Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

Nitron Coilovers

Thread Tools
 
Old 02-21-2014, 08:06 AM
  #1  

Thread Starter
 
s2k_cy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,092
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default Nitron Coilovers

Εδω και κανα μήνα ταλαιπωρούμε με μια καινουργια ανάρτηση μαρκας Nitron. Παιδια θέλω κάποιες πληροφορίες, διότι δεν ειχα ποτε εμπειρία με αφτερμαρκετ αναρτήσεις

Σε δρομο μπορω να πω οτι αποσβένει τέλεια, αλλά κτυπανε τα top mounts, ετσι κάνουν οσες εχουν Pillow ball????

Κάνει πολυ ευκολα Bottoming. Ειχα 300lbs ελατηριο και αλλαξα σε 400lbs, για να λύσω το πρόβλημα αλλα δεν.... Τερματίζει πολυ ευκολα και ας εχω 3cm πιστόνι εξω απο το ''καλαμι'' της αναρτησης και 4cm μπροστα, οταν το αμαξι ειναι στους τροχους.

Βιντεο απο το κοπάνημα και το τερματισμα. Το τακ τακ που ακουγετε στην πραγματικότητα ειναι χ10 φορες μεσα στη καμπίνα και γινεται και απο τις 4 αναρτησεις.

http://www.youtube.com/watch?v=deAHYqwjpZY

http://www.youtube.com/watch?v=AmGi5oeT34Y

Το αλλο το κουφο....3 απο τις 4 αναρτησεις απο 22κλικ εγιναν 16 και η μια 19 κλικς...Τωρα που πήγαν τα αλλα κλικς δεν ξέρω....

Οταν μιλησα με την νιτρον και τα εστειλα Αγλλια στις αρχες με αλλα προβλήματα που ειχα (Δευτερα φευγουΝ για αγγλια πάλι) τους ειπα ΞΑΝΑ οτι το αμαξι ειναι 2008 και μου ειπαν οτι δεν παίζει σημασια απο ΜΥ00 με ΜΥ08. Λαβετε υπόψην οτι η νίτρον για να βγάλει το kit χρησημοποιησε μοντελο MY00 και MY04. Να πιστεψω οτι το MY08 δεν εχει κάποιες διαφορές???

anw, δωστε λίγο τα φωτα σας παιδια.
Old 02-21-2014, 08:45 AM
  #2  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Τα φώτα που μπορώ να σου δώσω είναι να αλλάξεις αναρτήσεις Τα pillow ball top mounds φυσικά είναι πιο ευπαθή να χτυπάνε αφού ακουμπάει μέταλο με μέταλλο αλλά εάν έχουν σφιχτεί καλά δεν βλέπω το λόγο

Τώρα δεν έχω δει ποτέ τις δικές μου πόσο απέχει το bump stop όταν το αμάξι είναι στις ρόδες αλλά κανονικά δεν θα έπρεπε να σου συμβαίνει. Αυτό που βλέπω είναι ότι έχεις πιέσει πάρα πολύ το ελατήριο με αποτελεσμα να μη δουλεύει και πολύ σωστά και να μην προλαβαίνει και να αποροφήσει τις ανωμαλίες και να χτυπάει το Bump stop. Αν δεν κάνω λάθος η ανάρτηση έχει και ένα εύρος max-min ύψους που δουλεύει σωστά. Εχεις τσεκάρει τα specs της ΝΙΤΡΟΝ μήπως τα έχεις ξεπεράσει?

Εχουν βγει διαφορετικά part number αναρτήσεως μέσα στη δεκαετία παραγωγής αλλά έχει να κάνει με λίγο πιο σκληρές ή πιο μαλακές και σε καμία περίπτωση με αυτό που συμβαίνει με σένα. Οπότε η ΝΙΤΡΟΝ έχει δίκιο ότι κάνουν για όλες τισ χρονιές
Old 02-21-2014, 09:11 AM
  #3  

Thread Starter
 
s2k_cy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,092
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by S2000_FUN
Τα φώτα που μπορώ να σου δώσω είναι να αλλάξεις αναρτήσεις Τα pillow ball top mounds φυσικά είναι πιο ευπαθή να χτυπάνε αφού ακουμπάει μέταλο με μέταλλο αλλά εάν έχουν σφιχτεί καλά δεν βλέπω το λόγο

Τώρα δεν έχω δει ποτέ τις δικές μου πόσο απέχει το bump stop όταν το αμάξι είναι στις ρόδες αλλά κανονικά δεν θα έπρεπε να σου συμβαίνει. Αυτό που βλέπω είναι ότι έχεις πιέσει πάρα πολύ το ελατήριο με αποτελεσμα να μη δουλεύει και πολύ σωστά και να μην προλαβαίνει και να αποροφήσει τις ανωμαλίες και να χτυπάει το Bump stop. Αν δεν κάνω λάθος η ανάρτηση έχει και ένα εύρος max-min ύψους που δουλεύει σωστά. Εχεις τσεκάρει τα specs της ΝΙΤΡΟΝ μήπως τα έχεις ξεπεράσει?

Εχουν βγει διαφορετικά part number αναρτήσεως μέσα στη δεκαετία παραγωγής αλλά έχει να κάνει με λίγο πιο σκληρές ή πιο μαλακές και σε καμία περίπτωση με αυτό που συμβαίνει με σένα. Οπότε η ΝΙΤΡΟΝ έχει δίκιο ότι κάνουν για όλες τισ χρονιές

Χρηστο, ενα καλο της νιτρον ειναι οτι εχουν ΤΕΛΕΙΟ aftersales. Ανταποκρίνονται ΑΜΕΣΩΣ και σε email και σε τηλέφωνα. Ακομα παίρνουν και ιδιοι ΠΙΣΩ τηλέφωνο. Τα email που εστειλα και μου απάντησαν ειναι καθημερινα, φοβάμαι οτι και ο λογαρισμός του τηλεφωνου τελος του μηνα θα ΤΣΟΥΞΕΙ....

Αυτο που θέλω να πω με το πιο πάνω ειναι οτι ήταν οδηγίες της Nitron πόσο να πιέσω τόσο το ελατήριο. Εξάλλου με την προφόρτηση η σκληρότητα του ελατηρίου δεν αλλάζει. Η Νιτρον μου ειχαν πει συγκεκριμένα οτι θέλουν το πιστονι να βγέι εξω απο το καλάμι 3cm πίσω και 4cm μπροστα, δεν τους ενδιαφέρει η προφορτηση. Μετα το υψος φτιάχνεται απο το χαμηλό χρυσο δακτυλιδι κάτω στη βάση.
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
Nottm_S2
Car Talk - Non S2000
4
04-01-2013 04:39 AM
Kuba s2k
Want to Buy
0
08-28-2011 02:47 PM
an_orange_s2k
JDM Tuning
0
12-09-2007 09:37 PM
gerryk
Wheels and Tires
0
10-13-2003 12:42 PM



Quick Reply: Nitron Coilovers



All times are GMT -8. The time now is 06:10 AM.