Ηλεκτρικά Θέματα Συζητηση για ηλεκτρικα θεματα που αφορουν ολο το αυτοκινητο, που συμπεριλαμβανουν ηχοσυστηματα και βελτιωσεις

Έμεινα από μπαταρία

Thread Tools
 
Old 06-22-2011, 09:10 AM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
palioxaraktiras's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 621
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Έμεινα από μπαταρία

λοιπον, η κατασταση εχει ως εξης... εδινα μαθημα και αφησα ο βλακας τα φωτα ανοιχτα για κανα 3ωρο,ειχε μεινει μεσα μια φιλη μου οποτε επειδη τα κλειδια ηταν πανω οταν κατεβηκα δεν εκανε τον γνωστο ηχο για να τα κλεισω.

προσπαθησα να το βαλω με καλωδια απειρες φορες (2 ) αλλα τιποταααα...ε και το σπρωξαμε λοιπον και το εβαλα μπροστα με ταχυτητα κλπ...λετε να επαιξε καμια μαλακια με τον εγκεφαλο?
Old 06-22-2011, 09:19 AM
  #2  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by palioxaraktiras
λοιπον, η κατασταση εχει ως εξης... εδινα μαθημα και αφησα ο βλακας τα φωτα ανοιχτα για κανα 3ωρο,ειχε μεινει μεσα μια φιλη μου οποτε επειδη τα κλειδια ηταν πανω οταν κατεβηκα δεν εκανε τον γνωστο ηχο για να τα κλεισω.

προσπαθησα να το βαλω με καλωδια απειρες φορες (2 ) αλλα τιποταααα...ε και το σπρωξαμε λοιπον και το εβαλα μπροστα με ταχυτητα κλπ...λετε να επαιξε καμια μαλακια με τον εγκεφαλο?
Δεν νομίζω αλλά δεν είναι και η πιο σωστή λύση. Αν έβαζες τα καλώδια και άφηνες το άλλο αμάξι με λίγο γκάζι για 2-3 λεπτά θα έδινε αρκετό ρεύμα στην μπαταρία για να πάρει μπροστά. Οι μπαταρίες που έχουν "γονατίσει" τελείως ώστε να μην ξεκλειδώνει το αμάξι δεν μπορούν να πάρουν με καλώδια αμέσως αλλά θέλουν λίγη ώρα με το άλλο αμάξι σε λειτουργεία να τους δώσει λίγο φόρτιση. Μιλάω από προσωπική εμπειρία μιας και εγώ την είχα "γονατίσει" αφού είχα ξεχάσει την οθόνη αναμένη. Τελικά πήρε με τον τρόπο που σου είπα
Old 06-22-2011, 11:11 AM
  #3  
Registered User

 
katanaman's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 707
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ο εγκεφαλος δεν νομιζω να παθει κατι (πρωτη φορα τ ακουω), αλλα ο καταλυτης σου αν το κανεις μερικες φορες ακομη, θα εχει προβλημα. Απ οτι ξερω,με την ακαυτη βενζινη που περναει στο συστημα εξαγωγης υπαρχει πιθανοτητα κ εφοσον το τελευταιο ειναι πυρακτωμενο ή γενικα πολυ ζεστο, λογω αναφλεξης να σπασει τα κεραμικα τμηματα του καταλυτη.
Old 06-23-2011, 02:39 AM
  #4  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Επειδή εγώ δεν κατάλαβα. Έπαθε κάποιο πρόβλημα το αμάξι?
Old 06-23-2011, 06:42 AM
  #5  
Registered User

 
blondie_s2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Wonderland
Posts: 7,407
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ολο απορίες είσαι σήμερα εσύ..
Old 06-23-2011, 11:36 AM
  #6  
Registered User

 
sk4s2k's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 271
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Παιδια να προσθεσω κι εγω κατι χωρις βεβαια να απανταω στο φιλο που ανοιξε το topic. Διαπιστωσα τις προαλλες στην πραξη κατι που δεν ειχα υποψη: καλωδια με καλωδια εχουν διαφορα... πηγα να βαλω με τα δικα μου μπρος τ' αμαξι ενος φιλου και δεν επαιρνε με την καμμια, ενω με καποια δευτερα που ειχα στην αποθηκη πηρε κατευθειαν! Και τα 2 παντως ειναι φτηνα, αγορασμένα από βενζιναδικα. Μετα εμαθα πως αυτα που εχουν μεγαλύτερη διαμετρο ειναι καλύτερα και πραγματι τα δευτερα ειναι πιο χοντρα.
Old 06-24-2011, 03:31 AM
  #7  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by S2000_FUN
Originally Posted by palioxaraktiras' timestamp='1308762629' post='20708541
λοιπον, η κατασταση εχει ως εξης... εδινα μαθημα και αφησα ο βλακας τα φωτα ανοιχτα για κανα 3ωρο,ειχε μεινει μεσα μια φιλη μου οποτε επειδη τα κλειδια ηταν πανω οταν κατεβηκα δεν εκανε τον γνωστο ηχο για να τα κλεισω.

προσπαθησα να το βαλω με καλωδια απειρες φορες (2 ) αλλα τιποταααα...ε και το σπρωξαμε λοιπον και το εβαλα μπροστα με ταχυτητα κλπ...λετε να επαιξε καμια μαλακια με τον εγκεφαλο?
.....Μιλάω από προσωπική εμπειρία μιας και εγώ την είχα "γονατίσει" αφού είχα ξεχάσει την οθόνη αναμένη. Τελικά πήρε με τον τρόπο που σου είπα
Δεν πιστεύω να σε περιμένανε τίποτα φιλαράκια για βόλτα σε εκείνη τη φάση ε....;
Old 06-24-2011, 04:06 AM
  #8  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by lalakis2000
Originally Posted by S2000_FUN' timestamp='1308763160' post='20708586
[quote name='palioxaraktiras' timestamp='1308762629' post='20708541']
λοιπον, η κατασταση εχει ως εξης... εδινα μαθημα και αφησα ο βλακας τα φωτα ανοιχτα για κανα 3ωρο,ειχε μεινει μεσα μια φιλη μου οποτε επειδη τα κλειδια ηταν πανω οταν κατεβηκα δεν εκανε τον γνωστο ηχο για να τα κλεισω.

προσπαθησα να το βαλω με καλωδια απειρες φορες (2 ) αλλα τιποταααα...ε και το σπρωξαμε λοιπον και το εβαλα μπροστα με ταχυτητα κλπ...λετε να επαιξε καμια μαλακια με τον εγκεφαλο?
.....Μιλάω από προσωπική εμπειρία μιας και εγώ την είχα "γονατίσει" αφού είχα ξεχάσει την οθόνη αναμένη. Τελικά πήρε με τον τρόπο που σου είπα
Δεν πιστεύω να σε περιμένανε τίποτα φιλαράκια για βόλτα σε εκείνη τη φάση ε....;
[/quote]

Όχι αυτό ήταν άλλη φορά που το σύνδεσα στο φορτιστή γιατί δεν είχα καλώδια αλλά μέχρι να φορτίσει η μπαταρία φύγανε τα φιλαράκια και καλά κάνανε
Old 06-24-2011, 05:11 AM
  #9  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by S2000_FUN
Originally Posted by lalakis2000' timestamp='1308915109' post='20715043
[quote name='S2000_FUN' timestamp='1308763160' post='20708586']
[quote name='palioxaraktiras' timestamp='1308762629' post='20708541']
λοιπον, η κατασταση εχει ως εξης... εδινα μαθημα και αφησα ο βλακας τα φωτα ανοιχτα για κανα 3ωρο,ειχε μεινει μεσα μια φιλη μου οποτε επειδη τα κλειδια ηταν πανω οταν κατεβηκα δεν εκανε τον γνωστο ηχο για να τα κλεισω.

προσπαθησα να το βαλω με καλωδια απειρες φορες (2 ) αλλα τιποταααα...ε και το σπρωξαμε λοιπον και το εβαλα μπροστα με ταχυτητα κλπ...λετε να επαιξε καμια μαλακια με τον εγκεφαλο?
.....Μιλάω από προσωπική εμπειρία μιας και εγώ την είχα "γονατίσει" αφού είχα ξεχάσει την οθόνη αναμένη. Τελικά πήρε με τον τρόπο που σου είπα
Δεν πιστεύω να σε περιμένανε τίποτα φιλαράκια για βόλτα σε εκείνη τη φάση ε....;
[/quote]

Όχι αυτό ήταν άλλη φορά που το σύνδεσα στο φορτιστή γιατί δεν είχα καλώδια αλλά μέχρι να φορτίσει η μπαταρία φύγανε τα φιλαράκια και καλά κάνανε
[/quote]

A τα παλιόπαιδα!
Old 02-14-2012, 10:44 AM
  #10  

 
S2Kbaris's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Kws island
Posts: 1,263
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

καλησπέρα αγορίνες μου ελπίζω να είστε όλοι καλά!

θα ήθελα τι γνώμη σας για την μπαταρία του S τι μπορούμε να κάνουμε σε μέρες ακινησίας ώστε να αποφύγουμε την αφαίρεση του πόλου για να μην πέφτει!

κάπου είχα ακούσει για μια ασφάλεια τις wurth γνωρίζει κάποιος κάτι?

επίσης υπάρχουν και κάτι κινεζικα στο e-bay που λένε διαφορα :/ υπάρχει κάτι καλύτερο η επώνυμο?

κάτι σαν αυτό:
http://www.ebay.co.uk/itm/BDV030-JUM...item2319b1b307

http://www.ebay.co.uk/itm/12V-CAR-BA...item3cc0eeae3b


Quick Reply: Έμεινα από μπαταρία



All times are GMT -8. The time now is 12:01 PM.