Λιπαντικά - Καύσιμα - Χημικά Πρόσθετα Συζητηση σχετικα με λιπαντικα, καυσιμα και χημικα προσθετα

τι λαδια να πρωτιμησω?

Thread Tools
 
Old 05-15-2010, 07:53 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
antonis S chania's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default τι λαδια να πρωτιμησω?

σαν καινουργιος στο club εχω απορεια με τα λαδια του μοτερ μας!!!!με το που πηρα το αμαξι μου εβαλαν 10/40 ams.και μου ειπαν αυτα να ψαξεις να βρεις να βαζεις!!!!!!!!μετα ρωτησα το παλιο ιδιωκτητη και μου ειπε εβαζε 5/40 και δε θυμαται ποια μαρκα!!!!!εσεις με τι ιξωδες μου προτεινετε και τι μαρκα βεβαια για το κλιμα που εχουμε στα χανια???????????????
Old 05-15-2010, 09:44 AM
  #2  
Registered User
 
Stradale's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Ioannina
Posts: 4,901
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Βάλε motul 8100 5w-40.

Το βασικό μου επιχείρημα είναι οτι το βάζει πάνω απο το μισό club, δεν έχει παρουσιαστεί πρόβλημα, μια χαρά απόδοση, δεν το καίει όπως πχ το 300v και είναι και νορμαλ σε τιμη.Απλα.
Old 05-15-2010, 12:05 PM
  #3  
Registered User
 
ManosS2k's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: somewhere in hell... ];)
Posts: 5,280
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Old 05-15-2010, 04:18 PM
  #4  
Registered User
Thread Starter
 
antonis S chania's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ωραιος απο οτι ελεγα και γω λεω να προτιμησω αυτο για τον λογο επισης οτι το φοραει ολο το club αρα εχει βγει καλο.....και γιατι λενε ολοι αλλαγη ανα 5.000 και οχι παραπανο αφου το λαδι δε χανει τις ιδιοτητες του??????
Old 05-16-2010, 03:25 AM
  #5  
Registered User
 
konstantinos2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: salamina
Posts: 875
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Συμφωνω με stradale και Μανο!

Η αλλαγη στα 5000 ειναι ατυπα συμφωνημενη.Η honda αν θυμαμαι καλα λεει στα 7000.Αλλα επειδη το S ειναι ενα αμαξι που βαραει 9αρες και επειδη ολοι θελουμε το καλυτερο για το αμαξι μας κανουμε τις αλλαγες στα 5000-5500,που δεν ειναι και πολυ νωρις γιατι ουτε αυτο ειναι πολυ καλο αλλα ουτε και πολυ αργα.Νομιζω πως αυτο ειναι σωστο αν σκεφτεις πως πολλα S τσιμπανε λαδακια και στην ελλαδα τους μισους μηνες εχουμε καλοκαιρι,το λαδι για το αμαξι μας ειναι το Α και το Ω,και ειναι απο τα λιγα πραγματα που δεν χωρανε παραχωρηση και συμβιβασμους του στυλ θα βαλω πιο φθηνο λαδι και θα το αλλαζω στα 7500 αφου δεν το σκυζω το αμαξι μου και γενικα σκεπτικα του στυλ ''ελα μωρε σιγα τι θα γινει''.Σκεψου οτι το 300v που σου ειπε ο stradale ειναι πολυ καλο και ποιοτικο λαδι,αλλα αν δε κανω λαθος καιγεται ευκολα και δυσαναλογα,που αυτο μπορει να γινει επικινδυνο.Οποτε παμε απο μια safe οδο που ειναι αυτη που σου ειπαν τα παιδια.

Eξαλλου τα λαδια εχουν καλη τιμη.Εγω τα παιρνω με 10 ευρω το λιτρο.3 μπουκαλακια 2λιτρα και στο τελος μενει και περισευμα για να συμπληρωνεις αν χρειαστει.Α και υποψην καθε 1500 κοιταμε και τη σταθμη του λαδιου.

Στα ειπα λιγο μπακαλε αλλα ελπιζω να καταλαβες και να βοηθησα.
Old 05-16-2010, 03:36 AM
  #6  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by ManosS2k,May 15 2010, 11:05 PM
Και εγω συμφωνω με τον Μανο...
Old 05-16-2010, 03:47 AM
  #7  
Registered User

 
tomidis's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: KASTORIA
Posts: 1,091
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

παντως αν αυτα που σου εβαζαν τα αμσοιλ ειναι τα AMO μεινε σε αυτα..ειναι λαδαρα αν ειχες κ οργανακι για θερμοκρασια κ πιεση λαδιου θα το διαπιστωνες κ μονος σου.....απλα σε σχεση με τα 5-40 της μοτουλ τα αμσοιλ ειναι ποιο σκληροπυρηνικα..
κ μην ακους οτι ποιο ψιλο στροφαρει καλυτερα κτλ...μπουρδες
γιατι υπαρχουν ατομα απο εδω μεσα που βαζουν 10-60 εδω κ πολλα χιλ κ ουτε τεντωτηρες ουτε πρωινα κροταλισματα ουτε μειωση στροφαρισματος...
Old 05-16-2010, 05:03 AM
  #8  
Registered User
 
orienta's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 171
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

τα motul kai ta castrol αφηνουν καταλοιπα.... αν δειτε τον δικτη χαμιλα ειναι ποιο μαυρο....eneos kai fοucks θα ελεγα... σε 5-40...
Old 05-16-2010, 07:41 AM
  #9  
Registered User
Thread Starter
 
antonis S chania's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

γυρισα ολα τα χανια και ams δε φερνει ανθρωπος.....να φανταστειτε απαντησεις που πηρα ηταν...πρωτη φορα το ακουω αυτο το λαδι!!!!υπαρχει τετοιο λαδι?????και κατι τετοια διαφορα μου ειπαν και οτι δεν ειναι γνωστο αρα δεν ειναι και καλο!!!!τα 8100 τα βρισκω με ευκολια και αν δεν κανω λαθος στα 11 ευρω οποτε λεω να καταληξω εκει!!!!'
για το κλιμα εδω τι λετε μηπως ειναι πολυ λεπτο το 5/40 η να βαλω δεκα σαραντα??????ευχαριστω ολα τα παιδια για το ενδιαφερον και τις απαντησεις τους αλλα ειμαι τρελλαμενος με το αμαξι και θελω το καλυτερο για αυτο!!!!! thanks
Old 05-16-2010, 07:42 AM
  #10  
Registered User
Thread Starter
 
antonis S chania's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

γυρισα ολα τα χανια και ams δε φερνει ανθρωπος.....να φανταστειτε απαντησεις που πηρα ηταν...πρωτη φορα το ακουω αυτο το λαδι!!!!υπαρχει τετοιο λαδι?????και κατι τετοια διαφορα μου ειπαν και οτι δεν ειναι γνωστο αρα δεν ειναι και καλο!!!!τα 8100 τα βρισκω με ευκολια και αν δεν κανω λαθος στα 11 ευρω οποτε λεω να καταληξω εκει!!!!'
για το κλιμα εδω τι λετε μηπως ειναι πολυ λεπτο το 5/40 η να βαλω δεκα σαραντα??????ευχαριστω ολα τα παιδια για το ενδιαφερον και τις απαντησεις τους αλλα ειμαι τρελλαμενος με το αμαξι και θελω το καλυτερο για αυτο!!!!! thanks


Quick Reply: τι λαδια να πρωτιμησω?



All times are GMT -8. The time now is 12:20 AM.