Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

Help απο Αυστραλία

Thread Tools
 
Old 09-11-2014, 06:57 AM
  #1  
Registered User

Thread Starter
 
xenos2000's Avatar
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 17
Received 0 Likes on 0 Posts
Default Help απο Αυστραλία

Θελω την γνωμη σας για να δυναμωσω οσο το δυνατόν περισσότερο 0-100. Δεν πρόκειται ποτε να δω νουμερα πανω απο 110 χιλ/ωρα αρα το ζητουμενο προς το παρον ειναι δυναμη απο πολυ χαμηλα χωρις κομπρεσορα ,τουρμπο η μοτερ 2.2 j's (διοτι είναι απογορευμενα για το γιο μου σε βαθος 4αετιας)
Μετα απο μελέτη του φορουμ εχω κατα νου τις παρακατω αγορες εκτός και αν δεν συμφωνησουν καποια μελη που κέρδισαν τον σεβασμο μου με τις γνώσεις τους.
Χταπόδι mungen
Καταλυτης sard
Τελικα διπλή j's τιτανίου 60αρα
Εισαγωγη j's
Ζαντες 17" volk TE37sl 215 μπροστα 245 πισω
Μπουζί ngk bkr8eix-II
Κορονοπηνιο ??? Με μπερδεψατε διοτι τελικα δεν ξερω αν θα εχω το απαιτουμενο κερδος σε ευθεια παντα και δεν ξερω αν πρεπει να βαλω 4.77 που μου ειπε καποιος προγραμματιστης εδω.

Ειλικρινά χρειαζομαι την βοηθεια σας διοτι η γνωμη σας μετραει πολυ περισσοτερο απο τους εδω "ειδικους" που δεν εχουν ζησει ποτε την οδηγική ευχαριστηση που μας προσφερει η Ελλάδα.

Σας ευχαριστώ
Αγγελος
Old 09-11-2014, 10:05 PM
  #2  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Άγγελε καλημέρα,

Αφού πας για ατμοσφαιρική βελτίωση όλα τα πράγματα που αναφέρεις είναι μια χαρά. Να επισημάνω κάποια πράγματα. Αφού θα βάλεις J's εισαγωγή και εξάτμιση θα προτιμούσα να έκανες επιλογή και σε J's χταπόδι. Το χταπόδι για το δίλιτρο βέβαια όχι το 2.2 που είχε βγάλει αλλά και το mugen μια χαρά είναι. Τον καταλύτη δεν τον ξέρω αλλά αν δεν βάλεις test pipe τότε βάλε ένα καταλύτη με όσες λιγότερες κυψέλες μπορείς που να περνάει τα καυσαέρεια στην Αυστραλία αν είναι αυτό το θέμα επιλογής καταλύτη ειδάλλως test pipe. Μπουζί δεν χρειάζεται για μένα να βάλεις πιο ψυχρά από τα μαμά για αυτό το στάδιο βελτίωσης. Τα μαμά είναι 7αρια και σου ζητάει να βάλεις 8αρια τα οποία τα βάζουμε σε κομπρεσσοράτα ή τουρμπάτα. Το κορωνοπήνιο φυσικά θα βοηθήσει στην επιτάχυνση. 4.77 είναι το πιο κοντό που μπορείς να βάλεις να κερδίσεις απλά έχε υπόψη ότι χάνεις σε τελική και σε ταξίδι θα πηγαίνεις με πολύ περισσότερες στροφές στον κινητήρα. Και αφού θα βάλεις όλα αυτά, το σύνολο για να δέσει θέλεις φυσικά και ένα άγραφο εγκέφαλο με τον σωστό προγραμμαριστή θα πάρει το αμάξι τα βέλτιστα για τα πράγματα που θα βάλεις επάνω
Old 09-12-2014, 12:24 AM
  #3  
Registered User

Thread Starter
 
xenos2000's Avatar
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 17
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σε ευχαριστώ Χρηστο για το ενδιαφέρον σου.
Ο καταλυτης sard racing ειναι με 180 κυψέλες. Προσπαθω να αποφυγω το test pipe.
Με εβαλε σε σκεψεις για mungen χταποδι η ιδια η j's διοτι στο αγωνιστικο τους σε κλειστη πιστα χρεισιμοποιει το mungen.Καλυτερα αρπαγματα απο χαμηλα??? Περιεργο μου φανηκε.
Υπάρχει Χρηστο περιπτωση να προγραμματιστει εγγεφαλος στην Ελλαδα χωρις το αυτοκινητο και να μην μπλεξω μετα ???
Old 09-12-2014, 01:31 AM
  #4  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Να σου πω την αλήθεια Άγγελε δεν το ήξερα αυτό για την J's racing. Είσαι σίγουρος γιατί μου φαίνεται πολύ κουλό. Το mugen Το χταπόδι κερδίζει στα μεσαία κυρίως. Δες εδώ τα review για τα χταπόδια

https://www.s2ki.com/s2000/topic/634...header-thread/

Υπάρχει τρόπος εύκολα να προγραμματιστεί το αμάξι στην Αυστραλία από Ελλάδα αλλά πρέπει να είναι πάνω στο αμάξι ο εγκέφαλος και να έχεις και εσύ ένα λαπτοπ. Δεν γίνεται να στείλεις τον εγκέφαλο και να σου περάσουν πρόγραμμα κονσέρβα γιατί πρέπει να το ρυθμίσει ανάλογα τα δεδομένα που θα τραβάει από τον εγκέφαλο σύμφωνα με τις μετατροπές και τα πράγματα που του έχεις βάλει. Για αυτό είπα για άγγραφο. Μπορώ να σου πω λεπτομέρειες αν θέλεις και το αποφασίσεις και γίνεται παρόμοιο project αυτή τη στιγμή με επιτυχία καμία απολύτως δυσκολία. Και περιττό να σου πω ότι οι Έλληνες tuner διαπρέπουν πολύ καλύτερα από του εξωτερικού και δεν το λέω απλά και μόνο για να υποστηρίξω την Ελλάδα αλλά είναι γεγονός
Old 09-12-2014, 06:30 AM
  #5  
Registered User

Thread Starter
 
xenos2000's Avatar
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 17
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Τα review σε στέλνουν απευθείας για j's.
Δεν μπορεσα να βρω για να σου στειλω τον σύνδεσμο. Εχω σημειωσει ομως ακριβως τι φορουσε και απο ολοκληρο κατεβατο τα μονα που δεν εγραφαν j's ηταν το χταποδι, το Daikin metal clutch, τα sedoya brake pads και Advan A048.
Με εβαλες ξανα σε σκεψεις Χρήστο ...
Old 09-12-2014, 09:17 AM
  #6  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Καλά μη το σκέφτεσαι και πολύ. Δεν θα καταλάβει και διαφορά ο γιος ή εσύ όποιο από τα 2 και να βάλετε Στο λέω απλά για να μη προβληματίζεσαι
Old 09-15-2014, 03:43 AM
  #7  

 
ikaros_s2K's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 136
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

άσχετο/σχετικό: Η J's και σε αγώνες με το integra DC5 τους κάποτε χρησιμοποιούν εξάτμισή της Mugen. Άρα δεν το αποκλείω να το κάνουν και με το S..!

καλή επιτυχία με το αμάξι
Old 09-15-2014, 04:08 AM
  #8  
Registered User

Thread Starter
 
xenos2000's Avatar
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 17
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Το κανουν σιγουρα Ικαρε, το θεμα ειναι γιατι? Το πιο πιθανό είναι να εχει δικιο ο Χρηστος οτι με τοσο χαμηλες ταχυτητες που παμε εδω δυσκολα θα καταλαβουμε διαφορα . Οι κρητικές δινουν σοβαρο προβάδισμα στο j's και η ιδιοι τους χρησιμοποιουν mungen. Αντε να βγαλεις ακρη + οτι αυτο που θελω να πετυχω εδω σιγουρα δεν το εκανε κανεις στην Ελλάδα. Να κερδισω το περισσότερο δυνατο χαμηλα χωρις να με νοιαζει αν η τελικη μου σταματησει στα 120.
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
Old 09-15-2014, 08:12 AM
  #9  

 
ikaros_s2K's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 136
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μόνο αυτοί γνωρίζουν σίγουρα το γιατί!
Ακόμη μία εικασία ίσως να είναι και για λόγο ήχου σε διάφορες πίστες παρ'ολο που δεν το νομίζω
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
Arhs2k
Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners
0
10-18-2016 01:08 PM
_SilversurfeR_
Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners
9
02-03-2012 10:41 AM
S2000art
Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά
4
07-19-2011 05:12 AM
maniatis
Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά
11
03-27-2009 07:15 AM



Quick Reply: Help απο Αυστραλία



All times are GMT -8. The time now is 07:17 AM.