Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

Τι θα πρέπει να αλλαχτει ;

Thread Tools
 
Old 09-26-2012, 04:06 PM
  #1  
Registered User
Thread Starter
 
Diogo's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 13
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Τι θα πρέπει να αλλαχτει ;

Καλησπέρα παιδιά!θα ήθελα να ρωτήσω επειδή ψάχνω να αγοράσω ένα s2000 με κοντά 130κ χλμ τι θα πρέπει να αλλάξω στο μοτέρ για να μου βγάλει αξιόπιστα τα μαμά άλογα; Και ένα κοστολογιο σας παρακαλώ!!σας αγαπάω!!
Old 09-26-2012, 04:31 PM
  #2  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Φίλε Diogo η ερώτηση όπως είναι διαμορφωμένη είναι λάθος εξαρχής αλλά επειδή ταυτόχρονα είμαι πτώμα και νυστάζω θα καταθέσω, ελπίζω, την γνώμη μου αύριο!

Όλες αυτές εντωμεταξύ είναι απορίες που υπάρχουν 1.000ειπωμένες μέσα στο φόρουμ και με λίγη ώρα και πολύ ψάξιμο θα μπορέσεις να τα έχεις όλα στην διάθεση σου!
Old 09-26-2012, 05:07 PM
  #3  
Registered User
Thread Starter
 
Diogo's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 13
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Οκ τότε επειδή και εγώ. Είμαι κάπως έτσι θα παρακαλούσα τους mods να το σβήσουν αν είναι μην ενοχλω τσάμπα τους συμφορουμιτες.απλα επειδή σας συμπαθησα είπα να ρωτήσω νομίζω φας ότι δεν είχε ξανααναφερθει..thanks Πάντως για την Γρηγόρη ανταπόκριση..καληνύχτα ψηλέ!
Old 09-26-2012, 10:18 PM
  #4  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Φίλε μου καλημέρα. Αναφορικά με την ερώτησή σου οι απαντήσεις που θα πάρεις πιστεύω ότι θα είναι λίγο γενικές αφού κανείς δεν ξέρει την προιστορία του μοτέρ ή του αυτοκινήτου που παίρνει. Δεν μπορεί να ξέρεις δηλαδή αν παλαιότερα το αμάξι είχε κάνει 1-2 overrev και πιθανότατα έχει στραβώσει καμια βαλβίδα.
Καταρχήν πές μας τι χρονολογίας είναι?
Διότι αν είναι προ 2004 το πρώτο πράγμα που πρέπει να τσεκάρεις είναι τα retainers (αν είναι μετά είσαι οκ).
Το μπλοκ του s αν δεν έχει ανοιχτεί ποτέ δεν έχει πρόβλημα (αν δεν έχει τσιμπίσει ποτέ θερμοκρασίες)
Τσέκαρε αν τσιμπάει λάδι και αν ναι πόσο?
Τσέκαρε υγρά ψυγείου μήπως έχει τίποτα διαρροές (αν έχει τσιμπήσει θερμοκρασίες στο παρελθόν πιθανό να χάνει από φλάτζα)
Για να είσαι σίγουρος άλλαξε και μια μπουζί.
Και πριν το πάρεις σίγουρα κάνεις μια συμπιεσομέτρηση για να δείς την πραγματική κατάσταση του μοτέρ διότι ακόμα και με 130Κ χλμ το αμάξι μπορεί να είναι πολύ καλό και να μην χρειάζεται να αλλάξεις κάτι βασικό (πέρα από τα συνηθισμένα)
Old 09-26-2012, 10:32 PM
  #5  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Φίλε Diogo,

Πρώτα από όλα να αναρωτηθείς αν και αυτά τα 130Κ είναι πραγματικά γιατί φαντάζομαι μιλάς για τα πρώτα μοντέλα. Κάνε μια συμπιεσιομέτρηση και δες πάνω κάτω κατάσταση του μοτέρ. Αμα είναι προσεγμένο αντε να έχει χάσει λίγο συμπίεση. Από εκεί και πέρα μπορώ να φανταστώ ότι σε ένα μοτέρ με αυτά τα χιλιόμετρα καλό θα ήταν να αλλάξεις από κεφαλή τα retainers και τσιμουχάκια βαλβίδων και να το αφήσεις ως έχει. Αν έχει χάσει συμπίεση τότε από το μπλοκ δεδομένου ότι δεν έχουν οι κύλινδροι γραμμές τότε ελατήρια πιστονιών και μέταλλα. Βέβαια όποιος ανοίγει μοτέρ βάζει λίγο πιο βαθειά το χέρι στην τσέπη και αλλάζει αρκετα. Πήγαινέ το σε ένα από τα προτεινόμενα συνεργεία του forum και θα το δουν σε τι κατάσταση είναι.

Η συμβουλή μου είναι ότι μην παρασύρεστε από μια δελεαστική τιμή ενός παλιού S2000. Το πιο πιθανό είναι να χώσεις μετά την αγορά τόσο χρήμα όσο θα αγόραζες πολύ πιο καινούριο και προσεγμένο μοντέλο. Υπάρχουν δε αρκετά μέλη του φόρουμ που τα S2000 τους αν και από τα πρώτα μοντέλα είναι τόσο προσεγμένα και αγαπημένα που είναι σαν καινούρια γιατί έχουν με το καιρό αλλαχτεί και αρκετά πράγματα και δεν θέλουν το παραμικρό και η τιμή που τα πουλάνε ή πουλάγανε τουλάχιστον να είχε μια μικρή διαφορά από τα παρτάλια που κυκλοφορούν έξω. ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν!!!! Εχω αρκετά παραδείγματα να σου δείξω από ορισμένους που αγόρασαν πολύ φτηνά και κατέληξαν να το ξαναπληρώσουν το αμάξι σε επισκευές. Και επίσης τα 130Κ δεν επιβαρύνουν μόνο το μοτέρ αλλά και πολλά περιφερειακά στο αμάξι μην το ξεχνάμε
Old 09-27-2012, 12:57 AM
  #6  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

130.000 χλμ??? Πφφφ ΜΠΙΜΠΕΛΟ, καινουργιο φιλαρακι. Εγω πατησα τα 140Κ και ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ειναι μια χαρα (Φτου φτου για τα κακα τα ματια).

Περα απο αυτο κοιτα αυτο που σου λενε τα παιδια και αν δεις κατι υποπτο αστο και πανε σε κατι πιο προσεγμενο ή καινουργιο.

Old 09-27-2012, 01:20 AM
  #7  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Και αφού λοιπόν θα έχεις δώσει κανένα 2.000ευρώ για να τα αλλάξεις αυτά μαζί με τα εργατικά τους (βαλβίδες του γράψατε του παιδιού?), τότε θα μπορείς να έχεις αξιόπιστα τα εργοστασιακά άλογα, όπως τα έχουν και πολλά άλλα κλειστά καλοσυντηρημένα μοτέρ που δεν έχουν ανοιχτεί ποτέ και έχουν τα ίδια χλμ και παραπάνω.

Οπότε, όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάν, ξεκίνα να ελέγχεις το μοτέρ να δεις απο τι και που μπορεί να πάσχει.
Ο έλεγχος και το αποτέλεσμα είναι αυτό που θα σου δείξει τι έχει ανάγκη ο κινητήρας.

Μην ξεχάσεις να δεις δίσκο/πλατό, δίσκους, τακάκια, λάστιχα, τεντωτήρα γιατί τελικά μπορεί να το πληρώσεις πιο ακριβά απο ότι νόμιζες.
Old 09-27-2012, 01:45 AM
  #8  
Registered User

 
tsatsj's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: thessaloniki
Posts: 735
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

"σινεμπλοκ" καθε πότε λέει το εγχειρίδιο?
Old 09-27-2012, 01:48 AM
  #9  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

όταν αρχίζουν και τρίζουν...
Old 09-27-2012, 01:59 AM
  #10  
Registered User

 
tsatsj's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: thessaloniki
Posts: 735
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

τα σινε ή τα κόκκαλα?


Quick Reply: Τι θα πρέπει να αλλαχτει ;



All times are GMT -8. The time now is 03:16 PM.