Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

"Πιλότοι" , ταλέντο και .. drift

Old 09-15-2012, 05:54 AM
  #11  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Nabu
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί γράφεις εδώ κάτι το οποίο απευθύνεται σε κάποιον συγκεκριμένα και εμείς (εγώ προσωπικά σίγουρα) προσπαθούμε να αποκρυπτογραφήσουμε τον γριφο!!

Ρε ψηλέ, αν έχεις ελεύθερο χρόνο για πέταμα αγοράκι μου γλυκό , πάρε μερικά πιπίνια και ελάτε απο το μαγαζί να κάτσουμε να τα πούμε ρε αδερφάκι μου
Δεν απευθύνεται συγκεκριμένα σε κάποιον και δε γράφω πουθενά με γρίφους.. Αφορά την ελληνική οδηγική πραγματικότητα και την ιδεολογία που τη διέπει..
Old 09-15-2012, 07:09 AM
  #12  
Registered User
 
katafractos's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 31
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ΤΟ υφάκι που περιγράφεις το έχουν πολλοι και σε πολλές αλλες δραστηριότητες.
Εξαρτάται απο το χαρακτηρα του καθένα.

Παντως σε ερασιτεχνικό(και όχι μονο) επιπεδο ο αληθινα καλος-γρηγορος κτλ , το κάνει για ευχαρίστηση, είναι παντα χαμηλών τονων, δεν αυτοπροβάλεται και παντα προσπαθει για το καλύτερο...και κυρίως ''ακουει'' και ΔΕΝ κρινει αυστηρα και απαξιωτικα τους άλλους.

Ωραία δεξιοτεχνία το drift, βοηθάει γενικα, αλλά μέχρι εκεί.
Σε αγωνιστικό επιπεδο ο έλενχος είναι απόλυτος και οι γωνίες μικρές και με μικρή διάρκεια.
Στην αγωνιστική γραμμη και με λάστιχα υψηλης πρόσφυσης αν υπερβείς το όριο η διόρθωση είναι πολύ δυσκολη εώς αδύνατη, γιαυτό βλέπεις πολλά αγωνιστικά τετακε.
Στις σχολές αγωνιστικής οδήγησης ο έλενχος δεν διδάσκεται με drift!!
Ο LOeb και ο Αλονσο ειναι πολύ πιθανο να μη μπορουν να κάνουν ότι ο Tsuchiya...

Ηλία μου το ιδανικό 'στησιμο'' του αυτοκινήτου γίνεται με βάση τη διαδρομή και τα ελαστηκά του.
Αποτελεί προιον πολλών δοκιμών με ειδικά οργανα κι συνεχείς μετρήσεις.
Η πιο γρηγορη ρυθμιση είναι ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ καθε φορα.
Ο οδηγός αν ειναι καλός θα βρεί τα όρια αν οχι το πλαισιο πρεπει να προσαρμοστεί αλλα θα είναι πιο αργό.

ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ(αναρτηση κτλ) στηνεται με βαση τα ελαστικα και τη διαδρομη!!!

Θα διαφωνίσω στην άποψη σου για τα slick.

Αν έχεις καποια εμπειρία σε πίστες και θέλεις να οδηγήσεις γρήγορα είναι το ιδανικό ελαστηκο για να το ευχαριστηθείς, όχι μνο για να κάνεις χρόνους.
Αυτο για πολλους τεχνικούς λόγους που τα ελαστικά δρόμου ακόμη και τα ημισλίκ δεν σου δίνουν...
Αλλιώς προσαρμόζεσαι στα χαμηλότερα όρια και βέβαια στη λιγότερη και λάθος εξάσκηση.

Επειδη ανέφερες την αίσθηση ασφάλειας στο βουνο.....
όπως σου έχω πεί αρκετές φορές στο τηλ μετα εκείνη τη ''βολτα'', μην πέφτεις στην παγίδα να δείξεις ότι είσαι καλύτερος και ο δρομος ΟΣΟ ΚΑΛΑ ΝΑ τον ξέρεις είναι το πολύ πολύ για 7/10. ΔΕΝ ΕΝΑΙ ΠΙΣΤΑ, σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να νιώθεις ασφαλής σε τυφλά ΔΗΜΟΣΙΑ σημεία!!

Πιστεψέ με ο φίλος συνονόματος PAPDOC εχει μεγάλη εμπειρία σε παααρα πολλές πίστες με τη σωστή προσέγγιση και αυτο τον καθιστα γρήγορο και με πολύ καλό έλενχο του οχήματος.
Επίσης θα σε διαβεβαιώσει (όπως και άλλοι δύο φίλοι) πως αν πάς σε κανένα Nordschleife με το θράσσος της ''ασφάλειας'' του ελένχου που σου δινει το drift, τα αποτελέσματα θα είναι πολύ ασχημα....

Ωραιο λοιπόν το drift, σε κάνει καλύτερο αλλά όχι και γρήγορο, η προσέγγιση των αγωνιστικών γραμμών και οδήγησης είναι αλλο και αυτό ειναι επίσης δύσκολο.
Κάνουμε αυτό που μας αρέσει και δεν ΑΠΑΞΙΩΝΟΥΜΕ το άλλο.
Old 09-15-2012, 07:36 AM
  #13  

 
papdoc's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 141
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

@Uma

Επειδή είμαι στο iPad, και δεν μπορώ να απαντήσω σε κάθε σου παράγραφο, θα απαντήσω περιληπτικά:

Έχεις στρεβλή άποψη για το car control που απαιτείται για να πας πραγματικά γρήγορα σε μία πίστα. Επίσης, για κάποιο λόγο νομίζεις ότι κανένας μας δεν μπορεί να πιάσει μία υπερστροφή επειδή δεν κάνουμε ντριφτ. Δεν ξέρω ποιους έχεις δει και έχει τρομάξει το μάτι σου, αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Επίσης, ντριφτ και time attack είναι δύο διαφορετικά αθλήματα, όπως και το drag racing. Να κάνω μήπως και drag racing για να βελτιώσω τις αλλαγές μου? Δεν νομίζω.
Ίσως άμα βρεθούμε σε καμιά πίστα, και σε δω από κοντά να ντριφτάρεις και μπω και συνοδηγός σου (αφού όμως θα έχω πάρει ένα stedon πρώτα - είμαι χέστης), μπορεί να ψηθώ και να ασχοληθώ και με το ντριφτ. Δεν θα το κάνω όμως για κανέναν από τους λόγους που αναφέρεις, και ιδίως για το στήσιμο του αμαξιού. Για κάποιο λόγο πάλι θεωρείς τους time-attackers "άνοιωθους", και ότι πάμε και βάζουμε ότι τιμές ευθυγράμμισης μας πει ο κάθε μάστορας. Κάποιοι μπορεί να το κάνουν, εγώ όμως όχι. Και έχω φτάσει σε σημείο να καταλαβαίνω μέχρι και ψιλοδιαφορές στο rake του αμαξιού, οπότε δεν συζητώ καν για διαφορές στο κάμπερ, το κάστερ και την σύγκλιση. Δεν είναι όλοι ίδιοι Ηλία, ούτε έχουν ασχοληθεί όλοι το ίδιο.
Για να υπερασπιστώ λίγο ακόμα το time-attack, δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνο η άποψη που έχεις σχηματίσει για αυτό. Μιλάς για σλικ. ΟΚ, ευτυχώς δεν έχω φορέσει ποτέ, οπότε δεν με προσβάλλεις άμεσα. Αν όμως φορέσει κάποιος στο S του, και γυρίσει 1.06 στα Μέγαρα, αυτό θα είναι αποτέλεσμα μόνο των σλικ? Μου θυμίζεις αυτούς που λέγανε για το MX-5 ότι είναι γρήγορο στην πίστα επειδή είναι εύκολο αμάξι και πάει μόνο του. Βέβαια κανένας άλλος δεν έχει γυρίσει 10άρια. Μάλλον το δικό τους MX-5 δεν ήταν το ίδιο εκπαιδευμένο να πηγαίνει μόνο του όπως ήταν το δικό μου,
Και επέτρεψε μου να αντιστρέψω την πρόσκληση, και να σε παροτρύνω να κάνεις εσύ μία επιθετική ευθυγράμμιση, να βάλεις και μία τετράδα σέμι, και να δούμε μήπως τελικά αυτά τα 7άρια που γυρνάει ο Nabu (άντε στην περίίπτωση μας να τα κάνουμε χαμηλά 9άρια επειδή είμαστε βαριοί και με στοκ μοτέρ) δεν είναι τελικά και τόσο εύκολα.
Όσον αφορά τον καθένα που την έχει δει Σουμάχερ, είναι αστείο να κρατάς κρυμμένες τις γραμμές σου, τις βελτιώσεις σου, την τεχνική σου κτλ, για να μην σε περάσει κανένας άλλος. Από εμένα τουλάχιστον τέτοιο παράπονο δεν πρέπει να έχει κανένας, αφού οι βελτιώσεις που κάνω στο κάθε αμάξι μου βγαίνουν online, οι τηλεμετρίες μου είναι όλες δημόσιες, τα βίντεο μου έχουν πάντα και την τηλεμετρία τους ενσωματωμένη. Έαν κάποιοι ξεχνάνε ότι είμαστε ερασιτέχνες-χομπίστες, και μάλιστα στην πιο βασική μορφή του μότορσπορτ: στο time-attack, τότε οι άνθρωποι έχουν πρόβλημα. Για βάλε μας να τρέξουμε σε ένα αγώνα circuit, με αντιπάλους στο φτερό μας, να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος,


@katafraktos

Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια, και να τα συνδέσω με τον παράγοντα "ταλέντο" που αναφέρει ο Ηλίας στον τίτλο. Κάποιοι έχουν λοιπόν το ταλέντο να είναι γρήγοροι από φυσικού τους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο KingManos, που γύρναγε 9 λεπτά την Nordschleife χωρίς να έχει την παραμικρή ιδέα τι ακολουθεί στην επόμενη στροφή. Εγώ πάλι δεν έχω γεννηθεί γρήγορος. Θέλω τον χρόνο μου, και κυρίως θέλω πολύ προπόνηση. Ότι καλό χρόνο έχω γράψει, τον έχω γράψει μετά από πολύ προπόνηση. Είτε live εάν μιλάμε για τα Μέγαρα, είτε virtual εάν μιλάμε για Nordschleife, Spa, Dijon και Magny-Cours. Όμως τον γεννημένο γρήγορο θα τον περάσω εύκολα, εάν αυτός μείνει αναπαυμένος στις δάφνες της γρηγοράδας του και δεν προσπαθήσει να βελτίωσει την τεχνική του. Έαν όμως αυτός δουλέψει πάνω στο άθλημα, τότε έχει σαφές πλεονέκτημα.
Old 09-15-2012, 08:16 AM
  #14  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by papdoc
Και επέτρεψε μου να αντιστρέψω την πρόσκληση, και να σε παροτρύνω να κάνεις εσύ μία επιθετική ευθυγράμμιση, να βάλεις και μία τετράδα σέμι, και να δούμε μήπως τελικά αυτά τα 7άρια που γυρνάει ο Nabu (άντε στην περίίπτωση μας να τα κάνουμε χαμηλά 9άρια επειδή είμαστε βαριοί και με στοκ μοτέρ) δεν είναι τελικά και τόσο εύκολα.
Όσον αφορά τον καθένα που την έχει δει Σουμάχερ, είναι αστείο να κρατάς κρυμμένες τις γραμμές σου, τις βελτιώσεις σου, την τεχνική σου κτλ, για να μην σε περάσει κανένας άλλος. Από εμένα τουλάχιστον τέτοιο παράπονο δεν πρέπει να έχει κανένας, αφού οι βελτιώσεις που κάνω στο κάθε αμάξι μου βγαίνουν online, οι τηλεμετρίες μου είναι όλες δημόσιες, τα βίντεο μου έχουν πάντα και την τηλεμετρία τους ενσωματωμένη. Έαν κάποιοι ξεχνάνε ότι είμαστε ερασιτέχνες-χομπίστες, και μάλιστα στην πιο βασική μορφή του μότορσπορτ: στο time-attack, τότε οι άνθρωποι έχουν πρόβλημα. Για βάλε μας να τρέξουμε σε ένα αγώνα circuit, με αντιπάλους στο φτερό μας, να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος,
Δημήτρη, σε έχω προλάβει και το έχω κάνει ήδη καθώς με είχαν βάλει στην πρίζα, nabu και gremakis που μία ζωή μου την έλεγαν που δε δοκίμαζα γραμμές. Δυστυχώς πάντα μου ήταν δύσκολο να δώσω χρήματα για λάστιχα. δεν ξέρω.. δέν πάει το χέρι μου.. Οπότε, προς το παρόν έχω φτάσει μέχρι το σημείο της ευθυγράμμισης και του να μάθω λίγο τα πατήματα στις δύο πιο κοντινές μας πίστες, τα Μέγαρα (1 φορά ) και το Καρτόδρομο (αρκετές, αν συμπεριλάβουμε και τις επισκέψεις με το civic )..

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω κυρίως, είναι ότι συνηθισμένος από το drift, μπαίνω παντού πιο γρήγορα και καθυστερώ στην έξοδο και αυτό πρέπει να λύσω μάλλον..

Όλα αυτά όμως με radial.. με semi, δεν ξέρω τί διαφορές θα είχε..
Τα έχω στο πρόγραμμα για όταν πάρω πίσω τις πινακίδες μου..
Old 09-15-2012, 08:42 AM
  #15  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by katafractos
Ο LOeb και ο Αλονσο ειναι πολύ πιθανο να μη μπορουν να κάνουν ότι ο Tsuchiya...
Αυτό μην το πεις παραέξω...
Εννοείται πως οι οδηγοί τέτοιου επιπέδου ξέρουν και κάνουν τα πάντα..

Υπάρχει για παράδειγμα περίπτωση, ο συγκεκριμένος να μην ξέρει drift... ;;;

http://www.youtube.com/watch?v=Dwnc3c9LWEA
Old 09-15-2012, 09:23 AM
  #16  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Πολύ ωραία κείμενα από τους Δημήτρηδες εδώ πέρα και συμφωνώ και με τους 2.

Εγώ πάλι πιστεύω ότι μια παραπάνω αίσθηση drift το μόνο που ίσως να μπορέσει να κάνει είναι την κακιά στιγμή να σε βγάλει απο την δύσκολη θέση.
Δεν είναι όμως και αυτό που θα σε κάνει να γυρίσεις πιο γρήγορο χρόνο.
Old 09-15-2012, 09:35 AM
  #17  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Nabu
Πολύ ωραία κείμενα από τους Δημήτρηδες εδώ πέρα και συμφωνώ και με τους 2.

Εγώ πάλι πιστεύω ότι μια παραπάνω αίσθηση drift το μόνο που ίσως να μπορέσει να κάνει είναι την κακιά στιγμή να σε βγάλει απο την δύσκολη θέση.
Δεν είναι όμως και αυτό που θα σε κάνει να γυρίσεις πιο γρήγορο χρόνο.
Είδες..; Αν το είχαμε σταματήσει από την αρχή, δε θα είχαν γράψει τίποτα..!
Εμένα μου αρέσει πολύ έτσι όπως εξελίσσεται η συζήτηση και αυτός ήταν ο στόχος μου.
Παρ'όλα αυτά, υπάρχουν αρκετοί ακόμη που ασχολούνται με το "σπορ" και δεν έχουν γράψει.. ελάτε παιδιά.. μη ντρέπεστε..
Old 09-15-2012, 09:39 AM
  #18  

 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Nabu
Πολύ ωραία κείμενα από τους Δημήτρηδες εδώ πέρα και συμφωνώ και με τους 2.

Εγώ πάλι πιστεύω ότι μια παραπάνω αίσθηση drift το μόνο που ίσως να μπορέσει να κάνει είναι την κακιά στιγμή να σε βγάλει απο την δύσκολη θέση.
Δεν είναι όμως και αυτό που θα σε κάνει να γυρίσεις πιο γρήγορο χρόνο.
παρολα αυτα μια φορα μπηκα και γω να με γυρισεις στις σερρες(λεω επιτελους θα δω τις γραμμες του nabu) και δεν ισιωσες πουθενα...παλιοπαιδο
Old 09-15-2012, 11:12 AM
  #19  
Registered User
 
gre165-makis's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,117
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αυτο παντώς που ειναι το σημαντικοτερό ολων και λυνει ολα τα παραπανω ειναι το θεμα της νοοτροπιας.Ενα απο τα καλα που ακουστηκαν ειναι οτι πρεπει να καταλαβουμε ολοι μας οτι ειμαστε ερασιτεχνες και το κανουμε για να περναμε καλα.
Εγω προσωπικα ειμαι περισσοτερο του time attack αλλα ειλικρινα οσον αφορα την αυτοκινηση που ειναι το χομπι moy,μου αρεσουν και το drift και το dragster,ακομα και το offroad και οι μηχανες.
Οποιαδήποτε περιθωριoποιηση ειναι κατακριτεα κατα την γνωμη μου γιατι πολυ απλα δεν εχει κανενα νοημα.Αν καποιοσ ειναι 'χρονακιας' δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερος οδηγος απο τον αλλο που ειναι driftas ή dragsteras και παει λεγοντας..Πιστεψτε με εχω δει παιδι που ετρεχε dragster να μπαινει σε πιστα και να κενταει..αντιστοιχα και με drifter.

Για μενα αν εχεις την λοξα,το μερακι,την ορεξη και τελευταιο το ταλεντο κανεις οτι θες οσο καλα θες.Και ολα εχουν την χαρα τους.Εγω παντως αν ειχα την οικονομικη ανεση θα εκανα ολα τα παραπανω εκτος ισως απο τις μηχανες για αλλους λογους.
Απο εκει και περα προβληματα δημιουργουνται οταν οπαδοι οποιασδηποτε κατηγοριας εχουν λαθος συμπεριφορα και νοοτροπιας.Μλκες και κομπλεξικοι υπαρχουν παντου και αυτοι ειναι το προβλημα.Οχι η εκαστοτε υποκατηγορια του Motorsport.
-Χαιρομαι το S3 του 0-400
-Χαιρομαι τον Ηλια οταν κανει drift με το S
-Χαιρομαι το αμαξι του Fun
-Χαιρομαι τον Nabu και τα παιδια απο το Β16Α που ειναι τοσο ερωτευμενοι με αυτο που κανουν αρα το κανουν και καλα.

Και οσον αφορα τα ονοματα των οδηγων που αναφερθηκαν πιστεψτε με και ποτε να μην ειχαν κανει drift που δεν παιζει,μεσα σε 5 λεπτα αντε 10 θα καναν οτι θελαν..Αυτη ειναι η διαφορα με ερασιτεχνες σαν και εμας που μπορει να θελουμε 5 μηνες+..
Old 09-15-2012, 11:13 AM
  #20  

 
General_lee's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 69
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Για να ειναι κανεις ολοκληρωμενος οδηγος πρεπει να μπορει να εχει καλο control και ταυτοχρονα να ειναι πραγματικα γρηγορος (και ασφαλης) υπο ολες τις συνθηκες.
Δεν αρκει να ξερεις μια πιστα με κλειστα τα ματια. (ποσο μαλλον αν δεν ειναι ring ή Spa αλλα πιστα 2 σοβαρων στροφων ή καρτοπιστα)
Δεν αρκει να ξερεις ενα αμαξι σαν την παλαμη του χεριου σου.
Προφανως δεν αρκει να ξερεις να πηγαινεις συνεχεια διπλωμενος. (ειδικα αν πας αργα και διπλωμενος)

Αυτα που πρεπει να μπορεις να κανεις για να εισαι πραγματικα ολοκληρωμενος και καλος οδηγος ειναι πολλα. Ειναι και ψυχολογια/χαρακτηρας εκτος των αλλων. Και τρελλα θελει, και ωριμοτητα και ηρεμια και αυτοσυγκεντρωση και χιλια δυο.

Εμεις προφανως δε μπορουμε να τα εξελιξουμε ολα εξισου ή ολα παρα πολυ, αλλα το να ειμαστε τελειως μονοπλευρα εξασκημενοι μονο κακο κανει. Και γενικως δε μαρεσει να βλεπω κοσμο εντελως μονοπλευρα εξασκημενο, το θεωρω χαζοκολλημα. (προσωπικη γνωμη αυτο)

Παντως αν επρεπε να διαλεξω απο καποια κατηγορια αγωνων τον τελειο οδηγο σιγουρα θα ηταν απο τα rally. Kαι ισως και λιγο παλαιοτερων εποχων.

Εμεις οι πιο πολλοι δεν εχουμε εξασκηθει ας πουμε σε διαφορετικα τερεν, δεν εχουμε εξισου εξασκηθει σε διαφορων layout οχηματα, διαφορετικες καιρικες συνθηκες, διαφορετικης δυσκολιας αυτοκινητα (παλια, καινουρια, με πολλη προσφυση ή με πολυ λιγη), ουτε εχουμε καν αγγιξει οι πιο πολλοι (και οσοι δεν εχουν τρεξει αγωνες καρτ ή κανει σοβαρες προπονησεις) το ζητημα "αγωνας ροδα με ροδα".

Γενικα μας λειπουν πολλα κομματια και με το να ασχολουμαστε με εναν τρόπο οδηγησης σε ενα μερος, με ενα αμαξι, σε ταδε καιρικες συνθηκες μονο κακο κανουμε στην βελτιωση μας. (καλυτερο απο το τιποτα βεβαια). Ειδικα αν παμε τοσο φυλαγμενα που η βελτιωση μας και η εξερευνηση του οριου γινεται αργα.

Τωρα στην συγκεκριμενη συζητηση περι ντριφτ και γραμμων, προσωπικα θεωρω πιο challenging την οδηγηση που στοχευει στο να πας οσο πιο γρηγορα γινεται καταρχην (το να πρεπει να κινηθεις απλα εντυπωσιακα απο ενα σημειο και μετα το βαριεμαι) αλλα με μειωμενη προσφυση ωστε να απαιτειται καλο control (ειτε αυτο λεγεται αυτοκινητο με χαμηλη προσφυση και πολλη δυναμη, ειτε γλιστερο σχετικα οδοστρωμα, ειτε χωμα/βροχη/χιονι). Σιγουρα σε μια διαδρομη/ειδικη/αναβαση/πιστα με οδοστρωμα σαπουνι αν πρεπει να γραψεις χρονο θα χρειαστεις παρα πολλα πραγματα απο την εξασκηση σου στο ντριφταρισμα που θα ξεφευγουν μαλλον και απο τις μικροδιορθωσεις που κανεις με ενα καλο αυτοκινητο με προσφυση σε μια στεγνη πιστα (ποσω μαλλον με σεμι κλπ).
Αρα ναι θεωρω το ντριφτ καλη εξασκηση για συνθηκες μειωμενης προσφυσης οπου πρεπει να κινηθεις πραγματικα γρηγορα και να εχεις control.

Επισης αυτο σηκωνει συζητηση και για το ποτε η οδηγηση με γραμμες ειναι η πιο γρηγορη τακτικη και σε ποιο βαθμο το γλιστρημα αναλογα το οδοστρωμα βοηθαει να κερδιζεις χρονο. Αν σε οποιοδηποτε οδοστρωμα και με οποιοδηποτε οχημα οι γραμμες ηταν το πιο γρηγορο τοτε θεωρητικα το κοντρολ και ο ελεγχος σε μεγαλες γωνιες δεν βοηθαει πολυ.

Quick Reply: "Πιλότοι" , ταλέντο και .. drift



All times are GMT -8. The time now is 11:59 PM.