Έλληνες Ιδιοκτήτες S2000 / Greek S2000 Owners Official Forum of Greek S2000 Owners. Greek Lovers are in great passion with the S2000!

S2K πιστας...

Thread Tools
 
Old 10-01-2014, 03:07 AM
  #11  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by Nikos_bugs
Originally Posted by katanaman' timestamp='1403114212' post='23208463
Ναι αυτο ειναι το θεμα, να μπαινει πιστα νομιμα και εννοειται να μην μας φορτωσουν καμμια κλοπη.Αν και σιγουρα θα ειχα το χαρτι διαγραφης μαζι μου για παν ενδεχομενο, αλλα απ οτι καταλαβαινω δεν προχωραει το θεμα. Παραθυρακια,παρατυπιες κλπ, να εχω και το αγχος μην γινει καμμια στραβη...δεν ειμαι για τετοια. Τεσπα, ευχαριστω για τις πληροφοριες παιδια.Ισως στο μελλον αν αλλαξει κανας νομος...
Επαναφέρω το θέμα για όσους ενδιαφέρονται ή για αυτούς που θα διαβάσουν στο μέλλον.
Μεταφέροντας αυτοκίνητο χωρίς πινακίδες και χωρίς χαρτιά (πχ εισαγωγή απο εξωτερικό και μη εκτελωνισμός) το μεταφέρεις σαν οικοσκευή, και απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό. Καλό είναι να έχεις κάποιο χαρτί ότι αυτό που κουβαλάς σου ανήκει (τιμολόγιο/αποδείξη/υπεύθυνη δήλωση από αυτόν που αγόρασες).
Το κύριο πρόβλημα είναι το τρέιλερ που αν είναι ελληνικής κατασκευής, συνήθως (λέω συνήθως διότι ίσως υπάρχει εξαίρεση) δεν έχει έγκριση από μηχανολόγο για τέτοια χρήση, πρόβλημα που αντιμετωπίζουν και οι περισσότεροι αγωνιζόμενοι που μεταφέρουν τα αυτοκίνητα με τρέιλερ.
Εχω μεταφέρει μερικές φορές αυτοκίνητο με τρέιλερ (Αθήνα-Σέρρες, Αθήνα-Μέγαρα, Αθήνα-Πάτρα) και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με αστυνομία κλπ. Καταλήγεις όμως όπως πάντα στην κρίση του αστυνομικού να σε σταματήσει και να βεβαιώσει ή όχι παράβαση (ακόμα και αν δεν γίνεται συχνά αυτό).
Και φυσικά πρέπει να ρυμουλκείς με αυτοκίνητο που στα χαρτιά μπορεί να ρυμουλκήσει αυτό το μικτό βάρος (τρέιλερ+αυτοκίνητο) και που συνήθως είναι τα τζιπ και ότι έχει κοντά διαφορικά (πχ Impreza 1.6 με "αργά")
Επίσης, με τα χαρτιά του τρέιλερ (την όποια βεβαίωση μηχανολόγου) πρέπει να παει κανείς στο υπουργείο μεταφορεών και να βγάλει άδεια ρυμούλκησης (δεν είναι κάτι τρομερό) η οποία επιτρέπει σε συγκεκριμένο αυτοκίνητο να ρυμουλκεί το τρέιλερ αυτό (προφανώς πρέπει στα χαρακτηριστικά του αυτοκινήτου να βεβαιώνεται η ικανότητα ρυμούλκησης για να πάρεις άδεια), καθώς επίσης πρέπει να δηλώσεις και στην ασφαλιστική ότι ρυμουλκείς (έχει ένα μικρό επασφάλιστρο)

Old 10-10-2014, 12:17 PM
  #12  
Registered User

Thread Starter
 
katanaman's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 707
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Α ωραια! Εκτος των αλλων δηλαδη, θελουμε και ενα τετρακινητο με 'αργα' ή κατι με 3000 κυβικα, για να τραβαμε 'νομιμα' το παρανομο τρειλερ!!! Ελλαδισταν!!! Το ξεχαση ηδη...
Old 12-01-2014, 04:30 AM
  #13  
Registered User

Thread Starter
 
katanaman's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 707
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Παιδια γνωριζει κανεις σχετικα μ αυτο? Πως γινεται να εχεις κανει οριστικη διαγραφη και να εχεις ακομη το αμαξι? δεν το παιρνουν στην ανακυκλωση υποτιθεται για διαλυση? Εκτος αυτου, μπορει να μπει σε πιστα ετσι οπως ειναι? εφοσον εχει διαγραφει (και εχεις τρειλερ) δεν μπορουν να σου πουν τιποτα αν χρησιμοποιειται μονο σε πιστα....???


http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5784127/
Old 12-01-2014, 07:51 AM
  #14  
Registered User

 
Nabu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Far far away...
Posts: 8,561
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Old 12-01-2014, 09:23 AM
  #15  
Registered User

 
maniatis's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Location: Piraeus , Greece
Posts: 679
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Μπορεις να κανεις οριστική διαγραφή για εξαγωγή στο εξωτερικό και Μπορεις μέσα σε ενα χρόνο να το ξαναφερεις ελλαδα αν δεν πουληθεί. Αλλα στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν νομιζω να ισχύει κατι τέτοιο. Αυτο Απλα δεν εχει άδεια κυκλοφοριας!
Εγω θα εβαζα άλλες σκέψεις στο μυαλό μου, ιδιαιτερα αν το αμάξι δεν ειναι χοντρά τρακαρισμένο για να βγει ολική. Και όπως λέει ειναι καλο το αμάξωμα και η μηχανή. Άρα δεν ειναι και σε τοςο χάλια κατασταση για να πεις το βγάζω για διάλυση.
Γενικοτερα λοιπόν κατι δεν παει καλα. Γιατι να παρεις με 4,5 ενα αμάξι χωρίς χαρτια οταν με 6 παίρνεις ενα με χαρτια;;;
Old 12-05-2014, 07:37 AM
  #16  
Registered User

Thread Starter
 
katanaman's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 707
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Καλα ημουν σιγουρος πως θα διαγραφει η αγγελια...
Ο μονος λογος για να αγορασεις κατι τετοιο, ειναι για χρηση πιστας αποκλειστικα, οπως ανεφερα παραπανω. Και επειδη μου φανηκε πολυ περιεργο να πουλαει καποιος αμαξι χωρις χαρτια, ειπα μηπως οντως γινεται με καποιον τροπο νομιμα. Αλλα μαλλον κατι δεν παει καλα
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
Divider
Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά
18
03-05-2012 12:27 AM
gmak_s2k
Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά
20
05-18-2007 06:31 AM



Quick Reply: S2K πιστας...



All times are GMT -8. The time now is 09:41 PM.