Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Φρένα Brembo 4pot Evo8-9

Thread Tools
 
Old 03-27-2014, 12:47 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
Gigolo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Perama-Peireus
Posts: 560
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Φρένα Brembo 4pot Evo8-9

Γνωρίζουμε κάτι? Κατά καιρούς έχω ακούσει για αυτήν την μόντα... Γίνεται να μπουν κομπλε δαγκάνες-έμβολα του Evo πάνω στο S?
Old 03-27-2014, 02:07 AM
  #2  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by Gigolo
Γνωρίζουμε κάτι? Κατά καιρούς έχω ακούσει για αυτήν την μόντα... Γίνεται να μπουν κομπλε δαγκάνες-έμβολα του Evo πάνω στο S?
Όλα γίνονται αρκεί να τα χωράνε οι ζάντες σου
Old 03-27-2014, 04:11 AM
  #3  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ναι εννοείται ότι όλα γίνονται απλά από ότι καταλαβαίνω και από τους Αμερικάνους θέλει δουλειά και χρήμα αρκετό και σε σχέση με το αποτέλεσμα δεν συμφέρει. Για αυτό και πάνε σε δοκιμασμένες λύσεις BBK για να μην δίνουν έξτρα χρήματα σε ζάντες. Βέβαια αυτή κοιτάνε και το βάρος τις δαγκάνας, την διάσταση του δίσκου που και εκεί θα πρέπει να παίξεις για να χωρέσει η εκάστοτε δαγκάνα κλπκλπ. Στο τέλος πάνε και πέρνουν κιτάκι έτοιμο.
https://www.s2ki.com/s2000/topic/705...n/page__st__25
http://s2000.com/forums/wheels-tires...bo-brakes.html
Old 03-27-2014, 05:51 AM
  #4  
Registered User
Thread Starter
 
Gigolo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Perama-Peireus
Posts: 560
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Το θέμα είναι ότι ένα μεταχειρο κιτ από Evo το βρίσκεις με 400 περίπου κατοστάρικα ένα ένα έτοιμο κιτ πάει πάνω από 1200 μην αναφέρω δε κάτι Brembo και apracing που ξεπερνάνε τα 2k....
Old 03-27-2014, 07:26 AM
  #5  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Διάβασε τα ποστ που έβαλα. Ναι οκ και εκεί στην Αμερική κάνουν 300$ τα φρένα από εβο αλλά διάβασε μετά το κόστος που θα σου πάει για να τα βάλεις. Για αυτό και σχεδόν κανείς δεν την έχει κάνει την αλλαγή αυτή πάρόλο που την έχουν ψάξει και από 350z & sti. Εκτός από τους αντάπτορες θα χρειαστείς το πιο πιθανό άλλες ζάντες, άλλους δίσκους, αλλο τακάκι και ότι άλλο προκύψει. Για αυτό τελικά τα 1200 να μην είναι απαγορευτικό και είναι plug&play
Old 03-27-2014, 02:26 PM
  #6  
Registered User
 
ANTONAROS's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 22
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Παιδιά εγώ το έχω κάνει και κουράστηκα αρκετά.
Στην αρχή είχα ζάντες OZ superleggera 18αρες. Εκεί τα φρένα μπήκαν με τη μια.
Στους Ελληνικούς δρόμους 18αρες ζάντες και TEIN ανάρτηση δεν είναι και ο καλύτερος συνδυασμός.
Έτσι αποφάσισα να βάλω ξανά τις εργοστασιακές ζάντες.
Με τις μαμά 17αρες δεν μπαίνουν. Ακουμπάνε οι ζάντες πάνω στις δαγκάνες.
Για να μπουν χρειάζεσαι αποστάτες φάρδους 14ων χιλιοστών. Το κόστος τους είναι γύρο στα 90 - 100 ευρώ.
Αν βάλεις αποστάτες 14 χιλιοστά δεν θα φτάνουν τα μπουζόνια. Οπότε θες και 10 μπουζόνια όπου θα σου κοστίσουν γύρο στα 5 ευρώ το ένα σύνολο 50 ευρώ.
Αν ο μάστορας σου είναι λίγο προσεκτικός θα μπορέσει να αλλάξει τα μπουζόνια χωρίς να σου χαλάσει τα ρουλεμάν.
Αν χαλάσουν τα ρουλεμάν, αυτά νομίζω ότι κοστίζουν γύρο στα 100 ευρώ (δεν είμαι όμως σίγουρος).
Οι θερμοασπίδες από την πίσω μεριά της δισκόπλακας δεν μπαίνουν.
Αφού όμως φάρδυνες το αυτοκίνητο 14 χιλιοστά μπροστά το λογικό είναι να το κάνεις και πίσω, οπότε άντε μια από τα ίδια και πίσω αποστάτες, μπουζόνια, ρουλεμάν και ίσως οι ζάντες να σου βρίσκουν στα φτερά και μπροστά αλλά και πίσω, όπου θα χριστεί να του δώσεις λίγο παραπάνω Camber.
Εγώ για να είμαι ειλικρινής έκανα ότι χρειάζονταν μπροστά και έφτιαξα και τους πίσω αποστάτες, αλλά δεν τους έβαλα ποτέ γιατί μου έσπασαν τα νεύρα και τα έβγαλα. Τώρα τα έχω στην αποθήκη και κάθονται. Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον το ξαναπροσπαθήσω.
Ομολογουμένως το φρενάρισμα τους σε μεγάλες ταχύτητες είναι εξωπραγματικά καλό.
Όλα τα παραπάνω αν οι ζάντες σου είναι οι μαμά 17αρες.
Αν έχεις OZ superleggera 18αρες μπαίνουν με τη μια.
Δεν ξέρω αν βοήθησα ή όχι εγώ πάντως αν τα ήξερα όλα αυτά δεν θα τα έπαιρνα!!!!
Old 03-27-2014, 02:36 PM
  #7  
Registered User
Thread Starter
 
Gigolo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Perama-Peireus
Posts: 560
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by ANTONAROS
Παιδιά εγώ το έχω κάνει και κουράστηκα αρκετά.
Στην αρχή είχα ζάντες OZ superleggera 18αρες. Εκεί τα φρένα μπήκαν με τη μια.
Στους Ελληνικούς δρόμους 18αρες ζάντες και TEIN ανάρτηση δεν είναι και ο καλύτερος συνδυασμός.
Έτσι αποφάσισα να βάλω ξανά τις εργοστασιακές ζάντες.
Με τις μαμά 17αρες δεν μπαίνουν. Ακουμπάνε οι ζάντες πάνω στις δαγκάνες.
Για να μπουν χρειάζεσαι αποστάτες φάρδους 14ων χιλιοστών. Το κόστος τους είναι γύρο στα 90 - 100 ευρώ.
Αν βάλεις αποστάτες 14 χιλιοστά δεν θα φτάνουν τα μπουζόνια. Οπότε θες και 10 μπουζόνια όπου θα σου κοστίσουν γύρο στα 5 ευρώ το ένα σύνολο 50 ευρώ.
Αν ο μάστορας σου είναι λίγο προσεκτικός θα μπορέσει να αλλάξει τα μπουζόνια χωρίς να σου χαλάσει τα ρουλεμάν.
Αν χαλάσουν τα ρουλεμάν, αυτά νομίζω ότι κοστίζουν γύρο στα 100 ευρώ (δεν είμαι όμως σίγουρος).
Οι θερμοασπίδες από την πίσω μεριά της δισκόπλακας δεν μπαίνουν.
Αφού όμως φάρδυνες το αυτοκίνητο 14 χιλιοστά μπροστά το λογικό είναι να το κάνεις και πίσω, οπότε άντε μια από τα ίδια και πίσω αποστάτες, μπουζόνια, ρουλεμάν και ίσως οι ζάντες να σου βρίσκουν στα φτερά και μπροστά αλλά και πίσω, όπου θα χριστεί να του δώσεις λίγο παραπάνω Camber.
Εγώ για να είμαι ειλικρινής έκανα ότι χρειάζονταν μπροστά και έφτιαξα και τους πίσω αποστάτες, αλλά δεν τους έβαλα ποτέ γιατί μου έσπασαν τα νεύρα και τα έβγαλα. Τώρα τα έχω στην αποθήκη και κάθονται. Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον το ξαναπροσπαθήσω.
Ομολογουμένως το φρενάρισμα τους σε μεγάλες ταχύτητες είναι εξωπραγματικά καλό.
Όλα τα παραπάνω αν οι ζάντες σου είναι οι μαμά 17αρες.
Αν έχεις OZ superleggera 18αρες μπαίνουν με τη μια.
Δεν ξέρω αν βοήθησα ή όχι εγώ πάντως αν τα ήξερα όλα αυτά δεν θα τα έπαιρνα!!!!
Έχω 18αρες BBS Le man's... Πιστεύω ότι με μια βάση μόνο κατά τα λεγόμενα σου θα είμαι κομπλέ....Από Evo έβαλες φρένα η κάποιο άλλο?
Old 03-28-2014, 05:35 AM
  #8  
Registered User
 
ANTONAROS's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 22
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αυτά που έχω εγώ ειναι απο EVO VIII. Να διευκρινίσω ότι το πρόβλημα στο δικό μου δεν ήταν η διάσταση της ζάντας αλλά το offset ο άφαλός της ζάντας.
Θα σου πρότεινα πριν αρχίσεις να πληρώνεις να πάρεις τη μια δισκόπλακα και δαγκάνα να τη βιδώσει ο μηχανικός σου απλά στη θέση της εργοστασιακής και μετα να προσπαθείσει να βάλει την ζάντα σου. Αν μπεί όλα καλά και προχώρα, αν όχι μην το συνεχίσεις γιατι θα αρχίσεις να πληρώνεις και το ένα φέρνει το άλλο.
Αν το επιχειρήσεις πάντος σου εύχομαι καλή τύχη.
Old 03-28-2014, 06:21 AM
  #9  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by ANTONAROS
Αν το επιχειρήσεις πάντος σου εύχομαι καλή τύχη.
Χωρίς να θέλω να ακουστώ υπερβολικός, υπάρχει λόγος που δεν κυκλοφορούμε οι περισσότεροι με BBK απο Mitsubishi.

To S2000 λόγω των πολύ ιδιαίτερων διαστάσεων και Offset που έχει είναι πολύ περίεργο στο τι χωράει μέσα απο τι ζάντες του.

Για αυτό και τα BBK για S2000 είναι συγκεκριμένα και λιγάκι τσιμπημένα.

Επίσης να θυμάστε ότι ρόλο δεν παίζουν μόνο τα πιστόνια τελικά.

Αν η μανούρα και τα έξοδα είναι πολλά ενώ το όφελος τελικά είναι μικρό, τότε καλύτερα να μείνεις με τα μαμά Mister Gigolo!

Ο πονεμένος Αντώναρος κάτι ξέρει!
Old 03-28-2014, 06:51 AM
  #10  
Registered User
Thread Starter
 
Gigolo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: Perama-Peireus
Posts: 560
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Nabu
Originally Posted by ANTONAROS' timestamp='1396013734' post='23085558
Αν το επιχειρήσεις πάντος σου εύχομαι καλή τύχη.
Χωρίς να θέλω να ακουστώ υπερβολικός, υπάρχει λόγος που δεν κυκλοφορούμε οι περισσότεροι με BBK απο Mitsubishi.

To S2000 λόγω των πολύ ιδιαίτερων διαστάσεων και Offset που έχει είναι πολύ περίεργο στο τι χωράει μέσα απο τι ζάντες του.

Για αυτό και τα BBK για S2000 είναι συγκεκριμένα και λιγάκι τσιμπημένα.

Επίσης να θυμάστε ότι ρόλο δεν παίζουν μόνο τα πιστόνια τελικά.

Αν η μανούρα και τα έξοδα είναι πολλά ενώ το όφελος τελικά είναι μικρό, τότε καλύτερα να μείνεις με τα μαμά Mister Gigolo!

Ο πονεμένος Αντώναρος κάτι ξέρει!
Το θέμα είναι είπε ότι στις 18αρες έμπεναν Οκ οπότε εγώ πιστεύω να προσπαθήσω και εξάλλου εγώ δεν είμαι καθόλου ικανοποιηνενος από τα μαμά φρένα και να δώσω 1500 ευρό για ένα τέτοιο κιτ καινούργιο τέτοιας κλάσης με τίποτα οπότε I think I will give a shot mister Nabu!


Quick Reply: Φρένα Brembo 4pot Evo8-9



All times are GMT -8. The time now is 09:53 PM.