Περιοχή μόνο για μέλη Members only Greek S2000 Forum

6/7/06 κοντρουλα με RX-8

Old 07-11-2006, 07:05 AM
  #21  
Registered User
 
S2000Geo's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 784
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Κι εγω διαφωνω με τον τροπο που αντιμετωπιζετε τα RX-8 , το μονο κακο που εχουν αυτα τα αμαξια ειναι καποιοι οδηγοι τους που νομιζουν οτι ειναι γρηγοροι. Αλλα και με τα S συμβαινει αυτο. Εμενα το RX-8 μ'αρεσει και ημουνα μεταξυ αυτου και του S οταν ηταν να παρω αμαξι. Τα οδηγησα και τα δυο. M'αρεσανε και τα δυο, απλα το S μου εκανε το click παραπανω
Old 07-11-2006, 07:11 AM
  #22  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by VAG,Jul 11 2006, 04:56 PM
Ωραιός τρόπος να συσφίξουμε τις σχέσεις μας με τα άλλα clubs αυτοκινήτου!!!


Ειμαι απαραδεκτος το ξερω...
Old 07-11-2006, 07:35 AM
  #23  
Registered User
 
taz5's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Athens
Posts: 497
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εντάξει το έχουμε ξαναπεί ότι είναι λίγο πιό αργά στις ευθείες.

Σε στροφές έχετε ανοίξει να δείτε τί κάνει; Για μένα είναι αμάξι με ξεχωριστή σχεδίαση, σπόρ καταβολές, υπερβολική κατανάλωση, αλλά και πολύ καλες αντιδράσεις στο στρίψιμο. Οι διαφορές στις στροφές κρίνονται στα λάστιχα και τον οδηγό. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εδω μέσα αν τους χωθεί κανένα RX8 σε στροφιλίκι ή θα κάνουν δεξιά ή θα το βλέπουν να απομακρύνεται...

Είπαμε εντάξει η κριτική στις αμερικάνικες, μικρής σημασίας, ντραγκστεράδικες συγκρίσεις αλλά ας δούμε πιο ολοκληρωμένα το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

Η κόντρα στην ευθεία για μένα είναι απλά ενδεικτική της δύναμης των αυτοκινήτων και τίποτε άλλο. Δηλαδή αν μας περάσει ένα Getz turbo στην ευθεία θα τίθεται θέμα σύγκρισης;

Το δυνατό σημείο του S2000 είναι η ικανότητα του αυτοκινήτου στις στροφές. Μόνο εκεί μπορεί να σταθεί κοντά σε πολύ ακριβότερα και καλύτερα αυτοκίνητα. Δεν είναι πιό ωραίο να παίζεις με κανένα Evo, M3, 911 σε στροφές και ας χάνεις στην ευθεία; Εγώ πάντως προτιμώ να μένω πίσω στην ευθεία και να ορμάω στις στροφές και όχι να περνάω μπροστά στο Καβούρι και στη Βουλιαγμένη να ψάχνω το κινητό μου ή να ανάβω τσιγάρο...
Old 07-11-2006, 10:23 PM
  #24  
Registered User

Thread Starter
 
geolyk's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Paphos-Cyprus
Posts: 683
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

nai nai to kalitero einai na kaneis kontra me pezous pou prospathoun na perasoun ton dromo, kai opios ktipisi tou perisoterous kerdizei


ti eytheia ti strofes gia emena einai mia kontra pou kapios kerdizei kai kapios pernei tsagaki giato spiti

oso anafora tis strofes ekei einai kata 90% thema odigou
Old 07-11-2006, 11:34 PM
  #25  
Registered User

 
lalakis2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ego edo dipla meno...
Posts: 6,602
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

@taz:

Και εγώ στροφάκιας είμαι.
Old 07-11-2006, 11:41 PM
  #26  

 
tkal_s2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Location: Near You
Posts: 2,713
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Paidia se olous k an oxi se olous stous perisoterous aresoun oi strofes apo edw mesa symfwnw. !!!
O monos omws pou mporei k exw dei apo edw mesa einai o TAZ5 na phgainei teza stis strofes. Oloi pame kapws stis strofes alla o Taz5 einai allou s'auto to 8ema, apo allo planiti 8a elega !!!
Old 07-12-2006, 01:26 AM
  #27  
Registered User
 
taz5's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Location: Athens
Posts: 497
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Θοδωρή καλημέρα,

το θέμα είναι ο καθένας να ευχαριστιέται όπως νομίζει το s2000 του. Το θέμα των στροφών είναι κάτι που θέλει ψάξιμο ειδικά με το S. Κάποιοι το ψάχνουν, κάποιοι όχι. Σεβαστό.Εγώ ούτε θέλω να το παίξω γρήγορος ούτε έξυπνος. Είμαι ένας μέτριος οδηγός που μου αρέσει να ξάχνω τον τρόπο στριψίματος και τα όρια του S όπως και πολλοί άλλοι κάτοχοι.
Αν πετύχω σε στροφές κάποιον καλύτερο και πιό έμπειρο από μένα σίγουρα θα με περάσει, όμως θα έχω προσπαθήσει μέχρι εκεί που μπορώ και θα το ευχαριστηθώ. Έχει τύχει πολλές φορές να κοντραριστώ με αυτοκτονιάκηδες τύπους που βγαίνουν αντίθετα κλπ αλλά δεν θα μπώ στη φάση θα τον περάσω ότι και να γίνει.

Το σημαντικότερο όλων είναι η ασφάλειά μας και των γύρω μας. Εξίσου σημαντική είναι και η ψυχολογία σε κάθε δεδομένη στιγμή. Ποτέ δεν μπορείς να πάς το ίδιο γρήγορα στις ίδιες στροφές όταν μιλάμε για δημόσιο δρόμο.
Παραδέχομαι και βγάζω το καπέλο σε όσους μου έχουν πεί ότι δεν θέλω να στρίβω οριακά γιατί φοβάμαι ή δεν ξέρω πώς. Τσαντίζομαι με αυτούς που το παίζουν γρήγοροι και κερνάνε τσαγάκι άλλα αυτοκίνητα, δεν παραδέχονται ότι είναι κουλοί και αν τους στριμώξεις σε στροφές θα κάνουν την πάπια. Δεν μιλάω μόνο για κατόχους S2000 αλλά για όλους τους γρήγορους...

Φαντάσου πόσο ξεφτίλα νιώθει ο οδηγός που έχει κάνει το αμάξι του υπεργρήγορο και σε περνάει στην ευθεία και στις στροφές τον περνάς από την εξωτερική.

Από τα πιό ωραία συναισθήματα είναι να υπάρχει υγιείς ανταγωνισμός και άμιλλα χωρίς πισώπλατες μαχαιριές σε κατόχους σπόρ αυτοκινήτον που ουσιαστικά τους ενώνει το ίδιο πάθος. Όταν είχαμε πάει Σέρρες και γνωρίσαμε τον Στέργιο κάτοχο RX8 όχι μόνο τα πήγαμε πολύ καλά σαν παρέα , αλλά αν γνωριζόμασταν καλύτερα θα μετράγαμε τους χρόνους μας και θα αλλάζαμε και αυτοκίνητα για να εκφράσει ο καθένας τη γνώμη του και να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας με πειστήρια και τεκμήρια. Οι χρόνοι μιλάνε από μόνοι τους. Οι πλάκες δεν λείπουν εννοείται αλλά ξέρουμε ότι στο βάθος δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι παρά μόνο να ευχαριστηθούμε οδήγηση με σεβασμό ο ένας προς τον άλλο και το αμάξι του.

Μακάρι να βρεθεί μια παρέα που να έχει S2000, RX8, 350Z, M3, Evo, Sti, 911,Ζ4,elise, speedster και ότι άλλο αρέσει στον καθένα και να γίνει ένα 'τέστ΄στις Σέρρες μεταξύ φίλων χωρίς μίση και πάθη. Δείτε τα περιοδικά. Όλοι προτιμούν κάποιο αυτοκίνητο,όμως λένε τη γνώμη τους αντικειμενικά και για τα υπόλοιπα.

Μάριε δεν κανονίζεις τον Οκτώβριο να ανέβουμε πίστα και να το γλεντήσουμε; Εκεί θα φανει, αν έρθουν βέβαια, κατά πόσο δουλεύουν ολοκληρωμένα όλες οι βελτιώσεις που έχουν κάνει όλοι στο S2000. Βλέπε D S2000,Σταύρο με το full Mugen, εσύ με το J's Racing και όλοι οι υπόλοιποι που δεν ξέρω.Μπορούμε να καλέσουμε και κάποιο περιοδικό να καλύψει την εκδήλωση. Η βελτίωση μετρά σαν ολοκληρωμένη μόνο όταν γυρνάει καλύτερα στην πίστα το αμάξι. Αυτή είναι η ηθική ικανοποίηση ότι φτιάξατε ένα καλύτερο S2000. Όχι μόνο στις ευθείες γιατί όπως έχω ξαναπεί, ΤΟ S2000 ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΡΙΒΕΙ!!!

Αν λοιπόν οργανωθεί από τώρα μπορούμε αν θέλετε να καλέσουμε και παιδιά από άλλα club, όπως τον Μάιο.
Old 07-12-2006, 01:47 AM
  #28  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

@taz5
Συμφωνω μαζι σου και μπορω να πω λογω του γεγονος οτι ειμαι στροφακιας κι εγω, οτι η καλυτερη βελτιωση που εχω κανει στο S2000 μεχρι τωρα ειναι η αναρτηση και το engine damper+front strut bar.

Τα υπολοιπα δε λεω καλα ειναι ως βελτιωσεις και γιαυτο ειμαι 25 αλογα πανω απο μαμα, αλλα η καλυτερη βελτιωση εχει γινει με αυτα που προανεφερα... Απλα το βελτιωσα για τη καυ.α μου ως J's Racing! Θυμασαι που πηγαιναμε παρεα προς το Σουνιο/Λαυριο εκεινο το βραδυ?

Επισης συμφωνω με την ιδεα για Σερρες!
Old 07-12-2006, 05:09 AM
  #29  
Registered User
 
michail's Avatar
 
Join Date: Feb 2003
Location: THESSALONIKI!
Posts: 1,109
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

@Taz5
File simfono apolita me tis apopsis sou k anipomono k ego gia ena meeting-track day stis Serres!
Old 07-12-2006, 05:42 AM
  #30  
Registered User

 
divs2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Location: Europe/Greece/Athens
Posts: 751
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Polaaaaaaa xlm. ke pola e3oda re pedia (venzines lastixa), ala a3izi den leo...

Quick Reply: 6/7/06 κοντρουλα με RX-8



All times are GMT -8. The time now is 09:34 PM.