Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Βαλβίδες

Thread Tools
 
Old 04-03-2013, 11:49 AM
  #21  
Registered User

Thread Starter
 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Old 04-04-2013, 04:23 AM
  #22  
Registered User

 
sebian's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 429
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σαράντη διάβασα με πού προσοχή το ποστ που έκανες.

Η γνώμη μου είναι ότι σε καμία των περιπτώσεων δεν προκαλούνται τέτοιες καταστροφές
από σκληρότητα ελατηρίου....αν γινόταν δεν θα τα πουλούσε η supertech


στην περίπτωση σου και ειδικά με τόσα λίγα "καλά" χλμ + τη φθορά σε έκκεντρα
και κοκοράκια το πρόβλημα είναι στο δέσιμο της κεφαλής καθαρά δεν σου φταίει το σκληρό
ελατήριο...αυτό που γινότανε ήταν ότι στο κάτω νεκρό σημείο το ελατήριο
περνούσε την πλήρη βύθιση του πριν ο εκκεντροφόρος φτάσει στη μέγιστη βύθιση (στην κορυφή του αμύγδαλου)...
και όλη η δύναμη που ασκούσε το περνούσε -ξεσπούσε
στα έκκεντρα και στα κοκοράκια....

η βλάβες από σκληρά ελατήρια είναι ,να κόβουν βαλβίδα,να σπάνε,ή να τρώνε έκκεντρα
όλα αυτά βέβαια μετά από τα 80.000χλμ και ανάλογα τη χρήση όχι στα 6.000...

το 106 μου γυρνά 9600 και μια φορά άλλαξα προληπτικά ελατήρια πριν 30000χλμ
και το αμάξι κάνει μόνο πίστα...
στο subaru που γυρνούσε 8500 με precision turbo μια φορά μπήκανε και όταν το έδωσα είχε πάνω απο 40000χλμ
και ακόμα περπατάει...

με το καλό πάλι στο δρόμο!
Old 04-05-2013, 01:26 AM
  #23  

 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ας δωσω και γω καποιες πληροφοριες για τα σουπερτεκ...

φοραω τα διπλα ελλατηρια 85λιμπρες με ριτεινερς τιτανιου μαμα ασφαλειες μαμα βαλβιδες και bc εκκεντρα. καθημερινο στροφαρισμα 9500,στην πιστα 9300 και σε κοντρα το πηγα και 9800.

εχω κανει περιπου 17.000χλμ με ελαχιστα ταξιδια πολυ σκισιμο τελικες και απειρους κοφτες...δεν βλεπω κανενα προβλημα μεχρι τωρα και παρατηρω οτι δεν ξερυθμιζονται οι βαλβιδες τοσο ευκολα σε σχεση με πριν.

τα διπλα ελλατηρια 100λιμπρες σουπερτεκ τα φοραει ο Μπαμπης στο τουρμπο που επισης δεν ειχε φθορα σε καποιο σημειο της κεφαλης...αλλα επισης με μαμα βαλβιδες

αν γραψουν ολοι τις εμπειριες τους ισως βγει καποιο συμπερασμα...
Old 04-05-2013, 02:02 AM
  #24  
Registered User

Thread Starter
 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Λάμπρο και Κώστα ευχαριστώ για τις σκέψεις-απόψεις σας.
Να πήγε κάτι λάθος στο δέσιμο δεν το πιστεύω.
α) ο Μπίλ έχει δέσει πάρα πολλά μοτέρ, η εμπειρία του δεν συζητείται και σε συνδιασμό με τον Σπύρο με κάνουν να μην σκέφτομαι καθόλου αυτή την περίπτωση. Άσε που το μοτερ δέθηκε με μεγάλη προσοχή (μοντάρισμα, τα κιλά σφιξίματος κλπκλπ) και το λέω αυτό γιατί ήμουν μπροστά και έβλεπα την όλη διαδικασία.
β) μιλάμε για aftermarket bolt on πράγματα. Βαλβίδες standard size, ελατήρια & retainers αυτά που βάζουν ακόμα και σε εντελώς μαμά κεφαλές, φλάτζα μαμά. Για παράδειγμα υπάρχουν κάτοχοι που έχουν κρατήσει ελατήρια & retainers ΑΡ2 και για δικούς τους λόγους έχουν αλλάξει βαλβίδες χωρίς κανένα πρόβλημα. Όπως επίσης υπάρχουν κάτοχοι που έχουν αλλάξει μόνο ελατήρια & retainers με μαμα βαλβίδες και πάλι δεν είχαν θέμα. Δηλαδή έχω ένα μαμά κλειστό μοτέρ και αποφασίζω να βάλω έκκεντρα και να αλλάξω ελατήρια και retainers σημαίνει ότι θα έχουν προβλημα τα κοκοράκια? φυσικά και όχι!!!! Στην δική μου περίπτωση πιστεύω ότι το κοκοράκι σε μη vtec αμύγδαλο έσπασε γιατί το πιο πιθανό είναι να ήταν να σπάσει! Καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι φταίνε τα σκληρά ελατήρια μιας και ναι μεν δεν έχουν σημάδια κόπωσης τα υπόλοιπα κοκοράκια αλλά τα αμύγδαλα και στα 2 έκκεντρα είχαν σημάδια κόπωσης πράγμα που μπορεί να έχει να κάνει και με το υλικό τους.
Μια ερώτηση. Υπάρχει περίπτωση να έγινε αυτό με τα ελατήρια στην δική μου περίπτωση επειδή ο συνδιασμός 12,6-12,7 συμπίεσης με 100άρια ελατήρια να ήταν υπερβολικός??? Έχει σημασία η συμπίεση?
Old 04-05-2013, 04:02 AM
  #25  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Τωρα διαβασα το τοπικ απο την αρχη μιας που ειχα δει Βαλβιδες και δεν εμπαινα ΚΑΝ μεσα διοτι ειμαι ασχετος με το θεμα.
Σαραντη μου λυπαμαι πραγματικα που ακομα ταλαιπωρησε με το αμαξι. Ευχομαι πραγματικα να φτιαχτει ή οτι χρειαζεται τελοσπαντων και να ειναι το τελευταιο αυτο.
Σορρυ για το ασχετο ποστ, απλα στεναχωρηθηκα!
Old 04-05-2013, 04:11 AM
  #26  
Registered User

Thread Starter
 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Να είσαι καλά αγορίνα μου! Νομίζω ότι τελειώνουν τα προβλήματα
Old 04-05-2013, 08:09 AM
  #27  

 
nipponS2000's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 714
Received 5 Likes on 5 Posts
Default

Ρε Σαραντη τωρα το ειδα και εγω !!Αντε ρε φιλε να τελειωνει η ταλαιπωρια και να πριονιζει παλι η μοτεραρα!Ευχομαι το συντομοτερο.Να τα πουμε και απο κοντα.
Old 04-17-2013, 09:08 AM
  #28  
Registered User

Thread Starter
 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Απλά να ενημερώσω για να γνωρίζουμε όλοι, αναφορικά με το θέμα κεφαλής-ελατηρίων κλπκλπ που συζητήσαμε σε αυτό το τόπικ: σήμερα που πήγα στον Σπύρο για κάτι δουλειές με ενημέρωσε ότι γνωστό μαύρο τουρμπάτο (με 500+) με μαμά έκκεντρα και 100άρια ελατήρια έσπασε και αυτό ρολλερ. Απλά όσοι παίζεται σε αυτή την κατηγορία καλό θα είναι να έχετε το νου σας.
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
WhiteS2k
Site Info
2
07-30-2004 10:22 AM



Quick Reply: Βαλβίδες



All times are GMT -8. The time now is 09:10 AM.