Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

17 ή 18 και τί offset;

Thread Tools
 
Old 03-19-2015, 05:54 AM
  #11  

 
astanapan's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 32
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αναποδε το οφφσετ δεν παιζει ρολο στο στήσιμο τουλάχιστον τετοιο που να καταλάβει κανεις την παραμικρή διαφορά. Αυτά που επηρεάζονται με βαση την επιλογή ζαντας (χωρος για φρενα, fender roll, καμπερ, δυνατοτητα για square setup) ειπώθηκαν αναλυτικά. Απο εκεί και πέρα πρέπει εσυ να σκεφτείς τι θες, να διαβάσεις και άλλο και να αποφασίσεις πως θελεις να προχωρήσεις. Και το λεω αυτό γιατι δεν εχω καταλαβει σε τι σε ενοχλεί το σεταπ που εχεις τωρα και που θες να φτασεις ακριβως αγοράζοντας (μονο; ) ζαντες.
Old 03-19-2015, 06:07 AM
  #12  
Registered User
Thread Starter
 
Anapodos's Avatar
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 31
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by astanapan
Αναποδε το οφφσετ δεν παιζει ρολο στο στήσιμο τουλάχιστον τετοιο που να καταλάβει κανεις την παραμικρή διαφορά. Αυτά που επηρεάζονται με βαση την επιλογή ζαντας (χωρος για φρενα, fender roll, καμπερ, δυνατοτητα για square setup) ειπώθηκαν αναλυτικά. Απο εκεί και πέρα πρέπει εσυ να σκεφτείς τι θες, να διαβάσεις και άλλο και να αποφασίσεις πως θελεις να προχωρήσεις. Και το λεω αυτό γιατι δεν εχω καταλαβει σε τι σε ενοχλεί το σεταπ που εχεις τωρα και που θες να φτασεις ακριβως αγοράζοντας (μονο; ) ζαντες.

κυριως το θεμα μου ειναι οτι τις εχει χαλασει ο προηγουμενος και εφοσον θελω να τις αντικαταστησω θελω να κανω σωστη επιλογη.
σωστα αυτα που ειπες
Old 03-19-2015, 06:14 AM
  #13  

 
r5turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Athens
Posts: 567
Received 1 Like on 1 Post
Default

Η σημασία του offset και πόσα πράγματα επηρεάζει, για όποιον έχει όρεξη να το διαβάσει.

http://www.superstreetonline.com/how...est-lip-wheel/
Old 02-29-2016, 10:23 AM
  #14  
Registered User

 
G3O_-X-_'s Avatar
 
Join Date: Nov 2014
Location: Tsukuba, Japan
Posts: 309
Received 1 Like on 1 Post
Default

Να μην ανοιγω νεο θεμα...

Μπροστα, σε 18αρα...το 235/40/18 τι επιπτωσεις θα εχει στην τελικη του αυτοκινητου? Χοντρικα η διαμετρο αυξανεται κατα 1εκ.
Old 03-01-2016, 05:44 AM
  #15  
Registered User

 
Don Molina's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: Zurich, CH
Posts: 46
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by G3O_-X-_
Να μην ανοιγω νεο θεμα...

Μπροστα, σε 18αρα...το 235/40/18 τι επιπτωσεις θα εχει στην τελικη του αυτοκινητου? Χοντρικα η διαμετρο αυξανεται κατα 1εκ.
Αν είναι μπροστά και 500άρα να βάλεις δεν θα έχει επίπτωση στην τελική, γιατί το διαφορικό είναι πίσω

Και το 1 εκατοστό δεν παίζει ρόλο από μόνο του, παίζει ρόλο το ότι το 1εκ είναι περίπου 3.2% στο 215/45/17 που είναι τα μαμά AP2.
Και πάλι όμως, επειδή είναι μπροστά, δεν επηρρέαζει τελική, απλά φρόντισε το πίσω να είναι κάπου κοντά, γιατί αν είναι μεγάλες οι διαφορές διαμέτρων μπροστά/πίσω έχω καταλάβει πως το ABS την ψιλοακούει.

Δεδομένου λοιπόν ότι πας σε κάτι τύπου 265/35/18 για να 'σαι -0.4% από μπροστά, έχεις ανεβάσει βήμα 2.4% από μαμά, οπότε τόσο θ' ανέβει η τελική.
Επίσης έχεις ξεκαρφώσει τελείως τα φτερά (μάλλον)
Old 03-08-2016, 09:58 AM
  #16  
Registered User

 
G3O_-X-_'s Avatar
 
Join Date: Nov 2014
Location: Tsukuba, Japan
Posts: 309
Received 1 Like on 1 Post
Default

Το αναφερω αυτο γιατι...

Με τις διαστασεις ελαστικων που ειχε το αυτοκινητο οταν το πηρα (225/255 17αρια), με σχετικη ευκολια εβλεπα σε συγκεκριμενο δρομο σχεδον 250 χλμ/ωρα (κοντερ παντα). Τωρα ομως με τα 18αρια (235/255) με δυσκολια βλεπω 240!!!

Τι εγινε, σκορπισε, αυτο ηταν?

Πισω η συνολικη διαμετρος παρεμεινε ακριβως ιδια, μπροστα αυξηθηκε οπως ειπα και πιο πανω κατα 1 εκατοστο. Υπαρχει περιπτωση να παιζει ρολο η μη αναρτωμενη μαζα? Πισω αυξηθηκε κατα 600 γραμμαρια ανα τροχο και μπροστα αν θυμαμαι σωστα κατα ~2,5 κιλα (αρκετα φαρδυτερη ζαντα).

Επισης εχω ακουσει οτι ελαστικα τυπου R-Compound (οπως αυτα που εχω), αλλα και semi-slick βεντουζαρουν αρκετα στα ψηλα και σε κοβουν! Ισχυ κατι τετοιο και σε τι βαθμο?

ππφφφ...πολυ μπερδεμα!
Old 03-08-2016, 10:47 PM
  #17  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Παίζει τεράστιο ρόλο η αύξηση βάρους έστω και μικρή ανα ζάντα! Σε 17άρια που έχω δοκιμάσει τις μαμά και τις weds που έχουν διαφορά κατά μέσω όρο 1,5κ/ανα ζάντα η διαφορά στο άπλωμα και στο πόσο ξεκούραστα ανέβαζε ήταν τεράστια. Τουλάχιστον σαν αίσθηση. Χλμ δεν μέτρησα.
Και αυτό που έχεις ακούσει για τα semi ισχύει. Μέχρι και το βάρος του ελαστικού παίζει ρόλο!!
Old 03-09-2016, 12:03 AM
  #18  
Registered User

 
Don Molina's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: Zurich, CH
Posts: 46
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by G3O_-X-_
Επισης εχω ακουσει οτι ελαστικα τυπου R-Compound (οπως αυτα που εχω), αλλα και semi-slick βεντουζαρουν αρκετα στα ψηλα και σε κοβουν! Ισχυ κατι τετοιο και σε τι βαθμο?

ππφφφ...πολυ μπερδεμα!
Δεν είναι θέμα βεντουζαρίσματος. Η τριβή στο λάστιχο επιταχύνει το αυτοκίνητο και δεν το επιβραδύνει. Τα πιο μαλακά λάστιχα παραμορφώνονται περισσότερο κι αυτή η παραμόρφωση είναι που προκαλεί την αντίσταση κυλίσεως. Και ναι αυτό μπορεί να κάνει διαφορά.

Επίσης το βάρος θα παίξει ρόλο στο πόσο γρήγορα θα φτάσεις στην τελική, αλλά δεν θα επηρρεάσει πολύ την τελική. Αν είχες 10 χλμ ευθεία θα τα έπιανες και πάλι δηλαδή, αλλά σε ρεαλιστικές συνθήκες που έχεις λίγο δρόμο να "απλώσει" το αυτοκίνητο το παραπάνω βάρος δεν θα το αφήσει να πιάσει μεγάλη ταχύτητα.
Old 03-09-2016, 07:44 AM
  #19  

 
astanapan's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 32
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Η αλλαγή διαμέτρου έχει επιπτώσεις στο κοντερ. Υπαρχουν ετοιμα εργαλεία για να το υπολογίσεις:
http://www.tyresizecalculator.com/ty...ror-calculator

Πχ απο 225/45/17 σε 235/45/18:
Speedometer reads 240, but the actual speed is 253 km/h
Old 03-09-2016, 11:55 AM
  #20  
Registered User

 
G3O_-X-_'s Avatar
 
Join Date: Nov 2014
Location: Tsukuba, Japan
Posts: 309
Received 1 Like on 1 Post
Default

Ναι το γνωριζω αυτο, αλλα το S μετραει χλμ. απο το σασμαν!

Σιγουρα στην αποκλιση στο κοντερ παιζουν ρολο και τα πισω λαστιχα μιας και ολα συνδεονται μεταξυ τους (σασμαν>διαφορικο>λαστιχα). Αλλα και παλι η συνολικη διαμετρος πισω δεν εχει ξεφυγει στο ελαχιστο απο την μαμα (AP1 >225/50/16)!


Quick Reply: 17 ή 18 και τί offset;



All times are GMT -8. The time now is 05:24 PM.