Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Προβλημα κινητηρα

Thread Tools
 
Old 10-25-2011, 12:40 AM
  #11  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Γιατί να μην κλείσουμε μία αίθουσα στα Village να ακούσουμε την τράτα....ε...τον τεντωτήρα σε ντόλμπυ σαράουντ;

Μακάρι να ναι τεντωτήρας να γλιτώσεις από άλλους μπελάδες...
Old 10-25-2011, 03:30 AM
  #12  
Registered User

 
katanaman's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 707
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

λαλακης rules... συμφωνω. Βασικα θα ηταν καλυτερο να κλεισουμε μονιμα μια αιθουσα κ οποτε εχουμε νεο μελος η γενικα αποριες απο ''κομητες'' να μαζευομαστε κ να παιρνουμε απο κοινου μια αποφαση για το μελλον του μοτερ. σαν την βουλη ενα πραμα. ποπ κορν κ λοιπες αηδιες δεν παιζουν, εχουμε σημαντικη δουλεια. Παντως ευχομαι να ειναι τεντωτηρας...
Old 10-26-2011, 02:21 PM
  #13  
Registered User

Thread Starter
 
pistolas s2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 55
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Γειας χοντακιδες και κυρίως εσακιδες τελικά λύθηκε το πρόβλημα μου με την αλλαγή λαδιον δουλεύει τέλεια δεν ακούω τώρα το παραμικρό θόρυβο τα λάδια που επέλεξα ειναι ΕΝΕΟΣ 5w-30 ευελπιστώ να μου πανε όλα καλα

Σας ευχαριστω όλους για την Βοηθεια σας
Old 10-26-2011, 03:25 PM
  #14  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καλή τύχη φίλε, γιατί θόρυβος που σταματάει με αλλαγή λαδιών δεν είναι ό,τι πιο φυσιολογικό υπάρχει.. (μακάρι να μην είναι τίποτα)
Έλεγχε συστηματικά τη στάθμη των λαδιών για να παρατηρήσεις ενδεχόμενες ύποπτες καταναλώσεις
Old 10-26-2011, 11:27 PM
  #15  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by uma_chikara
Έλεγχε συστηματικά τη στάθμη των λαδιών για να παρατηρήσεις ενδεχόμενες ύποπτες καταναλώσεις
Old 10-27-2011, 12:23 AM
  #16  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Με μελακι να δεις φιλε μου. Ουτε το μοτερ δεν θα ακουγεται!
Old 10-27-2011, 02:13 AM
  #17  
Registered User

 
katanaman's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 707
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Επισης αν ανεβασεις το volume στο r/cd εκει να δεις... καινουργιο γινεται τ αμαξι! Δεν συζητω την περιπτωση να εχεις ηχεια στα προσκεφαλα,εκει αρχιζουν τα χλμ κ γυρνανε προς τα πισω...Βοηθεια μας κ να ζησουμε να το θυμομαστε
Old 10-27-2011, 03:44 AM
  #18  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Με αλλαγή λαδιων στο κινητήρα, ο μόνος ήχος που εξαφανίζεται, προσωρινά βέβαια και για λίγο χρόνο, είναι ο ήχος απο τον τεντωτηρα όταν αυτός αρχίζει να έχει πρόβλημα. Επίσης μπορεί να αλλάξει λίγο και ο ήχος απο τα ωστηρια των βαλβιδων. Μην εκπλαγεις αν λογω υγρασίας ειδικά, επανέλθει ξανά ο ήχος που ανεφερες.
Old 10-27-2011, 05:21 AM
  #19  
Registered User

Thread Starter
 
pistolas s2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 55
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by energetic
Με αλλαγή λαδιων στο κινητήρα, ο μόνος ήχος που εξαφανίζεται, προσωρινά βέβαια και για λίγο χρόνο, είναι ο ήχος απο τον τεντωτηρα όταν αυτός αρχίζει να έχει πρόβλημα. Επίσης μπορεί να αλλάξει λίγο και ο ήχος απο τα ωστηρια των βαλβιδων. Μην εκπλαγεις αν λογω υγρασίας ειδικά, επανέλθει ξανά ο ήχος που ανεφερες.

τι εννοεις αν λογο υγρασιας φιλε μου ?αλλαζοντας λαδια στην χοντα ο μηχανικος μου ανοιξε το καπακι και μου ρυθμισε τις βαλβιδες κιολας και μου ειπε θα δω διαφορα διοτι ηταν αρυθμιστες!!αν οντως εχω παλι καποιο προβλημα και ειναι τεντωτηρας γνωριζουμε τιμη??
Old 10-27-2011, 05:45 AM
  #20  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Οταν εχει πολυ υγρασια και ο τεντωτηρας εχει τις λογικες φθορες του, τη στιγμη της εκκινησης μπορει να κανει για ενα-δυο δευτερολεπτα το χαρακτηριστικο ηχο οπως αυτον που ακουγεται σε σχετικο video παραπανω. Αυτη ειναι και μια ενδειξη οτι καποια στιγμη θα πρεπει να κανεις αλλαγη του τεντωτηρα. Οταν φτασεις στο σημειο να τον ακους συνεχεια, τοτε σιγουρα θα θελει αλλαγη. Ενας απο τους βασικους λογους φθορας αυτου, ειναι η ελλειπης λιπανση του, κατι πολυ συχνο στο S2000 οταν ο κατοχος του αυτοκινητου δεν προσεχει τη σταθμη των λαδιων του κινητηρα. Αν θυμαμαι καλα, ενας τεντωτηρας εχει κοστος ως ανταλλακτικο γυρω στα 200 Ευρω, αλλα καλυτερα να το επιβεβαιωσει καποιος που τον εχει αλλαξει. Απο την αλλη, μπορει απλα να ηταν και θεμα ρυθμισης βαλβιδων, μιας και αναφερεις οτι εγινε αυτη η εργασια στο S2000 σου και σε συνδιασμο με την αλλαγη λαδιων, δεν τον ακους πια. Οπως και να εχει, ευχομαι να μη στο παρουσιασει ξανα.


Quick Reply: Προβλημα κινητηρα



All times are GMT -8. The time now is 01:20 PM.