Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

Γενικές Παρατηρήσεις για τα φρένα μας

Old 09-27-2012, 01:34 PM
  #61  

 
papdoc's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 141
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by S2johnyK
Originally Posted by Tazio' timestamp='1348606184' post='22037629
Δημήτρη μπρος-πίσω δεν είχες τα YS;;
Και εγώ την ίδια εντύπωση είχα …
Ναι, μπρος-πίσω YS. Σας μπέρδεψα μάλλον που συμφώνησα με τον Uma και είπα ότι λέω να βάλω τα ίδια μπρος-πίσω. Το είπα γιατί στην επόμενη αλλαγή σκέφτομαι τον συνδυασμό CT XP10/XP8 ή Hawk DTC60/HT10.
Old 09-27-2012, 01:47 PM
  #62  
Registered User

 
Tazio's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 940
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Old 09-27-2012, 05:19 PM
  #63  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Tazio
Originally Posted by Nabu' timestamp='1348705734' post='22040681
Παρεξηγήθηκε το τι εννούσα Βαγγελάκη!! Εννοούσα ότι δόξα το Θεό είστε λάτρεις του βουνού και πάτε και τα πίνετε εκεί συχνά τα αμάξια σας. Εξού και το vtec emoticon στο τέλος της πρότασης.
Δεν το εννοούσα με την κακή έννοια
Ο τελευταίος που θα πει κάτι με κακία εδώ μέσα είσαι εσύ ρε Nabu, εννοείται πως δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης από μέρους μου, απλά ήθελα να διευκρινήσω μήπως εσύ μας έχεις παρεξηγήσει και νομίζεις πως είμαστε τόσο επικίνδυνοι για εαυτούς και αλλήλους..
Έτσι μπράβο, χαίρομαι να διαβάζω ότι συννενοούμαστε και ότι με ξέρεις καλά γιατι δεν μπορώ να με παρεξηγούν. Ειδικά άτομα που συμπαθώ ιδιαιτέρως!!

Originally Posted by Tazio
Originally Posted by eddiex' timestamp='1348736349' post='22041248
Βλαχος Πρωτευουσιανος Βαγγελη μου, τι περιμενεις!

Μην μου τον πειράζεις Θεοδόση γιατί ανεβαίνει και σε λίγο καιρό για τα trackdays με άγριες διαθέσεις..Όχι ότι μπορεί να κάνει και πολλά με το κοντό...κορωνοπήνιο του...
Τελείως άσχετο, αλλά νέα είχαμε από το 4,77 στα Μέγαρα σε σχέση με πριν Κωνσταντίνε;
Σχετικά με αυτό Βαγγελάρα δεν έχω καταφέρει να επισκεφθώ ακόμα τα Μέγαραμε το 4.77 αλλά φοβάμαι πως όταν θα το κάνω πλέον, έχουν αλλάξει τόσα πολλά πράγματα επάνω στο αμάξι που δεν ξέρω αν θα μπορέσουμε να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα. Δεν θα είναι μόνο το 4.77 που θα βοηθήσει την κατάσταση...
Old 09-27-2012, 11:02 PM
  #64  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Old 09-28-2012, 01:27 AM
  #65  

 
eddiex's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Piraeus. . .
Posts: 11,536
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

To ενα - ενα δεν στο ελεγε ποτε η μαμα σου ρε Κωνσταντινε??? ΑΜΑΝ κ εσυ, ολες μαζι τις ετρωγες τις σοκολατες?
Old 09-28-2012, 11:02 AM
  #66  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Tazio
Originally Posted by Nabu' timestamp='1348705734' post='22040681
Παρεξηγήθηκε το τι εννούσα Βαγγελάκη!! Εννοούσα ότι δόξα το Θεό είστε λάτρεις του βουνού και πάτε και τα πίνετε εκεί συχνά τα αμάξια σας. Εξού και το vtec emoticon στο τέλος της πρότασης.
Δεν το εννοούσα με την κακή έννοια
Ο τελευταίος που θα πει κάτι με κακία εδώ μέσα είσαι εσύ ρε Nabu, εννοείται πως δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης από μέρους μου, απλά ήθελα να διευκρινήσω μήπως εσύ μας έχεις παρεξηγήσει και νομίζεις πως είμαστε τόσο επικίνδυνοι για εαυτούς και αλλήλους..

Originally Posted by eddiex
Βλαχος Πρωτευουσιανος Βαγγελη μου, τι περιμενεις!

Μην μου τον πειράζεις Θεοδόση γιατί ανεβαίνει και σε λίγο καιρό για τα trackdays με άγριες διαθέσεις..Όχι ότι μπορεί να κάνει και πολλά με το κοντό...κορωνοπήνιο του...
Τελείως άσχετο, αλλά νέα είχαμε από το 4,77 στα Μέγαρα σε σχέση με πριν Κωνσταντίνε;


Originally Posted by S2johnyK
Αγορίνα δεν είμαι καθόλου σίγουρος και μάλιστα για τίποτα, πια.

Η υλοποίηση της πρότασης του kosdali θα μου στοιχίσει λιγότερο και από ένα φουλάρισα (με 100αρα).

Αν κάναμε αυτή την κουβέντα πριν κάποια χρόνια θα έπαιρνε πολύ διαφορετική τροπή, αλλά στην προκείμενη περίπτωση τα πράγματα είναι πάρα πολύ διαφορετικά.

Επίσης αν δεις διάφορους heavy brakers/racers (δηλαδή καμία σχέση με εμένα) στο εξωτερικό, παρατηρείς ότι έχουν αποδεχτεί αυτήν την “αδυναμία” του S2000 και απλά έχουν προσθέσει στην λίστα των αναλώσιμων (πριν και μετά από κάθε track day) τα φρένα, είτε αυτά είναι τακάκια είτε δίσκοι είτε και τα δυο. Βέβαια θα μου πεις ότι με το ποσό που φουλάρουμε εμείς αυτοί αλλάζουν και τακάκια και δίσκους αλλά αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία.

Αν βέβαια έχεις εσύ κάτι να μου προτείνεις που να μπορεί να ανταπεξέλθει στα Μέγαρα (γιατί οι Σέρρες μου πέφτουν λίγο μακριά) έστω αυτή τη μια με δυο φορές που πάω το χρόνο τότε μετά χαράς μου να σε ακούσω. Μακάρι να είχαμε και εμείς κοντά μας έστω κάτι σαν τις Σέρρες, αλλά δυστυχώς πρέπει να “βολευόμαστε” με ότι έχουμε είτε αυτό λέγεται βουνό είτε Μέγαρα.

Πάντως Βαγγελη πιστεύω πραγματικά ότι το ducting των πίσω φρένων (αν και δεν είχα ποτέ θέμα με τα πίσω φρένα) κάνει πολύ καλή δουλειά και αυτό όχι μονό γιατί ρίχνει τις θερμοκρασίες των πίσω φρένων (και ας μην είναι αεριζόμενοι οι πίσω δίσκοι) αλλά γιατί ρίχνει γενικότερα την θερμοκρασία των κινούμενων μηχανικών μερών (όπως πχ. ρουλεμάν, ημιαξόνια κτλ) εκεί πίσω που ούτως η άλλως έχουν περίσσια θερμικά φορτία. Σκέψου ότι όλα αυτά μαζί ανεβάζουν την θερμοκρασία του υγρού φρένων, άρα η όποια ψύξη μπορεί να προκύψει καλοδεχούμενη είναι. Με ένα τέτοιο σεταπ ψύξης ελπίζω/πιστεύω πως η λύση που μου είπε ο kosdali θα δουλέψει αξιοπρεπώς.

Για λεπτομέρειες ρίξε μια ματιά εδώ https://www.s2ki.com/...st__p__22003371



Υ.Γ.

Και εγώ τα παράπονα με τα 240ps τα έχω όχι με τα διπλάσια
Για αρχή μιας που ρωτάς για τα πίσω φρένα, θα σου λεγα να ρίξεις μια ματιά εδώ:

https://www.s2ki.com/...rake-kit-s2000/

Τα έχουμε βάλει στον Colin και μέχρι τώρα οι εντυπώσεις είναι άψογες, χωρίς να δείξουν το παραμικρό σημάδι κόπωσης σε ότι δοκιμασία κι αν έχουν περάσει..Σε σένα φυσικά μιλάμε για πολλαπλάσια ιπποδύναμη οπότε δεν ξέρω αν σου αρκούν οι εργοστασιακές δαγκάνες αλλά σίγουρα είναι μια καλή αρχή..
Εναλλακτικά για κάτι πιο οικονομικό και με 5mm πιο μεγάλους δίσκους υπάρχει και το κιτ του Στράτου που έβαλα εγώ:
https://www.s2ki.com/...-big-brake-kit/

Επίσης άψογο και ακούραστο για την δική μου χρήση (αν και πρέπει να το δοκιμάσω και με κάποιο σοβαρό τακάκι και όχι με τα άθλια ferodo που φοράω πίσω), αλλά εδώ δεν μιλάμε για διαιρούμενους με αλουμινένιο bell με ότι συνεπάγεται σε βάρος και αποβολή θερμοκρασιών.

Αν δεν σε καλύψει κάτι από αυτά μοιραία πιστεύω ότι πας σε άλλες δαγκάνες από τις εργοστασιακές, αλλά εκεί ξεφεύγεις σε κόστος, ίσως χρειαστείς και αποστάτες κλπ...


Οk με κάλυψες σχετικά με το σκεπτικό σου για το kosdalosetup και το δέχομαι με τα κριτήρια που περιγράφεις..
Τα Μέγαρα ξέρω αρκετά καλά πόσο φρενοβόρα πίστα είναι, όταν σπούδαζα είχα μπει 6 φορές για προπονήσεις και άλλη μια για ένα GTCC, αλλά δεν είχα το S2000 τότε, οπότε δεν έχω δεδομένα ώστε να σε βοηθήσω με κάτι που να δουλεύει σίγουρα όπως μου ζητάς..Και δυστυχώς σε αυτά τα θέματα οι λύσεις βρίσκονται μέσα από δοκιμές και fix & try..

Τα ducts τα έχω υπόψην μου και την πρώτη φορά που θα δω σημάδια κόπωσης από τα φρένα μου, θα τα σκεφτώ..Μέχρι τότε δεν τα βάζω εκτός τοις άλλοις και επειδή φοβάμαι μήπως αργούν να ζεσταθούν τα φρένα μου τις κρύες χειμωνιάτικες νύχτες σε σύντομες στροφοδιαδρομούλες που επισκεπτόμαστε με τα παιδιά..


Υ.Γ. Όπως και αν είσαι στο θέμα των φρένων, αν μπορείς κάνε μια οικονομική υπέρβαση και προσπάθησε να έρθεις μέχρι τον Δεκέμβρη σε κάποιο trackday στις φρεσκαρισμένες Σέρρες να τα πούμε και από κοντά..Για τα φρένα σου στις Σέρρες ακόμα και με 400ps θέλω να πιστεύω πως δεν θα υπάρχει λόγος ανησυχίας..
Υ.Γ.2 Το Υ.Γ. σου δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι το κατάλαβα..
Σε ευχαριστώ για την απάντηση και τον χρόνο σου.
Τσάκα και ενα ΡΜ να χεις ...
Old 08-08-2013, 05:59 AM
  #67  
Registered User
 
SteliosSant's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 34
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

καλησπερα λοιπον!!!
παω για αλλαγη δισκους τακακια(μπροστα) και η χοντα ζηταει αγορα 200 ευρω συνολο 140 δισκοι 60 τακακια


σε αυτα τα λευτα η και λιγοτερα εχετε νσα μου προτινεται κατι αλλο καλυτερο απο τα μαμα??

το αμαξι δεν το βαζω πιστα(προς το παρον) αλλα το ψιλο παιδευω σε βουνο....αρα δδεν θελω κατι extreme...
Old 11-03-2015, 06:43 AM
  #68  

 
tony_l's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 211
Received 1 Like on 1 Post
Default

XP-10 και θόρυβος:

https://www.youtube.com/watch?v=ISXAXKKrFN8

Έτσι κάνουν σε καθημερινή μετακίνηση, μετά από σωστό στρώσιμο; Τόσο πολύ σκούζουν;
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
S2000_FUN
Συναντήσεις και εκδηλώσεις
31
04-10-2014 12:11 AM
ludeboye
Southern Ontario S2000 Owners
3
06-22-2004 05:34 AM
dxlst
Texas - Houston S2000 Owners
93
05-16-2004 01:12 PM


Quick Reply: Γενικές Παρατηρήσεις για τα φρένα μας



All times are GMT -8. The time now is 05:22 PM.