Αμάξωμα - Κουκούλα - Εσωτερικό Συζητηση σχετικα με το αμαξωμα, κουκουλα, εσωτερικο, καθως και λυσεις, επιδιορθωσεις και βελτιωσεις

Καθίσματα BRIDE

Thread Tools
 
Old 01-16-2015, 12:58 AM
  #21  
Registered User

 
not4s4l3's Avatar
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 463
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by r5turbo
Καλησπέρα. Ψάχνω να βρω τι καθίσματα να βάλω και μάλλον καταλήγω στην Bride (εκτός και αν έχετε να προτείνετε κάποια άλλο λύση σε κάθισμα αντίστοιχο με το GIAS II ανακλινόμενο). Ξέρει κανείς αν υπάρχει εισαγωγέας στην Ελλάδα?

http://www.gotuning.com/product_info...oducts_id=1220

Sorry gia ta Greeklish, grafw apo th douleia!
Eksartatai ti theleis file!

Ean thes na to pas pista kai na mhn phgaineis pera dwthe stis strofes proteinw anepifylakta Recaro - Pole Position
(epishs ayta boithane ean eisai arekta pshlos (1.90cm as poume) giati kathontai pio katw apo ta OEM!-alla prosoxh tha xaseis thn anesh sou) OEM!)

Ean den pas pista egw den blepw logo na allakseis ta OEM!
Old 01-16-2015, 01:04 AM
  #22  

Thread Starter
 
r5turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Athens
Posts: 567
Received 1 Like on 1 Post
Default

Ναι, προφανώς για πίστα μιλάμε, δεν είναι πολύ ωραίο να βάζεις δύναμη με αγκώνα και γόνατο για να μην κουνιέσαι πέρα δώθε...
Old 01-16-2015, 01:13 AM
  #23  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εγώ θα συμφωνήσω με την απόφασή που πήρες να μείνεις με τα μαμά (με ή χωρίς την βελτίωση). Επειδή το έχω βιώσει & το βιώνω προσωπικά πιστεύω ότι για 10 φορές το χρόνο πίστα (που είναι πολλοί λίγοι αυτοί που πάνε έστω και 5) δεν αξίζει τον κόπο να χάσεις την άνεση του μαμά αν δεν πάς να κερδίσεις και το δέκατο και απλά μπαίνεις για χαβαλέ και να γυρνάς απλά σβέλτα. Από την στιγμή που το αμάξι κινείται πιο συχνά στους Ελληνικούς δρόμους το bucket είναι ταλαιπωρία.
Old 01-16-2015, 03:04 AM
  #24  
Registered User

 
GodzillaS's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Athens
Posts: 263
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Από την στιγμή που το έχεις πάρει απόφαση, θα το κάνεις.
Απλά βρες αυτό που σου ταιριάζει, αυτό που χωράει, και αυτό που γουστάρεις.
Old 01-16-2015, 03:06 AM
  #25  

Thread Starter
 
r5turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Athens
Posts: 567
Received 1 Like on 1 Post
Default

Δεν το έχω πάρει απόφαση, γιατί δεν ειμαι ούτε μόνο για βόλτα ούτε μόνο για πίστα. Θα δείξει...
Old 01-16-2015, 06:08 AM
  #26  
Registered User
 
nikoSathan's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Thessaloniki
Posts: 140
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μπορείς να βρεις κάθισμα για την πίστα (σταθερό μπάκετ), για να έχεις όλη την αίσθηση που πρέπει κ να μην στηρίζεσαι στα πλαϊνά της πόρτας αλλά να το βάζεις μόνο όταν πηγαίνεις να τρέξεις.
4 βίδες είναι όλο κ όλο, δεν είναι κάτι χρονοβόρο ή δύσκολο.
Εκτός πίστας, κράτα τα OEM να έχεις κ την άνεσή σου (ή στην καλύτερη γέμισε τα πλαϊνά όπως λες κ θάναι μια χαρά).
Τώρα, αν φορόντας το μπάκετ κρίνεις ότι αυτή την αίσθηση δεν θέλεις να την χάσεις ούτε στο δρόμο, κρατάς το μπάκετ κ έξω.

Προσωπικά πάντως με το μαμά κάθισμα δεν μπορώ να οδηγήσω στην πίστα, κοπανιέμαι ελεϊνά σττην πόρτα κ στηρίζομαι εκεί.
Μόνο όταν έβαλα (με χίλιες δυο πατέντες που ΔΕΝ είναι σωστές από άποψη ασφάλειας) ζώνες 4 σημείων με το μαμά κάθισμα, μπορώ να πω ότι κρατήθηκα κάπως στο κάθισμα κ οδήγησα πιο σωστά στις Σέρρες.

Γνώμη μου, 4 βίδες είναι. Μπαμ μπαμ το αλλάζεις το μπάκετ πριν από κάθε πίστα.
Old 01-16-2015, 06:24 AM
  #27  

Thread Starter
 
r5turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Athens
Posts: 567
Received 1 Like on 1 Post
Default

καλή λύση και αυτή, ευχαριστώ.
Old 01-16-2015, 07:20 AM
  #28  

 
papdoc's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 141
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μια προσωπική εμπειρία όσον αφορά το "τέσσερις βίδες είναι":

Το να βάλεις και να βγάλεις το δικό μου κάθισμα (PRO2000), που ΔΕΝ έχει σιδηροδρόμους, είναι σταθερό, και χωράει τσίμα-τσίμα, είναι ότι πιο δύσκολο έχω δει να κάνει μηχανικός στο αμάξι μου. Μιλάμε για ΤΟ θρίλερ. Οπότε, εάν δεν βάλεις σιδηροδρόμους, το βάλε-βγάλε υπάρχει σοβαρή περίπτωση να μην είναι καθόλου εύκολο.
Old 01-16-2015, 07:26 AM
  #29  
Registered User

 
not4s4l3's Avatar
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 463
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by nikoSathan
Μπορείς να βρεις κάθισμα για την πίστα (σταθερό μπάκετ), για να έχεις όλη την αίσθηση που πρέπει κ να μην στηρίζεσαι στα πλαϊνά της πόρτας αλλά να το βάζεις μόνο όταν πηγαίνεις να τρέξεις.
4 βίδες είναι όλο κ όλο, δεν είναι κάτι χρονοβόρο ή δύσκολο.
Εκτός πίστας, κράτα τα OEM να έχεις κ την άνεσή σου (ή στην καλύτερη γέμισε τα πλαϊνά όπως λες κ θάναι μια χαρά).
Τώρα, αν φορόντας το μπάκετ κρίνεις ότι αυτή την αίσθηση δεν θέλεις να την χάσεις ούτε στο δρόμο, κρατάς το μπάκετ κ έξω.

Προσωπικά πάντως με το μαμά κάθισμα δεν μπορώ να οδηγήσω στην πίστα, κοπανιέμαι ελεϊνά σττην πόρτα κ στηρίζομαι εκεί.
Μόνο όταν έβαλα (με χίλιες δυο πατέντες που ΔΕΝ είναι σωστές από άποψη ασφάλειας) ζώνες 4 σημείων με το μαμά κάθισμα, μπορώ να πω ότι κρατήθηκα κάπως στο κάθισμα κ οδήγησα πιο σωστά στις Σέρρες.

Γνώμη μου, 4 βίδες είναι. Μπαμ μπαμ το αλλάζεις το μπάκετ πριν από κάθε πίστα.

Kales symboules oles!! Na prosthesw oti ta perissotera aftermarket kathismata tha kanoune RUB kapou! Ligo sth porta, sthn orofh, kapou den
tha tairiazoun kala opws ths mamas! To monadiko pou gnwrizw pws mpainei tsima-tsima kai den akoumpaei pouthena einai to Rekaro Pole Position gi ayto kai sto proteina..An kapoios kserei allo aftermarket pou den akoumpaei..flame me eleythera! hahaha
Old 01-16-2015, 07:35 AM
  #30  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Υπάρχουν και άλλες λύσεις απλά έχουν να κάνουν με βάρος!!! Αλλά σαν καθίσματα είναι πολύ καλύτερα σε θέμα στήριξης. Για παράδειγμα τα καθίσματα του sti μπαίνουν κούτα χωρίς να ακουμπάνε πουθενα εκτός λίγο στο πλάι χαμηλά εκεί που είναι το κούμπωμα της ζώνης. Υπάρχουν τέτοια project στο Αμερικά. Όπως και από evo μπαίνουν (υπάρχει και ένα s στον Βόλο που έχει βάλει). Μια χαρά επιλογές γι κάθισμα και από άνεση και από στήριξη! Αλλά πολύ έξτρα βάρος σε σχέση με ένα bucket τύπου pro200 και σίγουρα για να τα βάλεις θα θέλει ΠΟΛΥ δουλειά!!!!


Quick Reply: Καθίσματα BRIDE



All times are GMT -8. The time now is 11:12 AM.