Συναντήσεις και εκδηλώσεις Meets and events across Greece

Φωτογραφιες και βιντεο απο επισκεψεις σε Πιστες

Thread Tools
 
Old 11-30-2015, 01:02 AM
  #771  

 
tony_l's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 211
Received 1 Like on 1 Post
Default

Πήγα μια βόλτα στα Μέγαρα το Σάββατο το μεσημεράκι κατά τις 3, όχι τόσο ορεξάτος λόγω του καιρού, αλλά τελικά η πίστα είχε στεγνώσει και είχε μόνο υγρασίες σε κάποια σημεία της. Ωραία παρέα, λίγα αυτοκίνητα εκείνη τη στιγμή, γιατί οι περισσότεροι είχαν ξενερώσει λόγω βροχής νωρίτερα και έφυγαν και περίπου 2 ώρες διαθέσιμες από μεριάς ήλιου... Τέλεια δηλαδή! Το αυτοκίνητο το έχω περίπου 10 μέρες στα χέρια μου και δεν το έχω οδηγήσει παρά ελάχιστα λόγω έλλειψης χρόνου. Είναι ένα s2k 2002 μοντέλο, με εργοστασιακή ανάρτηση και ελατήρια χαμηλώματος, λάστιχα Michelin Primacy του 2007 μπροστά και κάτι Westlake (ναι, καλά διαβάσατε, υπάρχει τέτοια εταιρία) του 2009 πίσω, στις εργοστασιακές 16άρες, καθώς και αγνώστου ταυτότητας τακάκια μπρος-πίσω. Σίγουρα δεν είναι εργοστασιακά Honda, αλλά όποιο φτηνιάρικο αντικατάστασης βρήκε εύκαιρο ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Τέλος, να πω ότι έχω ελάχιστη εμπειρία από Μέγαρα, οπότε ο συνδυασμός άγνωστου αυτοκινήτου με σχεδόν άγνωστη πίστα, δεν βοηθάει ιδιαίτερα.

Στα του χρόνου... Ξεκίνησα από το 1.17.5 που κάναμε στο πρώτο σκέλος με έναν φίλο που ξέρει την πίστα και ο καλύτερος χρόνος μου, έτσι για την ιστορία, ήταν ένα 1.15.4 που είδα στο δεύτερο σκέλος που ήμουν μόνος μου. Δεδομένου ότι στο 3ο σκέλος είχε πέσει ο ήλιος και είχε αρκετή υγρασία, ήμουν πάλι δικάβαλος αλλά με πιο εύσωμο φίλο αυτή τη φορά και παρ' όλα αυτά κατέβηκα στο 1.15.5, λογικά το αυτοκίνητο ακόμα και σε αυτή την κατάσταση έχει πολύ ακόμα. Σίγουρα πρέπει να βελτιώσω την οδήγησή μου πολύ αλλά και το αυτοκίνητο σε κάποια βασικά πράγματα. Λάστιχα πρώτα πρώτα και δευτερευόντως μια ανάρτηση που να δουλεύει θα ήταν καλά. Τέλος, το σοβαρό πρόβλημα του αυτοκινήτου είναι τα φρένα. Όλοι όσοι ασχολούνται με πίστα παραπονιούνται για το OEM setup και το κατάλαβα αυτή τη φορά. 2-3 φορές είχα έντονο fade και κάποια στιγμή στο τέλος της ευθείας ένιωθα ότι δεν θα κόψει ποτέ.. τελικά απλά έστριψε με λίγα παραπάνω από τους προηγούμενους γύρους. Κι όλο αυτό, κόβοντας από πολύ νωρίς, χωρίς να πιέζω καθόλου τα φρένα, αφού ήξερα ότι έχω θέμα και δεν ήθελα να κινδυνέψω κάποια χαζή έξοδο. Ελπίζω ότι θα τα δείτε όλα αυτά τα ωραία και στο βιντεάκι που θα ανεβάσω μέσα στις επόμενες μέρες. Stay tuned!

Φωτογραφιες και βιντεο απο επισκεψεις σε Πιστες-vvuhyhe.jpg

Φωτογραφιες και βιντεο απο επισκεψεις σε Πιστες-9rcuusq.jpg

Η πίστα πάει αριστερά, εμείς στρίβουμε δεξιά και το αυτοκίνητο πάει ευθεία... Πώς γίνεται αυτό; Γίνεται σε s2k χωρίς λάστιχα και υγρασία κάτω!

Φωτογραφιες και βιντεο απο επισκεψεις σε Πιστες-pjiz31p.png

Ορίστε... Άπιστοι Θωμάδες. Westlake FTW!

Φωτογραφιες και βιντεο απο επισκεψεις σε Πιστες-tbs4xkx.jpg
Old 11-30-2015, 05:21 AM
  #772  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Μπραβο σε ολα! Και για τις φωτογραφιες και για την χορταστικη περιγραφη που εκανες. Σταθηκες τυχερος και το ευχαριστηθηκες οπως πρεπει.

Ο χρονος με τις συνθηκες και τα ολα οσα ανεφερες ειναι λογικος. Θελει προσοχη παντα και τα ελαστικα παιζουν μεγαλο ρολο.

Πολυ σωστα διαπιστωσες το θεμα των μαμα φρενων που προβληματιζει μεσα σε πιστα. Προτεινω αναβαθμιση τους σε οσους μπαινουν στη πιστα συχνα και θελουν αντοχες.

Ριξε μια ματια σε αυτο το ποστ με την αναλυση του ntz σε καποιους γυρους που ειχα κανει στα Μεγαρα.

Δωσε κι αλλο υλικο, να ανεβουμε κι αλλο! Κανενα βιντεακι?

PS: Τα ελαστικα και η περιγραφη σου, ολα τα λεφτα!
Old 11-30-2015, 02:00 PM
  #773  

 
tony_l's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 211
Received 1 Like on 1 Post
Default

Ευχαριστώ Μάριε! Τα λάστιχα είναι προίκα του προηγούμενου ιδιοκτήτη (να 'ναι καλά το παιδί) και προς το παρόν λέω να το οδηγήσω λίγο έτσι γιατί όσο κι αν φαίνεται περίεργο, το γλίστρημα με βοηθάει να μάθω καλύτερα το αυτοκίνητο. Αυτό που μου άρεσε περισσότερο απ' όλα ήταν ότι ακόμα κι έτσι το αυτοκίνητο είναι τρομερά ζωντανό στα χέρια σου, σε ενημερώνει άμεσα για οτιδήποτε συμβαίνει και πολύ φιλικό όταν αποφασίσει να γλιστρήσει. Ακόμα και σε συνθήκες υγρασίας δεν φοβήθηκα ποτέ να περάσω βαθιά στο γκάζι από το apex κιόλας κι απλά να προσπαθήσω να εξαλείψω όσο πιο γρήγορα όποια υπερστροφή ισχύος είχα.

Ωραία η ανάλυση του Γιάννη, θα δοκιμάσω κάποια στιγμή και τις συμβουλές του να δω αν κάνουν όντως διαφορά... (3η στις καστανιές; )
Πάμε στο κατάλληλο topic να δούμε τηλεμετρίες αν θες!

Βιντεάκι θα ανεβάσω τις επόμενες μέρες. Ψάχνω τρόπο να κάνω overlay τα στοιχεία απ' το pbox στο video.
Old 12-01-2015, 09:20 AM
  #774  
Registered User

 
tsatsj's Avatar
 
Join Date: May 2009
Location: thessaloniki
Posts: 735
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by tony_l
....προς το παρόν λέω να το οδηγήσω λίγο έτσι γιατί όσο κι αν φαίνεται περίεργο, το γλίστρημα με βοηθάει να μάθω καλύτερα το αυτοκίνητο.

καθόλου περίεργο,πολύ σωστό,την χρησιμοποποιώ και γω αυτην την πρόταση σε ατομα που έρχονται σε 1η επαφη με το αμάξι
Old 12-01-2015, 11:14 AM
  #775  

 
tony_l's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 211
Received 1 Like on 1 Post
Default

Ναι, μου το έλεγε ένας φίλος και τον κορόιδευα, αλλά τελικά είχε δίκιο. Κάτι ακόμα που δεν μπορώ να εξηγήσω, είναι την πρόσφυση που έχει το αυτοκίνητο με τέτοια λάστιχα. Αν είχα τέτοια λάστιχα στο 106 πχ, θα είχα σκοτωθεί στο πρώτο στροφιλίκι. Αν και τραγικά (παλαιότητα και μοντέλο), η συμπεριφορά και η πρόσφυση που έχει το αυτοκίνητο δεν είναι τραγικά. Ίσως, βέβαια, αυτό το λέω γιατί δεν έχω δει πως είναι με πραγματικά καλά λάστιχα.
Old 12-01-2015, 10:45 PM
  #776  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by tony_l
Ναι, μου το έλεγε ένας φίλος και τον κορόιδευα, αλλά τελικά είχε δίκιο. Κάτι ακόμα που δεν μπορώ να εξηγήσω, είναι την πρόσφυση που έχει το αυτοκίνητο με τέτοια λάστιχα. Αν είχα τέτοια λάστιχα στο 106 πχ, θα είχα σκοτωθεί στο πρώτο στροφιλίκι. Αν και τραγικά (παλαιότητα και μοντέλο), η συμπεριφορά και η πρόσφυση που έχει το αυτοκίνητο δεν είναι τραγικά. Ίσως, βέβαια, αυτό το λέω γιατί δεν έχω δει πως είναι με πραγματικά καλά λάστιχα.

Ακριβώς
Old 12-02-2015, 02:54 AM
  #777  

 
tony_l's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 211
Received 1 Like on 1 Post
Default

Το έγραψα και στο άλλο topic... Αν και αγωνιώ πολύ να δω πως είναι το αυτοκίνητο με σωστά λάστιχα, θα το αφήσω λίγο έτσι προς το παρόν. Να δω πως συμπεριφέρεται στο γλίστριμα με λιγότερα χιλιόμετρα στο κοντέρ και να μπω άλλη μια φορά Μέγαρα, ώστε να έχω έναν μπούσουλα (χρόνο) για τις μελλοντικές βελτιώσεις. Απλά αυτή τη φορά, θα φροντίσω να είναι στεγνά.

Τι αμαξάρα πήγα και πήρα ρε πστ μου!
Old 12-05-2015, 11:54 AM
  #778  

 
tony_l's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 211
Received 1 Like on 1 Post
Default

Έφτιαξα το βιντεάκι από την πρόσφατη επίσκεψη στα Μέγαρα. Δεν λέει τίποτα από χρόνο, αλλά θα το βρω σιγά σιγά. Που θα μου πάει!
Επίσης είναι η πρώτη φορά που ασχολήθηκα να βάλω στοιχεία τηλεμετρίας μέσα σε βιντεο, γι' αυτό έχει βγει λίγο μέτριο. Δείξτε επιείκεια!

[media]http://www.youtube.com/watch?v=t17CdYlH8hc[/media]


κι εδώ με έναν φίλο που τον ακολούθησα για λίγο:

[media]http://www.youtube.com/watch?v=k3ThiicyA30[/media]
Old 12-05-2015, 12:19 PM
  #779  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ο Φωτάκης ήταν μέσα στο γρήγορο γύρο..;
Αν ναι, δεν έχεις δικαιολογία που δεν έκανες 1.12
Old 12-05-2015, 01:52 PM
  #780  

 
tony_l's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 211
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by uma_chikara
Ο Φωτάκης ήταν μέσα στο γρήγορο γύρο..;
Αν ναι, δεν έχεις δικαιολογία που δεν έκανες 1.12
XAXAXAXAXAXAXAXA... Το ξέρω και ντρέπομαι.


Quick Reply: Φωτογραφιες και βιντεο απο επισκεψεις σε Πιστες



All times are GMT -8. The time now is 04:39 PM.