Κινητήρας - Μετάδοση - Περιφερειακά Συζητηση σχετικα με τον κινητηρα, μεταδοση, περιφερειακα, εισαγωγη, εξαγωγη, ψυξη και βελτιωσεις

τι νομιζετε?αποψεις, συμβουλες,προτασεις

Thread Tools
 
Old 04-29-2012, 03:31 AM
  #101  
Thread Starter
 
alexis_s2's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,220
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by S2000_FUN
Originally Posted by alexis_s2' timestamp='1335614062' post='21650833
[quote name='Nabu' timestamp='1335594850' post='21650584']
ΠΙΕΣΗ ΠΙΕΣΗ!

πιστευω με την μικρη πιεση σ εχω....υπολογισε οτι θα βαλω κ μπεκ id2000
Θα είναι ενδιαφέρον πάτημα οπότε πολύ ευχαρίστως να το κάνουμε.

Τώρα για τα id2000 ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!
[/quote]
γιατι ρε χρηστο?επειδη στο μελον αν ειμαστε καλα πρωτα ο θεος ελεγα κ για μεθανολη,
επειδη εχω δειαβασει στο αμερ φορουμ με τα ιδια πραγματα σχεδον βαλανε id 2000 γia kalytera,συγκεκριμενα αυτος χρησιμοποιει ε85καυσιμο,
Old 04-29-2012, 03:35 AM
  #102  
Registered User
 
package's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6,073
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Ας πω και εγώ την παπατζα μου. Αν θες να βγάλεις από τον κομπρέσσορα άλογα η συμβουλή μου είναι να τον πουλήσεις και να το κάνεις τούρμπο.
Στροφάροντας τον κομπρέσσορα πάνω από 55-60.000 στροφές ξεφεύγεις από το efficiency range της απόδοσης του. Με λίγα λόγια θα ανεβάζεις τρελές θερμοκρασίες εισαγωγής με ότι αυτό συνεπάγεται.(μειωμένη απόδοση και πολλά άλλα). Στην περίπτωση λοιπόν που το κάνεις, θα πρέπει να επενδύσεις σε intercooler μεθανόλες και όποιο άλλο τρόπο μπορείς για να κατεβάσεις σε λογικά πλαίσια την θερμοκρασία του εισερχόμενου αέρα. Ίσως έτσι καταφέρεις να δεις 500 μοτέρ. Όσο λοιπόν ανεβάζεις πίεση θα πρέπει να επενδύσεις σε μια φλάντζα κεφαλής για να ρίξεις συμπίεση πάλι με οτι συνεπάγεται αυτό(μειωμένη ατμοσφαιρική απόδοση, άρα και αντίστοιχα μείωση της απόδοσης). Με λίγα λόγια θα μπείς στη διαδικασία να επενδύσεις πολλάααααααααααααα λεφτά για να πάρεις 30-40 άλογα από οτι είσαι τώρα.

Τι μέγιστη πίεση βλέπεις τώρα και που έχεις τον κόφτη στροφών?

Τα id2000 πολύ καλά μπεκ αλλά δεν κάνουν για την περίπτωσή σου. Θα έχεις αρρυθμίες στο ρελαντί και δεν θα δουλεύουν σωστά. Τα id1000 σου ταιριάζουν γάντι.
Old 04-29-2012, 03:37 AM
  #103  
Registered User
 
package's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6,073
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Όσο για το πάτημα με τον Fun θα είσαι μπροστά για 400 μέτρα, μετά θα σε περνάει σπινιάροντας αφού σου αφήσει και ένα ζευγάρι κιάλια για να δεις την κατάληξη της κόντρας.
Old 04-29-2012, 05:20 AM
  #104  
Community Organizer

 
S2000_FUN's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 8,607
Likes: 0
Received 2 Likes on 2 Posts
Default

Originally Posted by alexis_s2
Originally Posted by S2000_FUN' timestamp='1335684446' post='21652624
[quote name='alexis_s2' timestamp='1335614062' post='21650833']
[quote name='Nabu' timestamp='1335594850' post='21650584']
ΠΙΕΣΗ ΠΙΕΣΗ!

πιστευω με την μικρη πιεση σ εχω....υπολογισε οτι θα βαλω κ μπεκ id2000
Θα είναι ενδιαφέρον πάτημα οπότε πολύ ευχαρίστως να το κάνουμε.

Τώρα για τα id2000 ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!
[/quote]
γιατι ρε χρηστο?επειδη στο μελον αν ειμαστε καλα πρωτα ο θεος ελεγα κ για μεθανολη,
επειδη εχω δειαβασει στο αμερ φορουμ με τα ιδια πραγματα σχεδον βαλανε id 2000 γia kalytera,συγκεκριμενα αυτος χρησιμοποιει ε85καυσιμο,
[/quote]

Ρε Αλέξη δεν ξέρω που πας και τα βρίσκεις τα τόπικ αυτά αλλά λένε παπαρ$ές. Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι θα τερματίσεις τα χιλιάρια τα μπεκ? Εδώ δεν τα έχω τερματίσει εγώ στη μεγάλη πίεση και θα τα τερματίσεις εσύ? Ασε που όπως λέει και ο Κώστας δεν θα δεις ποτέ ρελαντι. Σαν μηχανάκι με αρύθμιστες βαλβίδες θα κάνει
Old 04-29-2012, 09:12 AM
  #105  
Registered User

 
S2johnyK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,801
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by package
Ας πω και εγώ την παπατζα μου. Αν θες να βγάλεις από τον κομπρέσσορα άλογα η συμβουλή μου είναι να τον πουλήσεις και να το κάνεις τούρμπο.
Στροφάροντας τον κομπρέσσορα πάνω από 55-60.000 στροφές ξεφεύγεις από το efficiency range της απόδοσης του. Με λίγα λόγια θα ανεβάζεις τρελές θερμοκρασίες εισαγωγής με ότι αυτό συνεπάγεται.(μειωμένη απόδοση και πολλά άλλα). Στην περίπτωση λοιπόν που το κάνεις, θα πρέπει να επενδύσεις σε intercooler μεθανόλες και όποιο άλλο τρόπο μπορείς για να κατεβάσεις σε λογικά πλαίσια την θερμοκρασία του εισερχόμενου αέρα. Ίσως έτσι καταφέρεις να δεις 500 μοτέρ. Όσο λοιπόν ανεβάζεις πίεση θα πρέπει να επενδύσεις σε μια φλάντζα κεφαλής για να ρίξεις συμπίεση πάλι με οτι συνεπάγεται αυτό(μειωμένη ατμοσφαιρική απόδοση, άρα και αντίστοιχα μείωση της απόδοσης). Με λίγα λόγια θα μπείς στη διαδικασία να επενδύσεις πολλάααααααααααααα λεφτά για να πάρεις 30-40 άλογα από οτι είσαι τώρα.

Τι μέγιστη πίεση βλέπεις τώρα και που έχεις τον κόφτη στροφών?

Τα id2000 πολύ καλά μπεκ αλλά δεν κάνουν για την περίπτωσή σου. Θα έχεις αρρυθμίες στο ρελαντί και δεν θα δουλεύουν σωστά. Τα id1000 σου ταιριάζουν γάντι.

Τα ID2000 ειναι για E85/Ε98 tuning καταστασεις και πειραζοντας τα injector phasing και pulsewidth μεσω ΑΕΜ θα εχεις μια χαρα ρελαντι.
Αλλα το θεμα δεν ειναι το ρελαντι, ειναι αν αξιζει βρε Αλεξανδρε τον κοπο με ολα τα παραπανω, οπως λεει και ο Κωστας?
Old 04-29-2012, 12:16 PM
  #106  
Registered User
 
package's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 6,073
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Μείνε εκεί που είσαι. Ανέβασε όση πίεση μπορείς με τον vortech και απλά να τον ευχαριστηθείς όσο μπορείς. Κανονίστε ρε Γιαννάρα κανένα πάτημα.
Old 04-29-2012, 01:17 PM
  #107  
Thread Starter
 
alexis_s2's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,220
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by package
Ας πω και εγώ την παπατζα μου. Αν θες να βγάλεις από τον κομπρέσσορα άλογα η συμβουλή μου είναι να τον πουλήσεις και να το κάνεις τούρμπο.
Στροφάροντας τον κομπρέσσορα πάνω από 55-60.000 στροφές ξεφεύγεις από το efficiency range της απόδοσης του. Με λίγα λόγια θα ανεβάζεις τρελές θερμοκρασίες εισαγωγής με ότι αυτό συνεπάγεται.(μειωμένη απόδοση και πολλά άλλα). Στην περίπτωση λοιπόν που το κάνεις, θα πρέπει να επενδύσεις σε intercooler μεθανόλες και όποιο άλλο τρόπο μπορείς για να κατεβάσεις σε λογικά πλαίσια την θερμοκρασία του εισερχόμενου αέρα. Ίσως έτσι καταφέρεις να δεις 500 μοτέρ. Όσο λοιπόν ανεβάζεις πίεση θα πρέπει να επενδύσεις σε μια φλάντζα κεφαλής για να ρίξεις συμπίεση πάλι με οτι συνεπάγεται αυτό(μειωμένη ατμοσφαιρική απόδοση, άρα και αντίστοιχα μείωση της απόδοσης). Με λίγα λόγια θα μπείς στη διαδικασία να επενδύσεις πολλάααααααααααααα λεφτά για να πάρεις 30-40 άλογα από οτι είσαι τώρα.

Τι μέγιστη πίεση βλέπεις τώρα και που έχεις τον κόφτη στροφών?

Τα id2000 πολύ καλά μπεκ αλλά δεν κάνουν για την περίπτωσή σου. Θα έχεις αρρυθμίες στο ρελαντί και δεν θα δουλεύουν σωστά. Τα id1000 σου ταιριάζουν γάντι.
ιντερκουλερ θελω να βαλω οπως κ ναχει οπως ειμαι τωρα,πριν που δουλευα μικροτερη πιεση δεν ειχα κ τοσο θεμα,τωρα που δουλευω 12,5 με 13 που ζεστανε κ λιγο ο καιρος εκανα ενα πατημα πριν καμια ωρα κ η εισερχομενη ανεβηκε πανω απο 50 βαθμους,
κοφτη εχω στης 8300 γιατι μετα αρχιζει κ χοροπηδαει το λουρι κ πεταει κ λιγα λαδακια ο κομπρεσορας,
το ξερω οτι μετα τις 55000 αρχιζει κ ζεσταινετε αλλα εχω σκοπο να βαλω αλλη φτερωτη της οποιας τα φτερα θα ειναι ειναι ολα στο ιδιο μεγεθος κ οχι ενα μικρο ενα μεγαλο,απ την οποια φτερωτη αυτοι που την εχουν δουλεψει λενε οτι αποδιδει 15%περισοτερη πιεση απ οτι της βορτεκ
δεν θυμαμε τη συμπιεση εχω αλλα το εχω κανει σφυρηλατο,αν αυτοβοηθαει για να καταλαβεις κατι
για μπεκ οκ οτι πειτε αφου αρκουν τα 1000,τωρα φοραω 750
τροχαλια θα παρω την ricard racing η οποια βοηθαει πολυ να μην γλυστραει το λουρι
λουρι δεν ξερω τι να παρω,καπου ειχε παρει το ματι μου κατι πρασινα με ψιλοδοντακια αλλα δεν θυμαμε που το εχω διαβαση
κ με 400ε περνεις κ ενα κιτακι μεθανολη κ το εχεις για τα πατηματακια σου κ ειμαι αρχοντας δεν θελω κατι αλλο
αν βγαλω 480 στροφαλο μονο με κομπρεσορα ειμαι ευχαριστημενος κ +50 με μεθανολη ολα κομπλε
Old 04-29-2012, 01:22 PM
  #108  
Thread Starter
 
alexis_s2's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,220
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by S2000_FUN
Originally Posted by alexis_s2' timestamp='1335699105' post='21652785
[quote name='S2000_FUN' timestamp='1335684446' post='21652624']
[quote name='alexis_s2' timestamp='1335614062' post='21650833']
[quote name='Nabu' timestamp='1335594850' post='21650584']
ΠΙΕΣΗ ΠΙΕΣΗ!

πιστευω με την μικρη πιεση σ εχω....υπολογισε οτι θα βαλω κ μπεκ id2000
Θα είναι ενδιαφέρον πάτημα οπότε πολύ ευχαρίστως να το κάνουμε.

Τώρα για τα id2000 ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!
[/quote]
γιατι ρε χρηστο?επειδη στο μελον αν ειμαστε καλα πρωτα ο θεος ελεγα κ για μεθανολη,
επειδη εχω δειαβασει στο αμερ φορουμ με τα ιδια πραγματα σχεδον βαλανε id 2000 γia kalytera,συγκεκριμενα αυτος χρησιμοποιει ε85καυσιμο,
[/quote]

Ρε Αλέξη δεν ξέρω που πας και τα βρίσκεις τα τόπικ αυτά αλλά λένε παπαρ$ές. Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι θα τερματίσεις τα χιλιάρια τα μπεκ? Εδώ δεν τα έχω τερματίσει εγώ στη μεγάλη πίεση και θα τα τερματίσεις εσύ? Ασε που όπως λέει και ο Κώστας δεν θα δεις ποτέ ρελαντι. Σαν μηχανάκι με αρύθμιστες βαλβίδες θα κάνει
[/quote]
δεν με πειραζει αν κανει αρυθμιες ρελαντι ισα ισα μ αρεσει νακουγετε ετσι,οπως ακουγονται αυτα που ειναι 800+
αρκει να ειναι τζετ οταν παταω το γκαζι
Old 04-29-2012, 01:29 PM
  #109  
Thread Starter
 
alexis_s2's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,220
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by package
Όσο για το πάτημα με τον Fun θα είσαι μπροστά για 400 μέτρα, μετά θα σε περνάει σπινιάροντας αφού σου αφήσει και ένα ζευγάρι κιάλια για να δεις την κατάληξη της κόντρας.
ε η κοντρα ρε κωστα 0-400 ειναι αν κ δεν υπαρχη περιπτωση να τον περασω ουτε στα 400 πιστευω
αλλα πιστευω δεν θανε κ τοσο μεγαλες οι διαφορες για κυαλια απο τα 200χλμ κ μετα
τα απ1 εχουν καλυτερες τελικες απο τα φεις λιφτ
Old 04-29-2012, 01:38 PM
  #110  
Thread Starter
 
alexis_s2's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,220
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Originally Posted by package
Ας πω και εγώ την παπατζα μου. Αν θες να βγάλεις από τον κομπρέσσορα άλογα η συμβουλή μου είναι να τον πουλήσεις και να το κάνεις τούρμπο.
Στροφάροντας τον κομπρέσσορα πάνω από 55-60.000 στροφές ξεφεύγεις από το efficiency range της απόδοσης του. Με λίγα λόγια θα ανεβάζεις τρελές θερμοκρασίες εισαγωγής με ότι αυτό συνεπάγεται.(μειωμένη απόδοση και πολλά άλλα). Στην περίπτωση λοιπόν που το κάνεις, θα πρέπει να επενδύσεις σε intercooler μεθανόλες και όποιο άλλο τρόπο μπορείς για να κατεβάσεις σε λογικά πλαίσια την θερμοκρασία του εισερχόμενου αέρα. Ίσως έτσι καταφέρεις να δεις 500 μοτέρ. Όσο λοιπόν ανεβάζεις πίεση θα πρέπει να επενδύσεις σε μια φλάντζα κεφαλής για να ρίξεις συμπίεση πάλι με οτι συνεπάγεται αυτό(μειωμένη ατμοσφαιρική απόδοση, άρα και αντίστοιχα μείωση της απόδοσης). Με λίγα λόγια θα μπείς στη διαδικασία να επενδύσεις πολλάααααααααααααα λεφτά για να πάρεις 30-40 άλογα από οτι είσαι τώρα.

Τι μέγιστη πίεση βλέπεις τώρα και που έχεις τον κόφτη στροφών?

Τα id2000 πολύ καλά μπεκ αλλά δεν κάνουν για την περίπτωσή σου. Θα έχεις αρρυθμίες στο ρελαντί και δεν θα δουλεύουν σωστά. Τα id1000 σου ταιριάζουν γάντι.
δεν θελω τουρμπο κωστα γιατι πιστευω μετα πλεον δεν θα οδηγειτε το αμαξι,εγω θελω να παταω το γκαζι κ να το κραταω τεζα κατω οχι να παλευω πατα ασε πατα ασε με την ψυχη στο στομα,δεν το ευχαριστιεμε ετσι,εδω οπως ειμαι με 888αρια κ την ακουει κ η τριτη δηλ αν το κανω τουρμπο θα την ακουει σιγουρα κ η τεταρτη η οποια βεβαια θα εχει αρκετα χιλιομ καμα φυγεις με 4η αντε μαζευτω μετα,προτιμω προοδευτικο γκαζι παρα αποτομο
πες οτι θελεις εγω εδω ειμαι δεν εχω κανενα προβλημα,σωστο λαθος ριχτο μην κολιεσε πουθενα


Quick Reply: τι νομιζετε?αποψεις, συμβουλες,προτασεις



All times are GMT -8. The time now is 06:05 AM.