Αμάξωμα - Κουκούλα - Εσωτερικό Συζητηση σχετικα με το αμαξωμα, κουκουλα, εσωτερικο, καθως και λυσεις, επιδιορθωσεις και βελτιωσεις

Bucket καθίσματα στο S2000

Thread Tools
 
Old 01-29-2011, 06:23 AM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Bucket καθίσματα στο S2000

Originally Posted by ntz,Nov 22 2010, 03:54 AM
1) ΒΑΛΤΕ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ!!!!!! Πραγματικά όποιος θέλεις να ασχοληθεί σοβαρά με το αυτοκίνητο πρέπει να πετάξει τις μ@@@κιες που η χόντα ονομάζει καθίσματα και να βάλει ένα σωστό -αγωνιστικό- κάθισμα. Η διαφορά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!! Μέχρι και ο Λάμπρος σαν συνοδηγός κατάλαβε -πιστεύω- αυτή τη διαφορά.








Μπορεί να σας βγάλει λίγο(για την ακρίβεια πάρα πολύ) την πίστη η στενή καμπίνα του S, να φάτε όλα τα sites για να βρείτε κάθισμα που να χωράει στο αυτοκίνητο και εσείς σε αυτό, αλλά όταν μπει θα νοιώσετε 4 φορές περισσότερο ερωτευμένοι με το αμαξάκι μας...


Στο βουνό η πληροφόρηση και η στήριξη είναι υπεράνω κριτικής, έστω και χωρίς ζώνες 4 σημείων(μιας που δεν βρήκα κάπου να τις δέσω)...Οι αντιδράσεις του αυτοκινήτου μεταφέρονται αστραπιαία στον οδηγό ο οποίος πλέον ασχολείται απερίσπαστα μόνο με το τιμόνι, και τα πεντάλ..Η οδήγηση γίνεται απολαυστικότατη και φέρνει σε κάτι από play station..


Άντε να έρθει και το trackday να δούμε και εκεί πόσο θα μας την μεγαλώσει(την απόλαυση κατά την διάρκεια της οδήγησης, έτσι; )..
Old 01-29-2011, 08:29 AM
  #2  
Registered User
 
kotsampas's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Polygyros,Halkidiki.
Posts: 1,453
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Old 01-29-2011, 10:20 AM
  #3  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Tazio,Jan 29 2011, 05:23 PM








Μπορεί να σας βγάλει λίγο(για την ακρίβεια πάρα πολύ) την πίστη η στενή καμπίνα του S, να φάτε όλα τα sites για να βρείτε κάθισμα που να χωράει στο αυτοκίνητο και εσείς σε αυτό, αλλά όταν μπει θα νοιώσετε 4 φορές περισσότερο ερωτευμένοι με το αμαξάκι μας...


Στο βουνό η πληροφόρηση και η στήριξη είναι υπεράνω κριτικής, έστω και χωρίς ζώνες 4 σημείων(μιας που δεν βρήκα κάπου να τις δέσω)...Οι αντιδράσεις του αυτοκινήτου μεταφέρονται αστραπιαία στον οδηγό ο οποίος πλέον ασχολείται απερίσπαστα μόνο με το τιμόνι, και τα πεντάλ..Η οδήγηση γίνεται απολαυστικότατη και φέρνει σε κάτι από play station..


Άντε να έρθει και το trackday να δούμε και εκεί πόσο θα μας την μεγαλώσει(την απόλαυση κατά την διάρκεια της οδήγησης, έτσι; )..
ΕΛΑ ΡΕ ΤΡΕΛΟΠΑΟΚΙ
Έκανες μια από τις καλύτερες βελτιώσεις (και που πολύ αργοπορημένα συνειδητοποίησα) που μπορεί να κάνει κάποιος σε αυτό το αμάξι.
Όλα αυτά που αναφέρεις ισχύουν και θα επαληθευτείς και στην πορεία.
Αν δεν ήμουν κολλημένος με το αισθητικό κομμάτι (που εσύ πολύ καλά έκανες και αγνόησες) θα είχα βάλει και εγώ χθες.
Μεγιές
Πιστεύω θα το ευχαριστηθείς πάρα πολύ
Old 01-29-2011, 01:48 PM
  #4  
Registered User

Thread Starter
 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Να σαι καλά Johny, όντως είναι μια τρομερή αναβάθμιση στους τομείς που ανέφερα, σε μεγαλύτερο βαθμό απ'όσο περίμενα και εγώ ο ίδιος πριν το βάλω..

Τώρα για το κόλημα που έχεις το καταλαβαίνω και συμφωνώ αλλά όπως συμβαίνει σχεδόν με κάθε αλλαγή που κάνεις στο αυτοκίνητο υπάρχουν πάντα τα υπέρ και τα κατά..Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.Επειδή όμως για τον τρόπο οδήγησης μου και την γενικότερη χρήση που κάνω στο αυτοκίνητο ένα bucket επιβαλλόταν δεν το σκέφτηκα καθόλου..Το μοναδικό πράγμα που θα με φρέναρε θα ήταν αν χρειαζόταν να αλλάξω κάτι χωρίς να μπορώ να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση, απ'την στιγμή όμως που δεν χρειάζεται κόψε-ράψε και όποτε θέλω μπορώ να ξαναβάλω το εργοστασιακό κάθισμα δεν υπήρξε κάποια αμφιβολία...

Παρεπιπτόντως στο αισθητικό θέμα που αναφέρεις, μπορείς εφόσον το ψάξεις(με το ανάλογο αντίτιμο βέβαια) να ντύσεις το κάθισμα στο χρώμα που επιθυμείς..Ενώ αν θέλεις να υπάρχει και η ανάλογη ομοιομορφία και με του συνοδηγού βάζεις άλλο ένα και εκεί..
Απ'όσο ξέρω σύντομα θα έχουν άλλα 3 S2000 εδώ στη Θεσσαλονίκη bucket, οπότε περίμενε να δεις αν θέλεις πως θα είναι το αισθητικό αποτέλεσμα και σε αυτά..Στο δικό μου λόγω του κρεμ σαλονιού όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούσα να βρω κάποιο ανάλογου χρώματος κάθισμα..

Αν όντως σε ενδιαφέρει το θέμα ρίξε μια ματιά εδώ που έχει άπειρους συνδυασμούς, μήπως κάποιος από αυτούς σ'αρέσει και μετά βρίσκουμε την άκρη για να το βάλεις:
https://www.s2ki.com/forums/index.ph...ic=255894&st=0

Είναι πολλές σελίδες αλλά αν όντως ενδιαφέρεσαι σοβαρά δες τες όλες, θα βρεις ενδιαφέροντα πράγματα..
Old 01-29-2011, 09:21 PM
  #5  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Ειναι μια απο τις καλύτερες αναβαθμισεις στο S2000 μιας και τα OEM δεν εχουν τη καλυτερη πλευρικη στηριξη και γλιστραει το σωμα πανω στο καθισμα. Εδω και λιγο καιρό ψάχνω κι εγω για δυο bucket. Καλοριζικο Tazio.
Old 01-29-2011, 11:29 PM
  #6  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

και άλλοι, τα έχουμε 3 μήνες σχεδόν και τα κοιτάμε...
Old 01-30-2011, 03:32 AM
  #7  
Registered User

Thread Starter
 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Να σαι καλά πρόεδρε, με το καλό να μπούνε και τα δικά σου..
Γιατί έτσι ρε Ηλία;

Μήπως με βάση τα τελευταία posts να δημιουργηθεί ένα νέο topic με θέμα τα bucket μιας που βλέπω ότι τελικά ενδιαφέρονται αρκετοί;
Old 01-30-2011, 04:11 AM
  #8  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Απλά δεν έχω βρει χρόνο, να κάτσω να ασχοληθώ, ώστε να μπει όσο το δυνατόν πιο χαμηλά.. Σκέφτομαι τη διαδικασία και λέω συνεχώς, "ασ΄το για την άλλη εβδομάδα"..

Συμβουλή: Από τη στιγμή, που δε χρησιμοποιείς 4άρων σημείων, λύσε την κανονική ζώνη (στο κάτω μέρος εκεί που είναι η βίδα), πέρνα το μέσα από το κάθισμα και βίδωσέ την πάλι..
Κάνε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το παραπάνω, γιατί το πιο σωστό, θα ήταν κάτι τέτοιο (σου έβαλα και takata ):



Ο τρόπος για να την απασφαλίζεις είναι ο εξής.. παίρνεις το κλειδί και με αυτό πιέζεις το κουμπί απασφάλισης..είναι λίγο ζόρικο και μπορεί να βαριέσαι, αλλά θα δεις μεγάλη διαφορά..
Old 01-30-2011, 01:18 PM
  #9  
Registered User

Thread Starter
 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ωραίος Uma, μες το μυαλό μου είσαι..Απλά υπάρχει πρόβλημα, με τις δυο απ'τις τρεις τρύπες..Η τρύπα του καθίσματος που βρίσκεται στα δεξιά σου όπως κάθεσαι και στην φωτογραφία σου κουμπώνει η ζώνη στον προεντατήρα της, βρίσκεται πολύ χαμηλά σε σχέση με την θέση του προεντατήρα και δεν γίνεται με κανέναν τρόπο να κουμπώσει..
Επίσης η τρύπα που βρίσκεται πάνω ψηλά στο κάθισμα, είναι σε τέτοιο ύψος ώστε έτσι όπως το δοκίμασα με πιάνει στον λαιμό, και όχι στον ώμο ή το χέρι...Ίσως όμως κάποιος πιο ψηλός από μένα(1.80+) να μην έχει το ίδιο πρόβλημα...
Οπότε λίγο δύσκολο να γίνει πράξη η σκέψη μας.
Αλλά επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο θέμα της ζώνης όπου ακόμα και έτσι με την εργοστασιακή θέση και κατασκευή σε πιάνει ελαφρώς καλύτερα και από πριν..Απλά κακά τα ψέματα δεν μπορεί να πιάσει τα επίπεδα του απόλυτου δεσίματος που σου παρέχουν οι ζώνες 4 ή και περισσότερων σημείων...Πρακτικά όμως αυτό θα το χρειαστείς στην πίστα και μόνο εκεί..



Μια συμβουλή και από μένα Ηλία :
Μην ξαναβγάλεις το S για βόλτα(εκτός αν είναι για κάποια ανάγκη ή καποια πολύ σύντομη διαδρομή) πριν βάλεις το bucket σου...
Όσο ελεύθερο χρόνο και αν έχεις κάθε μέρα, αφιέρωνε τον στο να βάλεις το κάθισμα..Άκου με που σε λέω...
Old 01-30-2011, 01:31 PM
  #10  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Tazio,Jan 30 2011, 02:18 PM
Ωραίος Uma, μες το μυαλό μου είσαι..Απλά υπάρχει πρόβλημα, με τις δυο απ'τις τρεις τρύπες..Η τρύπα του καθίσματος που βρίσκεται στα δεξιά σου όπως κάθεσαι και στην φωτογραφία σου κουμπώνει η ζώνη στον προεντατήρα της, βρίσκεται πολύ χαμηλά σε σχέση με την θέση του προεντατήρα και δεν γίνεται με κανέναν τρόπο να κουμπώσει..
Τότε, ίσως πρέπει να αλλάξεις τη θέση του προεντατήρα (που δεν είμαι σίγουρος ότι το λένε έτσι..τεσπα, το κούμπωμα, εννοώ) και να το πας πιο πίσω, κολλώντας στη σταθερή βάση(εκείνη που βιδώνει στις τρύπες) με αργκόν, ένα κομματάκι σίδερο με μια τρύπα, για να βιδώσεις εκεί τον προεντατήρα, ώστε να μπορείς να χρησιμοποιείς την κάτω τρύπα..

Το μεγαλύτερο πρόβλημα και φόβος με αυτές τις ζώνες, καθώς και με των 3/4 σημείων, είναι σε περίπτωση μετοπικής (χτύπα ξύλο), το να γλιστρήσει το σώμα (subκάτι το λένα, αλλά δε μου έρχεται αυτή τη στιγμή), κάτω από τη ζώνη.Με το να κουμπώνεις τη ζώνη, πάνω από το κάθισμα, δημιουργείς το κενό αυτό..
Τουλάχιστον από τη μεριά της πόρτας, που δεν υπάρχει πρόβλημα, καν'το οπωσδήποτε!


Originally Posted by Tazio,Jan 30 2011, 02:18 PM

Μια συμβουλή και από μένα Ηλία :
Μην ξαναβγάλεις το S για βόλτα(εκτός αν είναι για κάποια ανάγκη ή καποια πολύ σύντομη διαδρομή) πριν βάλεις το bucket σου...
Όσο ελεύθερο χρόνο και αν έχεις κάθε μέρα, αφιέρωνε τον στο να βάλεις το κάθισμα..Άκου με που σε λέω...


Quick Reply: Bucket καθίσματα στο S2000



All times are GMT -8. The time now is 05:26 PM.