Αμάξωμα - Κουκούλα - Εσωτερικό Συζητηση σχετικα με το αμαξωμα, κουκουλα, εσωτερικο, καθως και λυσεις, επιδιορθωσεις και βελτιωσεις

Bucket καθίσματα στο S2000

Thread Tools
 
Old 01-30-2011, 02:55 PM
  #11  
Registered User

Thread Starter
 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Είναι και αυτό μια σκέψη Ηλία, αλλά αφενός δεν θέλω να εφαρμόσω λύσεις και πατέντες κόψε-ράψε, για διάφορους λόγους, και αφετέρου πιστεύω πως κατά 95% είναι αδύνατο να εφαρμοστεί λόγω μη υπαρξης χώρου ώστε να χωρέσει...
Δες πόσο οριακά είναι οι βάσεις με την μοκέτα του κεντρικού τούνελ που σχεδόν ακουμπούν πάνω του και δεν αφήνουν πολλά περιθώρια.



Για να καταλάβεις τι εννοώ καλύτερα, θα σου δείξω από κοντά στις Σέρρες μιας που θα ανεβείτε πάνω..
Όπως επίσης πιστεύω ότι δύσκολα να γλιστρύσεις όπως λες σε περίπτωση μετωπικής...τουλάχιστον πιστεύω ότι αν υπάρχουν τέτοιες πιθανότητες είναι σίγουρα λιγότερες απόσες σε ένα μαμά κάθισμα όπου στο δέρμα γλιστράς πολύ περισσότερο, ο κώλος σου δεν είναι χωμένος τόσο πιο χαμηλά σε σχέση με τα πόδια σου όσο στο bucket ενώ και το δέσιμο της ζώνης είναι το ίδιο ή και ελαφρώς μικρότερο απ'ότι τώρα..


Να ρωτήσω Ηλία εσύ τι κάθισμα και βάσεις έχεις πάρει ή είμαστε ήδη εδώ και αρκετά posts off-topic και να ανοίξουμε κανά νέο topic;
Old 01-30-2011, 03:22 PM
  #12  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εγώ έχω ένα sabelt, αλλά τις βάσεις δε θα τις πάρω έτοιμες..θα φτιάξω "handmade" που θα έχουν καλύτερη σχέση ποιότητας-αξίας..
(γι αυτό και το καθυστερώ)
Προσωπικά σιδηρόδρομο δε χρειάζομαι (είμαι 2.03) οπότε, θα πάει τέρμα πίσω και τέρμα κάτω..θα έχω και 3 τρύπες για fine tuning και τέλος..

anyway..τώρα έχω βγει "off".. αύριο πάλι..!
Old 01-30-2011, 03:43 PM
  #13  
Registered User

Thread Starter
 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ωραίος...την καλύτερη δουλειά θα κάνεις...
Καλή ξεκούραση..
Old 01-31-2011, 02:53 AM
  #14  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ανοίχτηκε καινούργιο τόπικ για την συζήτηση περί bucket!
Old 01-31-2011, 04:36 AM
  #15  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Παιδιά μια ερωτηση: επειδή διαβασα αρκετά το link το αμερικάνικο για αυτό το θέμα αρκετοί παραπονιούνται ότι αφού έβαλαν το κάθισμα η οδήγηση έγινε κουραστηκή. Μάλιστα κάποιος που το είχε παραπονέθηκε ότι μετά από οδήγηση μισής ώρας άρχισε και πιανόταν η μέση του και για αυτό το λόγο το έβγαλε. Υπάρχει κάποιος που να το έχει καιρό και να έχει διαπιστώσει κάτι αντίστοιχο? Μάκη εσύ που το είχες καιρό είχες τέτοιο θέμα?
Old 01-31-2011, 04:45 AM
  #16  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

E, ρε αγόρι.. εξαρτάται τί κάθισμα θα βάλεις!
Δεν είναι το ίδιο να βάλεις sparco sprint με το να έχεις RACETECH...
Και φυσικά, έχει να κάνει πάντα με τον τρόπο που χρησιμοποιείς το αυτοκίνητο και τη διάθεσή σου..
Για παράδειγμα, εμένα δε με πείραζε, που είχα στο προηγούμενο...
Old 01-31-2011, 04:58 AM
  #17  
Registered User

Thread Starter
 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εντάξει αυτό σχετικό είναι, αλλά γενικά πρέπει να είσαι συνειδητοποιημένος τι θέλεις να βάλεις..Και όπως λέει ο Uma εξαρτάται και από αρκετά πράγματα η άνεση(είδος καθίσματος, τα μαξιλαράκια του, την ανάρτηση σου κλπ)...

Χθες με οδήγηση συνεχόμενη για μιαμιση ώρα περίπου σε μεικτές συνθήκες που περιλάμβαναν στρίψιμο σε βουνό, κίνηση σε πόλη και διαδρομή στον περιφεριακό με 100-110 km/h και έχοντας αφαιρέσει τα μαξιλαράκια μπορώ να πω ότι δεν ένοιωσα το παραμικρό από κούραση..Αντιθέτως πιστεύω με το μαμά ίσως να κουραζόμουν λιγάκι...
Old 01-31-2011, 05:26 AM
  #18  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ρε παιδιά ρωτάω γιατί οκ και εγώ όταν ήμουν πιτσιρικάς στα περισσότερα 106 είχα bucket και με κούτσουρο ανάρτηση και μάλιστα φτιαχνόμουν κιόλας και ας ψιλοκοπανιόμουν. Τώρα που αρχίζουμε και μεγαλώνουμε θέλουμε και λίγο την άνεσή μας. Βέβαια παίζει ρόλο και αυτό που λές Tazio αναφορικά με το είδος του καθίσματος. Γιατί αν πώ ότι βάζω ένα από αυτά που έχω στο clio θα βγώ σαν 8 ενώ αν βάλεις κάτι πιο ακριβό (bride) θα είναι καλύτερα. Είναι γρίφος. Όταν βέβαια μπήκα στου Γιάννη (ntz) η αίσθηση ήταν τρομακτικά καλύτερη αλλά σε διάρκεια δεν ξέρω τι γίνεται. Το πολύ πολύ να το δοκιμάσω και βλέπουμε.
Old 01-31-2011, 05:29 AM
  #19  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Tazio,Jan 30 2011, 12:48 AM
Να σαι καλά Johny, όντως είναι μια τρομερή αναβάθμιση στους τομείς που ανέφερα, σε μεγαλύτερο βαθμό απ'όσο περίμενα και εγώ ο ίδιος πριν το βάλω..

Τώρα για το κόλημα που έχεις το καταλαβαίνω και συμφωνώ αλλά όπως συμβαίνει σχεδόν με κάθε αλλαγή που κάνεις στο αυτοκίνητο υπάρχουν πάντα τα υπέρ και τα κατά..Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.Επειδή όμως για τον τρόπο οδήγησης μου και την γενικότερη χρήση που κάνω στο αυτοκίνητο ένα bucket επιβαλλόταν δεν το σκέφτηκα καθόλου..Το μοναδικό πράγμα που θα με φρέναρε θα ήταν αν χρειαζόταν να αλλάξω κάτι χωρίς να μπορώ να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση, απ'την στιγμή όμως που δεν χρειάζεται κόψε-ράψε και όποτε θέλω μπορώ να ξαναβάλω το εργοστασιακό κάθισμα δεν υπήρξε κάποια αμφιβολία...

Παρεπιπτόντως στο αισθητικό θέμα που αναφέρεις, μπορείς εφόσον το ψάξεις(με το ανάλογο αντίτιμο βέβαια) να ντύσεις το κάθισμα στο χρώμα που επιθυμείς..Ενώ αν θέλεις να υπάρχει και η ανάλογη ομοιομορφία και με του συνοδηγού βάζεις άλλο ένα και εκεί..
Απ'όσο ξέρω σύντομα θα έχουν άλλα 3 S2000 εδώ στη Θεσσαλονίκη bucket, οπότε περίμενε να δεις αν θέλεις πως θα είναι το αισθητικό αποτέλεσμα και σε αυτά..Στο δικό μου λόγω του κρεμ σαλονιού όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούσα να βρω κάποιο ανάλογου χρώματος κάθισμα..

Αν όντως σε ενδιαφέρει το θέμα ρίξε μια ματιά εδώ που έχει άπειρους συνδυασμούς, μήπως κάποιος από αυτούς σ'αρέσει και μετά βρίσκουμε την άκρη για να το βάλεις:
https://www.s2ki.com/forums/index.ph...ic=255894&st=0

Είναι πολλές σελίδες αλλά αν όντως ενδιαφέρεσαι σοβαρά δες τες όλες, θα βρεις ενδιαφέροντα πράγματα..
Φίλε μου Tazio (μ)παοκτζη το ξέρω το link το έχω ήδη διαβάσει απλά το είχα "κρύψει" καλά για να μην το βλέπω

Επίσης, υπάρχουν τρόποι να χρησιμοποιήσεις ζώνες πολλαπλών σημείων χωρίς roll bar/cage τα οποία εγώ προσωπικά θεωρώ ΑΚΡΩΣ επικίνδυνα στον δρόμο και γενικότερα σε περιπτώσεις που δεν χρησιμοποιείται κράνος.

Ψάξε να βρεις στο αμερικανικο τέτοιου είδους λύσεις
για να αξιοποιήσεις στον έπακρον το νέο σου κάθισμα τουλάχιστον μέσα στην πίστα. Η μαμά ζώνη θα σε απογοητεύσει

Τι βάσεις χρησιμοποίησες?
Μήπως ξέρεις πόσο πιο χαμηλά κάθεσαι τώρα?

@SBIT
Σαραντακο διάβασε λίγο καλύτερα, είναι συγκεκριμένα αυτά που κουράζουν.
Αναφέρουν ποια είναι αυτά που είναι περισσότερο άνετα από κάποια άλλα.
Old 01-31-2011, 05:35 AM
  #20  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Γιάννη λέω να δοκιμάσω να βάλω αυτά που έχω στην αποθήκη (sparco Rev) για το ΣΚ στην Θεσ/νικη και από εκεί και πέρα βλέπουμε.


Quick Reply: Bucket καθίσματα στο S2000



All times are GMT -8. The time now is 07:48 PM.