Αμάξωμα - Κουκούλα - Εσωτερικό Συζητηση σχετικα με το αμαξωμα, κουκουλα, εσωτερικο, καθως και λυσεις, επιδιορθωσεις και βελτιωσεις

Soft Top with Glass available in Greece

Thread Tools
 
Old 10-01-2008, 09:48 PM
  #61  
Registered User

 
ThanasiS2K's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 5,094
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Stradale,Oct 1 2008, 03:44 PM
Ε ρε ψυχολογικά που έχει ο κόσμος.....

Τελικά έχω παρατηρήσει,με την νύξη ενός συμφορουμίτη που δεν γράφει πια,ότι το forum λειτουργεί ως ένα είδος ψυχανάλυσης.
Ο ένας λέει τα δικά του γιατί την αγαμία του,ο άλλος για την δουλειά του,ο άλλος για το σκύλο του...

www.otinanai.gr
Den mas kaneis kai esy kana parapono gia thn douleia sou.... dhmosie ypallhle me oplo
Old 10-01-2008, 09:58 PM
  #62  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Old 10-01-2008, 10:28 PM
  #63  
Registered User
 
Sportster's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,100
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Stradale,Oct 1 2008, 03:44 PM
Ε ρε ψυχολογικά που έχει ο κόσμος.....

Τελικά έχω παρατηρήσει,με την νύξη ενός συμφορουμίτη που δεν γράφει πια,ότι το forum λειτουργεί ως ένα είδος ψυχανάλυσης.
Ο ένας λέει τα δικά του γιατί την αγαμία του,ο άλλος για την δουλειά του,ο άλλος για το σκύλο του...

www.otinanai.gr
Φιλε stradale, σιγουρα το φορουμ δεν ειναι μερος για να ανοιγουμε συζητησεις σχετικες εν μερη με ενα θεμα σε ενα τοπικ, αλλα οταν σε θιγει καποιος κατι το οποιο θεωρειται προσωπικο, η να αφορα τον εαυτο σου απαντας...

Το ιδιο θα εγραφες κι εσυ αν εγραφα κατι για τους αστυνομικους... και πιστεψε με εχω μπολικους φιλους, και καλα παραδειγματα και κακα...

σιγουρα υπαρχουν καλοι και κακοι σε ολα τα επαγγελματα, απο ΑΕΙ απο ΤΕΙ, ανθρωποι ανεντιμοι κτλ, αλλα δεν ειναι ωραιο να γενικευουμε σχολια οταν δεν γνωριζουμε τον αλλον...

Η ολη ιστορια ξεκινησε με την αμοιβη για μια εργασια αντικαταστασης κουκουλας, και το τι θεωρειται καλη και τι κακη τιμη σε σχεση με το τι ειναι λογικη αμοιβη γι αυτον που την κανει... δεν ξεφυγαμε πολυ ε?!?

Εγω θα το ψαξω βασικα λιγο ακομα και θα ενημερωσω για τις προσφορες που πηρα εν ετη 2008... οτι εγραψα ισχυει... δηλαδη αν δεν βρω κατι λογικο θα ξεκινησω να την κανω μονος μου την εργασια (με την βοηθεια των αναλυτικων οδηγιων που βρηκα εδω μεσα) ενα ΣΚ εχοντας μιλησει και με καποιον μαστορα πριν για να με 'περιμενει' απο δευτερα σε περιπτωσει που παει στραβα!!! πιανουν καπως και τα δικα μου τα χερια!
Old 10-01-2008, 11:00 PM
  #64  
Registered User
 
package's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6,073
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Sportster,Oct 1 2008, 11:40 AM
Ισως το σχολιο μου περι χειρωνακτικων εργασιων να φανηκε λιγακι ειρωνικο, αλλα δεν διαφωνω μαζι σου package, σιγουρα οι χειρωνακτικες εργασιες και ιδιως αυτες που εχουν επιβαρυνση πρεπει να αμοιβονται...

Επειδη εθιξες ομως γενικα ενα επαγγελμα απο ΑΕΙ, θα πω τα εξης. Το επαγγελμα μου δυστηχως η ευτυχως ειναι και πρακτικο. Εκτος απο τα σχεδια, μελετη, κτλ που γινονται στο γραφειο, εγω ειμαι εκεινος που παραγγελνει σιδερα βγαζοντας αναλυτικο πινακα οπλισμου και που παει και λεει στο σιδερα πανω στο καλουπι πως να βαλει τα σιδερα και να επιβλεψω την εργασια να γινεται οπως πρεπει για να μην στον πρωτο σεισμο βρεθεις μερικους οροφους πιο κατω επειδη δεν εβαλε τις αναμονες που χρειαζοντουσαν οι κολωνες του σπιτιου σου για να μην δημιουργηθει αρθρωση, η επειδη εκοψε τα σιδερα που εσυ παραγγειλες μακρυα για τον συγκεκριμενο λογο γιατι δεν τον βολευε να περασει τον θωρακα ευκολα.
Οπως επισης εγω ειμαι αυτος που ελεγχει την ποιοτητα του σκυροδεματος που ερχεται στο εργοταξιο, βαζοντας τα καταλληλα φαρμακα για την εργασιμοτητα του μπετου αντι να αφησω τον μπετατζη να βαλει το νερακι του για να πηχαρι και να δονησει χαλοντας την αναλογια τσιμεντου-νερου και βρεθεις μετα να κλαις τον συγγενη σου που πηγε να δουλεψει στην ρικομεξ και βρεθηκε στο υπογειο απο τον πρωτο και διασφαλιζοντας το τελικο αποτελεσμα παιρνοντας δοκιμια βαση κανονισμου. Σε ολα αυτα παιρνω εγω την ευθυνη προσωπικα και το καυχιεμαι γιατι το κανω σωστα. Ολα αυτα δεν γινονται στο γραφειο, γινονται στην οικοδομη σκαρφαλωνοντας σε πλαισια για να ανεβεις στο καλουπι με το κενο απο κατω, πατωντας σε προκες και τρεχοντας μετα στο νοσοκομειο για αντιτετανικους, μαλωνοντας με τον μπετατζη με γαμοσταυριδια γιατι κανει νοηματα στον οδηγο της βαρελας να του βαλει 'βρυσακι' για την πλακα κι ας εχεις βαλει υπερευστοποιητη που τον εχεις ακριβοπληρωσει αλλα επειδη δεν το εχει συνηθησει δεν του καλαρεσει. Εμενα πανε αυτοφωρο και τρεχω μετα και δεν φτανω επειδη ο ταδε εργατης ηρθε στην οικοδομη και με το κολατσιο του ηπιε δυο μπυρες και εχασε την ισοροπια του και στην καλυτερη εσπασε το ποδι του και στο νοσοκομειο βρηκαν αλκοολ στο αιμα του κι ας εχεις τσακωθει 350 φορες και τους εχεις διωξει απο την δουλεια επειδη τους ειδες να πινουνε...
Εγω καθομαι και τσακωνομαι με τους γειτονες και την αστυνομια που φωναζουν οταν λογο μεγαλης σκυροδετησης εχει περασει 2.30 και δεν μπορεις να σταματησεις να ριχνεις γιατι σκυροδετεις θεμελιωση και αν σταματησεις καταστρεφεται η σκυροδετηση... δηλαδη η στατικοτητα του κτιριου... και πιο λιανα, παλι το σπιτι που μενεις εσυ, ο φιλος σου, οι συγγενεις σου κτλ...

Ολα τα απο πανω ειναι ενα μερος της δουλειας μου και των μηχανικων εργοταξιου, αλλα ακομα και οταν εργαζομουνα αποκλειστικα σε γραφειο, εχω κανει εκατονταδες στατικα κτιριων, που δεν ειναι απλα μια εισαγωγη σε ενα προγραμμα κι εξω, πρεπει να ξερεις τι κανεις γιατι παλι καταληγεις στα μοιραιο αποτελεσμα. Rubish in rubish out λενε οι εγγλεζοι...

Σε ολα αυτα βαζω εγω την υπογραφη μου και οτι γινει ειμαι υπευθυνος αποκλειστικα εγω...

Προσωπικα, το επαγγελμα που ασκω, οπως μας λενε και στην πιατσα, ειναι το επαγγελμα ενος μπετατζη, συχνο αστειο που ακουμε του Αγιου Πνευματος για ευνοητους λογους...

Τωρα επειδη απο αλλου ξεκινησαμε και αλλου καταληγουμε, και τεσπα για να καταληξω καπου, σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι τα χειρωνακτικα επαγγελματα που εχουν να κανουν ιδιως με τα αυτοκινητα πρεπει να αμοιβονται με μεροκαματα μεγαλυτερα απο ενος εργατη οικοδομης, ενος υδραυλικου, η ενος ηλεκτρολογου, ποσο μαλλον απο το επαγγελμα που κανω εγω...

Οποτε και παλι να συμφωνησω μαζι σου, αλλα επισης να σου επισημανω οτι και πολλα επαγγελματα που σε αυτα συγκαταλεγεται και το δικο μου εχουν πολυ βαριες επιπτωσεις αν δεν γινει σωστη ασκηση...

ΥΓ σορρυ για τα ορθογραφικα αλλα ειμαι μπετατζης!
Έχεις απόλυτο δίκιο. Δούλεψα οικοδομή σας εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος αρκετά χρόνια. Σε καταλάβαίνω τι εννοείς. Η ευθύνη ανήκει σε εσένα και εσύ θα την πληρώσεις. Όπως και εγώ θα την πληρώσω που έχω βάλει την υπογραφή μου, αν κάποιος πεθάνει από ηλεκτροπληξία από λάθη που κάνω εγώ ή οι ηλεκτρολόγοι που δουλεύουμε μαζί. Και όταν είπα για κόντρα ΑΕΙδων-ΤΕΙδων, εννοούσα κάτι ΑΕΙδες που ξύνουν τα π@π@ρι@ τους για να τα μασάνε. Το ίδιο ισχύει και για ΤΕΙδες που κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα. Απλά πολλοί ΑΕΙδες την έχουν δει κάπως. Συμφωνούμε στο οτι κάθε δουλειά πρέπει να πληρώνεται ανάλογα. Ειτε ειναι πνευματική, είτε χειρωνακτική. Και οι 2 ειναι κουραστικές. Αλλά όχι ρε και 600
Old 10-01-2008, 11:01 PM
  #65  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Το κουράσατε................................ .................................................. .............




Old 10-01-2008, 11:04 PM
  #66  
Registered User
 
package's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6,073
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Έτσι γουσταρουμε ρε
Old 10-01-2008, 11:08 PM
  #67  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Εσύ πακέτο άντε να βάλεις καμιά κόντρα γιατί έχεις καιρό μου φαίνεται να δεις την πίσω πινακίδα κανενός αυτοκινήτου που έχεις συνιθήσει (αν προλαβαίνεις να τη δεις και αυτή) γιατί λάλησες μου φαίνεται
Old 10-01-2008, 11:11 PM
  #68  
Registered User
 
package's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6,073
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εγώ κόντρες βάζω, απλά δεν τις γράφω πλέον.
Old 10-01-2008, 11:26 PM
  #69  
Registered User

 
ThanasiS2K's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 5,094
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Egw lew s200fun na arxiseis na sbineis post exoume bgei offtopic edw kai kati xronia.
Old 10-01-2008, 11:42 PM
  #70  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

μαζί και εγώ


Μόλις βρω χρόνο θα το κάνω γιατί μόνο ένα ένα μπορώ να το κάνω


Quick Reply: Soft Top with Glass available in Greece



All times are GMT -8. The time now is 05:22 AM.