Λιπαντικά - Καύσιμα - Χημικά Πρόσθετα Συζητηση σχετικα με λιπαντικα, καυσιμα και χημικα προσθετα

Λιπαντικό διαφορικού 607 ALMASOL και 1605 DUOLEC - Lubrication Engineers

Thread Tools
 
Old 10-29-2015, 04:34 AM
  #1  
Moderator

Thread Starter
 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Angry Λιπαντικό διαφορικού 607 ALMASOL και 1605 DUOLEC - Lubrication Engineers

Με αφορμή ενός προληπτικού γενικού service στο S2000, όχι λόγω χιλιομέτρων αλλα περισσότερο μιας σχετικής ακινησίας, μαζι με όλα τα λιπαντικά πήρα και για το διαφορικό απο την Lubrication Engineers.

Συγκεκριμένα το προηγούμενο version που είχα επάνω ήταν το LE 607 ALMASOL το οποίο εχει αντικατασταθεί εδω και καιρό απο το LE 1605 DUOLEC. Αν και γνωστό και αποτυπωμένο στις σελίδες του forum δεν ειναι ακριβώς το ίδιο λιπαντικό, αλλα η βελτιωμένη του έκδοση, δηλαδή η εξέλιξη του ή αναβάθμιση αν προτιμάτε.

Το ενδιαφέρον εχει να κανει με την αντοχή του λιπαντικου σε βάθος χρόνου. Εξήγησα στο κατάστημα τους λόγους που είχα επιλέξει το LE 607 ALMASOL λόγω αλλαγης κορωνοπηνιου με πιο κοντό βήμα και οτι εχει περάσει αρκετός καιρός απο την ημέρα που μπήκαν στο αμάξι, ούτε εγω δεν θυμάμαι συγκεκριμένα αλλα υπολογίζω περίπου απο το 2010. Μη προτρέχετε, το αμάξι δεν ειναι σε ακινησία απο τότε, αλλα η συχνότητα μετακίνησης του εχει μειωθεί τα τελευταια μολις δυο χρόνια. Ειναι ο βασικός λόγος που το γενικό service γίνεται για προληπτικούς και μονο λόγους.

Οταν ανέφερα λοιπον, οτι θέλω να κάνω αλλαγή του λιπαντικου επειδή εχει περασει αρκετός χρόνος και όχι πολλά χιλιόμετρα, μου ανέφεραν οτι το συγκεκριμένο λιπαντικό δεν χάνει την αντοχή και ιδιότητες του και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Ωστόσο, τελικά προχώρησα στην αγορά του νέου version LE 1605 DUOLEC για να είμαι ήσυχος.

Τα παιδια στην Lubrication Engineers ανέφεραν πολλές πληροφορίες και για τα δυο λιπαντικά και την εξέλιξη τους, όπως και μου έδειξαν στη πράξη πως συμπεριφέρεται το λιπαντικό τους σε ενα μοντέλο με γρανάζια που εχουν εκεί.

Το S ετοιμάζεται ξανά για βόλτες και για πίστες λοιπον.

Old 10-30-2015, 02:25 PM
  #2  

 
IAPETTOS's Avatar
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 99
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by energetic
Με αφορμή ενός προληπτικού γενικού service στο S2000, όχι λόγω χιλιομέτρων αλλα περισσότερο μιας σχετικής ακινησίας, μαζι με όλα τα λιπαντικά πήρα και για το διαφορικό απο την Lubrication Engineers.

Συγκεκριμένα το προηγούμενο version που είχα επάνω ήταν το LE 607 ALMASOL το οποίο εχει αντικατασταθεί εδω και καιρό απο το LE 1605 DUOLEC. Αν και γνωστό και αποτυπωμένο στις σελίδες του forum δεν ειναι ακριβώς το ίδιο λιπαντικό, αλλα η βελτιωμένη του έκδοση, δηλαδή η εξέλιξη του ή αναβάθμιση αν προτιμάτε.

Το ενδιαφέρον εχει να κανει με την αντοχή του λιπαντικου σε βάθος χρόνου. Εξήγησα στο κατάστημα τους λόγους που είχα επιλέξει το LE 607 ALMASOL λόγω αλλαγης κορωνοπηνιου με πιο κοντό βήμα και οτι εχει περάσει αρκετός καιρός απο την ημέρα που μπήκαν στο αμάξι, ούτε εγω δεν θυμάμαι συγκεκριμένα αλλα υπολογίζω περίπου απο το 2010. Μη προτρέχετε, το αμάξι δεν ειναι σε ακινησία απο τότε, αλλα η συχνότητα μετακίνησης του εχει μειωθεί τα τελευταια μολις δυο χρόνια. Ειναι ο βασικός λόγος που το γενικό service γίνεται για προληπτικούς και μονο λόγους.

Οταν ανέφερα λοιπον, οτι θέλω να κάνω αλλαγή του λιπαντικου επειδή εχει περασει αρκετός χρόνος και όχι πολλά χιλιόμετρα, μου ανέφεραν οτι το συγκεκριμένο λιπαντικό δεν χάνει την αντοχή και ιδιότητες του και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Ωστόσο, τελικά προχώρησα στην αγορά του νέου version LE 1605 DUOLEC για να είμαι ήσυχος.



Τα παιδια στην Lubrication Engineers ανέφεραν πολλές πληροφορίες και για τα δυο λιπαντικά και την εξέλιξη τους, όπως και μου έδειξαν στη πράξη πως συμπεριφέρεται το λιπαντικό τους σε ενα μοντέλο με γρανάζια που εχουν εκεί.

Το S ετοιμάζεται ξανά για βόλτες και για πίστες λοιπον.



ενδιαφερομαι και εγω για αλλαγη στο διαφορικο, οποτε αν θες πες μας τιμη και ποσοτητα που αγορασες και εβαλες, και απο που το προμηθευτικες??.. ευχαριστω
Old 10-30-2015, 02:42 PM
  #3  

 
tony_l's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 211
Received 1 Like on 1 Post
Default

Πόσο κόστισε Μάριε και από που; Απ' ότι είδα τα αλλάζουμε κάθε 20-25k km, σωστά; Εγώ νομίζω ότι καλό θα είναι να αλλάξω όλα τα υγρά με καινούρια, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Old 10-30-2015, 03:30 PM
  #4  
Moderator

Thread Starter
 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Το κόστος ειναι περίπου 55 Euro το γαλόνι ή 0.946 liter ή σχεδόν το 1 λίτρο, δηλαδή όσο παίρνει περίπου και το διαφορικό στο S2000. Θα χρειαστείς μονο μια συσκευασία και καθάρισες. Πρεπει ωστόσο να ομολογήσω οτι μου κανει εντύπωση η αύξηση του SAE απο τα 90 στα 110.

Τα πήρα απο εδω...
http://www.lehellas.gr

Όσο για τη συχνότητα αλλαγής λαδιου στο διαφορικό του S2000, σύμφωνα με το παρακάτω πρεπει να γίνεται κάθε 45000 km.

Old 11-01-2015, 06:35 AM
  #5  

 
tony_l's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 211
Received 1 Like on 1 Post
Default

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Μάριε. Θα ψάξω μάλλον πρώτα κάτι σε 90αρι κι αν δεν βρω κάτι καλό, θα βάλω κι εγώ LE 1605 DUOLEC.
Old 11-01-2015, 09:12 AM
  #6  
Moderator

Thread Starter
 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Θα βρεις σίγουρα 90αρια καλά, μπορούν να σου προτείνουν και αλλα παιδια τι εχουν βάλει. Ωστόσο, το LE 1605 DUOLEC ειναι κορυφαία επιλογή πιστεύω αν και τσουχτερή η τιμή αλλα σίγουρα ξενοιάζεις σε απαιτητική χρήση. Στη δίκη μου περίπτωση πιστεύω οτι ειναι μονόδρομος.
Old 11-02-2015, 11:14 AM
  #7  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Old 11-03-2015, 02:58 AM
  #8  

 
tony_l's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 211
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by energetic
Θα βρεις σίγουρα 90αρια καλά, μπορούν να σου προτείνουν και αλλα παιδια τι εχουν βάλει. Ωστόσο, το LE 1605 DUOLEC ειναι κορυφαία επιλογή πιστεύω αν και τσουχτερή η τιμή αλλα σίγουρα ξενοιάζεις σε απαιτητική χρήση. Στη δίκη μου περίπτωση πιστεύω οτι ειναι μονόδρομος.
Δεν με πειράζει η τιμή σε κάτι τόσο σημαντικό και που θα μείνει πάνω στο αυτοκίνητο για τόσα χιλιόμετρα, με το καλό ή το κακό που μπορεί να κάνει. Πιστεύετε δηλαδή ότι ακόμη και με "λάθος" ιξώδες θα ήταν καλό να το χρησιμοποιήσω στο διαφορικό μου που δεν έχει Κ/Π;
Old 12-20-2015, 10:30 AM
  #9  
Moderator

Thread Starter
 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Πιστεύω οτι θα ηταν η καλύτερη επιλογή ακομη και σε αυτη τη περίπτωση.
Old 12-20-2015, 11:31 AM
  #10  

 
tony_l's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 211
Received 1 Like on 1 Post
Default

Εκεί κατέληξα κι εγώ... Θα βρω και MTF3 (ελπίζω...) για το σασμάν, να τα αλλάξω μετά τις γιορτές.
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!


Quick Reply: Λιπαντικό διαφορικού 607 ALMASOL και 1605 DUOLEC - Lubrication Engineers



All times are GMT -8. The time now is 05:11 AM.