Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

Αποστάτες - Προσθήκες

Thread Tools
 
Old 12-09-2010, 10:29 PM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Αποστάτες - Προσθήκες

Επειδή το ψάξιμο για αποστάτες-προσθήκες δεν μου έβγαλέ τίποτα ανοίγω ένα τόπικ για να ακούσω απόψεις πρίν αρχίσω τα πειράματα. Αυτή την στιγμή το αυτοκίνητο φοράει μπρος πίσω προσθήκες ίδιου πάχους (5χιλ.). Να εξηγήσω ότι δεν άλλαξα διάσταση σε τροχούς απλά χρειάζόταν να μπεί προσθήκη για τις δαγκάνες τις spoon. Να πώ σε αυτό το σημείο ότι επειδή αρκετοί νομίζουν ότι οι συγκεκριμένες δαγκάνες είναι plug n' play δυστυχώς δεν είναι και το κατάλαβα κατα την διάρκεια της τοποθέτησης (άλλο ένα κόστος για προσθήκες λοιπόν να το υπολογίζετε. Εμένα μου πήγαν 200€ σε φίλο μηχανουργό).

Το ερώτημα που θέλω να κάνω είναι το εξής: εγώ με το σκεπτικό να μην χαλάσω την γεωμετρία-πάτημα του αυτοκινήτου σκέφτηκα να κάνω ίδιες προσθήκες μπρός πίσω. Τι θα άλλαζε αν έβγαζα τις πίσω? Θα το χάλαγα?
Old 12-10-2010, 03:39 AM
  #2  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by SBIT,Dec 9 2010, 11:29 PM
Επειδή το ψάξιμο για αποστάτες-προσθήκες δεν μου έβγαλέ τίποτα ανοίγω ένα τόπικ για να ακούσω απόψεις πρίν αρχίσω τα πειράματα. Αυτή την στιγμή το αυτοκίνητο φοράει μπρος πίσω προσθήκες ίδιου πάχους (5χιλ.). Να εξηγήσω ότι δεν άλλαξα διάσταση σε τροχούς απλά χρειάζόταν να μπεί προσθήκη για τις δαγκάνες τις spoon. Να πώ σε αυτό το σημείο ότι επειδή αρκετοί νομίζουν ότι οι συγκεκριμένες δαγκάνες είναι plug n' play δυστυχώς δεν είναι και το κατάλαβα κατα την διάρκεια της τοποθέτησης (άλλο ένα κόστος για προσθήκες λοιπόν να το υπολογίζετε. Εμένα μου πήγαν 200€ σε φίλο μηχανουργό).

Το ερώτημα που θέλω να κάνω είναι το εξής: εγώ με το σκεπτικό να μην χαλάσω την γεωμετρία-πάτημα του αυτοκινήτου σκέφτηκα να κάνω ίδιες προσθήκες μπρός πίσω. Τι θα άλλαζε αν έβγαζα τις πίσω? Θα το χάλαγα?
Σαράντη μου για 5mm διαφορά, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πραγματικά δε θα καταλάβεις τίποτα..
Είναι όπως τα offset, που ορισμένες φορές οι μπροστινές ζάντες βγαίνουν πιο έξω από τις πίσω..

Εσύ σωστά το σκέφτηκες, κυρίως για να διατηρήσεις τις ιδιότητες της ανάρτησης ανάλογες και στους 2 άξονες, αφού πλέον το μοχλικό του ψαλιδιού με τον αποστάτη μεγαλώνει..

Απλά ο αποστάτης, έχει το κακό ότι φθείρει τα ρουλεμάν..για 5mm όμως, δε νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα ούτε εκεί..

Απλά βάλε στο πρόγραμμά σου, κάποια στιγμή κάποια ζάντα τύπου RPF1,RGII (βλ. FUN), κ.ο.κ, ώστε να βγάλεις εντελώς τους αποστάτες..κάποια ζάντα, που είτε λόγω σχεδιασμού ακτίνων, είτε λόγω offset, δε σου δημιουργεί πρόβλημα με τα φρένα..
Και γενικά, καλό θα σου κάνει λίγο πιο επιθετικό offset, τη στιγμή που δε σου δημιουργεί πρόβλημα με τα φτερά..


Το ιδανικό για να διατηρήσεις τα χαρακτηριστικά του OEM, με τον αποστάτη που έχεις βάλει, θα ήταν να είχες μία ανάρτηση με 100 σκάλες σκάλες σκληρότητας..

Θα έπρεπε να μετρήσεις το ψαλίδι από τον άξονα άρθρωσης του, μέχρι το σημείο έδρασης του τροχού και να δεις σε τί ποσοστό % αλλάζει η ροπή και να σκληρύνεις αντίστοιχα την ανάρτηση (ιδανικά, το ελατήριο-αλλά μιλάμε για εξαιρετικά μικρή διαφορά και θα το καταλάβετε παρακάτω από τους αριθμούς..)


ροπή = απόσταση x δύναμη

ροπή μπροστινού άξονα πριν τους αποστάτες = μήκος από άρθρωση ψαλιδιού μέχρι το σημείο έδρασης του τροχού πριν * δύναμη από το βάρος του αυτοκινήτου ανά τροχό


για παράδειγμα με τυχαία νούμερα:

έστω:
*μήκος ψαλιδιού 0,40 m (υπολογίζουμε σε S.I. με μέτρα και κιλά, για να είναι σωστός ο τύπος)
*μήκος αποστάτη 0,005 m
*δύναμη από βάρος αυτοκινήτου ανά τροχό 1300/4= 325 κιλά ανά τροχό -> Βάρος=μάζα*g και δύναμη παραγόμενη από το βάρος είναι κι εκείνη F=μάζα*g
Άρα F=Bάρος=325



Ροπή(τ) μπροστινό άκρο πριν: 0,40*325=130
Ροπή(τ) μπροστινό άκρο μετά: (0,40+0,005)*325=131,6
Στα 130 αυξήθηκε 1,6
στα 100 -> x

x= 100*1.6/130
x= 1,23


επομένως η ροπή που ασκείται στο άκρο του ψαλιδιού 40cm αυξήθηκε 1,23% με την προσθήκη αποστάτη 5mm..

άρα, θα πρέπει η μπροστινή ανάρτηση να σκληρύνει κατά 1,23 %
δηλαδή, θα μιλούσαμε για 1 κλικ σε υποτιθέμενη ανάρτηση με 80 σκάλες σκληρότητας και για το ζήτημα του μοχλικού τουλάχιστον, φαίνεται πως δεν υπάρχει πρόβλημα και ούτε τα ρουλεμάν θα ζοριστούν για 1% παραπάνω πίεση..

Σχετικά με την αναλογία μετατροχίων, και το μεγαλύτερο κατά 1 cm μετατρόχιο μπροστά, πάλι δεν έχεις πρόβλημα σε περίπτωση που δε χρησιμοποιήσεις τους πίσω, απλά θα έχεις πιο σταθερό μπροστινό μέρος..
Σκέψου πως 5mm πιο έξω, βγαίνει το πέλμα του κάθε τροχού για κάθε 1 μοίρα camber..

Όταν είχα πάει στην tsukuba, είχα δει ένα civic EG με μπροστινούς τροχούς, μπορεί και 8-10 πόντους, πιο έξω από τους πίσω, από την κάθε μεριά..


Επομένως, άποψή μου είναι πως αν δεν τους είχες φτιάξει, θα σου έλεγα να τους αφήσεις και να ξοδέψεις αλλού τα χρήματά σου..
Από τη στιγμή, που το έκανες όμως, δε χάνεις κάτι να τους έχεις πάνω, αφού μιλάμε για τέτοιο πάχος αποστάτη..
Old 12-10-2010, 03:46 AM
  #3  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ψηλε βαριεσαι πολυ ε?
Old 12-10-2010, 03:54 AM
  #4  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by eddiex,Dec 10 2010, 04:46 AM
Ψηλε βαριεσαι πολυ ε?
διαβάζω που διαβάζω...είναι σα να είχε παραπάνω ερωτήματα η άσκηση...
Old 12-10-2010, 04:01 AM
  #5  
Registered User

Thread Starter
 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ωραίος ψηλέ. Ευχαριστώ για τις χρήσιμες οι πληροφορίες σου
Old 12-10-2010, 08:04 AM
  #6  
 
alexis_s2's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,220
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

αν πειγενες σενα συνεργειο να κανεις αυτην την ερωτηση,πιστευω οτι τετια απαντηση δε θα επερνες,παρολο που τα δειαβασα κινεζικα μου φανεικαν,ιδεα δεν εχω,ωραιος ο φιλος
Old 12-10-2010, 10:02 AM
  #7  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Πολύ ωραία όλα αυτά … μακάρι να ήταν και σωστά

Originally Posted by SBIT,Dec 10 2010, 09:29 AM
Επειδή το ψάξιμο για αποστάτες-προσθήκες δεν μου έβγαλέ τίποτα ανοίγω ένα τόπικ για να ακούσω απόψεις πρίν αρχίσω τα πειράματα. Αυτή την στιγμή το αυτοκίνητο φοράει μπρος πίσω προσθήκες ίδιου πάχους (5χιλ.). Να εξηγήσω ότι δεν άλλαξα διάσταση σε τροχούς απλά χρειάζόταν να μπεί προσθήκη για τις δαγκάνες τις spoon. Να πώ σε αυτό το σημείο ότι επειδή αρκετοί νομίζουν ότι οι συγκεκριμένες δαγκάνες είναι plug n' play δυστυχώς δεν είναι και το κατάλαβα κατα την διάρκεια της τοποθέτησης (άλλο ένα κόστος για προσθήκες λοιπόν να το υπολογίζετε. Εμένα μου πήγαν 200€ σε φίλο μηχανουργό).

Το ερώτημα που θέλω να κάνω είναι το εξής: εγώ με το σκεπτικό να μην χαλάσω την γεωμετρία-πάτημα του αυτοκινήτου σκέφτηκα να κάνω ίδιες προσθήκες μπρός πίσω. Τι θα άλλαζε αν έβγαζα τις πίσω? Θα το χάλαγα?
Λοιπόν...

https://www.s2ki.com/forums/index.php?showtopic=338881

https://www.s2ki.com/forums/index.php?showt...&#entry16799954

https://www.s2ki.com/forums/index.php?showt...&#entry17039975

https://www.s2ki.com/forums/index.php?showt...=0&#entry862984

https://www.s2ki.com/forums/index.php?showt...=0&#entry951774

https://www.s2ki.com/forums/index.php?showt...0&#entry2093918

https://www.s2ki.com/forums/index.php?showt...0&#entry1181061

https://www.s2ki.com/forums/index.php?showt...0&#entry2204957

...καλέ μου φίλε Σαράντη είσαι σίγουρος ότι ο αποστάτης σου είναι 5mm?
Η ίδια η Spoon δίνει προτεινόμενο offset +35 (για χρήση της δαγκάνας της με τις μαμά 16αρες) δηλαδή +55 που είναι το μαμά μείον +35 μας κάνουν 20mm.
Εσύ τα έβαλες σε 17αρες με 5mm αποστάτη μόνο?
Μήπως είναι 50mm δηλαδή 5 CM?

Όσο αφορά την ερώτηση σου, ναι καλά έκανες και έβαλες μπρος – πίσω για να μην ‘’χαλάσεις’’ τις αναλογίες (από μαμά) από τη στιγμή που είναι σημαντικό το ποσοστό αύξησης των μετατροχίων σου (μπρος – πίσω)
Σίγουρα εάν έβγαζες τους πίσω αποστάτες θα κλείδωνες περισσότερο τα μούτρα του αυτοκινήτου σου λογω αυξημένου μετατροχίου μπροστά χωρίς αυτό αναγκαστικά να σημαίνει υπερστροφικές τάσεις αν και με αυτό το σενάριο φλερτάρεις, στην περίπτωση της αφαίρεσης των πίσω αποστατών.

Πολύ μεγάλο ρόλο παίζει η coilover αφού μπορεί να ‘’κρύψει’’ την οποιαδήποτε τέτοια κίνηση καθώς επίσης και η ευθυγράμμιση, παράγοντες που ευχαρίστως να αναλύσω περισσότερο από κοντά αναφορικά με την περίπτωση σου καθώς για να αναλύσω περισσότερο τώρα θα έρθει η ώρα να ξεκινήσουμε για Σέρρες και εγώ ακόμα θα γράφω.

Για ότι χρειαστείς
Old 12-12-2010, 09:04 AM
  #8  
Registered User

Thread Starter
 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Γιάννη καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σου. Εχθές τελικά επειδή βάλαμε με τον Στράτο τα πίσω φρένα μετρήσαμε και τον αποστάτη και είναι 13mm. Και εκείνο που σκέφτηκα είναι ότι μιας και τα είχα έξω και μιας και μπροστά έχω το πρόβλημα με το καμπερ και το καστερ (ψαλιδι) δεν έχω να χάσω κάτι να το δοκιμάσω χωρίς αποστάτες πίσω. Και έτσι τις έβγαλα τις πίσω και θα δούμε. Θα αναφέρω εντυπώσεις σε λίγο καιρό.
Old 05-15-2014, 01:00 PM
  #9  
Registered User

 
Project XXX's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 429
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Γνωριζει κανεις μεχρι ποσα χιλιοστα αποστατες μπορω να τοποθετησω για να μην βρισκουν οι ροδες στα φτερα?φοραω τις εργοστασιακες 17αρες του '04 και το αμαξι ειναι αρκετα χαμηλωμενο με ΚW variant3.μπροστα φοραω 225/45 και πισω 245/40.οποιος γνωριζει ας βοηθησει.thanks.
Old 05-15-2014, 10:15 PM
  #10  
Registered User

Thread Starter
 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σπυράκο εγώ φόραγα μπρος πίσω αποστάτη 13mm. Μπροστά κανένα θέμα. Πίσω καμπερομένος έγλειφε το εσωτερικό χειλάκι. Με fender rolling είσαι οκ. Αλλά για να μην έχεις θέμα νομίζω ότι το πολύ με 10mm θα είσαι άνετος μπρός πίσω.


Quick Reply: Αποστάτες - Προσθήκες



All times are GMT -8. The time now is 02:49 PM.