Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Πρόβλημα με συμπλέκτη

Thread Tools
 
Old 11-01-2011, 10:25 PM
  #11  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Θα πρότεινα να βρεις τα τηλέφωνα των συνεργείων αυτών απο το ανάλογο τόπικ και να τηλεφωνήσεις ο ίδιος απο εκεί
Γιατί εμείς ότι και να σου πούμε...
Old 11-01-2011, 11:34 PM
  #12  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εχει δίκιο ο Nabu. Πάρε ένα τηλέφωνο στα συνεργεία που προτείνει το φορουμ και να είσαι σίγουρος ότι θα εξυπηρετηθείς. Από εκεί και πέρα ο χρόνος που αναφέρεις δεν παίζει ρόλο. Και εμένα το αμάξι ήταν ακίνητο 5-6 μήνες αλλά δεν έπαιξε κανένα ρόλο. Ο χρόνος δρα αρνητικά πιό πολύ σε άλλα μέρη όπως φούσκες, μπαλάκια κλπκλπ. Στα μέρη αυτά η ακινησία ξεραίνει τα λαστιχένια μέρη και μόλις ξανακουνιούνται σκίζονται αμέσως. Σε όλα αυτά βέβαια παίζει ρόλο και το μέρος στο οποίο είναι ακίνητο το αμάξι. Αλλό να είναι σε κλειστό χώρο και άλλο σε ανοιχτό (και ειδικά αν είναι και περίοδος με υγρασίες και κρύο). Όλα αυτά πληροφοριακά. Από εκεί και πέρα κάνενα τα τηλεφωνήματά σου και θα την βρείς την άκρη.
Old 11-02-2011, 12:43 PM
  #13  
Registered User

 
katanaman's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 707
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μηπως ειναι η τρομπα συμπλεκτη? το εχεις τσεκαρει?
Old 11-02-2011, 12:45 PM
  #14  
Registered User

 
blondie_s2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Wonderland
Posts: 7,407
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Να δείτε που στο τέλος θα καταλήξουμε ότι τελικά φταίει το (ο) δυναμό(ς)..
Old 11-02-2011, 04:09 PM
  #15  
Registered User
Thread Starter
 
piger76's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 21
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

παιδια 2 μερες τωρα ειναι κομπλε
Old 11-02-2011, 04:25 PM
  #16  
 
alexis_s2's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,220
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

κανε το σταυρο σου να ειναι κ της υπολοιπες
Old 11-10-2011, 04:47 AM
  #17  
Registered User
Thread Starter
 
piger76's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 21
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

τελικα αλλαξα τρομπα συμπλεκτη ειδα καποια διαφορα κολλαει λιγοτερο αλλα δεν εφτιαξε εντελως αρα παιζει ειτε να ειναι ρουλεμαν ειτε η κατω τρομπα απλα αυτο μου κανει οταν κουραζεται στην κινηση και παω με χαμηλεσ στροφες κολλαει οταν βαραω 9αρες ειναι τελειος
Old 11-10-2011, 07:56 AM
  #18  
Registered User

 
katanaman's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 707
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by piger76
τελικα αλλαξα τρομπα συμπλεκτη ειδα καποια διαφορα κολλαει λιγοτερο αλλα δεν εφτιαξε εντελως αρα παιζει ειτε να ειναι ρουλεμαν ειτε η κατω τρομπα απλα αυτο μου κανει οταν κουραζεται στην κινηση και παω με χαμηλεσ στροφες κολλαει οταν βαραω 9αρες ειναι τελειος

Φιλε μου αυτο εννοουσα οταν σου ειπα για τρομπα. δεν ηξερα οτι εχει 2...
τεσπα, ετσι οπως παει σιγα-σιγα θα το βρεις
Old 10-02-2012, 02:13 PM
  #19  
Registered User
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καλησπερα παιδια...Εχω ενα θεματακι με τον συμπλεκτη..Μεχρι την μεση της διαδρομης του πενταλ ως το τερμα,το πενταλ ειναι νεκρο τελειως.μετα τη μεση σκληραινει οπως πρεπει να ειναι και ο συμπλεκτης δουλευει κανονικα και οι ταχυτητες μπαινουν κομπλε με τη μονη διαφορα οτι "πιανει" απο πολυ χαμηλα να αποσυμπλεκει..Τι γινεται??Ερηξε μια ιδεα για εξαερωση ο Σαραντης και για διαροη,τα οποια θα κοιταξω αμεσα...καποιος που να εχει κατι παρομοιο??
Old 10-02-2012, 10:35 PM
  #20  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αν και εφόσον δεν εχεις από πουθενά διαρροή (δοχείο υγρών-τρομπάκι σασμαν-σωληνώσεις) και κάνεις εξαέρωση στο κύκλωμα και δεν φτιάξει τότε θα πρέπει να ανοίξεις σασμάν γιατί πολύ πιθανό να έχει πρόβλημα είτε το πλατώ σου είτε ο δίσκος. Αν και από ότι θυμάμαι που μου είχες πεί ο δίσκος είναι σχετικά καινούργιος αλλά όχι και το πλατώ? Θυμάμαι σωστά?
Το ξαναλέμε άλλη μια φορά για όσους στο μέλλον θα αλλάξουν δίσκο. Αφού μπαίνετε στην διαδικασία αλλάξτε ΌΛΟ το σέτ (δίσκο-πλατώ-ρουλεμαν) για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.
Σε κάθε περίπτωση πάντως αν συνεχίζει να στο κάνει καλό θα είναι να το ανοίξεις να δείς τι γίνετε γιατί όπως μου έχει συμβεί και εμένα αρκετά παλαιότερα μπορεί να έχει γίνει και κανένα λάθος στην τοποθέτηση και να στραβοπατάει αρκετό καιρό τώρα ο δίσκος με αποτέλεσμα να μην δουλεύει σωστά.


Quick Reply: Πρόβλημα με συμπλέκτη



All times are GMT -8. The time now is 02:41 PM.