Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

1.5 way -2 way ...

Thread Tools
 
Old 07-21-2011, 12:40 PM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
tomidis's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: KASTORIA
Posts: 1,091
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default 1.5 way -2 way ...

μπορει καποιος να μου εξηγησει τις διαφορες αναμεσα σε αυτα τα δυο??
τα θετικα -αρνητικα κτλ..
θα φτιαχνω διαφορικο για μενα κ συζηταω με τον μαστορα τι να το κανουμε 1.5 way η 2way..
για την "φαση"την δικια μου ποιο ειναι κατα την γνωμη σας το καλυτερο...
Old 07-21-2011, 10:32 PM
  #2  
ntz
Registered User
 
ntz's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 428
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Για το δικό σου αυστηρά 1 way, κατά την άποψή μου.

Λοιπόν, κατ'αρχήν δεν μας είπες τι μπλοκέ θα είναι...δισκάτο;;; τορσεν;;; αν και για να αναφέρεσαι σε 1.5 ή 2 τότε μιλάμε για δισκάτο. Λοιπόν το 1,1.5 και 2 αναφέρονται στην εμπλοκή στο γκάζι και στο άσε του γκαζιού. Το ποσοστό εμπλοκής είναι άλλο. Έτσι π.χ. έχουμε ένα μπλοκέ με ποσοστό 70%. Όταν είναι 1 way σημαίνει οτι στο πάτα έχει εμπλοκή 70% ενώ στο άσε καθόλου, δηλαδή λειτουργεί σαν απλό διαφορικό. Όταν είναι 1.5 έχει στο πάτα 70% ενώ στο άσε έχει 35% και όταν είναι 2 τότε στο πάτα και στο άσε έχει 70%, πρακτικά είναι συνεχώς κομπλαρισμένο.

Πρακτικά τι σημαίνει αυτό. Στο πάτα είναι λίγο πολύ γνωστά τα ευεργετικά αποτελέσματα του μπλοκέ. Τι γίνεται όμως στο άσε;;; Εκεί θα παρατηρήσεις οτι στο άφημα του γκαζιού σε συνδυασμό με το ελαφρύ σήκωμα-όχι φόρτιση του πίσω μέρους και το γεγονός οτι το μπλοκέ συνεχίζει να λειτουργεί, οδηγεί το αυτοκίνητο να "ψαρεύει" ακόμα και στην ευθεία. Είναι αρκετά χρήσιμο για κλειστές διαδρομές όπου σε βοηθάει στην τοποθέτηση πρίν τη στροφή (ειδικά το 2), αλλά για να δουλέψει σωστά θέλει πολύ καλή άσφαλτο, για αυτό και δεν ενδείκνυται για Ελλάδα, πάντα κατά τη άποψή μου. Το δικό μου "ψάρευε" στην εθνική στο άσε ακόμα και με "πολλά" και είχε καταντήσει αηδία. Έχω δοκιμάσει και 1.5 και 2 (έχω της j's που έχει μπεί για πούλημα τώρα). Τελικά κατέληξα και πήρα ένα δισκάτο 1 way και βρήκα την υγειά μου. Τουλάχιστον για ελληνικούς δρόμους είναι ό,τι καλύτερο.

Έχε υπ'όψη σου και κάτι άλλο. Το ποσοστό εμπλοκής αναφέρεται στη ροπή του αυτοκινήτου. Επομένως στο δικό σου αυτοκίνητο που έχει ...άπλετη ροπή το μπλοκέ θα δουλέψει και καλύτερα καθώς θα "εμπλέκει" περισσότερη ροπή. Σκέψου, όμως, και το αντίστροφο...θα "ψαρεύει" περισσότερο στο άσε. Να έχεις υπόψη σου οτι και από μάρκα σε μάρκα έχουν διαφορές τα μπλοκέ. Π.χ. άλλο είναι πιο άποτομο και άλλο πιο ομαλό στη χρήση του, οπότε μπορείς να βρείς τη χρυσή τομή. Ξέρω παιδί που έχει το cusco το 1.5 και δεν συμπεριφέρεται σαν το δικό μου το παλιό το j's το 1.5.
Old 07-21-2011, 10:37 PM
  #3  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default



In 1.5 way mode, the LSD activates under acceleration and is only partially engaged under deceleration. Understeer is less than on the 2 way LSD. Recommended for drivers having difficulty with 2 way LSD understeer, or for those doing street/road race driving.

The 2 way LSD activates on both acceleration and deceleration, making it desirable for drift use.
Old 07-21-2011, 10:45 PM
  #4  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by tomidis
για την "φαση"την δικια μου ποιο ειναι κατα την γνωμη σας το καλυτερο...
Βασικα, τι ακριβως εννοεις; Φαση αφασιας δηλαδη;

Νομιζω οτι αν το διευκρινησεις και γινεις συγκεκριμενος θα εχεις και ουσιαστικες απαντησεις καθως δεν γνωριζουν ολοι το αμαξι σου οπως επισης και το πως θελεις να οδηγεις το S2000 σoυ. Δηλαδη, επειδη εχεις υπερπληρωση στο κινητηρα σου; Μηπως επειδη το θες για πιστα με γραμμες; Ή μηπως για drift; Ή απλα για ευθειες;
Old 07-22-2011, 04:07 AM
  #5  
Registered User

Thread Starter
 
tomidis's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: KASTORIA
Posts: 1,091
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by energetic
Originally Posted by tomidis' timestamp='1311280816' post='20802572
για την "φαση"την δικια μου ποιο ειναι κατα την γνωμη σας το καλυτερο...
Βασικα, τι ακριβως εννοεις; Φαση αφασιας δηλαδη;

Νομιζω οτι αν το διευκρινησεις και γινεις συγκεκριμενος θα εχεις και ουσιαστικες απαντησεις καθως δεν γνωριζουν ολοι το αμαξι σου οπως επισης και το πως θελεις να οδηγεις το S2000 σoυ. Δηλαδη, επειδη εχεις υπερπληρωση στο κινητηρα σου; Μηπως επειδη το θες για πιστα με γραμμες; Ή μηπως για drift; Ή απλα για ευθειες;
να σου πω δεν εχεις κ αδικο τι ηθελε να πει ο ποιητης??
βασικα να μιλησω για την εμπλοκη η οποια θα ειναι απο 0-100%
το διαφορικο θα ειναι απο μ5 κ εμεις θα παιξουμε με κορωνοπινια κ μπλοκε
εμενα για αρχη με ενδιαφερει να βαζει την δυναμη "κατω" με οσο το δυνατον λιγοτερο σπινιαρισμα,
να παω κ στην πιστα,
να κανω κ τα μπαντιλικια μου ,
να κανω κ τις εκδρομουλες μου ,
ο μαστορας επιμενει 2 δρομων...αλλα απο οτι διαβαζω στις απαντησεις των παιδιων των 2 δρομων θα εχει καποιες απαιτησεις παραπανω σε χειρισμο μιας κ
θα εχει εμπλοκη κ στο "ασε"πραγμα το οποιο δεν ξερω τι συμπεριφορα θα εχει η ουρα...
ειδωμεν....
Old 07-22-2011, 05:10 AM
  #6  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Η απάντηση του Γιάννη νομίζω είναι η πιο τεκμηριωμένη και η πιο επεξηγηματική Θωμά.
Και συν της άλλης οι εμπειρίες του είναι απο δοκιμές και στα 2 στάδια.

Χωρίς να έχω δοκιμάσει ούτε καν ένα βελτιωμένο (σε σχέση με το μαμά) διαφορικό, μπορώ να φανταστώ πως αυτό το φαινόμενο που περιγράφει στο "άσε" με το 2 δρόμων ενώ μπορεί να με βόλευε πολύ εμένα σε μια στριφτερή διαδρομή (μιας που το στυλ μου έχει να κάνει πολύ με την τοποθέητηση πριν την στροφή) σε μια χάλια άσφαλτο (που είναι η πλειοψηφία των μετακινήσεων μου) θα είναι πολύ απαιτητικό και δεν θα μπορώ να μην αφιερώνω μεγάλο κομμάτι της προσοχής μου εκεί και συνέχεια.

Την δύναμη "κάτω" θα στην βάλει είτε το ένα είτε το άλλο, αρκεί να είναι καλό και να αποφασίσεις το % εμπλοκής.
Όλα αυτά που θες να κάνεις θα στα κάνουν και τα 2.
Το θέμα είναι ότι πρέπει να αποφασίσεις αν μέσα σε όλα αυτά θα σου άρεσε να έχεις το φαινόμενο που περιγράφει ο Γιάννης.
Εγώ δεν ξέρω αν θα ήθελα με 500 άλογα να είχα το νου μου και στο άσε
Μπορεί βέβαια να είναι πιο διασκεδαστικό, τι να πώ
Old 07-24-2011, 01:55 PM
  #7  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by ntz
Τελικά κατέληξα και πήρα ένα δισκάτο 1 way και βρήκα την υγειά μου. Τουλάχιστον για ελληνικούς δρόμους είναι ό,τι καλύτερο.
Τελικά την διαφορά του δισκάτου 1 way σε σχέση με το μαμά την καταλάβαμε; Έγινε κάποια δοκιμή όπως λέγαμε; Και αν ναι, τι καταλάβατε στην πράξη; Είναι σημαντική ώστε να αξίζει τα λεφτά που θα δώσει κάποιος για ένα δισκάτο;
Εδώ και καιρό έχω στο μυαλό μου την αγορά ενός δισκάτου(κυρίως 1 way έπειτα και από τις συζηήσεις με τον Γιάννη και άλλα παιδιά) αλλά θα θελα να δω την διαφορά στην πράξη..Δεν είναι εποχές για περιττά έξοδα αν δεν είσαι απόλυτα σίγουρος για κάτι..
Old 07-24-2011, 10:58 PM
  #8  
ntz
Registered User
 
ntz's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 428
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

@tomidis Δηλαδή θα πάρετε το διαφορικό από Μ5 και θα το κάνετε μπλοκέ ή είναι θα το αφήσετε όπως είναι. Απ'όσο γνωρίζω το μπλοκέ της Μ5 είναι μεταβλητό, κάτι που σημαίνει οτι δεν είναι σίγουρα δισκάτο, με τη συμβατική έννοια, οπότε μιλάμε για άλλη τελείως λειτουργία. Αν το αφήσετε όπως είναι δεν μιλάμε πλέον για 1, 1.5 και 2, καθώς αυτά είναι διακρίσεις που αφορούν κυρίως μόνο τα δισκάτα διαφορικά. Να σου πώ και κάτι άλλο...δεν μπορώ να καταλάβω πως ο μάστοράς σου θα επέμβει σε μπλοκέ του M-division Γιατί δεν κοιτάς κανένα συμβατικό μπλοκέ;;;; Για τουρμπάτα ξέρω οτι μπαίνει και απο 300ΖΧ..

@tazio Όχι φίλε μου δνε έχει γίνει δοκιμή ακόμη. Δυστυχώς πρέπει να βρεθώ με τον Nabu στην πίστα μία μέρα να δοκιμάσω εγώ το μαμά και να δεί και αυτό το δισκάτο. Μόνο έτσι θα γίνει δουλειά. Αλλά δυστυχώς είναι καλοκαιράκι και όπως καταλαβαίνεις το μυαλό δεν είναι στην πίστα. Θα γίνει πάντως και αυτό πιθανότατα σε κανένα καρτόδρομο.
Old 07-25-2011, 03:49 AM
  #9  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Για εμένα, το 2way, σύμφωνα με όσα μπορώ να καταλάβω από τη λειτουργία του, βοηθά μόνο σε μία διαδρομή που ξέρει κάποιος απ'έξω και με το που αφήσει το πόδι του από το γκάζι, θα είναι μόνο για φρένο (και αρκετά δυνατό κιόλας) και χωρίς την παραμικρή στιγμή που το αυτοκίνητο θα μείνει στην αδράνεια του.. Δηλαδή, τα "ασε" με σήκωμα ποδιού από το γκάζι, γίνονται πολύ απαιτητικά και ίσως να είναι επικίνδυνο σε κομμάτια με πολλά χλμ που δεν ξέρει κάποιος με κλειστά μάτια..

για παράδειγμα, το "μπρίκι" τις ASM με το σειριακό, που τους έχει τσακίσει στην tsukuba, έχει 2way.. όμως ο οδηγός του είναι πολύ σιγουρος για τη στιγμή που θα σηκώσει το πόδι του από το γκάζι..
Old 11-15-2011, 08:16 AM
  #10  
Registered User

Thread Starter
 
tomidis's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: KASTORIA
Posts: 1,091
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by uma_chikara
Για εμένα, το 2way, σύμφωνα με όσα μπορώ να καταλάβω από τη λειτουργία του, βοηθά μόνο σε μία διαδρομή που ξέρει κάποιος απ'έξω και με το που αφήσει το πόδι του από το γκάζι, θα είναι μόνο για φρένο (και αρκετά δυνατό κιόλας) και χωρίς την παραμικρή στιγμή που το αυτοκίνητο θα μείνει στην αδράνεια του.. Δηλαδή, τα "ασε" με σήκωμα ποδιού από το γκάζι, γίνονται πολύ απαιτητικά και ίσως να είναι επικίνδυνο σε κομμάτια με πολλά χλμ που δεν ξέρει κάποιος με κλειστά μάτια..

για παράδειγμα, το "μπρίκι" τις ASM με το σειριακό, που τους έχει τσακίσει στην tsukuba, έχει 2way.. όμως ο οδηγός του είναι πολύ σιγουρος για τη στιγμή που θα σηκώσει το πόδι του από το γκάζι..
μιας κ το διαφορικο μου ειναι με το ενα ποδιστον αλλο κοσμο κ φοβαμαι οτι στο επομενο πατα θα βαλει κ το αλλο ποδι
απο εβδομαδα θα σας εχω φωτο απο νεο μου διαφορικο με το καινουριο μπλοκε
το μπλοκε θα ειναι γραναζατο 1way k στο αμεσο μελλον εχω την επιλογη 1.5-2way
η εμπλοκη θα ειναι 85%,το κορωνα πινιο 3.9 απο 4.1 που εχoυμε μαμα,
το καβουκι κ τα ιμιαξονια απο m5..


Quick Reply: 1.5 way -2 way ...



All times are GMT -8. The time now is 11:31 AM.