Αμάξωμα - Κουκούλα - Εσωτερικό Συζητηση σχετικα με το αμαξωμα, κουκουλα, εσωτερικο, καθως και λυσεις, επιδιορθωσεις και βελτιωσεις

Μια καλη ιδεα για αποφυγη...

Thread Tools
 
Old 10-02-2009, 12:12 AM
  #1  
Moderator

Thread Starter
 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Angry Μια καλη ιδεα για αποφυγη...

Επειδη το θεμα εσωτερικης φθορας κουκουλας απο το ανοιξε-κλεισει, εχει φερει αρκετη ανησυχια σε πολλους, δειτε παρακατω ενα topic που περιγραφει μια εναλλακτικη λυση. Ειναι κατι που τοσο καιρο λεω να κανω επιτελους για να μη παθει τιποτα η κουκουλα. Σημερα επειδη ειδα μια αγγελια στην αγγλικη κοινοτητα, μου ξαναηρθε στο μυαλο μου και σας ανεβαζω το link για οσους δεν το εχουν δει.

Alternative fix for premature wearing of hood (roof)

Η πιο απλη λυση ηταν να κολλησεις ενα κομματι υφασμα/υλικου πανω στο εσωτερικο της κουκουλας οπως φαινεται εδω για τη μειωση φθορας απο τη τριβη του σκελετου της πανω σε αυτη. Καποιοι εβαλαν ενα παρομοιο υλικο και στο σκελετο αλλα διαφορετικο απο το topic που σας δειχνω. Υπαρχει αυτο το προιον που μπορει να το βαλει κανεις πανω σε συγκεκριμενα σημεια του σκελετου και σας προτεινω να το κανετε κι εσεις για να αποφυγετε τα χειροτερα. Ετσι οπουδηποτε υπαρχει επαφη και πιθανη φθορα απο αυτη, μπορει να αποφευχθει.

Σκεφτομαι να ψαξω μηπως και βρω κατι αντιστοιχο στην Ελλαδα, αλλα κατι μου λεει οτι τελικα ισως καταληξω να το παρω απο Αγγλια.
Old 10-02-2009, 01:50 AM
  #2  
Registered User
 
Alexandros's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 90
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μάριε είναι όντος φοβερή ιδέα!

Δεν χρειάζεται όμως η λύση του εξωτερικού...υπάρχουν και στην Ελλάδα πολλά καταστήματα που τα έχουν όπως για παράδειγμα:

Προστατευτικό Αλυσίδας MTB

Στο Cyclist στην Βάρη,στον Κασσιμάτη στην Λεώφ Βουλιαγμένης, στον Τσιρίκο στο Ψυχικό, στον Φρεδερίκο στο κέντρο...και γενικότερα σε όλα τα γνωστά-καλά ποδηλατάδικα με αξεσουάρ για MTB.
Old 10-02-2009, 02:22 AM
  #3  
Moderator

Thread Starter
 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Πολυ σωστα Αλεξανδρε, και μαλιστα τους εχω πολυ κοντα αυτους που ανεφερες. Απλα θελω να τα δω απο κοντα, διοτι θελω να ειναι λεπτα για να μην εμποδιζει τη σωστη αναδιπλωση της κουκουλας.
Old 10-02-2009, 02:35 AM
  #4  
Registered User
 
Alexandros's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 90
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Είναι λεπτά Μάριε. Ιδίως τα Lizard Skin είναι αρκετά λεπτά και ανθεκτίκα!

Γενικότερα καλύτερα είναι να προτιμηθούν αυτά που είναι για XC -cross country- και οχι αυτά για DH -Downhill- που έχουν και πλαστική επένδυση.
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
Dimis_414
Συναντήσεις και εκδηλώσεις
0
12-02-2014 12:59 AM
MMabie
California - Bay Area S2000 Owners
4
03-04-2013 05:33 AM
ennjoi
S2000 Meets and Events
0
06-05-2010 06:59 AM
DiamondDave2005
S2000 Vintage Owners
0
08-08-2005 03:49 PM



Quick Reply: Μια καλη ιδεα για αποφυγη...



All times are GMT -8. The time now is 06:21 PM.