Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

πισω μπαρα θολων

Thread Tools
 
Old 05-19-2010, 04:52 AM
  #11  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by Stradale,May 19 2010, 04:13 AM
Όταν ντριφτάρω με τριτη και 135χλμ και κάνω μεταφορά βάρους και αλλαγή σε 4τη πιστεύω θα βοηθούσε πίσω μπάρω θόλων να είναι πιο σταθερό
Όταν τα κάνεις όλα αυτά ίσως να βοηθούσε περισσότερο αν ήταν ΟΛΟ το πλαίσιο αντιστρεπτικό. Έτσι θα έμενε απαράλακτο όταν θα γινότανε ένα με το τσιμέντο γύρω του
Old 05-19-2010, 07:57 AM
  #12  
Registered User
 
gre165-makis's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,117
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Antonis τρωγεσαι να ριξεις λεφτα βαλε ενα semi-roll cage.Εγω αυτο θα εκανα αν επαιζε μπακιρι.
Old 05-19-2010, 02:54 PM
  #13  
Registered User
Thread Starter
 
antonis S chania's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

οποτε για τη μπροστα θα δω διαφορα αρα και καλυτερο drift για τις απο κατω τι εχετε να πειτε?
Old 05-19-2010, 09:58 PM
  #14  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Αν δεν κάνω λάθος ο Μάριος (energetic) έχει βάλει κάποια links παραπάνω τα οποία και μπορείς να διαβάσεις για να καλυφθείς. Εχουν γίνει και άλλες αναφορές όπως και για σινεμπλοκ. Όλα αυτά να θυμάσαι πάντα ότι έχουν και τα καλά τους αλλά έχουν και τα κακά τους. Με λίγα λόγια ναι θα συμφωνήσω ότι οι μπάρες μπροστά και από κάτω κάνουν τις αντιδράσεις του αυτοκινήτου πιο 'ξερες' όπως και τα σινεμπλόκ αλλά αυτό είναι πάντα θετικό?? Γιατί η ξερή αντίδραση σημαίνει και ξερή έξοδο αν δεν είσαι αρκετά έμπειρός (βλέπε Uma, Μαριος κ.α κ.α) ώστε να αποτρέψεις το μοιραίο. Πόσο καιρό έχεις το αυτοκίνητο και πόσο καιρό οδηγείς πισωκίνητο?
Old 05-19-2010, 10:52 PM
  #15  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σαράντη, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

Δε θα φουντάρει κανείς επειδή έβαλε μπάρα θόλων, προς θεού..!
Απλά σε πολύ συγκεκριμένες συνθήκες (semi+) ίσως να έχεις ελάχιστα καλύτερη αίσθηση..Και όταν λέμε ελάχιστα, εννοούμε ελάχιστα εως καθόλου..

Θυμάμαι στο δημοτικό, που πήγαιναν κάτι συμμαθητές μου και έπαιρναν τα παπούτσια του Τζόρνταν και νόμιζαν πως θα πηδούν ψηλότερα..
Φυσικά και δεν τα κατάφεραν, γιατί δεν έφταιγε αυτό..
Το "αλλάζω κάτι στο αμάξι και ντριφτάρει" δεν υπάρχει (τουλάχιστον μέχρι τώρα..

Το πρώτο πράγμα είναι η οδηγική εμπειρία.

Αν λέγαμε πως αλλάζαμε κάτι, να μας βοηθήσει λιγάκι, θα ήταν τα εξής:

Το δεύτερο είναι η Ευθυγράμμιση.
Το τρίτο είναι η ανάρτηση
_____________________________(Μέχρι εδώ, είναι για μέχρι και πάρα πολύ καλούς οδηγούς..από εδώ και κάτω είναι για τους απόλυτους superstar του drift)

Το τέταρτο είναι αντιστρεπτικές
Το πέμπτο, διαφορικό..
Old 05-19-2010, 11:01 PM
  #16  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default


Καλό θα είναι να μας πεί ο Αντώνης πόσο καιρό έχει το αυτοκίνητο και πόσο καιρό οδηγεί πισωκίνητο για να μπορέσουμε να του πούμε 2-3 πραγματάκια έτσι ώστε να κάνει σταδιακά σωστή βελτίωση του αυτοκινήτου παράλληλα με σταδιακή βελτίωση της οδηγικής ικανότητας. Προς αποφυγη παρεξηγήσεων δεν υποννοώ κάτι για τον Αντώνη και τις οδηγικές ικανότητες του αλλά σίγουρα το s δεν συμπεριφέρεται σαν όλα τα άλλα αυτοκίνητα και θέλει υπομονή και όχι βιαστικές επιλογές.
Old 05-19-2010, 11:15 PM
  #17  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Έλα έλα παιδιά, φτάνει. Το παιδί ήταν ξεκάθαρο!!

Θέλει μπροστινή μπάρα θόλων για αρχή οπότε πέρνα μια βόλτα απο τις Αγγελίες!!

Κρίμα και εχθές ήταν ένας φίλος μου στο καράβι για Ηράκλειο, θα μπορούσα να σου την είχα στείλει "ΠΑΚΕΤΟ"!!
Old 05-20-2010, 06:05 AM
  #18  
Registered User
Thread Starter
 
antonis S chania's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

αχ βρε nabu πες μου οτι ειναι ειναι js μια καλη τιμουλα και τη πηρα!!!!!!!!λοιπον παιδια το αμαξι δε το εχω πολυ καιρο κανα 2μηνο πρωτο πισωκινητο μου ειναι και προσεχω πολυ!!!!πριν ειχα rallye 16αρι 16v και πισευω κατα τα δικα μου κριτηρια το πηγαινα καλα!!!!!!το αμαξι μου φοραει μονη εξατμιση η οποια οπως ειπα και σε αλλο topic θα αντικατασταθει με μια μονη twister... aem v2 εισαγωγη και αναρτησεις d2 racing3 γραφει πανω αυτες που ειναι μωβ!!!!ειναι ρυθμισμενες στην 3 σκαλα απο τις 6 και πιστευω ειναι καλη αυτη η ρυθμιση και για τη μεταφορα του φορτιου και ειδικα για τους εληνικους δρομους και ακομα χειροτερα για τους κρητικους!!!!!!!!ξεχασα να αναφερω οτι εχει 18αρες ultralegera και το διδισκο συμπλεκτη hks απο οτι μου ειπε ο παλιος ιδιωκτητης!!!!!!!ακουω γνωμες στησιματος και οτι αλλο για τη βοηθεια μου η ειναι καλο να μου πειτε για να ξερω ακουω μετα χαρας!!!!!
Old 05-20-2010, 06:15 AM
  #19  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

J's δεν είναι αλλά είναι RE.

Για δυο γράμματα θα τα χαλάσουμε?

Η αγγελία και η τιμή εκεί είναι οπότε το βλέπεις αν σε ενδιαφέρει

Το στήσιμο είναι κάτι τελείως υποκειμενικό Αντώνη. Ο καθένας το θέλει για διαφορετική χρήση οπότε απαιτούνται διαφορετικά μαντζαφλάρια.
Old 05-20-2010, 06:29 AM
  #20  
Registered User
Thread Starter
 
antonis S chania's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

xaxa! !!! sorry nabu αλλα δεν μου αρεσει εχω σκοπο για js η cusco οποτε αν εχει καποιος ξερει!!!!!!!!!!επισης και οποις μπορει να με βοηθησει σε αυτο το δυσκολο θεμα ακουω!!! thanks παντος ολους σας για τις αμεσες απαντησεις και τη βοηθεια σας!!!!


Quick Reply: πισω μπαρα θολων



All times are GMT -8. The time now is 01:18 PM.