Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

Ρυθμιση KW var.3

Thread Tools
 
Old 01-11-2013, 07:26 AM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
avagr's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 36
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Ρυθμιση KW var.3

έχετε να προτείνετε καμια ρύθμιση για ανάρτηση KW var.3? Το car μου ειναι μοντ 2001 με ζάντες 17 εργοστασιακές. Αυτη τη στιγμή έχω Μπροστά reb: 8 κλικ με μέγιστο τα 18 κλικ) από τέρμα σκληρό και comp: 7 κλικ (με μέγιστο τα 14 κλικ) από τέρμα σκληρό. Πίσω reb: 14 κλικ με μέγιστο τα 18 κλικ) από τέρμα σκληρό και comp: 7 κλικ (με μέγιστο τα 14 κλικ) από τέρμα σκληρό. Σε ύψος πίσω δεν το έχω χαμηλώσει και μπροστά περίπου μισό πόντο πιο χαμηλο. Ευθυγράμμιση σε μαμά τιμές.

To τιμόνι μου δίνει πιο χαλαρή αίσθηση σε σχέση με πριν και πίσω ότων πέφτω σε ανωμαλίες ψιλοτινάσεται προς τα πάνω (για αυτό θα δοκιμάσω να κάνω λίγο πιο μαλακό το compression). Για την αίσθηση στο τιμόνι μορώ να κάνω κάτι? Αν έχετε καμια ρύθμιση που να έχει δουλέψει σε σας πείτε μου αν γίνεται να την δοκιμάσω.

Εύχομαι να βγάζουν νόημα αυτά που ρωτάω γιατί δεν το πολυκατέχω το άθλημα....
Old 01-11-2013, 09:57 PM
  #2  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by avagr
έχετε να προτείνετε καμια ρύθμιση για ανάρτηση KW var.3? Το car μου ειναι μοντ 2001 με ζάντες 17 εργοστασιακές. Αυτη τη στιγμή έχω Μπροστά reb: 8 κλικ με μέγιστο τα 18 κλικ) από τέρμα σκληρό και comp: 7 κλικ (με μέγιστο τα 14 κλικ) από τέρμα σκληρό. Πίσω reb: 14 κλικ με μέγιστο τα 18 κλικ) από τέρμα σκληρό και comp: 7 κλικ (με μέγιστο τα 14 κλικ) από τέρμα σκληρό. Σε ύψος πίσω δεν το έχω χαμηλώσει και μπροστά περίπου μισό πόντο πιο χαμηλο. Ευθυγράμμιση σε μαμά τιμές.

To τιμόνι μου δίνει πιο χαλαρή αίσθηση σε σχέση με πριν και πίσω ότων πέφτω σε ανωμαλίες ψιλοτινάσεται προς τα πάνω (για αυτό θα δοκιμάσω να κάνω λίγο πιο μαλακό το compression). Για την αίσθηση στο τιμόνι μορώ να κάνω κάτι? Αν έχετε καμια ρύθμιση που να έχει δουλέψει σε σας πείτε μου αν γίνεται να την δοκιμάσω.

Εύχομαι να βγάζουν νόημα αυτά που ρωτάω γιατί δεν το πολυκατέχω το άθλημα....
Εμένα είναι με βόλτες το bump, άρα θα προσπαθήσω όσο γίνεται
Σε πρώτη φάση κάνε το πίσω rebound το πολύ +2 κλικ από το μπροστά, άρα 9 από τέρμα σκληρό.
Το τίναγμα ίσως δημιουργείται επειδή έχεις αρκετό bump για το rebound σου.. Άρα σε πρώτη φάση άσε το πίσω bump όπως είναι, περίπου στη μέση της κλίμακας του.
Για να φτιάξεις το τιμόνι θα πρέπει να σκληρύνεις bump μπροστά, να πάει στα 4-5 κλικ από τέρμα σκληρό.. Αν δεις και σου βγάζει μούτρα σε δρόμους χωρίς πρόσφυση, είναι το όριο και πρέπει να μαλακώσεις πάλι.

Όλα τα παραπάνω θα πρέπει να υποστηρίζονται από κάποια ευθυγράμμιση της προκοπής.. Δε γίνεται να έχεις για παράδειγμα 5 μοίρες caster με απόκλιση μπροστά (θα είναι χαζό και απότομο)..
Αν είσαι από Αθήνα ή Θεσ/νίκη προσπάθησε να έρθεις σε κάποια συνάντηση να τα πούμε από κοντά, γιατί έτσι δε βγαίνει εύκολα άκρη..
Old 01-12-2013, 02:06 AM
  #3  
Registered User

Thread Starter
 
avagr's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 36
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ασχοληθηκα το πρωί πριν διαβάσω αυτά που μου έγραψες. Το λοιπόν μαλάκωσα πίσω το bump κατα 2 κλικ και είναι μια χαρά. Ουσιστικά είναι μάλλον αυτό που έγραψες " Το τίναγμα ίσως δημιουργείται επειδή έχεις αρκετό bump για το rebound σου." αλλά το πήρα από την ανάποδη.... Με τα πίσω τώρα είμαι ευχαριστημένος, αλλά δεν ξέρω μήπως υπάρχει κάποιο προβλημα επειδή τα μπροστά είναι πολύ πιο σκληρά σε σχέση με τα πίσω.

Με τα μπροστά θα ασχοληθώ από βδομάδα να δοκιμάσω αυτό που προτείνεις.

"Όλα τα παραπάνω θα πρέπει να υποστηρίζονται από κάποια ευθυγράμμιση της προκοπής.. Δε γίνεται να έχεις για παράδειγμα 5 μοίρες caster με απόκλιση μπροστά (θα είναι χαζό και απότομο).." Εδώ σε έχασα... Οι γνώσεις μου περί ευθυγράμμισης είναι μηδαμινές. Οπότε έχω να διαβάσω.....

Σε συνάντηση λίγο δύσκολο να έρθω (μόνο Σκ έχω ελεύθερα).Όντως θα τα βλέπαμε στην πράξη. Χίλια ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Με αυτά που μου έγραψες κατάλαβα πολύ περισσότερα από ότι διαβάζοντας το manual της KW.
Old 01-12-2013, 06:06 AM
  #4  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Τέλεια τότε..
Οδήγησε το βέβαια λιγάκι, γιατί τώρα μπορεί να είσαι προκατειλημμένος..
Αν έφτιαξες το πίσω έτσι ώστε να σου αρέσει, φέρε και το μπροστά μέρος στα "ίδια μέτρα"..
Μπροστά πρέπει να είναι λιγάκι πιο σκληρό από μπροστά, όπως σου έγραψα παραπάνω, διαφορά της τάξης +/- 2 κλικ..

Τα "χαζά" στο τιμόνι είναι μάλλον περισσότερο θέμα ευθυγράμισης..

2 "χοντρά" πραγματάκια ευθυγράμμισης για μπροστά :

Απόκλιση- υποτίθεται καλό για κλειστές στροφές με λίγα χλμ
Σύγκλιση- πιο ευθύβολο χωρίς ψαρέματα (υποτίθεται λίγο χειρότερο σε κλειστές στροφές, αλλά μικρή σημασία έχει..είσαι πιο σίγουρος στα πολλά χλμ)
ροτιμούμε: ελάχιστη σύγκλιση και μερικές φορές μηδέν

Λίγο κάστερ- πιο κοφτερό τιμόνι (μερικές φορές τόσο ώστε να αποσταθεροποιείται το πίσω μέρος πολύ εύκολα-όχι καλό) / ελάχιστο feedback από το τιμόνι
ολύ κάστερ- πιο αργό τιμόνι με περισσότερο feedback..
ροτιμούμε: πολύ..είναι πιο προοδευτικό το τιμόνι, αλλά έχει feedback.. Για να καταλάβεις, όταν κάνεις "χαζοπαντιλίκι",διορθώνε μόνο του στα ανάποδα, ενώ αν έχεις λίγο κάστερ, θα πρέπει ίσως και να το βοηθάς.


Λίγο κάμπερ(1-1.5 μοίρα) - Καλύτερα φρένα, καλό κράτημα σε γλιστερούς δρόμους, στο πολύ ζόρι ίσως μούτρα..
ολύ κάμπερ (περίπου 2 μοίρες)- Χειρότερα φρένα,σε γλιστερούς δρόμους μπορεί να βγάλει μούτρα, καλό κράτημα στο ζόρι..
Old 01-12-2013, 08:55 PM
  #5  
Registered User

Thread Starter
 
avagr's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 36
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ευχαριστώ πολύ ρε uma για τις πληροφορίες. Θα ψαχτώ από βδομάδα με την ευθυγράμμιση και βλέπουμε.Και ο μηχανικός μου χθες μου είπε ακριβώς αυτά που μου είπες εσύ για την αίσθηση στο τιμόνι. Κανα καλό ευθυγραμμισά έχεις να μου προτείνεις (προς χολαργό, αγια παρασκευή, παιανία, χαλάνδρι κτλ κτλ)?
Old 01-12-2013, 10:27 PM
  #6  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ν.Μάκρη B16A Workshop, Μαραθώνος 448.. Κατά τη γνώμη μου, από τους πλέον ψαγμένους στο θέμα Honda και S2000, τόσο σε ευθυγράμμιση όσο και σε όλα τα υπόλοιπα..
Στην ευθυγράμμιση είναι σημαντικό εκείνος που θα σου ρυθμίσει το αυτοκίνητο να έχει δοκιμάσει πολλές φορές.
Αν πας σε κάποιον που έχει ρυθμίσει 1-2 s2000 όλο το 2012, προφανώς παίζεις με τις πιθανότητες να βγει μάπα το καρπούζι..
Τα παιδιά ρυθμίζουν 1-2 s2000 τη βδομάδα και γενικά αν πας μία φορά, θα δεις ότι αξίζει τον κόπο.
Καλή συνέχεια!
Old 01-12-2013, 10:57 PM
  #7  
Registered User

Thread Starter
 
avagr's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 36
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

οκ θα τους επισκεφτώ. Και πάλι ευχαριστώ.
Old 01-20-2013, 05:47 AM
  #8  
Registered User

Thread Starter
 
avagr's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 36
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Χθες πήγα στο b16a και έκανα ευθυγράμμιση. Τα παιδιά εκεί όντως το κατέχουν το αντικείμενο. Το αμάξι έγινε ακριβώς όπως το ήθελα. Η χαλαρή αίσθηση που είχα στο τιμόνι ήταν θέμα ευθυγράμμισης όπως ο uma είχε προβλεψει.Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά στο b16a για τις γνώσεις τους και το μεράκι τους και ένα τεράστιο ευχαριστώ στον uma που σε ότι συμβουλή μου έδωσε έπεσε μέσα 100%.
Old 01-20-2013, 10:59 AM
  #9  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Old 01-22-2013, 12:03 PM
  #10  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default



Quick Reply: Ρυθμιση KW var.3



All times are GMT -8. The time now is 04:35 PM.