Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ - ΠΙΣΤΕΣ

Thread Tools
 
Old 04-18-2011, 11:20 PM
  #1011  
ntz
Registered User
 
ntz's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 428
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μπράβο φίλε μου!! και εις κατώτερα

Κώστα και εγώ στην Κ3 περισσότερα έχω από την Κ8. Επίσης φίλε μου θα ήθελα να μας πείς με τι σχέση περνάς από "φυστικιές". Όχι τπτ άλλο, απλά για να λύσουμε ορισμένες διαφορές με κάποιους...

Βάλε κάμπερ πίσω και άλλο. Δεν μας είπες όμως με τι λάστιχα έτρεχες (διαστάσεις κλπ). Επίσης με τι πίεση τα δούλεψες;; 2mm σύνολο εννοείς;;; Γιατί έχεις επιλέξει να το κλείσεις τόσο;;;
Old 04-18-2011, 11:21 PM
  #1012  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Δηλαδή με πόσα είσαι πάνω στην Κ3 ρε Γιάννη? Και με πόσα στην Κ8?
Old 04-18-2011, 11:44 PM
  #1013  
ntz
Registered User
 
ntz's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 428
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Απ'ότι θυμάμαι Κ3 πρέπει να έχω 110-115 πραγματικά και Κ8 100-105 πραγματικά. Κάτι τέτοιο. Οτι περνάει με περισσότερα Κ8 το ξέρω και είναι ένα από τα λάθη που κάνω Μέγαρα. Πάντως στο όριο νομίζω οτι η Κ3 είναι γρηγορότερη. Κάτι τέτοιο συμβαίνει και με τα 106. Μην ξεχνάς οτι η Κ4 δεν είναι τόσο κλειστή όσο η Κ9, οπότε δεν χρειάζεται να πέσεις τόσο πολύ στα φρένα. Δυστυχώς δεν έχω τηλεμετρία τώρα να σου πώ ακριβώς....άσε που έχω να πατήσω Μέγαρα κάτι χρόνια....
Old 04-19-2011, 10:54 AM
  #1014  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

100-105 στην Κ8.....????
Σκέψου πόσο πέφτει ακόμη ο χρόνος σου, Γιάννη !!!!!
φαντάζομαι πως μπορείς να είσαι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ +10 πάνω.. βέβαια παίζει ρόλο και η έξοδος στην 9 και η γραμμή που κρατάς μέχρι την ευθεία..

Η 3η στις φυστικιές ίσως είναι η σωστή σχέση για ένα γρήγορο γύρο, αλλά δε μπορούμε να συγκρίνουμε όταν έχουμε κοντό βήμα (ntz )
Χωρίς να το έχω ψάξει και πολύ, παρά μόνο με radial όταν είχα μπει για drift και από συζητήσεις με "γρήγορους" στα Μέγαρα, έχω καταλήξει πως η 3η είναι η σωστή σχέση, αλλά για να την εκμεταλλευτείς , πρέπει να ψάξεις πολύ, ώστε να βρεις την ιδανική γραμμή, που θα σου επιτρέψει να κρατήσεις ψηλά τις στροφές και να μη χάσει πρόσφυση το πίσω μέρος.

Δημήτρη, εμείς τα είπαμε.. ευτυχώς το "κοστος" που γράφεις παραπάνω δεν ήταν τίποτα..!
Ελπίζω να βρεις μια καρτούλα, να έχουμε να παίζουμε με τις τηλεμετρίες και να συζητάμε πάνω σε πράγματα που να μπορούμε να μελετήσουμε..!
Συγχαρητήρια και εις κατώτερα!!
Old 04-19-2011, 12:22 PM
  #1015  
Registered User
 
katafractos's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 31
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τα καλά λόγια!!
Σίγουρα δεν είμαι καλός οδηγός απλα έχω αρκετη εμπιερία μεγαρα με το 206 μου που είχε γυρίσει 11 8

Τα ελαστηκά είναι Τογιο R888 215 50 R16 και 245/45 R16
Πιέσεις κρύες 27 μπρός και πίσω.
Καμπερ 30 λεπτά(μισή μοιρα) εμπρός 0 Τοε εμπρός
Κάμπερ 1 μοιρα και 30 λεπτά πίσω τοε in 2mm συνολικό (εργοστασιακά το ΑΠ1 εχει 5κατι και το ΑΠ2 4κατι..mm συνολικά πάντα)

75000 χλμ περίπου ΑΠ2 '05 ---βασεις μοτέρ-κιβωτιου js
---μπαρα και νταμπερ js
---σετ τροχαλίες τοδα
---ελευθερο φίλρτο και ''προβοσκίδα''
---αφαιρεμένος ....
---σωληνάκια φρενων τακακια ds2500 χαρακτές δισκόπλακες js μπρος πίσω
---κατι θερμοστάτες κτλ...
---λαδια κινητηρα LE , διαφορικού LE
--- ολα τα άλλα stok...Κωσταντίνε ευχαριστώ για το στόκο που μου αφιέρωσες...

Δυστηχώς δεν εχω τα δεδομένα του PBOX...κλαιω και τα χρήματα που έδω για 2 SD καρτούλες μια 4 GB και μια 2GB Που δυστηχώς δεν είναι συμβατές με το μπλιμπλικι... βρήκα μια άκρη για τις παλιας τεχνολογίας και στο εξης θα έχω..

Κωσταντίνε το γεγονός δεν οφείλεται σε ατυχία αλλά βλακεία μιας και η Κ9 είναι πολύ πιο αργή από την 3 αν και μοιάζουν...
Η Κ3 αν καβαλήσεις κερμπ αρκετά βαθεία γίνεται ευθεία και σηκώνει πολλά χλμ ανάλογα με τη ''βλακεία-τρέλα'' που έχεις , αρκεί να έχει φρένα για μετά...
Η Κ8 στην αρχή μοιάζει με την 3 και επειδή στη συνέχεια ''κλείνει'' σε ξεγελα...μαλλον θελει πιό μετα το απεξ λιγότερο κερμπ και λιγότερα χλμ, αλλα δυνατη επιτάχυνση και βαθεία φρένα στο κέντρο για την 9...
Λεμε τωρα...

Κωνσταντίνε πρώτη φορά με αυτό το όχημα και ημισλίκ και βλέψεις για...χρόνο ψαχνόμουν και δοκίμαζα πολλά και διάφορα...
ευκολα και με...τη μια ήρθε το 1 12 3 και μετά σταθερα από 1 11 5 μέ 1 12 κάτι όταν άλλαξα τρόπο οδήγησης στις εξόδους των στροφών και πιέζοντας στις 8 και 3 είδα χαμηλα 11αρια και το 10 9 μετα το έβγαλα (ευτυχώς η ζημια είναι αστεία) αλλα είχα μείνει από καυσιμο και ''ξενέρωσα'' από την εβγα και έφυγα...

Για τα χλμ φυστικιές και ευθεία.. κοντέρ πρίν από φρένα 172 αλλα είχα κιάλλο φρένο.. εξοδο φυστικιές(μόλις είχα ισιώσει τιμόνι) από 103-106 χλμ. Παρατήρησα στο δρόμο με το Pbox ότι το κοντέρ ''κλέβει'' 2-3 χλμ...
Το αυτοκίνητο έχει πολύ γκάζι...

Για το κ4-5 μετά από δοκιμές και 2 σβούρες στις φυστικιές πιστεύω ότι με 3 είναι το καλύτερο..γιατί
---ετσι εκανα τους καλύτερους χρόνους
---η 2ερα κοφτιάζει νωρίς και αν θες να μείνεις εκει καθυστερείς και πάλι πρέπει να κόψεις λίγο πρίν τη στροφή..
---αντιθέτως η αλλαγή σε 3 την κατάλληλη χρονική στιγμή σου αντισταθμίζει το χρόνο αλλαγής σε ατυπο ''ασε ή φρένο'' και εαν επιλέξεις σωστη γραμμη στρίβει με τέρμα γκάζι την 5 με τα ιδια χλμ με την 2a και το επισης σημαντικο στην ευθεία κερδίζεις απο το χρόνο αλλαγής 2 σε 3
Αποψή μου πάντα....

Τα φρένα ήταν πολύ δυνατα αλλα μετα από 8 δυνατους γύρους στο ''χωράφι'' αρχισαν να θέλουν κρύωμα όπως και τα λάστιχα...

Πριν την Κ8 έχω πάλι πρόβλημα με τις ..ταχύτητες η 3 έχει κοφτιάσει και π΄ρεπει βάλω 4 αλλα είναι πάλι οριακο και μετα δεν θα έχω γκάζι για μετα ή θα πρέπει χάσω χρόνο με 2 αλλαγες... αλλα γενικα έκανα λάθη στην 8 εξού και η έβγα..
Για την 3 εξαρτάται από τη γραμμη και την προσέγγιση της 4... εγώ καβαλάω πολύ κερμπ και την κάνω σχεδόν ευθεία πουλώντας την 4 και σημαδεύοντας το κέντρο της εισόδου της...αν έχεις αξιόπιστο και δυνατό φρένο μπάινεις με όσα βαστα η καρδιά και το αυτοκίνητο-συνθήκες.

Βιντεο δεν εχω και να είχα δεν υπαρχει περιπτωση το βάλω you tube ktl ειμαι αρκετα ''κουλος'' για να αυτοδιαφημίζομαι...καμμια φώτο για την ανάμνηση και τη χαρα οκ!
Τα δεδομένα τηλεμετρίας θα με βοηθήσουν πολυ και θα ήθελα πολυ να τα μοιραζόμαστε!

Ηλιά το όχημα του Γιάννη είναι μοναδικό και έχει κοστίσει πολύ, όσο ανεβαίνουν τα χλμ ο κύνδινος στην οριακή κατάσταση και στο χωράφι αυξάνεται...δεν αξίζει εκτός αν είσαι βλαμένο όπως εγώ

Φιλικα, Δημήτρης
Old 04-19-2011, 05:24 PM
  #1016  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Βλεποντας το βίντεο μου απο το 1.10.3 που είχα κάνει παλιά αναιρώ αυτό που είπα ότι η Κ8 είναι πιο γρήγορη απο την Κ3. Δεν θυμομουν καλά ομολογώ.

http://www.youtube.com/watch?v=6EZ_Ch7FXDE

Όντως, τουλάχιστον στην είσοδο των στροφών, στην Κ3 κρατάμε περισσότερα χλμ. Στον γρήγορο γύρο μου (είναι ο 3ος αν δεν κάνω λάθος, που χάνω και την αλλαγή 3η-4η στην ευθεία) τα χλμ είναι σχετικά εφάμιλα επάνω στην στροφή αλλά η κ8 έχει μια φοβερή τάση να αποσταθεροποιεί το αυτοκίνητο τελείως.

Τα χλμ που βλέπεις στο τέλος της ευθείας μου φαίνονται απίστευτα πολλά. Πραγματικά θέλω να δω τηλεμετρία για να μπορέσω να καταλάβω αν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά ή μήπως το κοντέρ δεν κλέβει μόνο 2-3 χλμ σε αυτην την ταχύτητα.
Εσύ Γιάννη αλήθεια πόσα βλέπεις στο τέλος της ευθείας?
Old 04-20-2011, 12:40 AM
  #1017  
ntz
Registered User
 
ntz's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 428
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Κων/νε δεν έχω τα δεδομένα της τηλεμετρίας εδώ δυστυχώς, αλλά θυμάμαι κάτι για 170 πραγματικά. Το κοντέρ του s κλέβει πολύ, οπότε μην το πολυεμπιστεύεστε... κλασσικό ιαπωνικό κοντέρ... Βρήκα και το βίντεο από 09.5 που είχα κάνει το 2009:

http://www.youtube.com/watch?v=eHBxbFwX5ss
Old 04-20-2011, 12:44 AM
  #1018  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Thank you Johny boy!!

Με 1.09.5 και 170 χλμ ταχύτητα εξόδου μου φαίνεται αρκετά δύσκολο το 1.10.9 με 172χλμ ταχύτητα εξόδου.
Δημήτρη μην με παρεξηγήσεις, δεν προσπαθώ να αμφισβητήσω εσένα αλλά τις τηλεμετρίες για αυτό τις βάζουμε στο τέλος κάτω, για να καταλάβουμε απο που και πως μπορούμε να ξεκλέψουμε χρόνο.

Βλέπω τα βίντεο και θέλω την δόση μου...
Old 04-20-2011, 12:57 AM
  #1019  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Ελα αποψε βολτα Αφιδνες για μια μικρη γευση τοτε.
Old 04-20-2011, 01:01 AM
  #1020  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Δεν είναι το ίδιο ρε γμτ. Στις Αφίδνες επάνω στην αναζήτηση αδρεναλίνης χάνεις το κυνήγι του χρόνου, κάτι τέτοιο καταλαβαίνω απο τις τελευταίες αναλύσεις που κάναμε με τον Μάκη.

Όσο προσπαθείς να πας γρήγορα και στο όριο δεν γράφεις χρόνο τελικά.

Τα Μέγαρα είναι αλλιώς, έχεις τον φόβο του λάθους, της στραβής, τα χλμ είναι πολύ περισσότερα και επιτέλους αλλάζεις και καμιά ταχύτητα μέσα στο σασμάν. (εσύ με το κοντό αλλάζεις και στο Καρτόδρομο ,δεν λέω )


Quick Reply: ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ - ΠΙΣΤΕΣ



All times are GMT -8. The time now is 06:54 AM.