Σπόνσορες ελληνικής κοινότητας A Forum for Greek Sponsors to offer their products or services and sell.

Stratos rear big brake kit

Thread Tools
 
Old 02-02-2011, 10:45 PM
  #11  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

οκ ευχαριστουμε στρατο θα τα πουμε κ παλι εμεις..
Old 02-03-2011, 02:52 AM
  #12  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καλά άλλα γι'άλλα θυμάμαι εγώ!!!!
Old 02-03-2011, 08:02 AM
  #13  
Registered User
 
kotsampas's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Polygyros,Halkidiki.
Posts: 1,453
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by stratos,Feb 2 2011, 10:01 AM
Οι μαμα μπροστα ειναι 25mm παχος και οι πισω ειναι 12mm παχος.
Old 05-07-2011, 01:54 PM
  #14  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Από χθες, έχω και εγώ πλέον στο αυτοκίνητο τα συγκεκριμένα φρένα, και σιγά σιγά θα αρχίσει το στρώσιμο τους για να πατήσουν καλά πάνω τους και τα καινούρια τακάκια.Οπότε εντυπώσεις θα αργήσω να αναφέρω..

Γράψτε εντυπώσεις οι υπόλοιποι που τα έχετε στρώσει, μην βαριέστε(για να γνωρίζουν όσοι πιθανόν ενδιαφέρονται το λέω, μιας που εγώ θα διαπιστώσω την διαφορά που κάνουν μόνος μου)..
Old 05-08-2011, 01:05 AM
  #15  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Χαίρομαι πολύ που τα έβαλες και εσύ Βαγγέλη για τον απλό λόγο ότι θέλω εντυπώσεις απο πίστα εγώ για το συγκεκριμένο κίτ!!

Το ξέρω ότι δεν έχουμε κάνα trackday σύντομα, και ούτε προβλέπεται λόγω καλοκαιριού αλλά θέλω να ακούω εις διπλούν αυτά που έχει γράψει/πει ήδη ο Σαράντης

Απο αυτά που έχω ακούσει, αυτό που εμένα μου φαίνεται το πιο ελκυστικό είναι ότι πλέον ο κώλος του αυτοκινήτου δεν σηκώνεται στο φρενάρισμα αλλά είναι βιδωμένος κάτω. Για οδήγηση σε πίστα και για χρόνους αυτό εμένα προσωπικά μου ακούγεται ως το Α και το Ω!!!

Άντε καλορίζικα, καλώστρωτα και περιμένω να πάτε καμιά διαδρομάρα με τον Αλέξανδρο να τα δοκιμάσεις!
Old 05-09-2011, 12:15 AM
  #16  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by Nabu
Χαίρομαι πολύ που τα έβαλες και εσύ Βαγγέλη για τον απλό λόγο ότι θέλω εντυπώσεις απο πίστα εγώ για το συγκεκριμένο κίτ!!

Το ξέρω ότι δεν έχουμε κάνα trackday σύντομα, και ούτε προβλέπεται λόγω καλοκαιριού αλλά θέλω να ακούω εις διπλούν αυτά που έχει γράψει/πει ήδη ο Σαράντης

Απο αυτά που έχω ακούσει, αυτό που εμένα μου φαίνεται το πιο ελκυστικό είναι ότι πλέον ο κώλος του αυτοκινήτου δεν σηκώνεται στο φρενάρισμα αλλά είναι βιδωμένος κάτω. Για οδήγηση σε πίστα και για χρόνους αυτό εμένα προσωπικά μου ακούγεται ως το Α και το Ω!!!

Άντε καλορίζικα, καλώστρωτα και περιμένω να πάτε καμιά διαδρομάρα με τον Αλέξανδρο να τα δοκιμάσεις!
Παιδιά τα συγκεκριμένα φρένα τα έκανε σε εμένα πρόβα ο Στράτος και έχω γράψει εντυπώσεις εδώ¨

Στράτος πίσω φρένα
Old 06-10-2011, 01:27 PM
  #17  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Nabu
Χαίρομαι πολύ που τα έβαλες και εσύ Βαγγέλη για τον απλό λόγο ότι θέλω εντυπώσεις απο πίστα εγώ για το συγκεκριμένο κίτ!!

Το ξέρω ότι δεν έχουμε κάνα trackday σύντομα, και ούτε προβλέπεται λόγω καλοκαιριού αλλά θέλω να ακούω εις διπλούν αυτά που έχει γράψει/πει ήδη ο Σαράντης

Απο αυτά που έχω ακούσει, αυτό που εμένα μου φαίνεται το πιο ελκυστικό είναι ότι πλέον ο κώλος του αυτοκινήτου δεν σηκώνεται στο φρενάρισμα αλλά είναι βιδωμένος κάτω. Για οδήγηση σε πίστα και για χρόνους αυτό εμένα προσωπικά μου ακούγεται ως το Α και το Ω!!!

Άντε καλορίζικα, καλώστρωτα και περιμένω να πάτε καμιά διαδρομάρα με τον Αλέξανδρο να τα δοκιμάσεις!
Πλέον τα φρένα στρώθηκαν καλά και δοκιμάστηκαν σε πολύ απαιτητικές διαδρομές αρκετών χιλιομέτρων με αμέτρητα φρεναρίσματα όπου μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις.
Καταρχήν να πω ότι μαζί με το κιτ του Στράτου πίσω έβαλα ferodo DS2500 και μπρος-πίσω σωληνάκια υψηλής της HKS από τον Παναγιώτη(cougar) ενώ μπροστά προς το παρόν είμαι με εργοστασιακούς δίσκους και τακάκια.Οπότε είχα μερικές επιφυλάξεις σχετικά με το πόσο μπορεί να επηρρεάσει την ισορροπία του πίσω μέρους το συγκεκριμένο set up (τουλάχιστον μέχρι να μπούνε και τα μπροστά φρένα).
Στην πράξη όμως φάνηκε ότι ναι μεν ο πίσω άξονας φορτίζεται πολύ παραπάνω με τα νέα δεδομένα αλλά σε καμία περίπτωση σε τόσο ανησυχητικό βαθμό ώστε να έχουμε τάσεις ξεκολήματος..Αν σκεφτείς μάλιστα Κωνσταντίνε ότι τα πίσω λάστιχα που φοράω τώρα, σχεδόν έχουν βγάλει τα λινά τους καταλαβαίνεις πόσο καλή δουλειά γίνεται πάνω σε αυτό που ρώτησες.

Μετά από αμέτρητα δυνατά και συνεχομένα φρεναρίσματα και 40+ λεπτά διαδρομής σε πολύ γρήγορους ρυθμούς τα φρένα δεν έχασαν ούτε στο παραμικρό την απόδοση τους(κάτι στο οποίο στόχευα όταν έβαζα τα συγκεκριμένα πραγματάκια), το πεντάλ του φρένου δεν υποχώρησε ούτε στο ελάχιστο(δείγμα και της δουλειάς των HKS και των πολύ καλών RBF 600 της Motul όπου αντικατέστησαν τα μαμά υγρά φρένων) ενώ βοήθησαν πολύ και την απόδοση των μπροστά φρένων μιας που πλέον δεν επιφορτίζονται με την ίδια δουλειά σε σχέση με πριν. Αυτό φαινόταν καθαρά σε αντιπαραβολή με τα εργοστασιακά φρένα των υπόλοιπων S2000 τα οποία ήδη απτη μέση της διαδρομής είχαν προβληματάκια ενώ στο τέλος της διαδρομής έβγαιναν έντονοι καπνοί από μπροστά και βρωμοκοπούσαν χαρακτηριστικά όπως μυρίζουν τα φρένα που έχουν φτάσει στα όρια τους.

Λόγω αυτής της βοήθειας που παρέχουν στα μπροστά φρένα παρατήρησα ότι το ABS ενεργοποιείται πιο σπάνια, κάτι που μου άρεσε πολύ ενώ βρήκα πολύ ευχάριστη αυτή την αίσθηση που σου δίνει το αυτοκίνητο ότι σε κάθε δυνατό φρενάρισμα δεν βουτάει η μούρη και σηκώνεται ο κώλος, αλλά "γονατίζει" κατά κάποιο τρόπο το ίδιο μπρος-πίσω.Σίγουρα έχουν μειωθεί και οι αποστάσεις ακινητοποίησης, ενώ η απόκριση στο άγγιγμα του πεντάλ του φρένου είναι πολύ πιο άμεση, αλλά για αυτό σίγουρα έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης το τακάκι οπότε δεν αναφέρω περισσότερα.

Τώρα το επόμενο δυνατό τεστ το οποίο περιμένω, θα περιλαμβάνει 200+ χιλιόμετρα τέτοιων διαδρομών, κατακαλόκαιρα με υψηλές θερμοκρασίες και με καλά λάστιχα οπότε οι καταπονήσεις θα είναι πολλαπλάσιες και περιμένω να τα δω και εκεί, αλλά βάσει όσων είδα μέχρι τώρα δεν νομίζω να έχουν ιδιαίτερα προβλήματα.
Old 06-13-2011, 01:03 PM
  #18  
Registered User

 
tsatsj's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: thessaloniki
Posts: 735
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Βαγγελη πολυ καλα τα καινουργια φρενα και αυτα που γραφεις ομως εχω και καποιες ενστασεις.

Επειδη το δικο μου καπνιζε κτλ σου ξαναλεω οτι δεν ειναι εργοστασιακα τα φρενα μου απο την
στιγμη που τα τακακια ειναι "ιμιτασιον"

Επισης τα αναβαθμισμενα φρενα, ή καλλιτερα τα υλικα τριβης δεν σχετιζονται π.χ με την τριβη που αναπτυσεται
μεταξυ ελαστικου και οδοστρωματος,ουτε με το στησιμο-γεωμετρια,ουτε με την κατανομη βαρους του αυτοκινητου
αρα αυτο που λες για μικροτερη αποσταση ακινητοποιησης δεν ισχυει.
Αυτο δεν τον λεω επειδη μου αρεσει να ερχομαι σε αντιπαραθεση μαζι σου( ),απλα για ναμην νομιζει κανεις οτι θα σταματαει
πιο γρηγορα και τα σκασει για λαθος λογους
Την αντοχη στην καταπονηση αυξανει βασικα...

(συμφωνα με αυτα που ξερω ετσι?)
Old 06-15-2011, 01:58 AM
  #19  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

πάντως, περί κατανομής και abs, συμφωνώ κι εγώ...
έβαλα carbotech xp8 μόνο μπροστά και πίσω έχω τελειωμένα ΟΕΜ..
abs ασταμάτητα και μουτρα σε κάθε φρενάρισμα..
Ελπίζω τώρα που θα αλλάξω τακάκια πίσω (μαλλον για yellowstuff πάω), να βελτιωθεί η κατάσταση..
Old 06-16-2011, 04:10 AM
  #20  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Επεξηγηματικότατος Tazio!
Αναφορικά με την απόδοση του κιτ την άποψή μου την έχω αναφέρει ήδη και δεν είναι άλλη από το γεγονός ότι και μόνο ότι σταμάτησε το τρελό ψάρεμα του κώλου στα πολλά είναι τρομερή υπόθεση.


Quick Reply: Stratos rear big brake kit



All times are GMT -8. The time now is 04:09 AM.