Γενικά Θέματα εκτός S2000 For all Off Topic posts

Ναι Η Οχι...?

Thread Tools
 
Old 08-15-2015, 07:43 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
Evoliasmenos's Avatar
 
Join Date: Aug 2015
Location: Serres
Posts: 6
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Ναι Η Οχι...?

Καλησπερα σε ολα τα μελη...θελω να προχωρησω σε αλλαγη του αυτοκινητου μου και σκεφτομαι να παρω ενα s2000...Εκανα εγγραφη στο φορουμ για να ανταλλαξω αποψεις με ατομα τα οποια γνωριζουν το θεμα γιατι εχουν ηδη στην κατοχη τους ενα τετοιο αυτοκινητο.Θελω να ρωτησω τι να κοιταξω???ap1 η ap2...ποια τα συν και ποια τα πλην???ειχε ενας φιλος μου s2000 ap1 επι 9 συνεχομενα χρονια και σημερα πανω σε μια συζητηση μου ειπε οτι εκαιγε λαδι το αυτοκινητο...(απορησα γιατι δεν το περιμενα ποτε να το ακουσω) και μου απαντησε οτι οποιος γνωριζει απο s2000 θα το ξερει σιγουρα οτι ''τσιμπαει''...θελω να μου πειτε σαν ιδιοκτητες ειλικρινα αξιζει τον κοπο???οδηγικα και αλλα θεματα,προβληματα με την κουκουλα η μχανικα θεματα που προκυπτουν...αν ''ποναει'' σε καποιον τομεα το αμαξι που πρεπει να προσεχει ο ιδιοκτητης,θελω μια πληρης εικονα και αποψη απο ατομα που γνωριζουν πολυ καλα το αυτοκινητο τους και να με συμβουλεψουν καταλληλα γιατι τα λεφτα δεν ειναι περισσια και εχουν μαζευτει με κοπο...τωρα οδηγαω ενα golf mk4 1.8turbo στα 150ps και γενικα ''αγαπαω'' οτιδηποτε ιαπωνικο...θελω να φυγω απο τους κ.λογερμανους...ευχαριστω για τον χρονο σας και θα περιμενω απαντησεις για να με κατατοπισετε καταλληλα...
Old 08-17-2015, 08:20 AM
  #2  
Registered User
Thread Starter
 
Evoliasmenos's Avatar
 
Join Date: Aug 2015
Location: Serres
Posts: 6
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

...51 εμφανισεις και δεν εχει να πει κανενας τπτ...???ειπα τπτ που δεν επρεπε...???
Old 08-17-2015, 10:17 AM
  #3  
Registered User

 
Project XXX's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 429
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Κατσε ρε φιλαρακι,μην βιαζεσαι..!Ειναι και περιοδος διακοπων..!
Old 08-18-2015, 03:14 AM
  #4  
tha
Registered User

 
tha's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 37
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Φιλε γεια σου!
Το αυτοκινητο αξιζει να το παρεις αν εισαι συνειδητοποιημενος του τι ειναι και τι θες εσυ απο αυτο.
Ειναι ενα future classic.
Ειναι ενα καθαρα σπορ μοντελο που μπορει να ενισχυθει πολυ περισσοτερο η σπορ πλευρα του αλλα οχι το αντιθετο,οποτε αν θες πολυτελεια και μουσικες και περατζαδες στα μαγαζια το βραδυ κτλ. ΜΗΝ το παρεις!
Αν θες παντιλικια κτλ. ΜΗΝ το παρεις!
Αν θες φθηνη συντηριση και τακτικες του στυλ,αλλαζω λαδια κινητηρα καθε 10.000 χιλιομετρα και κιβωτιου ποτε..ΜΗΝ το παρεις!
Αν υπολογιζεις να παρεις ενα με 7-8-9 χιλιαρικα..ΜΗΝ το παρεις! (εκτος απο ΣΠΑΝΙΕΣ..ΠΟΟΟΛΥΥΥ ΣΠΑΝΙΕΣ ομως λεμε,εξαιρεσεις).

Αν εισαι λατρης της οδηγησης,των βουνισιων διαδρομων,της πιστας και σε ενδιαφερει η ουσια του πραγματος κι αν εχεις σκοπο να το συντηρεις οπως πρεπει και να το οδηγεις οπως πρεπει τοτε,ΝΑΙ παρ'το!

Οσο πιο καινουργιο μοντελο τοσο το καλυτερο,καθως ειναι δυσκολο πλεον να βρεις απ'τα πρωτα σε καλη κατασταση.(και μην ακουσω 'δεν θελω VSA και εχει ηλεκτογκαζο και εγω ειμαι ο Ari Vatanen και δεν τα μπορω αυτα'..)

Αυτο για τα λαδια ΔΕΝ το σχολιαζω καν..

Γνωμη μου ειναι οτι τα 15.000 ειναι εκει που παιζεις,ισως αν εισαι υπομονετικος και λογο των καιρων να βρεις κατι αξιολογο πιο κατω,πιο πανω σιγουρα κατι θα βρεις που να αξιζει.

Εννοειται οτι μιλαμε για οσο πιο 'μαμα' αυτοκινητο γινεται κι οχι για περιπτωσεις του τυπου "19ρες ζαντες-χαμηλωμα 17 ποντους-bodykit-μια εξατμιση ΝΑ με το συμπαθειο-λαμπακια,παπαρακια κτλ.". οπου κατ'ευθειαν σταματας το ψαξιμο και περνεις τηλεφωνο την Greenpeace και κανεις καταγγελια για επερχομενη εξαφανιση σπανιου ειδους.

That's my opinion!

Save an S2000,YOU CAN!

Old 08-18-2015, 02:27 PM
  #5  
Registered User
Thread Starter
 
Evoliasmenos's Avatar
 
Join Date: Aug 2015
Location: Serres
Posts: 6
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

για το θεμα καμπριο(κουκουλα κτλ) ειναι ''μπελαλιδικη''...???δηλαδη εχω ακουσει απο πολλους ανεξαρτητως μαρκας κτλ οτι σταζουν μεσα στην καμπινα και τετοια και απο ατομα που α συντηρουν και δεν τσιγκουνευονται τα λεφτα...και οτι τα s2000 πονανε στα retainers...φορο πολυτελειας πληρωνετε ολοι οσοι εχετε ap2...???ρωταω γιατι και στο car ο καθενας γραφει τα δικα του...ευχαριστω για τις απαντησεις σας και ζητω συγνωμη αν σας κουρασα απλα θελω να το ψαξω καλα πριν κανω τετοια κινηση...
Old 08-21-2015, 03:14 AM
  #6  
Registered User

 
G3O_-X-_'s Avatar
 
Join Date: Nov 2014
Location: Tsukuba, Japan
Posts: 309
Received 1 Like on 1 Post
Default

Το δικο μου που ειναι στην ουσια '03 μοντελο δεν εχει καποιο θεμα στεγανοτητας ακομα και αν μεινει για ωρες στη βροχη (πχ ολο το βραδυ)!

Τα retainers καλο ειναι να αλλαχτουν στα 100Κ χλμ. ειδικα αν ειναι μεταχειρισμενο το αυτοκινητο και δεν ξερεις τι χρηση εχει γινει απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη. Παρ' ολα αυτα με ενα προσεκτικο ελεγχο βγαζοντας το ψευτοκαπακο μπορεις να δεις σε τι κατασταση βρισκονται.

Φορο πολυτελειας θα πληρωσεις μονο αν το αυτοκινητο εχει αδεια κυκλοφοριας 2005 και μετα. Αν ειναι εισαγωγης και ειναι πριν το '05 αλλα εισαχθηκε στην Ελλαδα μετα το '05, μπορεις με ενα χαρτι απο την αντιπροσωπεια που επιβεβαιωνει την χρονολογια κατασκευης να τον γλυτωσεις τον φορο!

Βεβαια απο την αλλη υπαρχει και ο νομος πλεον (?) που λεει οτι φορο πολυτελειας εχουν τα αυτοκινητα ανω των 2500 κ.εκ.! Τωρα αν ψηφιστηκε, αν ισχυει, τι θα γινει (παλι) μετα τις εκλογες....ενα θεος ξερει...!!!
Old 08-21-2015, 05:19 AM
  #7  
Registered User
Thread Starter
 
Evoliasmenos's Avatar
 
Join Date: Aug 2015
Location: Serres
Posts: 6
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Πάνω σε αυτό που είπες με τα retainers...πως καταλαβαινεις αν έχουν αλλαχτεί η οχι?δηλαδή αυτός που με το είπε να προσέξω το συγκεκριμένο θέμα καλά έκανε και το ανέφερε ε?υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω(αν μπορώ βέβαια δεν είμαι μηχανικος) κατά την διάρκεια της "αναζήτησης"...?
Old 08-21-2015, 09:33 PM
  #8  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Διάβασε το συγκεκριμένο τόπικ και θα βρεις πολλές πληροφορίες τι πρέπει να προσέξεις στην αγορά του S.

https://www.s2ki.com/s2000/topic/769...d%ce%bf-s2000/

Αν έχουν αλλαχτεί τα retainers δεν μπορείς να το καταλάβεις. Ανοίγεις ψευτοκάπακο στο πρώτο service και βλέπεις τουλάχιστον αν έχουν κάποιο ράγισμα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Old 08-22-2015, 10:28 AM
  #9  
Registered User
Thread Starter
 
Evoliasmenos's Avatar
 
Join Date: Aug 2015
Location: Serres
Posts: 6
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2000_FUN
Διάβασε το συγκεκριμένο τόπικ και θα βρεις πολλές πληροφορίες τι πρέπει να προσέξεις στην αγορά του S.

https://www.s2ki.com/s2000/topic/769...d%ce%bf-s2000/

Αν έχουν αλλαχτεί τα retainers δεν μπορείς να το καταλάβεις. Ανοίγεις ψευτοκάπακο στο πρώτο service και βλέπεις τουλάχιστον αν έχουν κάποιο ράγισμα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

μου λεει οτι δεν μπορω να δω το συγκεκριμενο θεμα...σαν να εχει διαγραφει...μηπως μπορεις να το κανεις copy paste σαν απαντηση εδω???
Old 08-22-2015, 04:37 PM
  #10  

 
pontios2000's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 437
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Είμαι κάτοχος εδώ και 6 χρόνια το αμάξι είναι του 2005 το πείρα με 52000 χλι τώρα γράφει 126000 χιλ στα χέρια μου τα3/4 χιλιόμετρα ήταν στους κοφτές και δεν έχει πάθει το παραμικρό φτου φτου φτου ... Το λάδι το καίει γιατί έχει μπεκ στους κυλίνδρους για να ψεκάζει λάδι στα 5000 χιλ καίει περίπου 500 με 700 γραμμάρια εξαρτάται από την χρήση που του κανεις... Από κουκούλα όλα καλά , όσο για τα retainers τα αλλαξα για ψυχολογικούς λόγους αν και τα ap2 δεν έχουν και κάποιο πρόβλημα ...


Quick Reply: Ναι Η Οχι...?



All times are GMT -8. The time now is 02:18 AM.