Αμάξωμα - Κουκούλα - Εσωτερικό Συζητηση σχετικα με το αμαξωμα, κουκουλα, εσωτερικο, καθως και λυσεις, επιδιορθωσεις και βελτιωσεις

Περιποίηση κουκούλας

Thread Tools
 
Old 04-02-2010, 02:46 AM
  #11  
Registered User

Thread Starter
 
Gedim's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 40
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

xmmm..αυτό??
http://www.amazon.com/RAGGTOPP-Convertible...t/dp/B000V9POYW

ή μήπως αυτό?
http://www.amazon.com/Raggtopp-Fabric-Conv...f=pd_sbs_auto_6
Old 04-02-2010, 03:54 AM
  #12  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Όχι το fabric αλλά το vinyl θα πάρεις αν αποφσίσεις τελικά αυτή τη μάρκα. Στην Αμερική πάντως το συγκεκριμένο το χρησιμοποιούν πολλοί. Και εγώ το έχω και μπορώ να το προτείνω

http://www.autogeek.net/ravicotopca.html
Old 04-02-2010, 06:20 PM
  #13  
Registered User

 
palioxaraktiras's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 621
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

εγω θα σου προτεινα τπ porzelak που χρησιμοποιω και ειμαι υπερευχαριστημενος (στα 15 ευρω το μπουκαλι vinyl κατι λεγεται) αλλα αφου μιλησε ο fun για περιποιηση αυτοκινητου παρε το raggtop
Old 04-02-2010, 11:26 PM
  #14  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by palioxaraktiras,Apr 2 2010, 06:20 PM
εγω θα σου προτεινα τπ porzelak που χρησιμοποιω και ειμαι υπερευχαριστημενος (στα 15 ευρω το μπουκαλι vinyl κατι λεγεται) αλλα αφου μιλησε ο fun για περιποιηση αυτοκινητου παρε το raggtop
To porzelak είναι και αυτό πολύ καλό απλά θέλει πολύ προσοχή πως το απλώνεις. Λίγο παραπάνω και στη βροχή θα γίνει χάλια το αμάξι. Κατά τα άλλα είναι πολύ καλό και σκουραίνει αρκετά την κουκούλα. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι εξειδικευμένο προιόν για βυνίλιο που είναι φτιαγμένη η κουκούλα μας όπως π.χ είναι το raggtopp
Old 04-03-2010, 07:36 AM
  #15  
Registered User
 
kos.s2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 33
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

γεια σας ...εγω σημερα αγορασα τις AYTOGLYM α) interior shampoo τιμη(11E)οπου ειναι για βαθυ καθαρισμο, υφασματινων οροφων,καλυμματα βινυλιου.οροφες cabrio.κλπ. και AYTOGLYM β) bumper care τιμη (15ε) για αδιαβροχοποιηση.λοιπον και τα 2 μαζι ειναι super κανουν πολυ καλη δουλεια και η κουκουλα εγινε καινουρια.και πιστευω πολυ οικονομικα!

energetic
Old 06-27-2010, 08:05 AM
  #16  
Registered User

 
valerios's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 404
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Συγνωμη αλλα ΠΩΣ απλωνετε το autoglym bumper care, εγω προσπαθησα να το κανω με το σφουγγαρακι που σου δινουν οταν παιρνεις το porzelack vinyl, αλλα οπου ριχνεις το τζελ και απλωνεις για +2 -2 εκατοστα το μαυριζει πολυ και μετα τελος, δλδ θελει να ριξεις πολλες μικρες σταγονες σαν λεοπαρδαλη σε ολη την κουκουλα και να την κανεις... η θελει να ριξεις το 3/4 του μπουκαλιου σε γραμμες παραλληλες σε αποσταση 1 εκκατοστο μακρια η μια απο την αλλη και μετα απλα να το τριψεις?
Old 06-29-2010, 01:26 AM
  #17  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Ξεκινας να ριχνεις μικρη ποσοτητα στο σφουγαρι και μετα τριβεις προσεκτικα την οροφη. Απο καποια στιγμη και μετα, το σφουγγαρι γινεται ολο και πιο νωπο. Μολις δεις οτι χρειαζεται κι αλλο, προσθετεις το υγρο στο σφουγγαρι αλλα να θυμασαι να ανακινεις τη συσκευασια πριν το βαλεις. Θελει υπομονη αλλα το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο και θα σου κρατησει για τουλαχιστον 6 εως και μεχρι 8 μηνες.
Old 11-16-2010, 12:29 PM
  #18  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Thumbs down

Δεν βρηκα κατι στα προχειρα οποτε ειπα να κανω ενα τοπικακι για το καθαρισμα της κουκουλας μας. Αν υπαρχει ηδη απλα βαλτε μεταφερτε το στο αναλογο τοπικ.

Λοιπον, οι γ@μωγατες μου οποτε παω Βιλια καθονται (δεν ξερω γιατι) πανω στην κουκουλα μου. Το θεμα ειναι οτι τωρα ειναι καφε απο το χωμα και δεν βγαινει με το πλυσιμο. Με τι να την κανω για να καθαρισει?
Old 11-16-2010, 09:18 PM
  #19  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Πρώτα από όλα Θεοδόση θα σου πρότεινα να πάρεις μια κουκούλα αυτοκινήτου. Δεν θα σε σώσει τίποτα παραπάνω εκτός από την κουκούλα αφού δυστυχώς με τους μεγάλους πόρους που έχει το πανί της κουκούλας μας επιτρέπει στη βρωμιά να κάθεται στα μικρά τετραγωνάκια που έχει. Τώρα για να την καθαρίσεις καλά θέλει πρώτα από όλα να ρίξεις πολυ ζεστό νερό για να μαλακώσει η βρωμιά που έχει ποτίσει και μετά με ένα καθαριστικό όπως το raggtopp και μια μαλακή βούρτσα να την τρίψεις και να τη βγάλεις. Ηρεμα μόνο για να μην την τραυματίσεις. Μετά θέλει πέρασμα με το γυαλιστικό της raggtop και τελείωσες. Φυσικά μην προσπαθήσεις να χρησιμοποιήσεις πιεστικό κοντά στην κουκούλα γιατί μπορεί να την κάψεις
Old 11-16-2010, 10:24 PM
  #20  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Επιπλεον ριξε μια ματια σε αυτο τα τοπικ με χρησιμες πληροφοριες, τωρα που ενωθηκαν μαζι απο το Nabu παρακατω.


Quick Reply: Περιποίηση κουκούλας



All times are GMT -8. The time now is 01:28 AM.