Συμπεριφορά Συζητηση σχετικα με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου, οπως ευθυγραμμιση, αναρτησεις, φρενα, ελαστικα ζαντες και βελτιωσεις

ΖΑΝΤΕΣ ΕΛΑΣΤΙΚΑ

Thread Tools
 
Old 07-07-2016, 12:55 AM
  #21  
Registered User

 
Obi-Wan's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 57
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

έχει δοκιμάσει κανένας καλός ανθρωπας τα εξής :

Eagle F1 Asymmetric 2 / fulda sportcontrol / bridgestone potenza re11a

να μας πει τα υπέρ και τα κατά ....

και αν ξέρει κανείς και το setup για 17' μπροστά 18' πίσω για ζάντες...?
Old 07-07-2016, 02:34 AM
  #22  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

το Asymmetric 2 το έχω δοκιμάσει (όπως και το 1) και για πολιτικό-πολιτικό το θεωρώ το καλύτερο για αυτά που προσφέρει και για αυτά που κοστίζει.
Μην αρχίσουμε να λέμε τώρα ότι και το 050 ή το r1r είναι πολιτικά. Καθαρά πολιτικό λάστιχο μιλάμε. Χωρίς θορύβους στην κύλιση κλπ.
Πάρα πολύ καλό στον δρόμο, αλλά εκεί που με αφήνει κάθε φορά άφωνο είναι στο βρεγμένο ή στην υγρασία. Απλά πολύ καλό-προβλέψιμο. Φθείρεται σαν ένα πολιτικό λάστιχο ανάλογα την χρήση. Δεν έχει θόρυβο καθόλου. Το είχα βάλει και 3-4 φορές πίστα και για χαβαλέ και μόνο μια χαρά είναι.

Για το σετ απ 17 εμπρός-18 πίσω παίζει τελευταία στην Αμερική αλλά για αμάξια μόστρας. Τους βοηθάνε πολύ και οι δρόμοι τους (μιας και τα περισσότερα που έχω δει στις φώτο έχουν ένα γνώρισμα: τέρμα χαμηλωμένα ειδικά μπροστά για να μπορέσει να δείχνει όμορφο). Εδώ έτσι θα έχεις θέμα θα χαλάσει το αμάξι σαν γεωμετρία, σαν πάτημα κλπ. Αν τώρα το θέλεις μόνο για μούρη οκ αλλά νομίζω ότι μόνο δουλειές θα ανοίξεις.
Old 07-08-2016, 07:39 AM
  #23  
Registered User

 
Obi-Wan's Avatar
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 57
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by SBIT
το Asymmetric 2 το έχω δοκιμάσει (όπως και το 1) και για πολιτικό-πολιτικό το θεωρώ το καλύτερο για αυτά που προσφέρει και για αυτά που κοστίζει.
Μην αρχίσουμε να λέμε τώρα ότι και το 050 ή το r1r είναι πολιτικά. Καθαρά πολιτικό λάστιχο μιλάμε. Χωρίς θορύβους στην κύλιση κλπ.
Πάρα πολύ καλό στον δρόμο, αλλά εκεί που με αφήνει κάθε φορά άφωνο είναι στο βρεγμένο ή στην υγρασία. Απλά πολύ καλό-προβλέψιμο. Φθείρεται σαν ένα πολιτικό λάστιχο ανάλογα την χρήση. Δεν έχει θόρυβο καθόλου. Το είχα βάλει και 3-4 φορές πίστα και για χαβαλέ και μόνο μια χαρά είναι.

Για το σετ απ 17 εμπρός-18 πίσω παίζει τελευταία στην Αμερική αλλά για αμάξια μόστρας. Τους βοηθάνε πολύ και οι δρόμοι τους (μιας και τα περισσότερα που έχω δει στις φώτο έχουν ένα γνώρισμα: τέρμα χαμηλωμένα ειδικά μπροστά για να μπορέσει να δείχνει όμορφο). Εδώ έτσι θα έχεις θέμα θα χαλάσει το αμάξι σαν γεωμετρία, σαν πάτημα κλπ. Αν τώρα το θέλεις μόνο για μούρη οκ αλλά νομίζω ότι μόνο δουλειές θα ανοίξεις.

Φίλε SBIT τα Eagle F1 Asymmetric 2 φοράω και εγώ και είμαι άπυρα ευχαριστημένος .... είδα ότι τα fulda sportcontrol παίρνουν ακόμα καλύτερη βαθμολογία από τα Asymmetric 2 και όσο για τα bridgestone potenza re11a είμαι πολύ περίεργος για το πέλμα τους γι αυτό έκανα την ερώτηση...!

Όσο αφορά το 17'-18' ναι συμφωνώ με την μόστρα της Αμερικής αλλά φαντάζομαι αν ένα αμάξι δεν χρησιμοποιείτε για πίστα είναι τούρμπο που όσο λάστιχο του δώσεις ιδικά πίσω θα το χρησιμοποιήσει σε ένα άνοιγμα τότε δεν είναι κακή ιδέα . Το 17' οκ είναι εύκολο για μπροστά το σετ του 18' πίσω αν μπορούσαμε από κανέναν τουρμπατο χωρίς προβλήματα στο άκρο - ζάντα..??
Old 07-09-2016, 05:03 AM
  #24  
Registered User

 
G3O_-X-_'s Avatar
 
Join Date: Nov 2014
Location: Tsukuba, Japan
Posts: 309
Received 1 Like on 1 Post
Default

Αν η συνολικη διαμετρος (ελαστικο-ζαντα) ειναι ιδια μπρος-πισω δεν βλεπω το λογο να μην "δουλεψει" σωστα το 17"-18".

Εξαλλου ειναι αρκετα αυτοκινητα τα οποια βγαινουν απο το εργοστασιο ετσι...!
Old 10-05-2016, 05:41 AM
  #25  
Registered User

 
vaskos's Avatar
 
Join Date: Dec 2013
Location: Athens
Posts: 105
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Default

Παιδες, ηρθε η ωρα να βαλω καινουργια ελαστικα...... Διαβασα παλαιοτερα post αλλα στο τελος ''χαθηκα''. Θελω λαστιχα για καθημερινη χρηση που να αντεχουν αρκετο ξυλο απο τους φρεσκοασφαλτοστρομενους ελληνικους δρομους, να μπορω να κυνηγησω με ασφαλεια οποτε το επιλεξω σε στεγνο η΄ σε βρεγμενο.

Παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας προς τα που να κινηθω και που να τα τοποθετησω.


Ευχαριστω.....
Old 10-06-2016, 03:59 AM
  #26  

 
astanapan's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 32
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Κωστα αν φορας ακομα τις μαμισιες διαστάσεις δινω τα δικα μου AD08R με πολυ ψωμι ακομα (τα έβγαλα πέρσι οταν άλλαξα διαστάσεις). Καμμιά επαφη με αλλο πολιτικό ειδικά σε θεμα αντοχής (proved στην πίστα) και το καλυτερο ειναι οτι ζεσταινονται ευκολα. Παρτα και καινουρια αν μπορεις, αξίζουν.
Old 10-19-2016, 07:51 PM
  #27  
Registered User
 
uma_chikara's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: athens
Posts: 4,828
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by vaskos
Παιδες, ηρθε η ωρα να βαλω καινουργια ελαστικα...... Διαβασα παλαιοτερα post αλλα στο τελος ''χαθηκα''. Θελω λαστιχα για καθημερινη χρηση που να αντεχουν αρκετο ξυλο απο τους φρεσκοασφαλτοστρομενους ελληνικους δρομους, να μπορω να κυνηγησω με ασφαλεια οποτε το επιλεξω σε στεγνο η΄ σε βρεγμενο.

Παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας προς τα που να κινηθω και που να τα τοποθετησω.


Ευχαριστω.....
Έχω καιρό να οδηγήσω s2000 με διαφορετικά ελαστικά, και δε νομίζω πως μπορώ να δώσω απάντηση στο ποιό είναι το καλύτερο all around.
Μπορώ όμως να σου πω ότι τέτοιο υπερελαστικό που ζητάς, δεν υπάρχει..
Πρέπει να καταλάβεις τί είναι αυτό που χρειάζεσαι περισσότερο. Δεν υπάρχει σκληρό ελαστικό που να αντέχει στο ξύλο, να είναι αποδοτικό στο κυνήγι και να έχει καλές επιδόσεις στο νερό. Όπως δεν υπάρχει και λάστιχο που να είναι καλό στο βρεγμένο και να μη "σαπουνιάζει" στην πίεση. Αυτό και μόνο, θα κάνει την επιλογή σου πιο εύκολη.

To ad08 ακούγεται όντως ότι είναι πολύ καλό, και η τιμή τους είναι μεν μεγαλούτσικη αλλά όχι υπερβολική. Απ'την άλλη, τα 100-200 ευρώ λιγότερα, μπορεί την κακή στιγμή, να τα πληρώσεις πολλαπλάσια, άρα ανάλογα με το πόσο στην τσίτα θες να είσαι, αγοράζεις το αντίστοιχο. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω τα RS-r και για τα 400 ευρώ τους, σε 225-255 μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος - δεν ξέρω αν σίγουρα θα τα επέλεγα ξανά για δρόμο (ίσως αν έβλεπα ξανάα τις τιμές των υπολοίπων). Για να ζεσταθούν πρέπει να κάνεις δεξιά-αριστερά σαν τις φόρμουλες, ή να στρίψεις ένα βουνό . Μέχρι τότε έχουν κάπως παλαβές αντιδράσεις στην πίεση. Και κρατάνε αρκετά καλά, αλλά κάποια στιγμή, μπορεί και να μην κρατήσουν- δεν είναι συνεπή με τον τρόπο που δουλεύουν ούτε προοδευτικά. Αυτά για τα RS-r, σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται.
Old 10-20-2016, 04:18 AM
  #28  
Registered User

 
SBIT's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Don't know yet!
Posts: 2,421
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

ωραίος ο ψηλός!!!!!
Old 10-21-2016, 06:31 AM
  #29  

 
astanapan's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 32
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by uma_chikara
Για να ζεσταθούν πρέπει να κάνεις δεξιά-αριστερά σαν τις φόρμουλες, ή να στρίψεις ένα βουνό . Μέχρι τότε έχουν κάπως παλαβές αντιδράσεις στην πίεση. Και κρατάνε αρκετά καλά, αλλά κάποια στιγμή, μπορεί και να μην κρατήσουν- δεν είναι συνεπή με τον τρόπο που δουλεύουν ούτε προοδευτικά.
Αυτή ακριβώς η "συνέπεια" (δηλαδή η σταθερή θερμοκρασία οπου και δουλεύουν σωστά) είναι θέμα με όλα τα σεμι. Σε δημοσιο δρομο με εστω και λίγη κίνηση ειναι πρακτικά δυσκολο να τα φερεις (και να διατηρήσεις) στη σωστή θερμοκρασία.
Old 01-20-2017, 10:30 AM
  #30  
Registered User

 
baldur's Avatar
 
Join Date: Jan 2017
Posts: 16
Received 0 Likes on 0 Posts
Default

Originally Posted by SBIT
Για το σετ απ 17 εμπρός-18 πίσω παίζει τελευταία στην Αμερική αλλά για αμάξια μόστρας. Τους βοηθάνε πολύ και οι δρόμοι τους (μιας και τα περισσότερα που έχω δει στις φώτο έχουν ένα γνώρισμα: τέρμα χαμηλωμένα ειδικά μπροστά για να μπορέσει να δείχνει όμορφο). Εδώ έτσι θα έχεις θέμα θα χαλάσει το αμάξι σαν γεωμετρία, σαν πάτημα κλπ. Αν τώρα το θέλεις μόνο για μούρη οκ αλλά νομίζω ότι μόνο δουλειές θα ανοίξεις.
Οι δρόμοι στις ΗΠΑ σε πολλές πολιτείες είναι για κλάματα. Βλέπεις τρύπες, μπαλώματα.. Ακόμα και στο Κεντάκυ που έμενα και θεωρείται ότι έχει καλούς δρόμους, κάποια πράγματα θύμιζαν Ελλάδα. Φυσικά αυτό δεν εμπόδιζε τους αμερικλάνους να βάλουν 20"++ στα suv τους. Άνιωθοι τελείως. Για να καταλάβεις πώς οδηγούν, είναι συνηθισμένο φαινόμενο σε στροφή 90 μοιρών η πίσω εσωτερική να καβαλήσει πεζοδρόμιο κ να μη πάρουν χαμπάρι τα λιπαρδόνια οπίσθιά τους.

Στο θέμα μας. Η 18ρα είναι υπερβολή. Ισως αναγκαίο κακό εάν έχεις δυνατό τουρμπάτο.. Και μια φαρδιά 16ρα όμως θα την έκανε τη δουλειά της πιστεύω. Φυσικά δε χωράει να βάλεις μεγάλα φρένα, οπότε πάω πάσο για τους ΠΟΛΥ δυνατούς που έχουν εξαντλήσει τα όρια του οχήματός τους και θέλουν να βάλουν και άγκυρες.

Είμαι casual driver και μου αρέσει πολύ να βάζω το αυτοκίνητο στην πίστα. Επειδή όμως το κάνω για την απόλαυση και όχι για να κερδίσω δέκατα (σάμπως θα πάρω βραβείο;;;, προτιμώ την 16ρα μαμά. Το αυτοκίνητο είναι πολύ ευχάριστο και νιώθεις την ικανοποίηση ότι το ξεζουμίζεις. Τι να το κάνω το -1.5sec εάν το αυτοκίνητο γίνει τρένο; not my cup of tea.

Μαμά ζάντες, μαμά ανάρτηση for the win!
Related Topics
Thread
Thread Starter
Forum
Replies
Last Post
S2Kevinn
Socal Swap Meet
5
09-08-2016 09:12 PM
avagr
Συμπεριφορά
15
08-08-2013 07:42 AM
LuA
Wheels and Tires
0
08-28-2009 08:01 AM
Kami Speed
Sponsor S2000 Exterior and S2000 Interior Deals
8
03-16-2009 08:50 AM
s4play
California - Bay Area S2000 Owners
23
01-09-2009 08:45 AM



Quick Reply: ΖΑΝΤΕΣ ΕΛΑΣΤΙΚΑ



All times are GMT -8. The time now is 03:33 AM.