Περιοχή μόνο για μέλη Members only Greek S2000 Forum

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΜΤΧ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ

Thread Tools
 
Old 02-01-2010, 05:54 AM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΜΤΧ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ

Άντε ας κάνω και εγώ ένα post που χρωστάω εδώ και κάποιο καιρό.

Πριν κάμποσο καιρό αποφάσισα να κάνω το αμάξι μου λίγο πιο δυνατό. Έτσι λοιπόν είχα προβεί σε 2 αγορές.

Η μία ήταν μια J's Tsuchinoko ώπου και εγκατέστησα επάνω και η δεύτερη ήταν η T1R 70RT που είχε η Ισαβέλλα προς πώληση αρκετό καιρό.

Μια βροχερή ημέρα Σαββάτου μαζεύτηκα στο σπίτι με έναν φίλο μου, ώπου είχαμε βάλει παρέα την J's 60RS που είχα παλαιότερα, και ακολούθησαν και ο Uma μαζί με τον Gremaki για παρέα.

Τσούκου-τσούκου πέρασε η ώρα, βάλαμε την εξάτμιση πάνω, όλα καλά!
Την ώρα που τελέψαμε έξω έριχνε καρέκλες και δεν ήμουν ακριβώς σε διάθεση να βγω να το σκίσω οπότε το αφήνουμε για αύριο. Τουλάχιστον δείχνει ωραίο με το τιτανένιο μπουρί της σόμπας που έχω βάλει εκει πίσω (σκέφτηκα)

Την επόμενη ημέρα καθάρισαν οι ουρανοί και το πρόγραμμα μου επέβαλε επίσκεψη στο Χαλάνδρι για εορταστικούς λόγους. Βόλτα στην Κηφισίας με χαλαρούς ρυθμούς μιας που προσπαθούσα να βρω σε ποιές στροφές δεν κάνει παρανοικό θόρυβο αυτό το μαντζαφλάρι!! ΧΑ-ΧΑ- ΚΑΛΟ Ε?!?!?! (στις 2.500σαλ-2.700σαλ ΜΟΝΟ)
Το μοναδικό άνοιγμα που έκανα ήταν μια 1η-2α απο φανάρι στο Μαρούσι. Ένα Mini Cooper προσπαθούσε να δοκιμάσει την τύχη του. Εν τέλη πήρε ένα τρελό ντουμάνι μιας που είχα να κυκλοφορήσω/σκίσω το αμάξι ΠΑΡΑ πολύ καιρό

Μετά απο αυτό έκοψα και συνέχισα χαλαρά. Εκείνη την ημέρα λοιπόν δεν έκανα κανένα άλλο πάτημα οπότε γυρίσαμε στο γκαράζ και το σβήσαμε.

Έλα μου όμως που έρχεται η Δευτέρα την επόμενη ημέρα.
Έλα μου όμως που τυχαίνει να ανέβει ο Ninja επάνω.
Έλα μου όμως που τυχαία παίρνω τηλέφωνο τον ψηλό και κανονίζουμε να πάμε για καμιά κρέπα στην Ν.ερυθραία.
Ε, να μην πάμε και για ένα πάτημα μετά που ήθελε ο Ninja να ακούσει την 70άρα?

Έτσι λοιπόν, λάου λάου να ζεσταθούν πάλι τα hondakia παίρνουμε τον δρόμο του ΑΒ.
Πάμε Εθνική-ανάβαση. Δικάβαλος εγώ, μονοκάβαλος ο ψηλός.
3 κόρνες και πάμε...
Σκίσιμο, 2α-3η-4η-5η, κόβουμε.
Βγαίνουμε Αγ.Στέφανομ, γυρίζουμε προς τα κάτω και πάλι τα ίδια.
3 κόρνες και πάμε...
Σκίσιμο, 2α-3η-4η-5η κούμπωμα 6ης 230+ και έχουμε κόψει και ρολλάρουμε πλέον.

Καθώς πέφτουν τα χλμ και καθώς είμαστε στο ύψος της BP ξαφνικά λαμπαδιάζει ο τόπος. Έχει φωτίσει όλος ο ουρανός και εγώ έχω μείνει με τον Θεοδόση να κοιταζόμαστε μέσα στο αμάξι για να βρούμε απο που θα μας την πέσει ο Εξωγήινος.
Κοιτάμε πίσω καθρέφτες και βλέπουμε παντού και στις 3 λωρίδες της εθνικής να χύνονται σπίθες.

Να παρατηρήσω ότι ευτυχώς ο Ηλίας ήταν σε απόσταση αρκετή πιο πίσω και δεν πήρε τίποτα απο τα φλόκια επάνω στο αμάξι του.

Φυσικά οι σπίθες ερχόντουσαν απο εμάς.
Αλάρμ- δεξιά-ΛΕΑ.

Κατεβαίνουμε κάτω, πάμε πίσω και τι να δούμε?


Όλο το καζάνακι στο τέλος έχει πηρώσει και χύνονται τα εντόσθια του σαν λάβα.
Τρυπάει τα πάντα στο διάβα του και έχει κάνει το τιτάνιο, βούτυρο, με αποτέλεσμα να πέφτει στην άσφαλτο.

Όπως φαντάζεστε στην αρχή δεν μας πολυ πήγαινε να πλησιάσουμε και το κοιτάζαμε σε κάποια απόσταση ασφαλείας. Αφού μετά δεν βγήκε κάνας Godzilla απο μέσα πλησιάσαμε λίγο και ο Θεοδόσης πήρε την πρώτη φωτογραφία η οποία είναι εμφανώς πιο ήρεμη με αυτό που πρωτο-αντικρύσαμε, απο άποψη λιωμένων πραγμάτων/χρωμάτων.



Ήδη μπορείτε να παρατηρήσετε ότι κάποια απο τα πράγματα μέσα έχουν λιώσει αλλά φαίνονται ακόμα καλύτερα στις φωτογραφίες που ακολουθούν.

Αφού λοιπόν το θέμα κρύωσε και το πύρωμα έφυγε, πήραμε τα απομεινάρια μας και την κάναμε προς το γκαράζ πάλι.

Εδώ θέλω να ευχαριστήσω την Ισαβέλλα και τον Γιάννη για την όλη ψυχολογική υποστήριξη που μου παρείχαν καθόλη την διάρκεια του "συμβάντος". Αφού μίλησα μαζί της στο τηλέφωνο με καθυσήχασε ότι στην εξάτμιση δεν είχε συμβεί τίποτα και ότι θα βρούμε άκρη όπως και να έχει.

Ακολούθησαν κάποιες ημέρες με μερικές συννενοήσεις και τελικά επισκέφθηκα τον Κ.Βαγιαννό με ονομασία Turbo Welding ο οποίος και ήταν άνθρωπος εμπιστοσύνης του Γιάννη και της Ισαβέλλας.

Το πόρισμα ήταν το εξής (και τελικά αυτό θέλω να μοιραστώ μαζί σας για να ξέρουμε όλοι μας).
Η εξάτμιση, ώντας καιρό σε αχρηστία και εκτός αυτοκινήτου, είχε ξεράνει τα υλικά μέσα στο τελικό καζανάκι. Σε συνδιασμό με το ότι το αμάξι που την χρησιμοποιούσε πριν έκαιγε και λίγο λαδάκι και τα υλικά είχαν ποτίσει απο αυτό, εκτός του ότι ήταν πιο ξερά ήταν και πιο εύλεκτα με αποτέλεσμα, στο μεγάλο σκίσιμο που έφαγε να πάρει φωτιά και να λιώσει το καζανάκι.

Να ξανατονίσω ότι μετά το πόρισμα του Κ.Βαγιαννού η Ισαβέλλα και ο Γιάννης μου επέστρεψαν το 100% των χρημάτων πίσω και τους ευχαριστώ πολύ για αυτό.
Το εκτιμώ πραγματικά και μακάρι όλοι οι άνθρωποι που θα συνεργαστώ στο μέλλον να είναι σαν και εσάς.

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες απο την επόμενη ημέρα...



και ορίστε και μια απο κάτω, που φαίνεται προς τρύπησε το τιτάνιο. Άλλο να το περιγράφω και άλλο να βλέπεται να πέφτει η εξάτμιση σε σταγόνες στο πάτωμα



Επειδή λοιπόν εγώ δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να μου συμβεί κάτι τέτοιο, προσοχή στις μεταχειρισμένες εξατμίσεις που αγοράζουμε γιατί μπορεί οι πωλητές που θα την πάρουμε να μην είναι σαν τους συγκεκριμένους και να κλαίμε ένα σωρό λεφτά...

Με αγάπη όπως πάντα...
Nabu-san
Old 02-01-2010, 05:59 AM
  #2  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αχ τι βραδυ και αυτο... Παντως η κρεπα τα σπαγε... ΤΕΛΟΣ!
Old 02-01-2010, 06:11 AM
  #3  
Registered User

 
leftis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: The weasel's nest
Posts: 2,988
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

WTF?? Εισαι λιγο γκαντεμης ε?

Μπραβο παντως στην Ισαβελλα
Old 02-01-2010, 06:16 AM
  #4  
Registered User

 
blondie_s2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Wonderland
Posts: 7,407
Received 0 Likes on 0 Posts
Default



Αν είναι δυνατόν...
Old 02-01-2010, 06:18 AM
  #5  
Registered User
 
package's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6,073
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Nabura κρίμα για το μπουρί γιατί πρέπει να έκανε πώρωση. Μπράβο και στην Ισαβέλα για την στάση της στο θέμα.

Μαμά και πάλι μαμά. Περνάω και Μ3 έτσι.
Old 02-01-2010, 06:38 AM
  #6  
Registered User

 
LOCAL S's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 2,450
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Eμ, δεν σου αρεσε η J's, ηθελες να το πουλησεις! Τhe road is on fire!
Old 02-01-2010, 08:44 AM
  #7  
Registered User
 
Sportster's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,100
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

πραγματικα απιστευτο!
Μπραβο στην Ισαβελα για την σταση της πρωτα απο ολα... και να πω κι εγω την εμπειρια μου... απο τα 2-3 πραγματα που εχουν περασει απο τα χερια μου της Τ1R εχω να πω οτι η ποιοτητα τους σε σχεση με την τιμη τους ειναι πραγματικα αμφιλεγομενη...

Οσο αναφορα εξατμισεις J;s και παλι J;s η custom... τελος...
Old 02-01-2010, 09:39 AM
  #8  
Registered User
 
dennis2k's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 706
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό σε εξάτμιση της εταιρείας... και άλλα κουφά έχουν συμβεί που αναφέρονται στο αμερικάνικο forum... Περαστικά Κώστα και μπράβο στην πωλήτρια που τα κανόνισε όλα μετά
Old 02-01-2010, 10:05 AM
  #9  
Registered User
 
ManosS2k's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: somewhere in hell... ];)
Posts: 5,280
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μπραβο στην Ισαβέλα κ απο μενα! Τα ειχα πει Κωνσταντινε ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΝΙΤΡΑ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ!!!

P.s. j's FTMFW!!!
Old 02-01-2010, 10:37 AM
  #10  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Τελικα εχεις γινει πολυ καφτης, ε?


Quick Reply: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΜΤΧ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ



All times are GMT -8. The time now is 05:20 PM.