοι σαν του πικαπ...τις ιδιεςδισκοπλακες του αλεξη τις εκανα τορνο και με μαμα τακακια φρεναριζα με 210 απο τα 90 μετρα στην ευθεια των σερρων και χτυπουσε και abs,δηλαδη εχαναν προσφυση τα σλικ και παρολους τους δυσκολους γυρους ουτε κιχ τα φρενα.

με ιμιτασιον τακακι και πολυ πιο αργους ρυθμους και πολιτικο λαστιχο απο τον 2ρο δυνατο γυρο δεν ειχα φρενα και κατεστρεψα και τις δισκοπλακες...

τωρα σε βουνισιες διαδρομες ετυχε κυνηγητο με εβο,με μχ5 κτλ αλλα δεν εμεινα ποτε απο φρενα μονο απο γκαζι ...ισως να μην πετυχα τοσο παρατεταμενη κατηφορα η καμια πιο δυσκολη διαδρομη με κατηφορα για να το καταλαβω...

εγω παντως για την σχετικα νορμαλ χρηση που το θελω και εφοσον δεν με εχουν προδωσει ποτε ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τα μαμα φρενα.οσο για την αισθηση πιστευω οτι αν ειχε περισσοτερο ''δαγκωμα'' θα ημουν πιο αργος στις σερρες και δεν θα με βολευε ουτε και εξω αφου ηδη μπαινει το abs ευκολα λογω κακης προσφυσης...προσωπικο μου γουστο βεβαια
+1 και απο μένα στον κώστα

και υπάρχει και τηλεμετρία απο το γύρω που λέει στις σέρρες ακόμα υπάχει και του γιάννη ntz

που μπορεί κάποιος να βγάλει τα συμπεράσματα του!

για μένα ο καλύτερος συνδιασμός που είχα ηταν μαμά διαστάσεις και δαγκάνα με xp10 σαφώς ανώτερα

απο τα 8spot που φοράω τώρα και σε bite αλλά και σε modulation περιμένω τώρα xp 10 και για αυτά..

πάντως το φρένο εξαρτάτε απο πολλά στο δρόμο και όσο πιο απόλυτο είναι τόσο πιο πολλά απαιτεί απο τον οδηγό..

υ.γ nabu μετέφερε τα...
Old 06-19-2011, 08:01 AM
  #6  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μπήκαμε οι Βόρειοι και το καταστρέψαμε το topic του Στράτου...
Κάποια topic που είχαν γενικές συζητήσεις όπως αυτό, γιατί έχουν κληδωθεί;:
https://www.s2ki.com/s2000/topic/462...5%CE%B9%CF%83/

Originally Posted by tsatsj
για την πρωτη παραγραφο εννοειται πως τα φρενα σας ειδικα του colin δεν εχουν καμια σχεση με τα μαμα ,απλα το ανεφερα για του λογου το αληθες
και για μην φανταστει κανεις οτι τα φρενα του σ ειναι δραματικα,κατι εγραψε και ο kosdali
Στην πρώτη παράγραφο αναφέρομαι σε παλαιότερες περιόδους που τα φρένα μας ήταν σε απόλυτα εργοστασιακό επίπεδο.Και εμένα και του colin.
Τίποτα πάνω στο S δεν θεωρώ πως είναι δραματικό, αλλά το πόσο σε ικανοποιούν κάποια χαρακτηριστικά του έχει άμεση συνάρτηση με την χρήση που κάνει καθένας προσωπικά..Άλλος μένει ανικανοποίητος από την δύναμη, άλλος από την εμφάνιση, άλλος από την ανάρτηση ή οτιδήποτε άλλο..Εγώ προσωπικά βάσει της δικής μου χρήσης έχω μείνει ανικανοποίητος από 2 τομείς: τα φρένα και την ροπή του..Αυτά με ενοχλούν, αυτά προσπαθώ να φέρω στα μέτρα μου..Δεν σημαίνει ότι πρέπει όλοι να τα αλλάξουν ή ότι λέω πως είναι δραματικά κλπ.



Originally Posted by tsatsj
αλλο τα φρενα και αλλο το φρεναρισμα του αυτοκινητου.αν καταφερεις και τα διαχωρισεις θα καταλαβεις τι εννοω.
Σίγουρα το συνολικό φρενάρισμα εξαρτάται από αρκετούς τομείς, αλλά όσο ναναι παίζουν ένα μικρο ρόλο και τα φρένα..
Για τα φρένα και πιο συγκεκριμένα τα υλικά τριβής μιλούσαμε, οπότε και σε αυτά αναφέρθηκα τονίζοντας πως οι υπόλοιπες παράμετροι δεν αλλάζουν.


Originally Posted by tsatsj
πολυ απλοικα η ροδα μπορει να δεχτει μεχρι μια συγκεκριμενη δυναμη απο τα φρενα,οσο και να τα δυναμωνεις και οσο δυνατα και να τα πατας
το μεσαιο πενταλ, απο εκεινο το σημειο και μετα το λαστιχο θα γλιστραει.ειτε φορας δισκους τεραστιους ειτε μαμα οτ αυτο το σημειο δεν αλλαζει
Αυτό ισχύει αλλά υπό συνθήκες.Η πρόσφυση του ελαστικού είναι ακόμα ένα μέγεθος που εξαρτάται από πολλές παραμέτρους, και στην πράξη ένας από τους κύριους ρυθμιστές είναι ο δρόμος στον οποίο αναφερόμαστε.Στην Ελλάδα τα πετρώματα που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή των δρόμων έχουν σε υψηλές περιεκτικότητες ασβεστόλιθο που είναι πολύ μαλακός και τρίβεται εύκολα.Αυτό σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν βρέχει συχνά ώστε να ξεπλένονται από σκόνες,λάδια κλπ μας κάνει να κυκλοφορούμε κυρίως σε δρόμους σαπούνια όπου όντως ισχύει αυτό που λες και τα πλεονεκτήματα των μεγάλων φρένων δεν μπορούν να φανούν, ούτε και έχεις την απαίτηση για κάτι τέτοιο.Αλλά προφανώς σε τέτοιου είδους δρόμους δεν οδηγείς με σκοπό την πολύ γρήγορη οδήγηση, πιο πολύ ευχαριστιέσαι με γλιστρύματα και διορθώσεις.Σε δρόμους με ανεκτούς, καλούς ή και πολύ καλούς(πίστα) συντελεστές τριβής αλλάζει το σκηνικό και καταλαβαίνεις τις διαφορές και την χρησιμότητα.
Old 06-19-2011, 09:09 AM
  #7  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by kosdali
του colin τα φρενα δεν ηταν μαμα αφου τα εδωσε σε μενα και διαπιστωσα οτι ηταν ferodo 2500.πως να μην καπνιζουν και πως να μην γινουν οι δισκοι σαν του πικαπ...τις ιδιεςδισκοπλακες του αλεξη τις εκανα τορνο και με μαμα τακακια φρεναριζα με 210 απο τα 90 μετρα στην ευθεια των σερρων και χτυπουσε και abs,δηλαδη εχαναν προσφυση τα σλικ και παρολους τους δυσκολους γυρους ουτε κιχ τα φρενα.
Παρόλο το πρήξιμο που του ριχνα τότε, δεν νομίζω ότι ο Colin είχε δοκιμάσει DS2500 στην μαμά δαγκάνα..Ίσως εννοείς τα premier Κώστα ή κάτι άλλες βλακείες EBC που κανένα από αυτά δεν έχει σχέση με τα 2500.Το να μείνεις από φρένα στις Σέρρες(αν δεν μιλάμε για πολύ μεγάλο αριθμό συνεχόμενων γρήγορων γύρων) όπου απαιτούνται μόλις 3 καλά φρεναρίσματα είναι λίγο δύσκολο ρε συ, θα πρέπει να μιλάμε για άθλια υλικά τριβής.
Θα είχε ενδιαφέρον όμως να μας πούνε τα παιδιά που έχουν μπει στα Μέγαρα(και ήταν με τελείως εργοστασιακά φρένα) πως συμπεριφέρθηκαν τα φρένα του S..Απόσο θυμάμαι ο Nabu είχε μερικά παραπονάκια, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος..
Επίσης το γεγονός ότι έχαναν πρόσφυση τα σλικ εξαρτάται από πολλά πράγματα και δεν ξέρω πόσο σωστό είναι να πούμε αμέσως ότι για αυτό ευθύνονται τα πολύ δυνατα φρένα του S..

Originally Posted by kosdali
τωρα σε βουνισιες διαδρομες ετυχε κυνηγητο με εβο,με μχ5 κτλ αλλα δεν εμεινα ποτε απο φρενα μονο απο γκαζι ...ισως να μην πετυχα τοσο παρατεταμενη κατηφορα η καμια πιο δυσκολη διαδρομη με κατηφορα για να το καταλαβω...

εγω παντως για την σχετικα νορμαλ χρηση που το θελω και εφοσον δεν με εχουν προδωσει ποτε ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τα μαμα φρενα.οσο για την αισθηση πιστευω οτι αν ειχε περισσοτερο ''δαγκωμα'' θα ημουν πιο αργος στις σερρες και δεν θα με βολευε ουτε και εξω αφου ηδη μπαινει το abs ευκολα λογω κακης προσφυσης...προσωπικο μου γουστο βεβαια
Για τυπικές διαδρομές 10-15 χιλιομέτρων τύπου Χορτιάτη ή Ζεπ-Κισσού επίσης δεν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα, αλλά αν εννοείς βουνίσια στροφιλίκια 60-80 και βάλε χιλιομέτρων, θέλω να το δω είναι η αλήθεια...Κάτι μου λέει ότι θα βγάλεις για μια βολτίτσα απ'την μάντρα την Hondaρα..

Όπως και να χει το πράγμα όμως μιας που καθένας μας είναι ευχαριστημένος από τα φρένα του S για την χρήση που το θέλει, δεν έχει νόημα να γεμίζουμε το topic του Στράτου με τέτοια θέματα...



Originally Posted by sebian
+1 και απο μένα στον κώστα

και υπάρχει και τηλεμετρία απο το γύρω που λέει στις σέρρες ακόμα υπάχει και του γιάννη ntz

που μπορεί κάποιος να βγάλει τα συμπεράσματα του!
Μπορείς να τα αναφέρεις sebian επιγραμματικά;

Originally Posted by sebian
για μένα ο καλύτερος συνδιασμός που είχα ηταν μαμά διαστάσεις και δαγκάνα με xp10 σαφώς ανώτερα

απο τα 8spot που φοράω τώρα και σε bite αλλά και σε modulation περιμένω τώρα xp 10 και για αυτά..
Άρα να υποθέσω ότι με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλεις τα 8πιστονα και θα γυρίσεις στις μαμά δαγκάνες με xp10;
Old 06-19-2011, 09:22 AM
  #8  
Registered User

 
tsatsj's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: thessaloniki
Posts: 735
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

φιλε βαγγελη οντως ειμαστε off topic,αν και γραφτηκαν καποιες σεβαστες αποψεις, αισθανομαι λιγακι υπευθυνος γι αυτο.
αν ομως ξαναδεις τα post μου δεν ειπα τιποτα αρνητικο γαι το κιτ και ξενινησα λεγοντας οτι ειναι πολυ καλα.
μετα απλα διευκρινησα οτι δεν ειναι μαμα τα τακακια μου

και τελος η ενσταση μου ηταν η αποσταση ακινητοποιησης οπου αν εστω δεχτουμε οτι εχω δικιο,
μονο το κερδος απο την extra αντοχη και διαρκεια που σου δινουν ειναι μια τεραστια βελτιωση και ενα μεγαλο ζητουμενο,
αφου παρα πολλοι θελουν να νικησουν στον πολεμο των θερμοκρασιων εντος και εκτος πιστας

φανταζομαι οτι ειναι και καλη επιλογη για καποιον που πρεπει να αλλαξει τους πισω δισκους ""φθορα, στραβωμα απο περασμα σε νερα,τρακαρισμα(μακρυα)
και σε καλη τιμη...
Old 06-19-2011, 03:01 PM
  #9  

Thread Starter
 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

τα 2500 ηταν ενα απο τα πρωτα λαθη που εκανα πριν 6 χρονια και κατεστρεψα τους πρωτους μπροστονους δισκους....
επισης στις σερρες μενεις ανετα απο φρενα με τακακια σαν του γιαννη και με πολλα αλλα σε ρυθμους ομως του 34-35 και οχι 38-39...

το οτι εχαναν προσφυση τα 235 σλικ με σωστοτατη ευθυγραμμιση και πραγματοποιωντας αποσταση φρεναρισματος που λιγα αμαξια μπορουν με παρομοια κιλα,ευθυνονται κατα πολυ μεγαλο ποσοστο τα φρενα και φαινεται και απο τις τηλεμετριες οπως ειπε και ο sebian.

εννοειται οτι οποτε βολεψει θα παμε και διαδρομουλα μαζι αν και το να πηγαινω του σκοτωμου για 60 και 80 χλμ στο βουνο σε ελληνικους δρομους δεν νομιζω οτι ειναι και οτι καλυτερο απο πολλες αποψεις.πιστευω η πιστα εχει μεγαλυτερη ασφαλεια για να ευχαριστηθεις το αμαξι πραγματικα στα ορια του εαυτου σου.
το βουνο ειναι πιο πολυ για ευχαριστηθεις την αισθηση ενος σπορ αυτοκινητου στο στοιχιο του πηγαινοντας σχετικα γρηγορα και οχι για να δοκιμασεις τα ορια του και τα δικα σου φυσικα παντα προσωπικη μου αποψη.
Old 06-19-2011, 11:00 PM
  #10  
ntz
Registered User
 
ntz's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 428
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Προσωπική άποψη πάντα: Οι Σέρρες δεν είναι δείγμα για να συγκρίνεις φρένα. Ένα δυνατό σημείο φρεναρίσματος έχει, στο τέλος της ευθείας, μετά από 800+ μέτρα κρυώματος.... σιγά τις απαιτήσεις σε φρένο. Οι περισσότεροι που έχουμε πάει Μέγαρα ξέρουμε τι σημαίνει καλό φρένο... Είναι πολύ λίγα τα εργοστασιακά φρένα που έχουν αντέξει πάνω από 2-3 γρήγορους γύρους Μέγαρα, για αυτό και μία αλλαγή σε τακάκια ή έστω (όπως μερικά παιδιά κάνανε) καλύτερη ψύξη στα φρένα μέσω αεραγωγών έχει πολύ καλά αποτελέσματα. Οπότε να με συγχωρέσετε αλλά το ότι στις Σέρρες τα μαμά φρένα του s έχουν αποδειχτεί αποτελεσματικά δεν μου λέει τίποτα σαν γεγονός από τη στιγμή που κάποια παιδιά έχουν παραπονεθεί για μειωμένη απόδοση στο φρένα στα Μέγαρα. Προφανώς σε παρατεταμένη χρήση έχουν ένα θεματάκι, όπως όλα τα μαμά φρένα άλλωστε.


Quick Reply: Γενικές Παρατηρήσεις για τα φρένα μας



All times are GMT -8. The time now is 11:56 PM.