Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Πως θα βγαλω τους σιγαστηρες?

Thread Tools
 
Old 10-10-2011, 06:40 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
Paris-Xania's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Chania Crete
Posts: 52
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Πως θα βγαλω τους σιγαστηρες?

Γεια σας παιδια... Το σαβκο εκανα μια μεγαλη διαδρομη με το S κ ειπα να βαλω για πρωτη φορα τους σιγαστηρες γιατι αλλιως θα εφτανα με πονοκεφαλο σιγουρα!!!! (Φοραω τις J'S RACING αλουμινιου 60αρες) Απο οταν τους εβαζα ημουν σιγουρος οτι το βγαλσιμο θα ηταν μπελας μιας κ εμπαιναν σφινωτοι με σφυρι... Μηπως κανεις απο δω ξερει να με βοηθησει πως να τους βγαλω???? Ευχαριστω εκ των προτερων....
Old 10-11-2011, 12:43 AM
  #2  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by Paris-Xania
Γεια σας παιδια... Το σαβκο εκανα μια μεγαλη διαδρομη με το S κ ειπα να βαλω για πρωτη φορα τους σιγαστηρες γιατι αλλιως θα εφτανα με πονοκεφαλο σιγουρα!!!! (Φοραω τις J'S RACING αλουμινιου 60αρες) Απο οταν τους εβαζα ημουν σιγουρος οτι το βγαλσιμο θα ηταν μπελας μιας κ εμπαιναν σφινωτοι με σφυρι... Μηπως κανεις απο δω ξερει να με βοηθησει πως να τους βγαλω???? Ευχαριστω εκ των προτερων....

Old 10-11-2011, 02:04 AM
  #3  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εγώ, σε μία apexi που είχα, τον έβγαζα με ένα τσιγκελάκι που είχα φτιάξει με ένα σίδερο. Το έβαζα μέσα στην τρύπα και το τραβούσα με "κρουστικό" τρόπο (είχα στραβώσει και την άλλη μεριά του "τσιγκελιού" και γλιστρούσα μια πένσα από τη μεριά της εξάτμισης προς τα πίσω μέχρι να τερματίσει στη γωνία που βρισκόταν το στράβωμα.. δεν έπαθε το παραμικρό, αλλά δεν ήταν J's.. ήταν μια ταπεινή greddy και δε με πολυένοιαζε έτσι κι αλλιώς.
Old 10-11-2011, 02:05 AM
  #4  
Registered User

 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

λαδακι αρχικα κ κυκλικο τραβηγμα προς τα εξω(σαν να ξεβιδωνεις) ισως βοηθουσε..δεν το εχω επειχηρησει δεν ξερω τ αποτελεσμα απλα σαν πρωτη λυση αυτο μου ερχεται για να μην γινει κ ζημια..
Old 10-11-2011, 02:14 AM
  #5  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Και να προσθέσω σε αυτό που λέει ο Χάρης ότι όλη την διαδικασία πιστεύω ότι είναι καλύτερα να την κάνεις όταν οι εξατμίσεις θα είναι κάπως ζεστές.
Old 10-11-2011, 02:24 AM
  #6  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Επισης σου προτεινω να μην ξαναβαλεις σιγαστηρες! Αυτα απο μενα!
Old 10-11-2011, 04:35 AM
  #7  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by SBIT
Και να προσθέσω σε αυτό που λέει ο Χάρης ότι όλη την διαδικασία πιστεύω ότι είναι καλύτερα να την κάνεις όταν οι εξατμίσεις θα είναι κάπως ζεστές.


Γενικά η λογική λέει ότι πρέπει να προσπαθήσεις να μειώσεις την τριβή όσο περισσότερο γίνεται για να βγουν όσο πιο ανέμακτα γίνεται.

Πήγαινε μια γρήγορη βόλτα (όσο γίνεται με τους σιγαστήρες) έτσι ώστε να ζεσταθεί και να διαστελεί το τιτάνιο.
Μετά σταμάτα δεξιά και όσο πιο γρήγορα μπορείς προσπάθησε να τους τραβήξεις έξω.
Το τιτάνιο έχει πολύ μεγάλη θερμοαπαγωγική ιδιότητα και εντός 5 λέπτου θα μπορείς να το πιάσεις και με γυμνό χέρι οπότε προσπάθησε να είσαι σβέλτος.

Εγώ ενώ δεν είχα ποτέ σιγαστήρα, είχα δει τον leader να βγάζει τον δικό του απο την T1R RT70 με μια μικρή πένσα. Έπιανε το χειλάκι που είχε στο κέντρο του ο σιγαστήρας με την πένσα και τραβούσε κάνοντας κυκλικές κινήσεις όπως λέει και ο Χάρης προς τα έξω.

Αναμένουμε νέα σου Πάρη.
Old 10-11-2011, 06:19 AM
  #8  
Registered User
Thread Starter
 
Paris-Xania's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Location: Chania Crete
Posts: 52
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Να στε καλα παιδια ολοι για τις ιδεες σας... Σημερα το πρωι πηγα απο του μηχανικου μου κ μου λεει μην αγχωνεσαι... Παιρνει μια σωληνα την βαζει μεσα στην εξατμιση κ σιγα σιγα κουνωντας τη σωληνα κυκλικα κουνουσε κ ο σιγαστηρας κ βγηκε χωρις καθολου κοπο!!! Να το εχετε στο νου σας αν ποτε σας χρειαστει... Κ οπως λεει κ ο eddiex εννοειται ποτε ξανα σιγαστηρες χαχαχαχαχα η Hondara μου εκανε λες κ ειχες βουλωσει τις εξατμισεις με το ποδι!!!!
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
Hkboi5o4
S2000 Modifications and Parts
20
01-12-2011 10:17 AM
tsukubaSpec
Vancouver BC S2000 Owners
103
01-20-2010 02:57 AM



Quick Reply: Πως θα βγαλω τους σιγαστηρες?



All times are GMT -8. The time now is 10:47 PM.