Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Uk mod εξατμιση

Thread Tools
 
Old 02-12-2014, 02:54 PM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
valerios's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 404
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Uk mod εξατμιση

Καλησπερα σας
Εχει κανει καποιο μελος το λεγομενο uk mod στις μαμα εξατμισεις;
Old 02-13-2014, 01:31 AM
  #2  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by valerios
Καλησπερα σας
Εχει κανει καποιο μελος το λεγομενο uk mod στις μαμα εξατμισεις;
Και στα Ελληνικά Valerie ποιο είναι το UK mode? Εγώ νομίζω ότι ξέρω τι είναι (αν εννοείς αυτό με τα επιστρεφόμενα καυσαέρια στο καζανάκι για να κάνει περισσότερο θόρυβο) αλλά εξηγησέ το και στα παιδιά γιατί εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω κανένα που το έχει κάνει
Old 02-13-2014, 02:58 AM
  #3  
Registered User

Thread Starter
 
valerios's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 404
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ναι ειναι ενα by pass με την χρηση σωληνα περνανε τα καυσαερια απο τον κεντρικο αγωγο στον τελικο χωρις να κανουν τον λαβυρινθο μεσα στον πυρηνα στο τελικο καζανακι (οποιος το εχει δει ξερει οτι το καζανακι βγαζει ενα ημιφεγγαρο ντονατ πισω) με αποτελεσμα να αποκτα ενα κροταλισμα κ ενα κλικ πιο μπασο ηχο η μαμα εξατμιση
Old 02-13-2014, 03:59 AM
  #4  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σαν την HKS ρε παιδια?
Old 02-13-2014, 04:42 AM
  #5  
Registered User

Thread Starter
 
valerios's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 404
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Οχι , ειναι απλα ενα κομματι σωληνα σαν απο καλοριφερ ας πουμε στο μεγεθος μηκους 5-6 cm που λιγο πριν φτασει ο σωληνας να μπει στο καζανακι τραβας παροχη κ ενωνεις τον κεντρικο με το ντονατ που εξεχει πισω απο το καζανακι με αποτελεσμα ενα μερος της ροης να παει κατευθειαν στην τελικη ευθεια για το ασημενιο τελικο , γινεται κ στα 2 καζανακια απλα επειδη ειδα οτι θελει 28 μεχρι 35 mm διαμετρο σωληνα για να μην εχεις drone καθολου αν το εχει κανει καποιος ελληνας να μας πει αν αλλαζει προς το καλο ο ηχος
Old 02-15-2014, 07:02 AM
  #6  
Registered User

 
GodzillaS's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Location: Athens
Posts: 263
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default



Δεν τις καταλαβαίνω αυτές τις αλχημείες... !!!
'Η φτιάχνεις εξάτμιση και κάνεις όση βαβούρα θες και αντέχεις ή αφήνεις την μαμά όπως είναι.
Γιατί να μπεις σε όλη αυτή τη διαδικασία για να κερδίσεις μισό ντεσιμπέλ ?!?!
Old 03-09-2014, 12:42 AM
  #7  
Registered User

Thread Starter
 
valerios's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 404
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Δεν ειναι θεμα ντεσιμπελ,δεν θελω να ακουγετε δυνατοτερα, θελω να ακουω περισσοτερες νοτες απο το μοτερ στην ιδια ενταση με το μαμα, ειναι θεμα ηχου, με αυτο το Mod δεν εχεις καθολου drone (στην θεωρια)
Γιαυτο ρωταω αν το εχει κανει καποιος για να επιβεβαιωσω οτι δεν εχει drone οντως
Old 12-09-2014, 01:26 PM
  #8  
Registered User

 
banisjr's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Location: Thessaloniki
Posts: 39
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

valerios, επειδή έχει σπάσει η σωλήνα από το ένα καζανάκι και θέλω να το πάω για επισκευή, το σκεφτόμουν να το κάνω. Θέλω να κρατήσω τις μαμά εξατμίσεις με λίγο θόρυβο παραπάνω, οπότε νομίζω είναι η πιο καλή και φτηνή λύση. Από το Αγγλικό forum που διάβασα όλο το θέμα, η καλύτερη λύση είναι 32mm σωλήνες bypass και για να μην έχει drone και για να αυξηθεί λίγο ο θόρυβος εκεί που πρέπει, χωρίς να είναι ενοχλητικός στην βόλτα ή στην πορεία. Πιστεύω ότι ενοχλητικοί ήχοι δεν θα υπάρχουν όσο πιο ομαλά γίνει η σύνδεση(ευθεία) μεταξύ των σωληνών.
Μόλις κάνω κάτι θα ενημερώσω
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
Jet3010
Pacific Northwest S2000 Owners
0
08-13-2017 04:59 PM



Quick Reply: Uk mod εξατμιση



All times are GMT -8. The time now is 08:37 AM.