Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Innovative Engine Mounts

Thread Tools
 
Old 06-12-2014, 12:43 AM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
Obi-Wan's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 57
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Innovative Engine Mounts

καλημέρα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βάλει κανείς σας αυτές τις βάσεις για το μοτέρ - σασμάν ?





Λένε για τρελό vibration στο καπό και μέσα στην καμπίνα ...
Αν είναι μόνο το vibration ok συνηθίζετε αλλά δεν ξέρω αν θα δημιουργήσω κανένα άλλο πρόβλημα του στυλ να κοπεί η να ραγίσει τίποτα που δεν πρέπει
Για να έχει βάλει ο hirohito βάσεις λαδιού .... οπότε με την απόσβεση κάτι θέλει να αποφύγει ? η μήπως έχω λάθος .. δεν ξέρω κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...
Old 06-12-2014, 12:53 AM
  #2  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Από αυτά που έχω ακούσει από κάποιους που έχουν βάλει τέτοιου είδους σκληρές βάσεις οι κραδασμοί δεν συνηθίζονται εύκολα αν το αμάξι το έχεις για καθε μέρα. Γίνεται κουραστικό από το πολύ τρέμουλο. Με το σκεπτικό φυσικά ότι οι δυνάμείς κάπου πρέπει να εκτονώνονται νομίζω μακροπρόθεσμα μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα. Αν τώρα το θέλεις μόνο για πίστα (ποιά πίστα δηλαδή που έχει μόνο των Σερρών) τότε ναι εκεί ισως θα ήταν καλές. Άποψή μου πάντα μέσα από συζητήσεις.
Old 06-12-2014, 04:54 AM
  #3  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by SBIT
Από αυτά που έχω ακούσει από κάποιους που έχουν βάλει τέτοιου είδους σκληρές βάσεις οι κραδασμοί δεν συνηθίζονται εύκολα αν το αμάξι το έχεις για καθε μέρα. Γίνεται κουραστικό από το πολύ τρέμουλο. Με το σκεπτικό φυσικά ότι οι δυνάμείς κάπου πρέπει να εκτονώνονται νομίζω μακροπρόθεσμα μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα. Αν τώρα το θέλεις μόνο για πίστα (ποιά πίστα δηλαδή που έχει μόνο των Σερρών) τότε ναι εκεί ισως θα ήταν καλές. Άποψή μου πάντα μέσα από συζητήσεις.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο
Old 06-12-2014, 09:04 AM
  #4  
Registered User

Thread Starter
 
Obi-Wan's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 57
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ευχαριστώ και εγώ έτσι το έβλεπα ... Απλα λέω μήπως και ...

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Old 06-12-2014, 11:19 PM
  #5  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εγώ θα διαφωνήσω με τους απο πάνω όσων αφορά την περιγραφή. Φοράω βάσεις Innovative 75A.

Είναι πιο σκληρές σε σχέση με τις 60Α που θεωρούνται οι "δρόμου".

Απο τότε που τις έβαλα, εδώ και 3 χρόνια κοντά, έβγαλα το αμορτισέρ που είχα για το μοτέρ και πάλι το αισθάνομαι πιο δεμένο το αμάξι, έστω και χωρίς αυτό.
Είναι πιο άμεσο στο στρίψιμο του και πιο κατευθυντικό ενώ είσαι μέσα στην στροφή.

Κραδασμούς περνάει, όπως άλλωστε περιγράφει και η Innovative αλλά όχι σε σημείο να με ενοχλούν. Ίσα ίσα όταν μπαίνω σε αυτοκίνητο με μαμά βάσεις δεν καταλαβαίνω αν έχει πάρει μπρος.

Αυτό όμως είναι υποκειμενικό, γιατί εγώ πάλι έχω 70άρα, δεν έχω μοκέτα, a/c και καλοριφέρ και δεν υποφέρω με όλα αυτά!

Για ένα αμάξι βόλτας/δρόμου οι μαμά βάσεις είναι μια χαρά. Ήσυχες, δεν κοπανάνε και εφόσον δεν έχεις υψηλές απαιτήσεις απο το πλαίσιο τότε είναι μια χαρά.

Αν θυμάμαι καλά η Mugen δεν έβγαζε κάτι λίγο πιο ενισχυμένες? Θα μπορούσες να ρίξεις και σε αυτές μια ματιά.
Old 06-13-2014, 01:21 AM
  #6  

 
ikaros_s2K's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 136
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Οταν αλλαξα βάσεις έβαλα της Js Racing (set του gearbox και μηχανής). Ειναι λίγο πιο σκληρές απο της εργοστασιακές και όπως είπε ο nambu μεταφέρουν κραδασμόυς αλλα δεν έχω πρόβλημα και όντως η διαφορά στο "δέσιμο" του μοτέρ ειναί αισθητή.
Συμίοσε ότι για hasport που έιναι παρόμοιες με της inovate θα μου στοιχιζάν περίπου 300 ευρώ με τα μεταφορικά και φόρους, οι εργοστασιακές σε στόκ της είχε μόνο ενα μαχαζί και ήθελε 240 ευρώ για την κάθε μία (!!) ενό η js κόστησαν 240 ευρώ και ήταν μαζι με του gearbox!
Old 06-13-2014, 09:35 AM
  #7  
Registered User

Thread Starter
 
Obi-Wan's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 57
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Όταν λέμε κραδασμούς ..? Δλδ..? Στο καπό? Στο ταμπλό ? Στις πόρτες ? ..σε όλα ??

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Old 06-14-2014, 06:32 AM
  #8  

 
ikaros_s2K's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 136
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Παντού
Old 06-18-2014, 09:34 PM
  #9  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by Obi-Wan
Όταν λέμε κραδασμούς ..? Δλδ..? Στο καπό? Στο ταμπλό ? Στις πόρτες ? ..σε όλα ??

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχεις ανέβει σε τρακτέρ? Αν ναι μπορείς να καταλάβεις κραδασμούς μόνο στο κάθισμα ή στο τιμόνι ή σε κάποιο άλλο μέρος? ¨ολο το τρακτέρ τρέμει. Ε κάτι αντίστοιχο σε μικρότερο βαθμό φυσικά . Αν οπωσδήποτε θέλεις να σταθεροποιήσεις κάπως την ελαστικότητα των μαμά βάσεων χωρίς να γεμίσει κραδασμούς το αμάξι πήγαινε σε engine damper. Για τις βάσεις του σασμάν μαμά δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Είναι υπερβολή απλά τις έχουν βγάλει για να τις πουλήσουν σαν σετ
Old 06-18-2014, 11:24 PM
  #10  

 
r5turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Athens
Posts: 567
Received 1 Like on 1 Post
Default

καλημέρα, έχεις βάλει engine damper εσύ?


Quick Reply: Innovative Engine Mounts



All times are GMT -8. The time now is 06:56 PM.