Γενικά Θέματα εκτός S2000 For all Off Topic posts

ηθικά ζητήματα..

Thread Tools
 
Old 07-22-2011, 07:39 AM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default ηθικά ζητήματα..

πριν λίγο καιρό, πούλησα τα μπεκ από το προηγούμενο μοτέρ μου..
με το προηγούμενο, λοιπόν, δεν είχα κανένα πρόβλημα, μέχρι που έπεσα στα νερά εκείνη τη μέρα με τα καρεκλοπόδαρα..
όταν τα έβγαλα, τα τοποθέτησα αμέσως σε ζελατίνη και τα φύλαξα στην αποθήκη.
κάποια στιγμή με κάλεσε ένα παιδί και ήθελε να τα πάρει για ένα civic Β20 το οποίο φτιάχνει..
κανονίσαμε μία τιμή, συμφώνησε και έγινε η συναλλαγή..

Μετά από περίπου 1 μήνα+ με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει ότι τα μπεκ έχουν πρόβλημα μετά τις 6000 στροφές και ότι έκανε και δοκιμή με άλλη τρόμπα και είχε πάλι προβλήματα.. του είπα να πάω να τα καθαρίσω και να του τα δώσω πίσω να δοκιμάσει, μιας και εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
μου είπε ότι θα παει να πάρει καινούρια και θέλει να μου τα δώσει πίσω, με αντάλλαγμα όλη ή μέρος της τιμής που είχαμε συμφωνήσει..

Επειδή θέλω να είμαι σωστός, αρχικά σκέφτηκα να του τα δώσω.. έπειτα, σκέφτηκα ότι η συναλλαγή έχει γίνει πριν από 1.5 μήνα..δε θα έπρεπε να με είχε ειδοποιήσει πιο νωρίς?
Ύστερα σκέφτηκα πως θα μπορούσε να έχει κρατήσει τα δικά μου και να τα αντικαταστήσει με άλλα, κ.ο.κ..

Τί θεωρείτε πως θα ήταν το σωστό..? τη Δευτέρα θα τον πάρω τηλέφωνο για να δούμε πως θα το κανονίσουμε..
Old 07-22-2011, 08:16 AM
  #2  
Registered User

 
Vagelis's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Location: Larissa
Posts: 788
Received 4 Likes on 4 Posts
Default

Ηλία αυτή η λογική στο μεταχειρισμένο δεν υπάρχει...και γω πήρα από γνωστό μαγαζί ανταλλακτικών πίσω δαγκάνες μεταχειρισμένες και μετα από λίγο διάστημα κόλλησαν...τι έπρεπε να ζητήσω τα λεφτά πίσω;;;Ας έπαιρνα καινούργιες...δηλαδή αν πουλουσες το αμάξι σου μια χαρά και αυτό έσπαγε σε μια βδομάδα στα χέρια του άλλου θα έφταιγες εσύ;;;Εγώ άλλαξα μοτέρ και πήρα καινούριο,αν επαιρνα μεταχειρισμένο και αυτο έκαιγε ένα καρο λάδι θα έφταιγε αυτός που μου το πούλησε;;;Η απάντηση που ειχα παρει όταν για λίγο έψαξα για μεταχειρισμένο ήταν...''φίλε μεσα στο μοτέρ δεν είμαι''....πόσο μαλλον μετά από το χρονικό διάστημα που αναφέρεις.Εσύ στη τελική πουλάς κάτι,στο χέρι του αλλου είναι να κρίνει αν θα το αγοράσει η όχι...εκτός και αν του έδωσες εγγύηση καλής λειτουργίας...
Old 07-22-2011, 10:26 AM
  #3  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Θα συμφωνήσω με τον Βαγγέλη
Old 07-22-2011, 10:42 AM
  #4  
Registered User
 
Sportster's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,100
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

το θεμα ειναι αν οντως ειχαν προβλημα απο την αρχη η το παρουσιασαν μετα. Αν υπαρχει η υπονεια οτι μπορει να ειχε παρουσιαστει προβλημα απο πριν και να μην το γνωριζες τοτε δωστου τα πισω. Αν δεν υπαρχει περιπτωση να ειχαν προβλημα πριν και οταν του τα εδωσες ηταν σε αψογη κατασταση τοτε ας τα αγοραζε καινουργια. Μηπως ομως δεν εχουν προβλημα ετσι κι αλλιως και μετα τις 6000 απλα δεν μπορουν να ανταποκριθουν? και αφου το διαπιστωσε θελει τωρα να τα δωσει πισω και να παρει μεγαλυτερα?! αν δεν δουλευει ενα μπεκ σωστα παρουσιαζει παντου προβλημα η μονο οταν αρχιζει να ζοριζεται?! νομιζω υπαρχει καποιο τεστ που κανουν. Για ρωτα τον Σπυρο... χλωμο παντως το βλεπω να πω την αλληθεια να εχουν παθει κατι, μαλλον του ειναι μικρα και για αυτο ψηλα εχουν 'προβλημα'
Old 07-23-2011, 03:25 AM
  #5  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Κανονικά πάνω στις 3 έως 5 μέρες το ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ έπρεπε να σε είχε ενημερώσει.

Μετά από 1-1.5 μήνα τι περιμένει?

Σαφώς και παίζουν όλα τα σενάρια που σκέπτεσαι.

Εδώ από Σαρακακη αγοράζεις καινούριο και αν πέσεις σε ελαττωματικό και δεν το πας μέσα σε 3 μέρες ξέρεις τι παίρνεις….

Ηλία αφού θες να είσαι σωστός οπως λες, πάτε ΜΑΖΙ σε εξειδικευμένο μαγαζί που ασχολείται με καθαρισμούς μπεκ κτλ.

Τα μετράει και αν δεν «δακρύζουν» και ογκομετρικά είναι έτσι όπως πρέπει να είναι τότε ξέρεις τι του δίνεις, με την προϋπόθεση πάντα ότι μπορεί να σου αποδείξει ότι είναι τα δικά σου.

Παροχή 360cc αν δεν κάνω λάθος δίνουν οπότε ανάλογα με τα νούμερα που θα σου πουν αποφασίζεις και πράττεις.
Old 07-23-2011, 04:37 AM
  #6  
 
alexis_s2's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,220
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

η καλυτερη επιλογη πιστευω ειναι του γιαννη,αν ειναι οκ κ ψεκαζουν σωστα περνρει τον πουλ@
Old 07-24-2011, 04:18 AM
  #7  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.. μίλησα και με τον Σπύρο καθώς και με το παιδί που του προγραμματίζει το αυτοκίνητο.
Αυτό που μου είχε πει για τις 6.000 δεν υπάρχει.. εκείνος που του το προγραμματίζει, λέει ότι από την πρώτη στιγμή που τα έβαλε είχε πρόβλημα και ρελαντί και μεσαίες..
Αυτό που θα γίνεί είναι έλεγχος και καθαρισμός των μπεκ με δικά μου έξοδα.. αν έχουν πρόβλημα, θα του επιστρέψω τα χρήματα.. αν δεν έχουν θέμα, θα τα έχει καθαρισμένα, χωρίς έξτρα κόστος..

όπως και να γίνει, θεωρώ πως θα είμαι πολύ εντάξει απέναντί του..

Σκέφτομαι πως δε θα ήθελα να μου συμβεί κι εμένα κάτι ανάλογο, αν και σίγουρα θα το είχα πει το πολύ μια εβδομάδα αργότερα.. μετά θα ντρεπόμουν, για να είμαι ειλικρινής..
Old 07-24-2011, 05:37 AM
  #8  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Ηλία, μηπως εχεις τίποτε άλλο μεταχειρισμένο και να στο δώσω πίσω μολις αλλάξω γνώμη για το τι θέλω να κάνω τελικα στο αμαξι; Πιστεύω οτι θα δείξεις κατανόηση, εκτός κι αν εχεις κανένα ανταλλακτικο μεταχειρισμένο απο S2000 και να στο δώσω πίσω όταν καταλάβω οτι δεν κάνει στο CR-V για αυτο που σκεφτόμουν. Βλεπεις, δεν το εψαξα καλα το θεμα για να δω αν δουλεύει σε άλλο αμαξι, αλλά θα μου πεις τωρα αυτα ειναι λεπτομέρειες.
Old 07-24-2011, 06:49 AM
  #9  
Registered User
Thread Starter
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Δεν είναι ακριβώς έτσι.. πολλά βελτιωμένα αυτοκίνητα χρησιμοποιούν μηχανικά από s2000.. βλέπε πλεξούδες, πολλαπλασιαστές, πεταλούδες κ.ο.κ..
Εκείνο που πρέπει να είναι εγυημένο από τη μεριά του πωλητή, είναι η σωστή λειτουργία του εξαρτήματος..
Θα γίνουν όλα όπως είπα παραπάνω..
Old 07-24-2011, 11:09 AM
  #10  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by uma_chikara
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.. μίλησα και με τον Σπύρο καθώς και με το παιδί που του προγραμματίζει το αυτοκίνητο.
Αυτό που μου είχε πει για τις 6.000 δεν υπάρχει.. εκείνος που του το προγραμματίζει, λέει ότι από την πρώτη στιγμή που τα έβαλε είχε πρόβλημα και ρελαντί και μεσαίες..
Αυτό που θα γίνεί είναι έλεγχος και καθαρισμός των μπεκ με δικά μου έξοδα.. αν έχουν πρόβλημα, θα του επιστρέψω τα χρήματα.. αν δεν έχουν θέμα, θα τα έχει καθαρισμένα, χωρίς έξτρα κόστος..

όπως και να γίνει, θεωρώ πως θα είμαι πολύ εντάξει απέναντί του..

Σκέφτομαι πως δε θα ήθελα να μου συμβεί κι εμένα κάτι ανάλογο, αν και σίγουρα θα το είχα πει το πολύ μια εβδομάδα αργότερα.. μετά θα ντρεπόμουν, για να είμαι ειλικρινής..
Αν και σε καμία περίπτωση δεν είσαι υποχρεωμένος, και εγώ στην θέση σου κάτι τέτοιο θα έκανα..Πιστεύω καλύτερη αντιμετώπιση δεν θα μπορούσε να έχει το παιδί που σου τα αγόρασε..


Quick Reply: ηθικά ζητήματα..



All times are GMT -8. The time now is 07:49 PM.