Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Φίλτρο βενζίνης και μπουζί

Thread Tools
 
Old 02-21-2011, 02:23 PM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
billias's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: πατρα
Posts: 17
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Φίλτρο βενζίνης και μπουζί

hi παίδες θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι.. ξέρετε τι μπουζί k τι φίλτρο βενζίνης παίρνει ο ιαπωνικός διάβολος??(το σ εννοώ οποιος δεν κατάλαβε.)θέλω να τα αλλάξω αλλα δεν ξέρω τι φοράει k από που μπορώ να τα βρω σε καλή τιμή..οποιος μπορεί ας βοηθήσει..
Old 02-21-2011, 02:35 PM
  #2  
Registered User
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καλημερα φιλε bilia..Οπως θα πουν και τα παιδια μετα,συστησου πρωτα στα ΝΕΑ ΜΕΛΗ..Aν και ειμαστε σε αλλο τοπικ,το αμαξι μας δεν ειναι διαβολος...Ειναι αγγελακι..

Ξεκιναμε...Τα μαμα μπουζι εχουν κωδικο PFR7G-11S και απο αντιπροσωπεια κανουν 26ε το ενα νομιζω...Παρε τον κωδικο και πηγαινε παρε ngk χωρις το "φεσι" του Ακατανομαστου..52ε τα πηρα εγω...Απο ΝΕΤ παιζουν και φθηνοτερα..Τωρα φιλτρο βενζινης αν βρεις εσυ σαν ανταλλακτικο παρε μου και εμενα 2-3....Αποσο γνωριζω ειναι μαζι με την τρομπα και απλα καθαριζεται...Ο Μαριος(energetic)το καθαρησε προσφατα και μπορει να ξερει...

Ελπιζω να βοηθησα,δεν κανει τιποτα κερνας καφε για την αμεσοτητα που ελαβες απαντηση.. Ευχαριστω
Old 02-21-2011, 02:43 PM
  #3  
Registered User
Thread Starter
 
billias's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: πατρα
Posts: 17
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ευχαριστω φιλε μου..μολις πριν λιγο εκανα εγγραφη ειμαι καινουργιος εδω.το εχω κσανακουσει αυτο αλλα δεν το πιστευα οτι δεν εχει κσεχωριστο φιλτρο..α κ κατι τελευταιο..βαλβολινες παιρνει κ που τις βρισκω?
Old 02-21-2011, 02:45 PM
  #4  
Registered User
Thread Starter
 
billias's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: πατρα
Posts: 17
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

τι βαλβολινες?
Old 02-21-2011, 02:51 PM
  #5  
Registered User
 
kordelinos's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 645
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

https://www.s2ki.com/forums/index.php?showforum=258

Καλο διαβασμα....!!
Old 02-21-2011, 02:56 PM
  #6  
Registered User
Thread Starter
 
billias's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: πατρα
Posts: 17
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ευχαριστω φιλε...οποτε θες παμε για καφεδακι..
Old 02-21-2011, 03:50 PM
  #7  
Registered User
Thread Starter
 
billias's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: πατρα
Posts: 17
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ρε παιδια να κανω μια ερωτηση επειδη εχω μπερδευτει.αλλος λεει ναι αλλος λεει οχι... εχει αλακσει κανεις φιλτρο βενζινης στο s????αν ειναι καποιος ας βοηθησει...ευχαριστω..
Old 02-21-2011, 04:44 PM
  #8  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μην μπερδεύεσαι, αυτός που λέει ναι έχει αλλάξει και αυτός που λέει όχι δεν έχει αλλάξει ακόμα..
Η ερώτηση τι νόημα έχει;Κάνεις κάποιου είδους δημοσκόπηση ή εννοείς αν κάποιος έχει αλλάξει μόνος του το φίλτρο ώστε να δεις αν είναι δύσκολη διαδικασία και να σε βοηθήσει σχετικά;
Old 02-21-2011, 09:31 PM
  #9  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Φιλε billias καλως ηρθες, ολα σου τα ποστ μεταφερθηκαν σε αυτο το τοπικ για καλυτερη επισκοπηση. Επισης γραφε με ελληνικους χαρακτηρες και οχι με Greeklish. Εγινε η σχετικη τροποποιηση απο μενα στα ποστ σου επειδη δεν το ηξερες αυτη τη φορα.

Στο θεμα τωρα τον μπουζι ο kordelinos σου απαντησε ηδη. Οσο για το φιλτρο βενζινης η Honda εχει ανταλλακτικο και προτεινει την αλλαγη του, πρακτικη της Honda δηλαδη που θελει την αντικατασταση παρα το καθαρισμο φιλτρων.

Εγω προτιμησα το καθαρισμο του φιλτρου βενζινης παρα την αλλαγη του, περισσοτερο για πρακτικους λογους, διοτι δεν βρηκα χρονο να παρω το ανταλλακτικο φιλτρο απο τη Honda το οποιο μαλιστα δεν κοστιζει και πολλα. Πιο πολλα ειναι η εργασια δηλαδη παρα το ανταλλακτικο.

Μια πλαστικη "σιτα" ειναι στην ουσια και τιποτε αλλο για να μη παρει η αντλια τιποτα σκουπιδακια κτλ που μπορει να μαζεψει το ντεποζιτο μετα απο τοσα γεμισματα βενζινης. Ειναι απο τα φιλτρα τα οποια δεν θα τα βρεις πολυ βρωμικα επειδη η βενζινη εχει απο μονη της διαλυτικη ιδιοτητα. Κοινως τη χρησιμοποιουν στη βιομηχανια και στα συνεργεια ως καθαριστικο ανταλλακτικων, οπως και το πετρελαιο για παραδειγμα στη ναυτιλια και σε μηχανουργεια.

Οριστε πως ηταν το φιλτρο βενζινης οταν βγηκε απο το αμαξι μου και επισης μια φωτογραφια μετα το καθαρισμο του τοποθετημενο στην αντλια βενζινης.

Πριν...


Μετα...
Old 02-22-2011, 01:14 AM
  #10  
Registered User
Thread Starter
 
billias's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: πατρα
Posts: 17
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

σας ευχαριστω παιδια..οκ το καταλαβα ενεργετικ..σε ευχαριστω φιλε.. να σε ρωτησω εσυ το καθαρισες επειδη ειδες καμια αλλαγη στο αμαξι η για προληπτικους λογους?


Quick Reply: Φίλτρο βενζίνης και μπουζί



All times are GMT -8. The time now is 02:26 PM.