Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

ΜΟΤΕΡ - ΜΕΤΑΔΟΣΗ

Thread Tools
 
Old 08-30-2007, 03:56 AM
  #201  
Registered User
 
MANOS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7,215
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Το σκέφτηκα αλλά δε νομίζω γιατί δεν είναι ότι κολάει, δεν την παίρνει στις ψηλές στροφές.... σα να την καρφώνεις κάνει και μάλλον σιχρονιζέ είναι και άρα κατέβασμα σασμαν. Έχω εγγύηση, θα κοιτάξω μήπως μπορέσω τίποτα αλλά χλωμό το βλέπω. Thanks πάντως.
MANOS is offline  
Old 09-02-2007, 12:11 AM
  #202  
Registered User
 
jerryS2K's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Athens
Posts: 540
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ερώτηση;
Έχει αλλάξει κανείς σας τις τροχαλίες με πιο ελαφριές; Αξίζει;
jerryS2K is offline  
Old 09-02-2007, 12:19 AM
  #203  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Εγω οχι, αλλα ξερω οτι πολλοι το χειμωνα αλλαζουν τον ιμαντα με κοντυτερο και βγαινει το A/C εκτος. Ετσι εχει λιγοτερες ακομα απωλειες! Προσωπικα δε το εκανα ποτε (για τον ιμαντα μιλαω), καθως και το χειμωνα το A/C χρειαζεται για να ξεθαμπωνει το μπροστινο τζαμι.

Παντως θα εχεις μικρη διαφορα και εγω θα προτιμουσα αντι για ελαφροτερη τροχαλια, ενα βολαν J's.
energetic is offline  
Old 09-02-2007, 03:16 AM
  #204  
Registered User
 
Stradale's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Ioannina
Posts: 4,901
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Boys ο συμπλέκτης μου πιάνει αρκετά ψηλά και δεν ξέρω αν έτσι πρέπει να είναι ή είναι στα τελευταία του,γιατί από όταν το πήρα έτσι έπιανε.Εχει 43000χλμ το Sακι
Και στην Τsport που είχα πρίν ψηλά έπιανε χωρίς να είχε κάποιο πρόβλημα αλλά με το S μάλλον εχεί...
Stradale is offline  
Old 09-02-2007, 10:06 PM
  #205  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Κοιταξε, οταν θα γινει η επομενη συναντηση, θα κανουμε μαζι σου μια βολτα να δουμε αν εναι σωστη η αποσταση.

Αναμεινατε για την ημερομηνια...
energetic is offline  
Old 09-03-2007, 02:30 AM
  #206  
Registered User
 
Stradale's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Ioannina
Posts: 4,901
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Σωστοοος!!!!
Αναμένουμε,αναμένουμε...
Stradale is offline  
Old 09-05-2007, 02:36 PM
  #207  
Registered User
 
jerryS2K's Avatar
 
Join Date: May 2007
Location: Athens
Posts: 540
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

@ energetic

Η τοποθέτηση ελαφρύτερου βολάν μπορεί να σταθεί και μόνη της ή θα χρειαστεί και κάτι επιπλέον; Άν αλλάξω τροχαλίες + βολάν;
jerryS2K is offline  
Old 09-05-2007, 02:47 PM
  #208  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by jerryS2K,Sep 6 2007, 01:36 AM
@ energetic

Η τοποθέτηση ελαφρύτερου βολάν μπορεί να σταθεί και μόνη της ή θα χρειαστεί και κάτι επιπλέον; Άν αλλάξω τροχαλίες + βολάν;
Ναι, θα κανει δουλεια και μονο του το βολαν, αλλα εξαρταται τι βολαν θα βαλεις. Αν το θες αποκλειστικα για 0-100 επιταχυνση απο σταση, ανοιγματα απο 1η ή ρεπριζ 2ας τοτε θελεις ενα παρα πολυ ελαφρυ βολαν οπως της TODA για παραδειγμα. Θα χασεις ομως ροπη ειδικα στις υψηλες στροφες. Αν ομως θελεις κατι ζυγισμενο αρμονικα για ολο το φασμα των στροφων και ταχυτητων, τοτε θα σου προτεινα το βολαν της J's Racing που ειναι πιστευω απο τα καλυτερα κατα τη γνωμη μου για να κερδισεις σε ολο το φασμα.

Παντως μια ελαφρια τροχαλια μπροστα σε ενα ελαφρο βολαν θα σου δωσει μικρη βελτιωση. Σιγουρα ο συνδιασμος και των δυο θα σου δωσει μια καλη και θετικη βελτιωση απο οτι αν εβαζες μονο το ενα απο αυτα.
energetic is offline  
Old 09-05-2007, 09:10 PM
  #209  
Registered User

 
GiorgoS2k's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Location: Athens, Greece
Posts: 194
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Το δικο μου φοράει (απο τον προηγούμενο) δισκοπλατω Cusco (τριφτερο) και ελαφρομένο βολαν Cusco. Το θεμα της αποσυμπλεξης με "προβληματισε" μονο την πρωτη μερα...μετα συνιθιζεται βεβαια τρως κλοτσια ακομα και σε αλλαγεσ 3-4 4-5 αν εισαι αποτομος. Για το βολαν γνωριζουμε κατι?
GiorgoS2k is offline  
Old 09-05-2007, 09:44 PM
  #210  

 
s2k_cy's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,092
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Εδω και κατι μήνες (απο Ιούνη) εχω TODA βολάν με δισκο και πλάκα ACT και είμαι απολιτα ευχαριστημένος. Η διαφορές που είπε ο energetic πιο πάνω είναι εμφανές. Οι αλλαγές πρέπει να γίνοται γρήγορα και με ακρίβεια διότι, ναι οσο γρήγορα ανεβάζει στροφές το ίδιο πιο γρήγορα χανει στις αλλαγές. Η τεχνική μυτη-τακούνι είναι πιο ευκολη αφού με μικρό τσιμπημα ανεβάζει στροφές.

Σε αναμέτρηση μεταξύ s με stock βολάν και ελαφρωμένου βολάν αν ο οδηγός με ελαφρωμένο βολάν δεν κάνει τέλειες αλλαγές το stock s στην αλλαγή 2ας έχει μπεί μπροστα.
s2k_cy is offline  


Quick Reply: ΜΟΤΕΡ - ΜΕΤΑΔΟΣΗ



All times are GMT -8. The time now is 11:53 AM.