Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ - ΠΙΣΤΕΣ

Thread Tools
 
Old 04-30-2010, 10:48 PM
  #761  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Ωραία ανάλυση!

Ζηλεύω που δεν ήμουνα και εγώ.

Θέλω και εγω τηλεμετρία
Old 04-30-2010, 11:24 PM
  #762  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Γιαννη σε ευχαριστω πολυ για το χρονο που διεθεσες και την ολη παραπανω αναλυση.

Πραγματι, οι συνθηκες στη πιστα και ο καιρος δεν ηταν οτι καλυτερο για να κανει καποιος χρονο. Δηλαδη, ποσο γκαντεμηδες ειμαστε τελικα που αρχισε να ψιχαλιζει μολις μπηκα μεσα. Ηταν η πρωτη φορα που ετρεξα τη πιστα για χρονο με εντελως λαθος πιεση αερος στα ελαστικα. Αν και τα εγραψα σε αλλο τοπικ θα τα αναφερω και εδω για να τα εχουμε μαζεμενα. Μπροστα πιεση στα 36 και πισω στα 40(!!!) για drift και οχι χρονο. Βαρεθηκα να μπω στη διαδικασια να ριξω πιεσεις πριν μπω. Επισης ενα θεμα που εχω ειναι οτι δεν χωραω στο υψος με το κρανος οταν το S ειναι κλειστο, οποτε τον γυρο τον εκανα με ανοικτο το S. Οπως και να το κανουμε η αεροδυναμικη ειναι χειροτερη ετσι παρα οταν ειναι κλειστο το S.

Για τις γραμμες μου εχεις δικιο, θα μπορουσα να τις ειχα πιο ανοικτες στην Κ8 και ειδικα στη Κ9, αλλα μετα απο ολη μερα drift, ειναι δυσκολο να ξαναβρεις αλλες γραμμες. Για τη Κ5 (φυστικιες) πραγματι χρειαζεται τριτη ταχυτητα και οχι δευτερα, κατι το οποιο διαπιστωσα οταν μπηκα μετα παλι οπου και δοκιμασα με τριτη. Πολυ πιο στρωτο στη συμπεριφορα και θα το δοκιμασω την επομενη φορα.

Κατι αλλο που δεν μπορεσα να συνηθισω τουλαχιστον στην αρχη ειναι η υψηλη αποδοση των φρενων μου. Εμεινα μιλαμε αφωνος απο την αρχη που μπηκαμε με τον Τασο (oxtros) συνοδηγο και φρεναρα πολυ πιο πριν. Πριν τη πινακιδα των 100 μετρων να φανταστεις. Μετεπειτα οταν συνειδητοποιησα τα περιθωρια που ειχα, φρεναρα μετα τη πινακιδα. Εκανα 10 ή 11 γρηγορους γυρους και η αποδοση των φρενων μου δεν μειωθηκε, ουτε υπερθερμανθηκαν σε σχεση με τα μαμα που παραδιδουν πνευμα μετα τον 6ο ή 7ο γυρο στα Μεγαρα. Και ολη μερα να συνεχιζα παλι δεν θα ειχαν καταλαβει τιποτα πιστευω. Οσο για την επιδοση τους τα νουμερα που ανεφερες ειναι αρκετα εντυπωσιακα! Απο τις καλυτερες αναβαθμισεις για πιστα πιστευω και οχι μονο. Δηλαδη εως τωρα μονο σε καταβαση στην Ευβοια ειχα ουσιαστικα καταλαβει το ποσο καλα ειναι τα φρενα.

Γιαννη σε ευχαριστω πολυ και παλι. Αντε με το καλο να ξαναπαμε με σωστες πιεσεις ομως.

Οσο για το τοπικ που ανεφερες εχει μεταφερθει στο κεντρικο μας forum εδω...

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ - ΠΙΣΤΕΣ

Αντωνη, την επομενη φορα παρε αδεια οπωσδηποτε.

Last edited by energetic; 02-28-2022 at 06:50 AM.
Old 04-30-2010, 11:38 PM
  #763  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Γιαννη μετεφερα τα ποστ εδω για καλυτερη επισκοπηση.
Old 04-30-2010, 11:40 PM
  #764  
ntz
Registered User
 
ntz's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 428
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μάριε Οι γύροι σου είναι αρκετά καλοί και σταθεροί. Σίγουρα οι πιέσεις παίξανε τον ρόλο τους και όχι μόνο. Άλλωστε, όπως σου είπα, καλό είναι να υπάρχει ένα αρχείο αναφοράς, ένας μπούσουλας για τις επόμενες επισκέψεις σου στην πίστα. Το πάν είναι να περνάμε καλά
Old 05-01-2010, 05:16 AM
  #765  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Γεια σου ρε Γιάννη μάστορα με τα τσιτσιμπλίκια σου και τις αναλύσεις σου!! Ωραίος!!!

Εγώ αυτό που κρατάω και με εντυπωσίασε είναι ότι τα φρένα σου Μάριε κρατήσανε 11 γύρους χωρίς να κουραστούν?
Τα μαμά δεν βγάζουν 6-7 αλλά 4 γρήγορους, μετά ότι κάνεις το κάνεις για το θεαθήναι!!
Ενδιαφέρον λοιπόν πολύ αυτό
Βάζει σκέψεις.

Τώρα ζηλεύω και εγώ. Το κυνήγι των χαμένων δευτερολέπτων!!
Old 05-01-2010, 07:30 AM
  #766  
Registered User

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Γιαννη εχεις δικιο και καλα καναμε και κρατησαμε το αρχειο για μελλοντικο κυνηγι. Ελα με το θηριο την επομενη φορα, θα ειναι super.

Ναμπουκο, δεν ηθελα να θιξω τοσο πολυ τα μαμα φρενα του S, αλλα καλυτερα που το το ανεφερες εσυ και οχι εγω.

Πραγματι τα φρενα δεν καταλαβαν τιποτα και οσο ολοκληρωνα το καθε γυρο τοσο πιο καλη αποδοση ειχαν. Αν δεν κανω λαθος, θα μας το επιβεβαιωσει ο Γιαννης, καποια στιγμη ειδα στο DriftBox να γραφει Lap11. Το πρωτο γυρο δεν το μετραει, οποτε αν δε κανω λαθος γυρισα 10 γυρους και φαντασου τι σανιδωμα ετρωγε στο τελειωμα της μεγαλης ευθειας απο τα 160 χιλιομετρα στα 70 χιλιομετρα οπως εδειξε παραπανω η τηλεμετρια και μιλαμε για ενα μονο κομματι της πιστας.

Tο εχω ξαναπει οτι τα φρενα του S ειναι καλα, αλλα οχι για πολλα. Στα Μεγαρα ειδικα που συνεχεια εισαι γκαζι και με πολυ φρενο, τα μαμα φρενα δεν επαρκουν. Νομιζω οτι ο Οδυσσεας μου ανεφερε οτι στους 5 γυρους εβγαινε εξω για κρυωμα επειδη δεν ειχε καθολου αισθηση στα φρενα του. Τα ιδια εχει πει και Τασος (oxtros) παλιοτερα, τα ιδια κι εγω με το προηγουμενο μου S.
Old 05-01-2010, 08:39 AM
  #767  

 
SpaceOdy's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 223
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Όντως...εγώ μπήκα μέσα στην πίστα 5 φορές!...Εκτός απο την πρώτη μου είσοδο που ήταν κάπως συντηρητική λόγω το ότι ήταν η πρώτη μου φορά μέσα στην πιστά - να βρώ τις γραμμές μου και γενικότερα το αμάξι καλύτερα ... με τα "μαμά" φρένα μετά απο 6 γύρους παρέδιναν πνεύμα !!!
Όχι οτι δεν μπορουσες να μείνεις κι'άλλο στην πίστα αλλά δεν μπορούσες να πιέσεις πιο πολύ και να κάνεις πιο ριψοκίνδυνα περάσματα !!!
...Άρα εκεί που έχεις φτιαχτεί για τα καλά ----- ΕΞΩ ----- κρύωμα και ξανά μέσα!!!
...Οπότε πάμε για καλύτερα Φρένα - Ατέλειωτη ευχαρίστηση !!!
Old 05-01-2010, 08:53 PM
  #768  
ntz
Registered User
 
ntz's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 428
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by energetic,May 1 2010, 07:30 AM
Γιαννη εχεις δικιο και καλα καναμε και κρατησαμε το αρχειο για μελλοντικο κυνηγι. Ελα με το θηριο την επομενη φορα, θα ειναι super.
Δεν ξέρω αν θα έρθω με το θηρίο, αλλά σίγουρα έχω καιρό να μπώ πίστα και με έχει πιάσει το κατιτίς μου...

Έκανες 9 γρήγορους γύρους και η καλύτερη επίδοση στα φρένα που ανέφερα ήταν στον 8ο και στο πιο γρήγορο γύρο σου. Αυτό λέει πολλά για την κατάσταση των φρένων σου.

Τα Μέγαρα γενικά είναι πίστα φρένων, δηλ. κερδίζεις αρκετά δέκατα ή και δευτ. με πολύ καλά φρένα (όχι μόνο σαν απόδοση, αλλά και σαν χρησιμοποίηση).
Old 05-02-2010, 10:15 AM
  #769  
Registered User
 
gre165-makis's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,117
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by energetic,May 1 2010, 07:30 AM
Γιαννη εχεις δικιο και καλα καναμε και κρατησαμε το αρχειο για μελλοντικο κυνηγι. Ελα με το θηριο την επομενη φορα, θα ειναι super.
Μαριε πουλαω Performance box.

Γιαννη κορυφαια η αναλυση.Επιτελους καποιος που μπορει να παιξει σωστα με αυτο το εργαλειο.
Οχι σαν κατι αλλους αχρηστους..
Το γεγονος οτι μπορεις να βαλεις τα διαγραμματα το ενα πανω στο αλλο ειναι πολυ ενδιαφερον καθως και τις γραμμες που διαγραφει ο καθενας στην Κ9 πχ.

Αυτο που ειμαι περιεργος να δω ειναι ποσα G επιβραδυνσης πιανει ο Μαριος και εγω την τελευταια φορα που μπηκα.Θα μπω να το ψαξω λιγο.Βεβαια παιζουν πολυ ρολο και τα λαστιχα σε αυτο αλλα κατι μου λεει οτι η δικια μου επιδοση θα ειναι μετρια.

Παω να δω.

Μαριε θυμισε μας λιγο τι φρενα φορας μπροστα και ποσο κοστισαν.
Old 05-03-2010, 12:12 AM
  #770  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by akiros psaras,May 2 2010, 10:15 AM
Θα μπω να το ψαξω λιγο.
Που θα μπεις?

Originally Posted by akiros psaras
Παω να δω.

Που θα πας?
Και τι θα δεις ακριβώς??



Quick Reply: ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ - ΠΙΣΤΕΣ



All times are GMT -8. The time now is 07:39 PM.