Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

tein,kw η bilstein

Thread Tools
 
Old 04-17-2010, 11:26 AM
  #11  
Registered User

 
tomidis's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: KASTORIA
Posts: 1,091
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

τελικα πρεπει να ειμαι ο μοναδικος που φοραει την μονοφλεξ....
οποιος θελει τον παω μια βολτα...
Old 04-17-2010, 12:24 PM
  #12  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Δεν είσαι ο μόνος, όχι...
Απλά συγκριτικά με τις υπόλοιπες είναι πιο "hardcore", όπως και να το κάνουμε και οι ελληνικοί δρόμοι, έχουν το "θεματάκι" τους..
Αν μου έλεγες πως ζούσαμε Ιαπωνία, τότε ναι, θα έπαιζε πολύ γερά και με τις αλλες 2..

Με την KW είμαι χαρούμενος!Οδηγώ το αυτοκίνητό μου και πορώνομαι ακόμα και στην κίνηση..
Πολύ ευχαριστημένος από τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου.
Αλλά ένα χρόνο τώρα, είμαι με ένα άλεν στο χέρι και δοκιμάζω συνέχεια..

Για ΧΥΖ, δεν ξέρω... Από τη βολτίτσα που είχα κάνει, ναι μεν ήταν καλύτερες από ΟΕΜ, αλλά ούτε καν συγκρίνονται με KW και PSS9, κατά τη γνώμη μου...
Old 04-17-2010, 01:52 PM
  #13  
Registered User

Thread Starter
 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα αν θελετε κ δεν βαριεστε εσεις που μπορειτε να συγκρινετε πειτε μου ποια τα αρνητικα κ ποια τα θετικα τις καθε μιας,ας πουμε μου λετε οι περισοτεροι οτι οι tein ειναι πολυ σκληρες για την ελλαδα?οι kw δεν ειναι?
για να καταλαβετε τι θελω εγω απ την αναρτηση μου ειναι το εξης: για πιστα σε καμια περιπτωση γιατι δεν θα μπω πιστευω ποτε κ αν μπω μια δυο φορες δεν εχει να λεει κατι,εγω θελω την αναρτηση που θα ειναι τονιζω ''πιο'' αποτελεσματικη στο δρομο,χωρις να με ενδιαφερει τοσο το ποσο σκληρη ειναι..

συγχωρεστε με που δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως μου λετε αλλα οι γνωμες μπερδευονται κ δεν βγαζω καποιο ξεκαθαρο νοημα...εντωμεταξυ δεν εχω οδηγησει καμια τους σε S...
Old 04-17-2010, 02:11 PM
  #14  

 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

tein οντως απιστευτη αισθηση σε πιστα αλλα στους ελληνικους δρομους κανει μονο για φραπε...

kw πολυ καλη σε πιστα,μπορει να προσφερει σχετικη ανεση στον δρομο αλλα θελει πολυ παιξιμο με τις ρυθμισεις αφου την ρυθμιζεις εισαι σιγουρος οτι τωρα βρηκες την τελεια ρυθμιση και σε 1 βδομαδα παλι κατι δεν σου αρεσει και την ξαναπειραζεις

bilstein η καταλληλοτερη για αυτους που θελουν ανεση στους δρομους που εχουμε,πανευκολη στο ρυθμισμα,ικανοποιητικη η αποδοση της στην πιστα ακομα και με full slik λαστιχα που εχουν περισσοτερες απαιτησεις

πιστευω το θεμα ειναι για ελλαδα kw vs bilstein
και οι 2 ειναι πολυ καλες και κανουν το αμαξι πολυ καλυτερο στο δρομο πιο ασφαλες και με λιγοτερες κλισεις απλα η μια εχει πιο πολυπλοκη ρυθμιση και πιο σπορτιβ αισθηση(λογω πιο σκληρου ελατηριου) και η αλλη εχει πανευκολη ρυθμιση και κορυφαια ποιοτητα κυλισης
Old 04-17-2010, 02:32 PM
  #15  

 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by harri-S-,Apr 17 2010, 01:52 PM
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα αν θελετε κ δεν βαριεστε εσεις που μπορειτε να συγκρινετε πειτε μου ποια τα αρνητικα κ ποια τα θετικα τις καθε μιας,ας πουμε μου λετε οι περισοτεροι οτι οι tein ειναι πολυ σκληρες για την ελλαδα?οι kw δεν ειναι?
για να καταλαβετε τι θελω εγω απ την αναρτηση μου ειναι το εξης: για πιστα σε καμια περιπτωση γιατι δεν θα μπω πιστευω ποτε κ αν μπω μια δυο φορες δεν εχει να λεει κατι,εγω θελω την αναρτηση που θα ειναι τονιζω ''πιο'' αποτελεσματικη στο δρομο,χωρις να με ενδιαφερει τοσο το ποσο σκληρη ειναι..

συγχωρεστε με που δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως μου λετε αλλα οι γνωμες μπερδευονται κ δεν βγαζω καποιο ξεκαθαρο νοημα...εντωμεταξυ δεν εχω οδηγησει καμια τους σε S...
κοιτα η tein κανει το αμαξι πολυ απολυτο και αποτομο πραγμα που στους δρομους μας δεν εχει αποτελεσμα
την bilstein την ρυθμιζεις περιπου στη μεση οπως σχεδον ολοι και ειναι παρα πολυ αποτελεσματικη στον δρομο
την kw αν την ρυθμισει καποιος σωστα συμφωνα με αυτα που θελει ισως να ειναι και πιο αποτελεσματικη απο την bilstein

θα ελεγα οτι η kw εχει ενα μικρο κλικ παραπανω δυνατοτητες απο την bilstein αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει καποιος να τις εκμεταλευτει
Old 04-17-2010, 07:09 PM
  #16  
Registered User

 
tomidis's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: KASTORIA
Posts: 1,091
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ειμαι πολυ hardcore τελικα...
Old 04-17-2010, 11:00 PM
  #17  
Registered User

Thread Starter
 
harri-S-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: zakynthos
Posts: 2,415
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

πολυ καλες οι απαντησεις σου kosdali....
Old 04-17-2010, 11:29 PM
  #18  

 
kosdali's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: thessaloniki
Posts: 1,241
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by tomidis,Apr 17 2010, 07:09 PM
ειμαι πολυ hardcore τελικα...
ειδικα με αυτο το κουρεμα σκοτωνεις
Old 04-18-2010, 09:56 PM
  #19  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Χάρη θα σε βοηθήσουν επίσης και οι ήδη υπάρχουσες αναφορές στις αναρτήσεις που αναφέρεις και από παλαιότερους κατόχους. Κάπου το έχω γράψεί ότι το θέμα ανάρτηση είναι υποκειμενικό. Εξαρτάται από το τι θέλεις ΕΣΥ. Και εγώ να σου πώ ότι η pss9 είναι σκληρή το όλο θέμα είναι εσένα πώς σου φαίνεται σαν αίσθηση και στα χέρια σου. Εχείς την ευκαιρία να δοκιμάσεις κάποιες από τις αναρτήσεις που αναφέρεις σε κάποιο αυτοκίνητο που ήδη τις φοράει? Αυτό θα ήταν το ιδανικό για να βγάλεις τα συμπεράσματά σου. Από εκεί και πέρα η προσωπική μου άποψη από αυτά που έχουμε συζητήσει με τα παιδιά κατά καιρούς είναι ότι η tein είναι σκληρή για Ελληνικούς δρόμους άρα ή kw ή pss9. Και να θυμάσαι υπάρχουν ελάχιστοι που μπορούν να ρυθίσουν σωστά τέτοιες αναρτήσεις (ααα ρε Ψηλέ!!!)
Old 04-19-2010, 12:21 AM
  #20  
Registered User

 
Dimis_414's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 262
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by kosdali,Apr 18 2010, 12:11 AM
tein οντως απιστευτη αισθηση σε πιστα αλλα στους ελληνικους δρομους κανει μονο για φραπε...

Η αλήθεια έιναι ότι κοπανάει αρκετά σε λακούβες. Καταλαβαίνεις και την παραμικρή ανωμαλία στο δρόμο!


Quick Reply: tein,kw η bilstein



All times are GMT -8. The time now is 12:11 AM.