Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

Δυναμομετρηση...

Thread Tools
 
Old 01-05-2012, 08:49 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
BilliS 2000's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 134
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Δυναμομετρηση...

Μετα απο πολλους μηνες αναμονης σημερα εγινε προγραμμα στο S....Aντιμετωπισαμε καποιες δυσκολιες αλλα μπορω να πω ειμαι ευχαριστημενος....Λοιπον πως εχουν τα πραματα το αμαξι εκανε με καινουργια χιτωνια γυρω στα 6.000κμ σε safe mode μεχρι 5500rpms...Σημερα επειδη δεν βλεπαμε φως απο τον ανθρωπο που περιμεναμε απο το εξωτερικο τελικα καταληξαμε να κανουμε προγραμμα στην taxopoulos tuning...To προγραμμα ανελαβε ο κυριος πετρος και βγηκαν αρκετα συμπερασματα...Το αμαξι δεν δουλευει σε τετοιο σημειο με διπλη 63αρα θελει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ 70αρα..Ειχαμε καποια προβληματα με το ρελε του ΑΕΜ και ο αισθητηρας του εκκεντροφορου δεν διαβαζε σωστα μετα τις 8500rpms και το εκοβε..το αμαξι ρυθμιστηκε στις 9.200 κοφτη μοτερ και 9.400 βενζινης για πιο safe λειτουργια αλλωστε ειναι 2.2...Ακομη λογω στρωσιματος τα μπουζι το χαν πει το ποιημα και ηθελε η να κλεισουν τα διακενα η καινουργια μπουζι...ΝΟΥΜΕΡΑ τωρα...Στο μοναδικο πατημα που ανοιξε το αμαξι δηλαδη στο πρωτο που εγινε εβγαλε 270 αλογα το καλυτερο διλιτρο S που εχει μετρηθει στο ιδιο δυναμομετρο μαμα ειναι 215..ροπη δεν θυμαμαι αλλωστε δεν καναμε αλλο πατημα βγηκαμε κατευθειαν στον δρομο οπου και δοκιμαζαμε για 3ωρες σιγουρα...Το οδηγησα εγω ενταξει μιλαμε ΧΕΣΤΗΚΑ απο την χαρα μου το αμαξι ειναι δαιμονισμενο...ειμασταν τοσο αισιοδοξοι που βαλαμε και v-box αλλα δυστυχως δεν μετρησαμε γιατι ειχε περασει η ωρα και ειχαμε καψει 45 λιτρα 100αρα οποτε αν το παλευαμε μαλλον με τα ποδια θα γυρνουσα...Τελος θα γινει ακομη μια δυναμομετρηση με 70 αρα καινουργια μπουζι και καποιες τελικες ρυθμισεις και περιμενουμε αν μας αφησει ο Γ@#$ αισθητηρας να δουμε καποια αλογα παραπανω...
Old 01-05-2012, 09:01 AM
  #2  
Registered User

 
tomidis's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: KASTORIA
Posts: 1,091
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ωραιος ρε μπιλ...
ο μονος ενδιασμος που εχω ειναι οι 9200 πραγματικες που θα γυρνας σε καθημερινη βαση...
αντε κανε κανα πατημα να το δουμε κ στον δρομο τι κανει...
Old 01-05-2012, 09:24 AM
  #3  
Registered User
Thread Starter
 
BilliS 2000's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 134
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ευχαριστω θωμα...
Old 01-05-2012, 09:57 AM
  #4  

 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

μπραβο ρε μπιλυ με το πριονι!

πολυ λογικο το νουμερο για ενα ολοκληρωμενο 2,2 και ισως παει και λιγο παραπανω.σε τι στροφες εβγαλε τα αλογα,εχεις την δυναμομετρηση να την βαλεις?
Old 01-05-2012, 10:09 AM
  #5  
Registered User
Thread Starter
 
BilliS 2000's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 134
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by kosdali
μπραβο ρε μπιλυ με το πριονι!

πολυ λογικο το νουμερο για ενα ολοκληρωμενο 2,2 και ισως παει και λιγο παραπανω.σε τι στροφες εβγαλε τα αλογα,εχεις την δυναμομετρηση να την βαλεις?
Ευχαριστω κωστα...το χαρτι δεν ξερω που ειναι αν και νομιζω δουλεψε μεχρι 9000 γτ μετα μαλακιζοταν το ματι του εκκεντροφορου...αν θελεις ρωτα στον taxopoulo πρεπει να το εχει αποθηκευσει στο pc..παντως για αυτο που ειπαν ειναι οτι ξεκινουσε και ανεβαινε μεχρι τον κοφτη οπου εβγαζε και την max ιπποδυναμη βελτιωσεις στο δυναμομετρο δεν εγιναν λογω του προβληματος...αν δεν πουληθει και ξανα βγαλω πινακιδες να σαι σιγουρος θα το δεις να μου πεις και την γνωμη σου..Παντως με οδηγο το κυριο παυλο που καναμε δοκιμη πριν βαλουμε το v-box περνουσαμε περιπου με τα ιδια χλμ με τα καποια εβο χλωμου πρωτου σταδιου..Αλλα οπως ξερεις και εσυ το αμαξι ετσι δεν ειναι αντιπροσωπευτικο..Θελει 17 αρες μαμα φρενα αλλα πορ μπαγκαζ που υπαρχει και θα μπει και βγαλσιμο καποια πραματα απο την προικα... Παντως κωστα αν ρωτησεις και τον πετρο θα σου πει τις εντυπωσεις του...
Old 01-05-2012, 10:56 AM
  #6  

 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ε καλα πανω στο καλυτερο κατεθεσες πινακιδες? γρηγορα παρτες πισω
Old 01-06-2012, 08:42 AM
  #7  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Συγχαρητήρια φίλε για το νούμερο Η δύναμη και η ροπή του 2.2 είναι εντυπωσιακή σε ένα σωστά φτιαγμένο και ολοκληρωμένο από βελτιώσεις μοτέρ. Εχω και εγώ λίγο τους ενδοιασμούς μου για τον ψηλό κόφτη αλλά μάλλον ο προγραμματιστής σου κάτι θα ξέρει παραπάνω
Old 01-06-2012, 02:47 PM
  #8  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2000_FUN
αλλά μάλλον ο προγραμματιστής σου κάτι θα ξέρει παραπάνω
Συχνά πυκνά αυτό δεν ισχύει... Μακάρι να μην είναι μια απο αυτές τις περιπτώσεις και το μοτέρ να γυρίζει απροβλημάτιστα...
Old 01-07-2012, 02:03 AM
  #9  

 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

απο οσα γραφει ο billys στην δυναμομετρηση και στον προγραμματισμο ηταν και ο μηχανκος που εδεσε το μοτερ...
Old 01-07-2012, 05:48 AM
  #10  
Registered User
Thread Starter
 
BilliS 2000's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 134
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Οχι κωστα το μοτερ το εφτιαξε το GARAGE και ο προγραμματισμος εγινε στον TAXOPOULO..Απλα το αμαξι το οδηγησε ο κυριος παυλος-garage αν και δεν ηταν παρων στον προγραμματισμο...Μην με αγχωνεται....


Quick Reply: Δυναμομετρηση...



All times are GMT -8. The time now is 09:42 PM.