Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

ΜΗΧΑΝΙΚΑ - ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ

Thread Tools
 
Old 02-27-2007, 06:54 AM
  #21  
Registered User
Thread Starter
 
D_S2000's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 866
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ναι το 5w-40 είναι μια χαρά για την Ελλάδα. Αυτό μου είχαν πει αφού όμως αρχικά μου πρότειναν το 0w-40 της Elf κι επέμεναν σ΄αυτή την εταιρία. Όμως επειδή αυτό το λάδι δεν υπάρχει στην Ευρωπαϊκή αγορά τους προτείναμε το αμέσως επόμενο που υπάρχει το 5w-40 της ίδιας εταιρίας κι αφού το έψαξαν το θέμα μας απάντησαν μετά από 1 εβδομάδα ότι ναι για τις συνθήκες της Ελλάδας μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε χωρίς κανένα πρόβλημα. Κι αυτό το λάδι έχω εγώ αυτή την στιγμή στο μοτέρ μου. Όμως αφού το 8100 βγαίνει και σε 0w-40 κι αν η τιμή δεν αλλάζει δεν βρίσκω λόγο να μην το βάλεις χωρίς αυτή η επιλογή να είναι υποχρεωτική κι απαραίτητη. Γιατί αν οι θερμοκρασίες δεν πέφτουν σε τέτοιο βαθμό που να επιβάλλεται η χρήση του 0w-40 έναντι του 5w-40 τότε δεν υπάρχει και κανένας λόγος να πας στο 0w-40. Αλλά κάτω από την λογική ότι όσο πιο ευρύ είναι τα φάσμα του ιξώδους του λαδιού τόσο καλύτερα είναι σε θέση το λάδι να προστατεύσει τον κινητήρα εγώ θα το έβαζα. Γι 'αυτό και για κανέναν άλλο λόγο. Θέλω να'μαι πάντα υπέρ της ασφαλείας..Είναι και ψυχολογικό πολλές φορές. Αλλά ξαναλέω ότι πρακτικά δεν έχει καμία σημασία. Αν ζούσαμε στην Φινλανδία θα είχε. Στην Ελλάδα όμως όχι...Εκτός κι αν ζεις στο Νευροκόπι και κάνεις παντιλίκια στο χιόνι...
D_S2000 is offline  
Old 02-27-2007, 07:02 AM
  #22  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εγώ πάντως σχετικά με αυτό που λέτε για τα λάδια διατηρώ τις επιφυλάξεις μου χωρίς να εχώ τις ιδιαίτερες γνώσεις και μπορεί να κάνω και λάθος.
Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιό κριτήριο λέει κάποιος από εμάς ότι το ένα λάδι είναι καλύτερο από το άλλο ή ότι εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος ή ότι δεν μου καίει καθόλου λάδι το μοτέρ και τα λοιπά....
Πρώτον πιστεύω πως το λάδι της αντιπροσωπείας μπορεί να μην είναι το καλύτερο της αγοράς αλλά σίγουρα δεν κάνει ζημιά στον κινητήρα και είναι δοκιμασμένο για να δουλευέι αποτελεσματικά στο συγκεκριμένο μοτέρ. Αυτά που λένε κάποιοι ότι έχει να κάνει με τις εκάστοτε συνεργασίες της αντιπροσωπείας δεν διαφώνώ αλλά είμαι σίγουρος ότι κακό στον κινητήρα δεν κάνουν και τηρούν τις προδιαγραφές των Ιαπώνων.
Δεύτερον, εγώ αν παώ να αγοράσω λάδια από το εμπόριο, με ποιές γνώσεις και με ποιά ιδιότητα θα κρίνω αν είναι καλύτερα από αυτά που λέει ο κατασκευαστής? Με κριτήριο την αξία αγοράς? Αυτό και αν είναι σφάλμα. Ο κάθε εμπορός μπορεί να θεωρεί καλύτερο και να πλασάρει αυτό που τον συμφέρει, δε σημαίνει όμως ότι δουλέυει και στο S μας. Μπορεί να είναι και καλύτερο, μπορεί όμως και να κάνει ζημιά στον κινητήρα και ποιός από εμάς είναι αυτός που θα το καταλάβει έγκαιρα? Γιατί όχι μόνο αλλάζουν τη μάρκα αλλά και τους συντελεστές που λέει η αντιπροσωπεία και εμένα μου ακούγεται κάπως κομπογιανητικό.... Μπορεί και να είναι καλύτερα αλλά ποιός ξαναλέω θα το καταλάβει?

Τρίτον, το αυτοκίνητο μας έχει κατασκευαστεί για αν καίει λάδι και αυτό οφείλεται στα oil jet που ψεκάζουν για να λιπαίνονται τα πιστόνια ειδικά όταν στροφάρει ψηλά. Μου΄είπε λοιπόν ο μηχανικός μου ότι αν το μοτέρ δεν έχει πειραχτεί στα σωθικά του (βλ. Ds) και δεν καίει λάδι τότε υπάρχει πρόβλημα. Ακούω λοιπόν κάποιους που λένε βάζω το τάδε λάδι και το μοτέρ μου δεν καίει καθόλου. Μα αυτομάτως αυτό σημαίνει ότι το μοτέρ δε λειτουργεί βάσει των προδιαγραφών του. Μου είπε επίσης ότι κάθε λάδι έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες και τη δική του πυκνότητα και ρευσ΄τοτητα και χημική σύνθεση, η οποία μεταβάλλεται διαφορετικά ανάλογα με τη θερμοκρασία και τη χρήση του κινητήρα. Αλλαζοντας λοιπόν τις προδιαγραφές του λαδιού μας δεν ξέρουμε τι επιπτώσεις θα έχει υπο ορισμένες συνθήκες? Γιατί αλλάξανε τα oil jet στο facelift? Βάλανε μεγαλύτερα για να ψεκάζουν πιο πολύ λάδι για το μοτέρ και να μην σπάει και εμείς συζητάμε για λάδια που δεν τα καίει το μοτέρ?

Τέταρτον, όλοι οι μηχανικού συμφωνούν ότι στα μοτέρ πρέπει να μπαίνει το ίδιο λάδι κάθε φορά και να μην αλλάζουμε σε κάθε αλλαγή λαδιών τη μάρκα και την ποιότητα του λαδιού γιατί αυτό κάνει κακό στο μοτέρ

Τέλος, προσωπικά προτιμώ το μοτέρ μου να φοράει τα λάδια της αντιπροσωπίας που προτείνει ο κατασκευαστής, έστω και αν είναι χειρότερης ποιότητας αλλά σίγουρα δοκομασμένα, παρά να διακινδυνεύω το χρονο ζωής του κινητήρα μου επιλέγοντας λάδια από το εμπόριο, τα οποία κρίνω εγώ κατάλληλα και χωρίς να γνωρίζω ποιές επιπτώσεις μπορεί να έχουν στο μοτέρ. Και οι επιπτώσεις δεν φαίνονται σε μιά αλλάγή λαδιών, φαίνονται σε μια πορεία χρόνου..... Μπορεί να είναι και καλύτερα και σίγουρα θα υπάρχουν καλύτερα, μπορέι όμως και να είναι καλύτερα αλλά να μην κάνουν για το κινητήρα μας ή υπό κάποιοες συνθήκες να φθείρουν το μοτέρ... Ποιός θα το κρίνει αυτό? Ο μηχανικός μας? Ή ο έμπορος? Ή εμείς οι ίδιοι? Το μοτέρ μου έχει κα΄νει 60.000χλμ. και φοραέι από την πρώτη στιγμή τα λάδια της αντιπροσωπίας. Ούτε χτυπάει, όυτε κα΄νει θορύβους και καίει ( ανάλογα πάντα και με την οδήγηση) αυτά που προβλέπει ο κατασκευαστής. Και δεν πρόκειται ποτέ να πειραματιστώ με τα λάδια......και κατα΄συνέπεια με το μοτέρ μου. αυτά......
MANOS is offline  
Old 02-27-2007, 07:12 AM
  #23  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Και όσοι ισχυρίζονται ότι τα λάδια της αντιπροσωπίας δεν είναι καλά, που μπορεί και να ισχύει αλλά εγώ προσωπικά δεν το πιστεύω, τους καλώ να μου το αποδείξουν. Ή να μου αποδείξουν ότι αυτά που βάζουν εκείνοι είναι καλύτερα. Μόνο τότε πράγματι θα ισχύουν αυτά διαφορετικά εναποκείται στην κρίση του καθενός..... Το λα΄δι δεν είναι βενζίνη, αντέ και δεν είναι πολύ καλή, την άλλη φορά θα είναι καλύτερη. Το λάδι είναι είναι ο ίδιος ο κινητήρας και δεν υπάρχουν νομίζω περιθώρια σε τέτοια αυτοκίνητα για δοκιμές. Πάντα η γνώμη μου έτσι?
MANOS is offline  
Old 02-27-2007, 07:44 AM
  #24  
Registered User
 
Dkall.s2000's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 108
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Oxi xaidai menw opote kanena problima me ta krua
prosopika egw den exw kanena problima me ta ladia ths Honda h ths kathe Honda kai ths prodiagrefes stous ala oi mhxanikh pou anafereis 3exasane na sou pou kati H HONDA DEN BGAZEI lADIA....einai apo kapia eteria pou oute oi idioi 3eroun opote einai atopo auto pou leei h antiproswpia kai as mou apodei3oun kai emena oti auta ta ladia einai ths Honda
ma bebea den ginete auto afou den uparxoun ti na apodei3oun kai autoi......Kalo to trik pou kanoun ala den pianei.
Dkall.s2000 is offline  
Old 02-27-2007, 08:47 AM
  #25  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Δεν κατάλαβες μάλλον. Εγώ δεν είπα ότι τα λάδια που βάζει η αντιπροσωπεία είναι της Honda και νομίζω οι περισσότερες αντιπροσωπείες συνεργάζονται με εταιριες άλλες και βάζουν την ετικέτα τους απ' 'εξω. Ούτε πρόκειται για τρικ γιατί ποτέ δε μου είπαν ότι τα λάδια τα κατασκευάζει η Honda.
Είπα ότι είναι δοκιμασμένα να δουλεύουν για το μοτέρ μας.... εξ' ού και η εγγύηση. Ξαναδιάβασε καλύτερα τι γράφω και αν θες τοποθετήσου επ' αυτού.
MANOS is offline  
Old 02-27-2007, 11:08 AM
  #26  
Registered User
Thread Starter
 
D_S2000's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 866
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Τα λάδια όλων των μεγάλων εταιριών από την στιγμή που πληρούν κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές όπως αυτές θεσπίζονται από τις αρμόδιες διεθνής τεχνικές κι επιστημονικές επιτροπές είναι ΚΑΛΑ λάδια. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου κάνει ποτέ ζημιά ένα τέτοιο λάδι αρκεί να το αλλάζεις τακτικά κι όχι όποτε το θυμάσαι. Αυτό όμως το οποίο μπορεί να συμβεί είναι ένα λάδι μιας εταιρίας να 'ταιριάζει' καλύτερα στο συγκεκριμένο μοτέρ από το λάδι κάποιας άλλης. Και μιλάμε εννοείται για λάδια του αυτού ιξώδους. Για παράδειγμα έχει παρατηρηθεί ότι κάποια λάδια δυσκολεύουν το στροφάρισμα του μοτέρ ψηλά ενώ κάποια άλλα το ευνοούν. Κι όμως αυτά τα λάδια μπορεί να έχουν το ίδιο ιξώδες. Επίσης αυτό που ακούγεται σχετικά με το ότι τα S άλλοτε καίνε λάδι κι άλλοτε όχι έχω να πω το εξής. Κατ' αρχάς θα πρέπει να διαχωρίσουμε τα S σε αυτά που παρήχθησαν μέχρι και το 2003 και αυτά από το 2004 και μετά. Ο λόγος που κάνω αυτόν τον διαχωρισμό είναι ότι οι νεότεροι κινητήρες όντως δεν καίνε λάδι ή τουλάχιστον δεν καίνε στον βαθμό που καίγανε οι προηγούμενοι. Αυτό δεν είναι κανένα τρομερό μυστικό αφού προσωπικά ξέρω πολλά παιδιά που πήραν το S από το 2004 και μετά καινούριο κι όλοι λένε ακριβώς το ίδιο. Ότι δεν καίει λάδια. Δεν θεωρώ λοιπόν ότι σε αυτή την περίπτωση κάτι δεν πάει καλά με τα μοτέρ γιατί μου φαίνεται λίγο δύσκολο όλα τα μοτέρ να έχουν πρόβλημα επειδή δεν καίνε λάδια. Αυτό που στην πραγματικότητα φαντάζομαι ότι έχει συμβεί είναι ότι η HONDA έκανε μια προσπάθεια να περιορίσει τα πολλά περιστατικά σπασμένων μοτέρ από αμέλεια (από τους ιδιοκτήτες) συμπλήρωσης λαδιών -όπως ίσχυε κατά κόρον με τα προηγούμενα μοντέλα. Έτσι το κριτήριο του αν ένα λάδι καίγεται εύκολα ή δύσκολα νομίζω ότι αποτελεί κριτήριο "κακού" ή "καλού" λαδιού μόνο στα προηγούμενα μοντέλα. Κι αυτό υπό αμφισβήτηση. Γιατί τι να το κάνω αν για παράδειγμα ένα λάδι δεν καίγεται εύκολα αλλά γονατίζει όλο το μοτέρ? Αυτό τι είναι? "Καλό" λάδι επειδή δεν καίγεται ή "κακό" επειδή ταλαιπωρεί το μοτέρ? Αυτό το παράδειγμα λοιπόν ελπίζω να κάνει σαφές τι εννοούσα πιο πάνω όταν μίλαγα για το ποιο λάδι 'ταιριάζει' καλύτερα στο μοτέρ μας. Από την άλλη λάδια με μεγάλη κατανάλωση -τουλάχιστον όπως ακούγεται στην πιάτσα- όπως το Μotul V300 δεν σημαίνει ότι είναι "κακά" επειδή καίγονται εύκολα. Είναι "κακά" για κάποιον που ακολουθώντας τις οδηγίες του κατασκευαστή τα αλλάζει κάθε 7.500χιλ. Εκεί είναι σχεδόν σίγουρο ότι το λάδι θα προκαλέσει φθορές στο μοτέρ αλλά στο τέλος δεν θα φταίει το λάδι. Θα φταίει αυτός που αγνοεί τις ιδιαιτερότητες του συγκεκριμένου λαδιού και θα έπρεπε αντί για τις 7.500 να το αλλάζει στις 5.000 ή και πιο λίγο -ανάλογα και με την χρήση που γίνεται στο αυτοκίνητο. Για να καταλήξω λοιπόν για μένα κριτήριο για την επιλογή ενός "καλού" λαδιού για ένα μαμά μοτέρ είναι η φυσιολογική κατανάλωση για τα προηγούμενα μοντέλα κι αντίστοιχα η μικρή για τα νεότερα καθώς παράλληλα και η ικανότητα του λαδιού να επιτρέπει στο μοτέρ να δουλεύει ξεκούραστα και χωρίς να ζορίζεται υπό όλες τις συνθήκες. Από εκεί και πέρα μην ψάχνετε το αν ένα λάδι είναι καλύτερο από ένα άλλο γιατί μια τέτοια σύγκριση θα έθετε κριτήρια που είναι τελείως αδύνατον σ΄εμάς τους χρήστες να ορίσουμε κι ακόμα περισσότερο να εφαρμόσουμε. Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να ήταν αντικείμενο και μόνο ενός χημικού εργαστηρίου το οποίο θα επέβαλλε τα λάδια κάτω από αυστηρά ελεχγόμενες και καθορισμένες εργαστηριακές δοκιμές με κοινά κριτήρια και νόρμες για όλα τα υπό σύγκριση λάδια.
D_S2000 is offline  
Old 02-27-2007, 11:35 AM
  #27  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Συμφωνώ Δημήτρη με όσα λες αλλά απ' όσο ξέρω εσύ δεν αρκέστηκες στην εμπειρία σου από τα λάδια που είχες δοκιμάσει στο παρελθόν αλλά ζήτησες την γνώμη των Ιαπώνων για το καινούργιο μοτέρ σου. Αυτό δείχνει ότι εμπιστεύεσαι περισσότερο τη γνώμη του ειδικού από την δική σου κρίση. Γιατί θα μπορούσες να βάλεις και άλλα καλά λάδια όπως λες. Το διακινδυνεύεις λοιπόν? Νομίζω όχι. Και αφού τα λάδια που αναφέρεις είναι όλα ΚΑΛΑ γιατί αυτά της αντιπροσωπείας ντε και καλά να μην έιναι εντάξει? Εγώ όπως και πολλά άλλα παιδιά που έχουμε εγγύηση και βάζουμε για τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα αυτά τα λάδια, γιατί δεν έχουμε πρόβλημα και δεν έχουν σπάσει τα μοτέρ? Και σε πληροφορώ ότι κάθε φορά που αλλάζω λάδια το μοτέρ μου πάει ακόμα καλύτερα αντί να μπουκώνει και ειλικρινά δεν έχω κανένα πρόβλημα διαφορετικά θα τα άλλαζα και εγώ.

Διαφωνώ ότι τα νέα μοντέλα δε καίνε λάδι. Καίνε αλλά λιγότερο γιατί στροφάρουν και λιγότερο και έχουν διορθωθεί σε κάποια σημεία.

Γράφεις:"η ικανότητα του λαδιού να επιτρέπει στο μοτέρ να δουλεύει ξεκούραστα και χωρίς να ζορίζεται υπό όλες τις συνθήκες."
Και ποιός θα το κρίνει αυτό, εμείς? Με τι κριτήρια και με τι μετρήσεις?

Εγώ απλά ακούω κατά καιρούς να λένε: Εγώ έβαλα το ταδε λάδι, το έχει βάλει κανείς άλλος? ΚΑι τυχαίνει να μην το έχει βάλει κανείς. Άρα λοιπόν πώς το επέλεξε? Κάλύπτει σίγουρα τις ανάγκες του μοτέρ?

Ξέρεις πόσοι θα έχουν βάλει βελτιωτικά λαδιού στο μοτερ που περιέχουν teflon? Και ξέρεις τι παθαίνει το μοτέρ τότε. Τους το είπε κανείς? Και βέβαια όχι. Τον άλλο τι το νοιάζει.

Εγώ όλα μου τα αυτοκίνητα τα πήγαινα πάντα στη αντιπροσωπεία και ποτέ μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα, με τον σχετικό πάντα έλεγχο και ενημέρωση για όσα κάνουν. Έχω σε μεγάλο ποσοστό το κεφάλι μου ήσυχο και δεν πειραματίζομαι, είδικά με πράγματα που δεν ε΄χω την τεχνογνωσία να κρίνω και να πειραματιστώ. Δεν κατηγορώ αυτόυς που το κάνουν αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.
MANOS is offline  
Old 02-27-2007, 12:18 PM
  #28  
Registered User
Thread Starter
 
D_S2000's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 866
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Εγώ δεν είπα ότι τα "μαμά" λάδια είναι κακά. Δεν ισχυρίστηκα ποτέ κάτι τέτοιο. Μια χαρά είναι. Δεν εξαίρεσα τα μαμά από την γενικότερη παρατήρηση ότι όλα τα σημερινά λάδια είναι ΚΑΛΑ.

Για το δικό μου μοτέρ ζήτησα την γνώμη των Ιαπώνων γιατί η δικιά μου εμπειρία είναι σαν να μην υπάρχει σ΄αυτη΄την περίπτωση δεδομένου ότι μιλάμε για ένα τελείως ειδικό μοτέρ για το οποίο στην Ελλάδα δεν υπάρχει η παραμικρή εμπειρία. Άρα οι πιο κατάλληλοι για να μου πουν το τι λάδι θα ήταν το πιο κατάλληλο ήταν αυτοί που το έχουν φτιάξει.

Το ότι τα καινούρια καίνε λίγο ή και καθόλου το λένε όσοι τα έχουν. Τώρα αν αυτοί λένε ψέμματα λέω κι εγώ.

Το αν στροφάρει από ένα λάδι το μοτέρ ψηλά είναι εμφανέστατο. Δεν μιλάμε για μικροδιαφορές αλλά για σημαντικό "κράτημα" του μοτέρ.
Αν κι εσύ είχες την δυνατότητα να το δεις είμαι σίγουρος ότι το ίδιο θα έλεγες.
D_S2000 is offline  
Old 02-27-2007, 02:27 PM
  #29  
Registered User

 
Taseas's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: ||-|| (()) ||\|| ||)) //\
Posts: 2,692
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Paidia mou fainetai pw h' den vlepete ti grafw h' h apopsh mou pernaei aparathrhth. Ta 04+ strofaroun peripou 400 strofes ligotero leme
Taseas is offline  
Old 02-27-2007, 11:18 PM
  #30  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by D_S2000,Feb 27 2007, 01:18 PM
Το αν στροφάρει από ένα λάδι το μοτέρ ψηλά είναι εμφανέστατο. Δεν μιλάμε για μικροδιαφορές αλλά για σημαντικό "κράτημα" του μοτέρ.
Αν κι εσύ είχες την δυνατότητα να το δεις είμαι σίγουρος ότι το ίδιο θα έλεγες.
Βρε Δημήτρη λέμε το ίδιο πράγμα.

Αφού λοιπόν με το μαμά λάδι το μοτερ στροφάρει μια χαρά και δε μπουκώνει (το S μου το ξέρεις καλά νομίζω και το ΄χεις δει στο δρόμο τι κάνει με τα λίγα πράγματα που φοράει) τότε γιατί να πειραματιστώ με κάτι που μπορεί και να του κάνει ζημιά. Πρέπει δηλα΄δη να δοκιμάσω άλλο λάδι και να μη στροφάρει το μοτέρ για να το ζήσω και αυτό και να το καταλάβω? Αυτό λέω έγω και είναι σαφές νομίζω.

Και δεν έχει νόημα να το συζητάμε άλλο. Όποιος κατάλαβε,κατάλαβε....
MANOS is offline  


Quick Reply: ΜΗΧΑΝΙΚΑ - ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ



All times are GMT -8. The time now is 05:10 AM.