Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

Μεταχειρισμενα επωνυμα coilovers VS καινουργια ασιατικης προελευσης

Thread Tools
 
Old 03-20-2016, 03:03 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
THOR GR's Avatar
 
Join Date: Mar 2016
Posts: 19
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Μεταχειρισμενα επωνυμα coilovers VS καινουργια ασιατικης προελευσης

Καλημερες Κυριακης 20/03/2016,η πρωτη ημερα της ανοιξης ειναι εδω και σε λιγο δειλα δειλα,ολοι μας,θα βγαλουμε στο δρομο τα αυτοκινητα μας.Οπως εχω γραψει ξανα,διαβασα παλοιοτερα post και μου λυθηκαν αποριες για το S2000 αλλα μου δημιουργηθηκαν καινουργιες.Τωρα στο θεμα μας,λογω της εποχης που διανυουμε,τα χρηματα ειναι λιγο περιορισμενα και οι λαθος επιλογες απλα δεν μπορει να υπαρχουν.Ζητω τα φωτα σας και την προσωπικη σας γνωμη-εντυπωση για το εξης ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ ΕΠΩΝΥΜΗ COILOVER ΑΝΑΡΤΗΣΗ η ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΣΙΑΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ?????? (τα δεδομενα για εμενα προσωπικα ειναι και λιγο η ανεση,και η λιγο η αισθηση,και λιγο η απλοτητα ρυθμισεων.Το μπατζετ ειναι ρυθμισμενο στα 1000 ευρω και αφορμη για αυτο το topic ηταν οτι διαπιστωσα,μεσω ενος φιλου,οτι η αγορα μιας μετ/νης επωνυμης αναρτησης δεν ειναι και οτι καλυτερο τελικα,αφου δαπανηθηκαν και αρκετα χρηματα για την επισκευη της.Σημειωση και κλεινω,οδηγω το αυτοκινητο μου οπως εγω αντιλαμβανομαι την ταχυτητα και την ασφαλεια,που σημαινει οτι οι απολυτοι χρονοι και επιδοσεις μαλλον δεν με αφορουν,και βουνο παμε,και πιστα ΘΑ παμε,και βολτα παμε...παντου παμε βρε αδελφε)
Ευχαριστω,Θοδωρης...
Old 03-20-2016, 05:49 AM
  #2  
Registered User

 
G3O_-X-_'s Avatar
 
Join Date: Nov 2014
Location: Tsukuba, Japan
Posts: 309
Received 1 Like on 1 Post
Default

Οντως η μεταχειρισμενη αναρτηση ειναι λιγο ρισκο... Θα σου προτεινα μονο KW μιας και με κοστος 15€/αμορτισερ αν θυμαμαι σωστα μπορεις να την πας στον Τροχο (αντιπροσωπος KW) και ναι γινει ελεγχος σε τι κατασταση ειναι η αναρτηση.

Οσον αφορα τις ασιατικες λυσεις οι πιο πολλες (αν οχι ολες) ειναι να μενεις μακρια!!! Ειδικα στο θεμα ανεσης πασχιζουν αρκετα! Εκει που δουλευουν θεωρητικα "καλα" ειναι εντος πιστας που ο δρομος δεν εχει ανωμαλιες, κτλ.

Εγω προσωπικα ακολουθησα τη λυση των Koni/Swift και μπορω να πω οτι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος! Δεν εχω μπει ακομα πιστα, αλλα σε δρομο και στριφτερες διαδρομες την βρισκω αψογη. Εχει δυο σκαλες χαμηλωματος (3 και 4 εκατοστα με τα ελατηρια της Swift), αν και το πιο χαμηλο προτεινεται (?) για μαμα ελατηρια. Απο 'κει και περα το αμορτισερ σου δινει τη δυνατοτητα για ρυθμιση σκληροτητας, με το τερμα μαλακο να εναι πιο μαλακο απο μαμα και το τερμα σκληρο να ειναι αποκλειστικα για χρηση πιστας, εγω τη βρηκα πολυ ενοχλητικη για χρηση στο δρομο! Επισης ειναι επισκευασιμη με κοστος κατω των 200€, απλα μετα γινεται σκετη λαδιου.

Αυτα.
Old 03-20-2016, 06:42 AM
  #3  
Registered User

 
G3O_-X-_'s Avatar
 
Join Date: Nov 2014
Location: Tsukuba, Japan
Posts: 309
Received 1 Like on 1 Post
Default

Speak of the devil...

http://www.car.gr/parts/view/7793755/

Old 03-20-2016, 02:23 PM
  #4  
Registered User
Thread Starter
 
THOR GR's Avatar
 
Join Date: Mar 2016
Posts: 19
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by G3O_-X-_
...την εχω δει αλλα ολα τα παιδια,εδω μεσα,λενε οτι πρεπει να εισαι ολη την ημερα με ενα κλειδι μεχρι να την φερεις στα μετρα σου plus οτι ειναι αρκετα σκληρη για χρηση δρομου...σε ευχαριστω παντως
Old 03-20-2016, 03:21 PM
  #5  
Registered User

 
G3O_-X-_'s Avatar
 
Join Date: Nov 2014
Location: Tsukuba, Japan
Posts: 309
Received 1 Like on 1 Post
Default

Τη φορουσα στο προηγουμενο αυτοκινητο και ηταν σαν Mercedes!

Γενικα σε καθε αυτοκινητο η αναρτηση δουλευει διαφορετικα, αλλα η KW και ιδιαιτερα η σειρα Variant δεν φημιζονται οτι κοπανανε...

Οσο για τις ρυθμισεις δεν εχει κατι διαφορετικο απο τις υπολοιπες coilover, ισα-ισα ειναι και πιο "ευκολη"...για παραδειγμα δεν εχει ρυθμιση προφορτισης ελατηριου! Επισης μαγαζια οπως αυτο του ντοκτωρ Πουπακη μπορουν να σου τι ρυθμισουν αναλογα με τα γουστα σου (μεχρι ενα βαθμο).

Προσωπικα θα την αγοραζα με κλειστα ματια, αν δεν εχει καποιο προβλημα βεβαια!
Old 03-20-2016, 10:57 PM
  #6  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εγώ πάλι θα σου πω τα εξής:

1) Ασία μην... για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο
2) μτχ kw, pss9, tein στο 1000 και να είναι οκ το βλέπω λίγο δύσκολο. Αλλά άμα βρεις να τα πάρεις!

έτσι όπως τα περιγράφεις το αμάξι το θέλεις για τα πάντα και να είσαι χαλαρός. Εγώ λοιπόν όπως έχει γραφτεί πάρα πολλές φορές αν δεν σε ενδιαφέρει απλά να λες ότι το έχω φτιάξει βάζοντας αναρτήσεις κλπ θα σου πρότεινα να αφήσεις τις μαμά!! Για κάποιον που θέλει να κάνει τα πάντα και σε ένα μέσο όρο υψηλό η μαμά είναι η καλύτερη λύση. Για κάποιον που είναι χαλαρός είναι πάνω από το κλασσικό 'μια χαρά'!!!
Old 03-21-2016, 09:32 AM
  #7  
Registered User
Thread Starter
 
THOR GR's Avatar
 
Join Date: Mar 2016
Posts: 19
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by G3O_-X-_
Τη φορουσα στο προηγουμενο αυτοκινητο και ηταν σαν Mercedes!

Γενικα σε καθε αυτοκινητο η αναρτηση δουλευει διαφορετικα, αλλα η KW και ιδιαιτερα η σειρα Variant δεν φημιζονται οτι κοπανανε...

Οσο για τις ρυθμισεις δεν εχει κατι διαφορετικο απο τις υπολοιπες coilover, ισα-ισα ειναι και πιο "ευκολη"...για παραδειγμα δεν εχει ρυθμιση προφορτισης ελατηριου! Επισης μαγαζια οπως αυτο του ντοκτωρ Πουπακη μπορουν να σου τι ρυθμισουν αναλογα με τα γουστα σου (μεχρι ενα βαθμο).

Προσωπικα θα την αγοραζα με κλειστα ματια, αν δεν εχει καποιο προβλημα βεβαια!
...θα το μελετησω το εγκλημα(KW) και βλεπουμε...
Old 03-21-2016, 09:38 AM
  #8  
Registered User
Thread Starter
 
THOR GR's Avatar
 
Join Date: Mar 2016
Posts: 19
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by SBIT
Εγώ πάλι θα σου πω τα εξής:

1) Ασία μην... για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο
2) μτχ kw, pss9, tein στο 1000 και να είναι οκ το βλέπω λίγο δύσκολο. Αλλά άμα βρεις να τα πάρεις!

έτσι όπως τα περιγράφεις το αμάξι το θέλεις για τα πάντα και να είσαι χαλαρός. Εγώ λοιπόν όπως έχει γραφτεί πάρα πολλές φορές αν δεν σε ενδιαφέρει απλά να λες ότι το έχω φτιάξει βάζοντας αναρτήσεις κλπ θα σου πρότεινα να αφήσεις τις μαμά!! Για κάποιον που θέλει να κάνει τα πάντα και σε ένα μέσο όρο υψηλό η μαμά είναι η καλύτερη λύση. Για κάποιον που είναι χαλαρός είναι πάνω από το κλασσικό 'μια χαρά'!!!
...φιλε SBIT,το να αφησω την μαμα αναρτηση ησυχη,το εχω ακουσει απο πολλα παιδια καιισως να εχετε δικιο σε αυτο,αλλα νομιζω οτι μια αναρτηση 15 ετων χρηζει αντικατασταση,αν ειναι ετσι θα μου προτεινες μια μαμα ή μια after market αναρτηση ??
Old 03-21-2016, 10:32 AM
  #9  
Registered User

 
Project XXX's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 429
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Η ΚW variant3 παντως ειναι πολυ καλη σε ολους τους τομεις.εγω προσωπικα δεν εχω απολυτως κανενα παραπονο..
Old 03-21-2016, 11:02 PM
  #10  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αν το είχα για χαλαρά θα έβρισκα μια ανάρτηση μαμά με λίγα χλμ με κανένα 300-400αρι (μαξ).


Από εκεί και πέρα μπορείς μετά να πας:
α) μαμά μπουκάλα με aftermarket ελατήριο (θα ψοφήσει γρήγορα ή μπουκάλα)
β) σε Koni, HR ή BC που έχει αλλά όχι και αντιληπτή διαφορά από μαμά με κανένα 1000€ (μτχ 400-500αρι).
γ) σε όντως πολύ καλές αναρτήσεις KW, PSS9, TEIN από 1600-2000 (μτχ 1100-... απλά θα πρέπει να την ελέγξεις)
δ) σε πάρα πολύ καλές τύπου Ohlins που εκεί το κασέ ανεβαίνει.

Εκτός από μαμά, για κάθε μέρα και για όλα, θα έβαζα το β μιας και το γ είναι για πιο σκληρή χρήση και αν δεν την κάνεις πιστεύω ότι πάει χαμένη και η ανάρτηση αλλά και τα λεφτά, το δ είναι για ακόμα πιο σκληρή χρήση.
Αν είσαι 2-3 φορές την εβδομάδα στο δρόμο τότε βρες μια από την γ επιλογή αλλά θα είναι λίγο πιο ταλαιπωρία (εγώ το κατάλαβα αφού οδηγούσα το δικό μου με tein και μετά από κάποιο καιρό οδήγησα μαμά s, στην χαλαρή οδήγηση το μαμά είναι απόλαυση!!)


Quick Reply: Μεταχειρισμενα επωνυμα coilovers VS καινουργια ασιατικης προελευσης



All times are GMT -8. The time now is 01:16 PM.