Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

ΜΟΤΕΡ - ΜΕΤΑΔΟΣΗ

Thread Tools
 
Old 03-10-2007, 03:13 AM
  #21  
Registered User
 
Psilos's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Athens
Posts: 1,322
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Κύριοι, το ελληνικό S2k έχει πλέον ένα από τα δυνατότερα ατμοσφαιρικά - αν όχι το δυνατότερο ατμοσφαιρικό - S2000 της Ευρώπης!!! Συγχαρητήρια πρόεδρε
Κάνε κι ένα ποστάρισμα στο αμερικάνικο φόρουμ να καραφλιάσουν
Psilos is offline  
Old 03-10-2007, 07:27 AM
  #22  

 
nipponS2000's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 714
Received 5 Likes on 5 Posts
Default

Ayta einai re file,mpravo!!!Trelli atmosfaira kai meta moy lene gia turbo-compressors kai m@l@kies.Ante kai tetrapetaloydos kai meta na doyme ti tha lene oloi oi keftedes me tis turbo-katsaroles toys.Diladi ap'oti katalabainw pas gia panw apo 300ps roda apo 2,2l n/a!!!!!!!Pw,pw anatrixiasa,mpravo kai pali ds2000,HONDAAAA!!
nipponS2000 is offline  
Old 03-10-2007, 08:03 AM
  #23  
Moderator

 
energetic's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: Athens, Greece, Europe, Earth, Universe
Posts: 30,033
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

J's Racing Greek Project. A really amazing S2000!
energetic is offline  
Old 03-10-2007, 08:24 AM
  #24  
Registered User

 
nickolas's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 29
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Gia deite edo:J's Racing complete engine 265hp

Αν κατάλαβα καλά με 3.500 σου δίνουν ολοκαίνουργιο δικό τους μοτέρ? Μήπως απαιτούν να τους στείλεις το παλιό σου μοτερ?
nickolas is offline  
Old 03-10-2007, 09:00 AM
  #25  
Registered User
Thread Starter
 
D_S2000's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 866
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

To μοτέρ κοστίζει περίπου 12.500euros για να έρθει Ελλάδα για μεταφορά με πλοίο και είναι εντελώς καινούριο. Δεν ξέρω αν μπορεί να μειωθεί η τιμή αυτή στέλνοντάς τους το δικό σου το παλιό μοτέρ. Αυτό μπορείς να το ρωτήσεις στην R-Spec.
Τα 265Ηp που είδες στο site της J's Racing βγαίνουν από μοτέρ που δουλεύει με 13.3/1 σχέση συμπίεσης. Αυτό σημαίνει ότι έχει περιορισμένη διάρκεια ζωής και δεν είναι επομένως κατάλληλο για long life χρήση. Κάτω από την ίδια λογική και το δικό μου το μοτέρ το δίνουν με 300Hp στον τροχό και 30Kgrm ροπή. Δουλεύει όμως κι αυτό με 13.3/1 σχέση συμπίεσης. Είναι μοτέρ μόνο για πίστα. Μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας πρέπει να ανοιχθούν και να γίνει rebuild. Αν θέλεις μοτέρ να το έχεις για 50.000 χιλ. παίρνεις αυτό με 12.8/1 σχέση συμπίεσης όπως το δικό μου. Αυτό προτείνουν άλλωστε για χρήση δρόμου κι οι άνθρωποι της J's.
D_S2000 is offline  
Old 03-11-2007, 04:56 PM
  #26  
Registered User
 
Gakis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 7
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Να πω και εγώ ένα μεγάλο μπράβο με τη σειρά μου στον Δημήτρη αλλά και στην ίδια την J's Racing, έστω και αν δεν φτάσει στα αυτιά τους ποτέ...

Καταχάρηκα που γνώρισα από κοντά αυτό το αυτοκίνητο που πραγματικά με άφησε άφωνο με τις ικανότητές του!

Ένας καταπληκτικός κινητήρας, εξελιγμένος άριστα, με άψογη λειτουργία και σταθερή απόδοση!

Εύχομαι τα καλύτερα για τη συνέχεια στον Δημήτρη, την R-Spec αλλά και σε όλους εσάς που ασχολείστε με την βελτίωση ενός τέτοιου κινητήρα.

Πάνω απόλα χάρηκα που "κάπως" μαθαίνεται προς το εξωτερικό η δουλειά και η "αρρώστια" των Ελληνων για τα αυτοκίνητα.

Να'στε καλά παιδιά.

Keep tuning...!
Gakis is offline  
Old 03-11-2007, 11:42 PM
  #27  
Registered User
Thread Starter
 
D_S2000's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 866
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Γάκη το ότι απλά και μόνο έκανες τον κόπο να μπεις στο συγκεκριμένο forum για να γράψεις τις εντυπώσεις σου για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο αποτελεί για μένα πραγματικά ιδιαίτερη τιμή και μια πολύ μεγάλη ευχάριστη έκπληξη. Το γεγονός ότι ένας άνθρωπος σαν κι εσένα που κάθε μέρα δοκιμάζει πολλά και διαφορετικά αυτοκίνητα κι ως εκ τούτου έχει μια τεράστια εμπειρία πάνω στον τομέα των βελτιωμένων αυτοκινήτων εκφράζεται μ'αυτά τα λόγια για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο αποτελεί για μένα τιμή κι επιβράβευση ταυτόχρονα της πίστης μου, ότι το S2000 μπορεί αν απευθυνθείς στους σωστούς ανθρώπους (Έλληνες και Ιάπωνες) να βελτιωθεί σε βαθμό που ξεπερνάει κατά πολύ τις εδώ δυνατότητες εξέλιξης και που όπως από τα πράγματα αποδυκνείεται υπολείπονται κατά πολύ από τις αντίστοιχες των Ιαπώνων βελτιωτών. Κι αυτό δεν το λέω για να προσβάλλω κανέναν. Απλά αυτή είναι η πραγματικότητα.
Για όσους δεν κατάλαβαν ο Γάκης δουλεύει στο POWER TECHNIQUES και είναι το παιδί που την περασμένη Παρασκευή οδήγησε το αυτοκίνητο για να μετρηθούν (μέσω V-ΒΟΧ) οι επιδόσεις του στον δρόμο δεδομένης της αναμενόμενης παρουσίασης του αυτοκινήτου στο τεύχος του Απριλίου.
Γάκη, μέσα από την καρδιά μου, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ.
D_S2000 is offline  
Old 03-12-2007, 12:54 AM
  #28  
Registered User
 
yiannakos's Avatar
 
Join Date: Jun 2002
Location: athens
Posts: 3,204
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Τα λόγια είναι περιττά
Τα συγχαρητήρια και από εμένα


Το πράμα πυροβολεί
yiannakos is offline  
Old 03-12-2007, 11:37 PM
  #29  
Registered User
 
Pakos M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 476
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

otan to s2000 sou kanei xronous NSX Type S zero katalabaineis oti kapou exeis -ksefygei-

otan sthnoume kontres o proedros na mas danizei to diko tou S gia na kerdizoume olo ton kosmo. tha bgei etsi fhmh oti ta s bgazoun 340HP kai oxi 240HP
Pakos M is offline  
Old 03-15-2007, 06:40 AM
  #30  
Registered User
 
Psilos's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Location: Athens
Posts: 1,322
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by D_S2000' date='Mar 11 2007, 11:42 PM
Γάκη το ότι απλά και μόνο έκανες τον κόπο να μπεις στο συγκεκριμένο forum για να γράψεις τις εντυπώσεις σου για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο αποτελεί για μένα πραγματικά ιδιαίτερη τιμή και μια πολύ μεγάλη ευχάριστη έκπληξη. Το γεγονός ότι ένας άνθρωπος σαν κι εσένα που κάθε μέρα δοκιμάζει πολλά και διαφορετικά αυτοκίνητα κι ως εκ τούτου έχει μια τεράστια εμπειρία πάνω στον τομέα των βελτιωμένων αυτοκινήτων εκφράζεται μ'αυτά τα λόγια για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο αποτελεί για μένα τιμή κι επιβράβευση ταυτόχρονα της πίστης μου, ότι το S2000 μπορεί αν απευθυνθείς στους σωστούς ανθρώπους (Έλληνες και Ιάπωνες) να βελτιωθεί σε βαθμό που ξεπερνάει κατά πολύ τις εδώ δυνατότητες εξέλιξης και που όπως από τα πράγματα αποδυκνείεται υπολείπονται κατά πολύ από τις αντίστοιχες των Ιαπώνων βελτιωτών. Κι αυτό δεν το λέω για να προσβάλλω κανέναν. Απλά αυτή είναι η πραγματικότητα.
Για όσους δεν κατάλαβαν ο Γάκης δουλεύει στο POWER TECHNIQUES και είναι το παιδί που την περασμένη Παρασκευή οδήγησε το αυτοκίνητο για να μετρηθούν (μέσω V-ΒΟΧ) οι επιδόσεις του στον δρόμο δεδομένης της αναμενόμενης παρουσίασης του αυτοκινήτου στο τεύχος του Απριλίου.
Γάκη, μέσα από την καρδιά μου, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ.
Πρόεδρε, έχεις τρελλάνει κόσμο στο Αμέρικα

https://www.s2ki.com/forums/index.php?showt...&#entry10016464

Ανέβασε καμια φωτό με το εργαλείο, περιμένουν πώς και πως
Psilos is offline  


Quick Reply: ΜΟΤΕΡ - ΜΕΤΑΔΟΣΗ



All times are GMT -8. The time now is 07:14 PM.